Wybierając się na górski szlak należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, zapewniające komfort i wysoki poziom bezpieczeństwa podczas wędrówki. Jednym z jego najważniejszych elementów z pewnością jest odpowiednia kurtka turystyczna. Jak wybrać idealny model dla siebie? Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę?
Stanowią ochronę przed wszelkimi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Mogą uratować przed wychłodzeniem i przemoczeniem. Nowoczesne kurtki turystyczne spełniają wiele funkcji, dlatego należy zabierać je ze sobą na każdą górską wyprawę. Bez względu na porę roku, poziom trudności trasy czy długość podróży. O czym warto pamiętać, sięgając po kurtkę turystyczną?
Jaka kurtka turystyczna na lato?
Wyróżniamy dwa podstawowe typy kurtek turystycznych. Pierwszym jest tzw. softshell. To modele o dosyć cienkiej budowie, charakteryzujące się wyjątkową lekkością i idealnym dopasowaniem do sylwetki. Kurtki softshellowe zazwyczaj składają się z dwóch warstw. Wewnętrzną stanowi miękka i przyjemna w dotyku wyściółka, gwarantująca wygodę nawet wtedy, gdy odzież założona jest np. tylko na koszulkę. Część zewnętrzna impregnowana jest z kolei hydrofobową powłoką DWR (Durable Water Repellent), która nadaje jej podstawowy poziom wodoodporności. Softshelle sprawdzą się zatem podczas średnich opadów czy mżawki, jednak nie będą odporne na bardziej ulewne deszcze.
Tego rodzaju kurtki zapewniają jednak doskonałą ochronę przed wiatrem oraz umiarkowanym chłodem. Co więcej, zastosowane w wysokiej klasy softshellach systemy wentylacji umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza, co przekłada się na komfort nawet podczas intensywnych marszów. Będą idealnym wyborem na krótkie wyprawy latem, kiedy pogoda jest nieco bardziej przewidywalna, a ryzyko silnych opadów dosyć niskie.
Wysokiej jakości kurtka turystyczna na zimę
Kolejnym rodzajem są kurtki turystyczne przeciwdeszczowe, określane również jako hardshell. To modele, które składają się z kilku warstw, a jedną z nich stanowi tzw. membrana. To specjalny materiał o mikroporowatej strukturze, który jest całkowicie odporny na działanie wody i wiatru. Gwarantują solidną ochronę nawet w czasie burzy, silnej wichury czy innych ekstremalnych warunków pogodowych. Nadal wykazują się odpowiednim stopniem oddychalności, choć znacznie mniejszym, niż kurtki turystyczne typu softshell. Z tego względu po modele wyposażone w membrany warto sięgać przede wszystkim w porze jesiennej lub zimowej, kiedy temperatury są dosyć niskie, a deszcze bardzo częste. Zdarza się jednak, że podobne warunki panują w niektórych rejonach i pasmach gór nawet latem. Wówczas także należy wyposażyć się w kurtkę membranową, gdyż softshelle lub ciepłe polary mogą okazać się niewystarczające. Wysokiej jakości modele kurtek turystycznych przeciwdeszczowych są dosyć lekkie. Można je swobodnie umieścić nawet w niewielkim plecaku, ich ciężar będzie praktycznie nieodczuwalny.
Najczęściej spotykanym rodzajem membrany jest GORE-TEX. To technologia, która równie często wykorzystywana jest w innych rodzajach odzieży czy w butach turystycznych. Warto jednak pamiętać, że wybrani producenci wysokiej jakości kurtek mogą stosować różne membrany, które także doskonale spełniają swoje zadania. To np. DryVent w produktach The North Face czy Texapore w artykułach od Jack Wolfskin.
Jakie są elementy kurtki turystycznej?
Wybierając kurtkę turystyczną warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które wpływają na komfort noszenia i poziom bezpieczeństwa. Ważnym aspektem jest możliwość regulacji kaptura, obwodu w pasie i na rękawach. Dzięki temu softshell lub kurtkę turystyczną można maksymalnie dopasować do sylwetki. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią swobodę ruchów, a jednocześnie pozwala uniknąć zaczepienia o skały czy wystające elementy roślin. Profesjonalne kurtki turystyczne powinny być wyposażone w liczne kieszenie, umożliwiające przechowywanie drobnych rzeczy, w tym portfela, dokumentów czy kluczy. Najlepiej, aby znajdowały się w różnych miejscach – np. dwie boczne, piersiowa i wewnętrzna.
Wiele wysokiej jakości modeli kurtek turystycznych posiada także zamki wentylacyjne umiejscowione pod pachami. To ważna opcja zwłaszcza dla osób, które preferują szybkie marsze czy trening biegowy w górach. Zamek można rozpiąć w każdym momencie i tym samym zapewnić sobie jeszcze lepszą cyrkulację powietrza, chroniącą przed potem i przegrzaniem. Istotnym elementem kurtki turystycznej jest także kaptur. Warto wybierać modele z wariantem odpinanym, który można schować w czasie sprzyjającej aury i szybko zamontować w momencie pogorszenia się pogody. Osoby wybierające się na górskie wędrówki zimą powinny sięgać po kurtki turystyczne z kapturami ocieplanymi, które ochronią głowę przed zimnem i wiatrem. W takich warunkach ważną funkcję spełnia również fartuch przeciwśnieżny. Zazwyczaj spotyka się go w odzieży narciarskiej, ale obecny jest także w wielu wysokiej klasy modelach kurtek przeznaczonych do wypraw pieszych. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed śniegiem, zapobiegając dostaniu się wilgoci do wewnątrz nawet wtedy, gdy wędrowiec wpadnie w zaspę.
Odpowiednio dobrana kurtka turystyczna to kluczowy element każdej udanej wyprawy. Warto pamiętać, że wysokiej jakości model to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo, a także gwarancja komfortu na każdym szlaku.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Sportano.pl