#antekpodrozuje

Kraków - krótki spacer po mieście

extra_toc

Kraków

Sierpniowy wyjazd do Krakowa związany był z odbiorem osobistym wiz do Iranu w biurze firmy Aina Travel. O możliwości wyrobienia wiz wspominałem w tym artykule. Co zobaczyć w Krakowie?

Nic nie stało na przeszkodzie, aby zamówić kuriera, ale z drugiej strony z uwagi na niewielką odległość postanowiliśmy oboje pojechać do stolicy Małopolski i pozwiedzać ją jeszcze trochę, szczególnie, że podczas kwietniowych odwiedzin Krakowa nie udało się nam zobaczyć wszystkiego.  

#PODRÓŻ 
Na wyjazd wybraliśmy początek sierpnia. Podróż do Krakowa odbyliśmy autem razem z naszym znajomym, który akurat tego dnia również jechał w tym kierunku, w związku z czym na miejscu byliśmy około południa.  

Booking.com

Od razu po przyjeździe postanowiliśmy zjeść obiad. Po kilku minutach marszu ulicą Królewską naszym oczom ukazał się bar mleczny Żak. Teraz zagadka. Czy w Krakowie można zjeść dwudaniowy obiad za 10zł? Ano można. Okazało się, że danie dnia, w skład którego wchodziła grochówka oraz łazanki kosztowało 9,59zł. Dodatkowo porcja pierogów ruskich z sałatką kosztowała około 8zł. Posiłek był całkiem smaczny. 

Gdzie zjeść w Krakowie?

Po konsumpcji skierowaliśmy się na ulicę Serenego Fenn'a, gdzie mieści się biuro Aina Travel. Odbiór wiz zajął nam dosłownie kilka minut. Przy okazji zwiększyliśmy zakres ochrony ubezpieczenia, które wykupowałem online podczas składania wniosków wizowych oraz rozszerzyłem go na cały wyjazd. Na miejscu istnieje możliwość płatności kartą. 

Co zobaczyć w Krakowie?

#STARY KLEPARZ 
Podczas kwietniowego wyjazdu do Krakowa pominęliśmy wizytę na Rynku Kleparskim, mimo że byliśmy bardzo blisko. W związku z tym po odebraniu wiz poszliśmy w jego stronę. Koło hali targowej między kamienicami wciśnięty jest kościół św. Wincentego a Paulo, który powstał w drugiej połowie XIX wieku, a na początku XX wieku został rozbudowany. 

Kraków

Tradycja handlu na Rynku Kleparskim sięga połowy XIV wieku. Obecnie są to budy targowe połączone zadaszeniem.

Kraków

Można kupić tradycyjne jedzenie, świeże warzywa i owoce, artykuły spożywcze i inne.  

Kraków

Następnym odwiedzonym miejscem był Plac Jana Matejki, na środku którego stoi Pomnik Grunwaldzki.  

KrakówKraków

Minęliśmy Barbakan (wewnątrz byliśmy w kwietniu) i przez Bramę Floriańską doszliśmy do ulicy Pijarskiej, przy której mieści się kościół Przemienienia Pańskiego z XVIII wieku.

Kraków

W kwietniu był zamknięty, wówczas zrobiliśmy zdjęcie przez kratę. Tym razem świątynia stała otwarte i weszliśmy do środka.

Kraków

Wnętrz jest ciekawe i robi wrażenie. Polecam odwiedzić ten kościół.  

Kraków

Po wyjściu ze świątyni poszliśmy ulicą św. Jana w stronę Muzeum Bursztynu. Po drodze wpadliśmy na chwilę do Galerii Andrzeja Mleczki.

Najciekawsze atrakcje Krakowa

Kawałek dalej wstąpiliśmy do niewielkiego kościółka św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z XII wieku.

Kraków

Wewnątrz znajduje się cudowny Obraz Matki Bożej Świętojańskiej. 

Kraków

#MUZEUM BURSZTYNU 
Muzeum Bursztynu (Amber Museum) mieszczące się przy ulicy św. Jana jest miejscem wartym uwagi. Z zewnątrz wygląda niczym zwykły jubiler.

Kraków

Wstęp jest darmowy, a po wejściu na początku pomieszczenia jest wystawa biżuterii, którą można kupić. W dalszej części muzeum są eksponaty. Ekspozycja jest bardzo ciekawa. Na nas wrażenie zrobiły szachy. 

Kraków

Oprócz tego są bursztyny, wewnątrz których są owady. Można je oglądać przez szkło powiększające. 

Kraków

Co zobaczyć na starym mieście w Krakowie?

Po zwiedzeniu ekspozycji udaliśmy się na krakowski rynek.

KrakówKraków

Kraków

Pospacerowaliśmy chwilę po nim i skierowaliśmy się w stronę Wawelu.

Kraków

Po drodze przy Grodzkiej weszliśmy do "Fabryki Cukierków" - najmniejszej na świecie manufaktury ze słodyczami (przynajmniej tak głosił napis na witrynie). Kraków
Wyrabiają tam świetne słodycze.
Kraków
Kontynuowaliśmy spacer Grodzką, a później Kanoniczą, gdzie znajduje się dawne mieszkanie Karola Wojtyły (obecnie Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły).  Kraków

#BASZTA SANDOMIERSKA 
Podczas kwietniowej wycieczki nie udało nam się wejść do Baszty Sandomierskiej oraz Smoczej Jamy. Tym razem postanowiliśmy to zmienić i nadrobić brakujące miejsca. Z Kanonicznej weszliśmy na Wawel, minęliśmy katedrę oraz dziedziniec i skierowaliśmy się do kas. Kolejek nie było.

Kraków

Kupiliśmy bilety do Baszty Sandomierskiej oraz Smoczej Jamy. Bilet normalny do baszty kosztuje 4zł.  

Kraków

Baszta Sandomierska jest jedną z trzech na Wawelu. Powstała w XV wieku. Jest to ciekawe miejsce, warto tutaj zajrzeć, tym bardziej, że wstęp jest niedrogi.

Kraków

Z góry wieży jest ciekawy widok na zamek, miasto i zakole Wisły.

Kraków

#SMOCZA JAMA 
Bilet normalny do Smoczej Jamy kosztuje 3zł. Wejście znajduje się na terenie zamku, a wyjście na dole przy zakolu Wisły obok rzeźby przedstawiającej Smoka Wawelskiego. Jama jest jaskinią krasową o długości 276m, schodzi się do niej krętymi schodami.

Kraków

Wewnątrz trzeba uważać, aby nie potknąć się o wystające fragmenty skał, jest dosyć ciemno. Warto zajrzeć do środka, sam się sobie dziwię, że mimo wielu wizyt w Krakowie nigdy tutaj nie wszedłem.  

Kraków

Przed jaskinią stoi rzeźba Smoka Wawelskiego, który według legendy mieszkał w jamie. Co kilka minut smok zieje ogniem. 

Kraków

Po zwiedzeniu smoczych czeluści przespacerowaliśmy się bulwarami wiślanymi w stronę Kładki Ojca Bernatka, którą szerzej opisałem podczas kwietniowej wyprawy.

KrakówKrakówKraków

Przeszliśmy nią na drugą stronę rzeki.

KrakówKraków

Na moście znajduje się mnóstwo kłódek od zakochanych osób.  

Kraków

Ciekawe muzea w Krakowie

Na drugim brzegu Wisły odszukaliśmy Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka.

Kraków

Rozważaliśmy wstęp do środka, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu.

Kraków

Dla zainteresowanych bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10zł.  

KrakówKraków
Wzdłuż Wisły wróciliśmy do kładki i skierowaliśmy się na krakowski Kazimierz, a konkretnie Plac Wolnica, na środku którego znajduje się fontanna "Trzech grajków" autorstwa Bronisława Chromego.  KrakówKraków

Z tego miejsca poszliśmy na Plac Nowy. W Okrąglaku kupiliśmy smaczne rzemieślnicze lody truskawkowe – polecam. 

Kraków

Następnie udaliśmy się w stronę Małego Rynku, na którym kiedyś znajdował się plac targowy. 

Kraków

Znajduje się tam niewielka mała fontanna, woda spływa niczym po schodach.

Kraków

Idąc w stronę rynku minęliśmy Kamienicę Hipolitów, w którym mieści się muzeum. Do środka nie wchodziliśmy. 

Kraków

Przy Sukiennicach koncertował zespół muzyczny, których w okresie letnim jest tutaj całkiem sporo.

Pokręciliśmy się trochę wokół. Tradycyjnie zrobiłem zdjęcie rzeźby Igora Mitoraja przedstawiającej ogromną ludzką głowę.

Kraków
Przy pizzerii Dominium trwał pokaz kucharza, który kręcił ciasto do pizzy. Kraków

Skierowaliśmy się na ulicę św. Anny, gdzie mieści się kolegiata o tej samej nazwie.

Kraków

Obecny budynek pochodzi z XVII wieku, wnętrze jest bardzie bogato zdobione.

KrakówKraków

#COLLEGIUM MAIUS 
Po wizycie w kolegiacie udaliśmy się na Jagiellońską, gdzie weszliśmy na dziedziniec Collegium Maius.

Kraków

Wewnątrz znajduje się muzeum. Środek jest bardzo ciekawy, w centralnym punkcie placu znajduje się studnia.

Kraków

Collegium Maius jest najstarszym budynkiem Akademii Krakowskiej (Uniwersytetu Jagiellońskiego). Pochodzi z XV wieku.

KrakówKraków

Z Collegium udaliśmy się na Planty, mieści się tam pomnik Chopina w kształcie młoteczków fortepianu. W kwietniu fontanna nie działała, ale tym razem mieliśmy szczęście.

Kraków

Kontynuując spacer Plantami odkryliśmy ciekawą ławeczkę będącą pomnikiem.

Kraków

Przedstawia dwóch rozmawiających ze sobą matematyków Stefana Banacha oraz Ottona Nikodyma, którzy rozprawiają nt. rachunku całkowego. Pomnik odsłonięto w 2016 roku.  

Kraków

Z tego miejsca podeszliśmy raz jeszcze do zakola Wisły, skąd rozpoczęliśmy spacer w stronę dworca autobusowego znajdującego się koło Galerii Krakowskiej. Słońce powoli chyliło się ku zachodowi i trafiliśmy na ciekawe widoki nadwiślańskie.  

Kraków

W drodze powrotnej minęliśmy Arcybiskupie Seminarium Duchowe, charakterystyczny budynek z czerwonej cegły mieszczącego się u podnóża Wawelu.  

Kraków

Na Grodzkiej trafiliśmy na kolejną artystkę, tym razem Pani dawała koncert na wielkich cymbałach, które najprawdopodobniej nazywają się wibrafon. 

Kraków 

Ostatnim miejscem, które minęliśmy był Teatr im. Słowackiego, który powstał pod koniec XIX wieku. Wcześniej w tym miejscu stało kilka średniowiecznych kamienic oraz kościół, a wszystkie obiekty zostały zburzone. W wyniku tego Jan Matejko zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta. 

Kraków

#POWRÓT 
Z tego miejsca podeszliśmy do Galerii Krakowskiej, która jest częścią sporego kompleksu, w skład którego wchodzi dworzec kolejowy i autobusowy. Na Śląsk dotarliśmy autokarem firmy Inter. Przejazd do Katowic kosztuje 14zł i trwa około 75 minut. W domu byliśmy w godzinach wieczornych. 

Wyjazd choć krótki uznaję za udany. Pogoda w miarę dopisała, chociaż momentami trochę kropiło. Naszym głównym celem był odbiór paszportów z wizami do Iranu. Przy tej okazji pospacerowaliśmy sobie po mieście i odwiedziliśmy kilka miejsc, które pominęliśmy w kwietniu. Oczywiście mamy pewien niedosyt, gdyż w Krakowie znajduje się jeszcze sporo nieodwiedzonych przez nas muzeów oraz ciekawych obiektów. Przy odrobinie wolnego czasu postaramy się wrócić tam w przyszłym roku. Jako ciekawostkę chciałbym wspomnieć, że wszystkie zdjęcia w tej relacji robiłem telefonem komórkowym :-) 

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Opony zimowe

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk