Połączenie Gdynia–Karlskrona niezmiennie cieszy się popularnością wśród spedytorów i przewoźników. Te położone stosunkowo blisko siebie porty w Polsce i w Szwecji obsługują każdego dnia tysiące pasażerów i setki ton ładunków. Jak długo trwa przeprawa promowa, gdzie i kiedy się rozpoczyna? To wszystko znajdziesz poniżej!
Gdzie zlokalizowane są porty Gdynia i Karlskrona?
Dokładny adres terminalu w Gdynia to ul. Polska 4, 81-339 Gdynia. To właśnie w tym miejscu 2 lub 3 razy dziennie rozpoczyna się przeprawa cargo do Karlskrony. Armator Stena Line organizuje rejsy morskie o tej samej częstotliwości (2 lub 3 razy każdego dnia) również z Karlskrony do Polski. Dokładny adres terminalu to Ferry Terminal Verkö, 371 60 Lyckeby.
Taka lokalizacja jest dogodna pod względem logistycznym z wielu względów. Po pierwsze zarówno Gdynia, jak i Karlskrona mają świetne połączenie drogowe z resztą kraju. To sprzyja realizacji międzynarodowych tras w krótszym czasie i poprawia bezpieczeństwo ładunku, który jest przemieszczany po drogach utrzymanych w perfekcyjnym stanie. Po drugie spedytorzy chętnie korzystają z tego połączenia ze względu na możliwość obsługi wielu typów ładunków. Promy są przystosowane do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz przewozu elementów ponadgabarytowych.
Jak długo płynie prom Gdynia–Karlskrona?
Dobra lokalizacja między oboma portami i promy osiągając maksymalnie 22 węzły, sprzyjają skróceniu czasy podróży na trasie Gdynia–Karlskrona. Czas rejsu oscyluje w granicach 10,5 godziny. Nie ma znaczenia, o jakiej porze prom wypływa w podróż morską – zarówno rejsy dzienne, jak i nocne trwają w przybliżeniu tyle samo.
W przypadku podróży morskich cargo raczej rzadko zdarza się, by prom napotkał trudności i w konsekwencji opóźnił się. Jednak jest to możliwe w pewnych przypadkach. Jednym z nich są fatalne warunki pogodowe. Na trasie Gdynia–Karlskrona może dojść do powstawania wysokich fal, silnych wiatrów i burz z wyładowaniami. W takich sytuacjach kapitan może zostać zmuszony do zmniejszenia prędkości promu, co w konsekwencji może spowodować pewne opóźnienia.
Co jeszcze wpływa na czas rejsu cargo?
Po stronie spedytora jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z zezwoleniami i pełną dokumentacją dotyczącą ładunku i pojazdu. Podobna odpowiedzialność leży po stronie kierowcy. Z drugiej strony są sytuacje niezależne od przewoźnika, które mogą napotkać go w terminalu. W niektórych dniach (zwłaszcza tuż przed weekendem oraz w środku tygodnia) obłożenie portów jest większe niż zwykle. Ma na to wpływ chęć dostarczenia ładunku jeszcze w dni powszednie bez przestojów.
Dowiedz się więcej na temat: Gdynia Karlskrona czas rejsu
Zarezerwuj wcześniej przeprawę Gdynia–Karlskrona
Aby zminimalizować ryzyko opóźnień i mieć pewność przeprawy cargo Gdynia–Karlskrona warto z wyprzedzeniem zarezerwować bilet na prom cargo. Przygotuj wcześniej numer rejestracyjny pojazdu, całkowitą długość zestawu oraz liczbę osób znajdujących się w pojeździe. Dla wszelkich ładunków ponadgabarytowych konieczne są dodatkowe zezwolenia respektowane zarówno w Polsce, jak i w Szwecji. Wcześniejsze zabezpieczenie tych dokumentów i rezerwacja przeprawy to podstawa przed zaplanowanym rejsem na trasie Gdynia–Karlskrona.
Artykuł sponsorowany.