#antekpodrozuje

Fujifilm XT2 - mój kompan w podróży

Fujifilm
Aparat fotograficzny to jedno z podstawowych narzędzi pracy niemal każdego blogera, a w szczególności blogera podróżniczego. Nie wyobrażam sobie podróży bez niego.

Blogowanie rozpoczynałem z leciwym Canonem EOS 40D, do którego miałem kilka obiektywów:
- podstawowy Sigma 17-70mm F/2,8-4,5

- szerokokątny Canon 10-18mm F/4,5-5,6

- teleobiektyw Tamron 75-300mm F/4,5-6

Fujifilm

Całość dopełniał grip, do którego mieściły się dwie baterie. Oprócz tego do gripa miałem jeszcze mały pojemniczek na 6 baterii R6 tzw. paluszków. Z takim zestawem mogłem wyjechać na 7-8 dni i zrobić 2-3 tysięce zdjęć. Minusem aparatu była jego waga, ponieważ aparat z podstawowym obiektywem i gripem ważył około 2kg, a oprócz tego był po prostu duży.

Fujifilm

Biorąc pod uwagę, że na większość wyjazdów podróżuję z bagażem podręcznym (przykładowo 17 dni w 2017 roku Kijów, Iran, Baku i Budapeszt również), a linie lotnicze zazwyczaj oferują 8-10kg w podstawowym bagażu to te 2kg stanowiło 20-25% masy całego bagażu. Do tego trzeba doliczyć jeszcze ładowarkę, kable itp. Często wtedy nie brałem ze sobą dodatkowych obiektywów.

 

Mój Canon był również stary, gdyż kupiłem go w 2009 roku, biorąc pod uwagę, że nawet nie kręcił filmów, to momentami sprawiał wrażenie zabytku :-)

Na przełomie 2017/2018 roku podjąłem decyzję o zmianie sprzętu i zacząłem robić rekonesans. Postanowiłem zainwestować w jakiegoś bezlusterkowca. Bardzo spodobały mi się również aparaty w stylu retro. Niestety Canon nie miał nic w ofercie, co byłoby dla mnie interesujące to postanowiłem “wziąć rozwód” z tą firmą.

 

Wahałem się między czymś z Olympusa lub Fujifilm. Na ratunek przyszła firma Olympus, która na wyjazd do Portugalii wypożyczyła mi kapitalny aparat Olympus Pen F ze świetnym obiektywem Zuiko PRO 12-40mm F2,8.

Fujifilm

Recenzję z użytkowania napisałem w tym artykule. Sam aparat był bardzo mały i lekki, niestety bardzo drogi.

Fujifilm

Fujifilm

Fujifilm

W tym czasie drugim, o którym rozmyślałem to Fujifilm XT20, który nie ukrywam, że w wersji srebrnej po prostu mnie ujął wyglądem.

Będąc w Portugalii zaliczyłem niestety dosyć nieprzyjemną przygodę podczas użytkowania Olympusa. Karta pamięci, którą kupiłem w Porto się zepsuła i kilkaset zdjęć z Porto oraz Lizbony było nie do odzyskania. Taka sytuacja zdarzyła mi się pierwszy raz w życiu, ale niestety takie coś boli. Kto doświadczył takiej sytuacji, to wie jak bardzo

#FUJIFILM XT2
Po przygodzie z wadliwą kartą pamięci postanowiłem kupić kupić aparat obsługujący dwie karty pamięci. Okazało się, że podobający mi się Fujifilm XT20 nie ma takiej funkcji, ale już model XT2 z wyższej serii już tak. W ten oto sposób po kilku tygodniach stałem się posiadaczem przepięknego aparatu Fujifilm XT2 w kolorze srebrnym, który jest bardzo nowoczesnym sprzętem w stylu retro, a przy okazji posiadającym świetne parametry.

Fujifilm

Do tego aparatu używam zamiennie trzy szkła:
- Fujinon xf10-24mm F/4

- Fujinon xf18-55mm F/2,8-4

- Fujinon xc50-230mm F/4,5-6,7

Fujifilm

Aparat waży około 500g, więc cały zestaw z wszystkimi obiektywami jest trochę lżejszy, niż poprzedni Canon z gripem i podstawowym obiektywem. Minusem jest bateria, która trzyma dużo krócej niż w poprzednim aparacie, natomiast to jest raczej bolączka większości nowoczesnych aparatów.

Fujifilm

Jako ciekawostkę powiem, że używam zamiennika ładowarki firmy Newell, która jest mega lekka i mała oraz ładuje dwie baterie jednocześnie. Dodatkowo można ją naładować nawet z powerbanku.

Często podczas podróży robię również zdjęcia telefonem komórkowym (Samsung S8), który ma bardzo dobry aparat, ale mimo wszystko nie wyobrażam sobie wyjazdu w podróż bez aparatu. Telefonu używam najczęściej podczas deszczu, mimo, że Fujifilm XT2 jest odporny na wodę i kurz.

Fujifilm

Oczywiście nie twierdzę, że inne marki aparatów jak Canon, Nikon, Olympus czy Sony robią gorsze aparaty niż Fuji, ale mnie ta marka urzekła wyglądem, nowoczesnością i jakością wykonania oraz tym, że fajne robi zdjęcia :-)
 

You have no rights to post comments

antka wspiera

Tuba Gliwic

Śląskie Trendy

 

 

Najbliższe wyjazdy

USA
04/05.2019

Szkocja

06.2019

Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia
08.2019

 

50zł zniżki

 

 

 

Jestem również na:

zBLOGowani.pl