Czy Katowice to miasto murali? Nie sądziłem, że jest ich tam aż tyle. Co prawda Katowice nie są polską stolicą Street Artu, ale jest ich tyle, że zajęło mi mnóstwo czasu, żeby zobaczyć wszystkie. Artykuł powstał w 2019 roku, ale od tego czasu staram się go cyklicznie aktualizować. W chwili obecnej w Katowicach znajduje się ponad 100 murali. Zapraszam Was do przewodnika po katowickich muralach. (Aktualizacja kwiecień 2025)

Mapa murali w Katowicach

Przewodnik po muralach w Katowicach

Kolejna aktualizacja przewodnika po katowickich muralach nastąpiła w kwietniu 2025 roku. W momencie dokonywania zmian w artykule w Katowicach znajduje się ponad 100 murali oraz instalacji artystycznych. Z uwagi na ogromną ilość dzieł postanowiłem zrobić podział miasta na kilka części.

Autorzy, którzy najczęściej pojawiają się w Katowicach to:

  • Mona Tusz – jedna z najbardziej znanych katowickich autorek murali. Jej dzieła charakteryzują się najczęściej obłymi postaciami (zazwyczaj kobietami) i dodanymi szklanymi i błyszczącymi elementami.
  • Raspazjan – to kolejny śląski twórca. W swoich dziełach znany jest z łączenia zwierząt i ludzi. Zazwyczaj w jego muralach znajdziemy ukrytą planetę Saturn.
  • Karol Kobryń – absolwent ASP
  • Wojciech Walczyk – artysta znany z murali Kukuczki i Korfantego

Centrum Katowic:
3 Maja, Kordeckiego, Słowackiego, Wojewódzka, Szafranka, Damrota, Warszawska, Piastowska, Górnicza, Mariacka, Tylna Mariacka, Francuska, Drzymały, Sobieskiego, Sokolska, Korfantego (okolica Spodka), Moniuszki, Kampus Uniwersytetu Śląskiego, Teatralna, Adamskiego, Koszarowa, Raciborska, Andrzeja, Mickiewicza, Plac Szewczyka

Na północ od centrum:
Markiefki, Mikusińskiego, Modelarska, Korfantego (za Spodkiem), Szczecińska, Katowicka, Roździeńskiego, Gnieźnieńska, Józefowska

Na wschód od centrum:
Dudy-Gracza, 1 Maja, Graniczna, Czarnieckiego, Plac Powstańców, Wiosny Ludów, Wypoczynkowa, Obrońców Westerplatte, Roździeńska, Floriana, Porcelanowa, Siewna, Morawa, Bednorza, Skwer Walerego Roździeńskiego, Krakowska, Oswobodzenia, Zamkowa, Ociepki, Le Ronda, Janowska (Mysłowice), Woźniaka, 11 Listopada, Wandy, Hallera, Marcinkowskiego, Cynkowa, Łączna

Na zachód od centrum:
Kupca, Gliwicka, Bocheńskiego, Lelewela, Goeppert-Mayer, Dębowa, Mościckiego, Macieja.

Na południe od centrum:
Wincentego Pola, Prusa, Kościuszki, Rolna, Hetmańska, Panewnicka, Dobrego Urobku, Piękna.

 

Murale w centrum Katowic

Instalacja przy 3 Maja 7

Autorką instalacji przy 3 Maja 7 jest Mona Tusz. Instalacja ma formę otwieranej skrzynki umieszczonej przy głównej ulicy, a tak naprawdę sztuka jest w środku. Kiedyś istniały trzy takie skrzynki, ale przetrwała tylko ta, a właściwie w chwili obecnej pozostała tylko tylna ścianka, gdyż ktoś zdewastował dzieło.

Mural przy 3 Maja 7

Mural przy 3 Maja 7 powstał w 2022 roku, a jego autorką jest Karolina Fabia. Powstał w trakcie trwania festiwalu Millennium Docs Against Gravity (19 edycja). Dzieło znajduje się w podwórku przy kinie Światowid.

Murale w podrórku Teatru Bez Sceny

Będąc w centrum warto wejść w bramę przy 3 Maja 11. W oficynie znajduje się “Teatr bez sceny”, a na ścianie niesamowity mural autorstwa Mony Tusz, a właściwie dwa. W głębi podwórka zobaczycie mural „8 mil na północ lotem wrony” i to dzieło nawiązuje do książki Sapkowskiego „Boży wojownicy”. Drugi bardziej na wejściu mural to „Jedna matka, różne sny”. Oba dzieła powstały w 2017 roku.

W tym samym podwórku w marcu 2025 roku powstało kolejne dzieło Mony Tusz i jednocześnie stary mural w głębi podwórka został dodatkowo pomalowany niebieskim kolorem.

Mural 3 Maja 23

W podwórku przy 3 Maja 23 znajduje się ciekawy mural, którego autorem jest Łukasz Zasadni. Dzieło powstało w 2020 roku. Przedstawia „czarne złoto” Śląska w formie serca.

Mural Trzy Głowy

“Trzy Głowy” znajdują się w podwórku przy 3 Maja 38. Ich autorem jest Raspazjan. Mural powstał w 2015 roku. Na ścianie zobaczyć można drzewo, które zamiast liści posiada twarze. Najprawdopodobniej chodzi o śląskie miasta wyrastające z jednego pnia.

Pasaż Stare Katowice

Pasaż Stare Katowice znajduje się w bramie przy Mickiewicza 8, zaraz za Skarbkiem przy rynku. Nie są to co prawda murale, ale obrazy przedstawiające Katowice z lat trzydziestych XX wieku. Obrazy są już mocno nadgryzione zębem czasu, ale wciąż można na nich dostrzec przedwojenne Katowice.

Murale Mickiewicza 8

Przy okazji podwórku, do którego prowadzi brama z Pasażem Stare Katowice znajdują się trzy murale z 2016 roku autorstwa Gosi Orlińskiej, Chrisa Rowlanda i Iaina Macarthura (wszyscy pochodzą z Londynu). Dzieło przedstawia grafiki nawiązujące do Katowic i lokalnej kultury ludowej. Cała trójka to artyści światowej sławy, np. Iain Macarthur współpracował przy produkcji serialu “Gra o tron”.

Instalacja „Sorry but your princess is in another castle”

“Sorry but your princess is in another castle” to instalacja powstała w 2017 roku mieszcząca się przy kamienicy na Słowackiego 24. Autorem jest Tima Radia.

Mural Kordeckiego 2a

Mural można podziwiać koło dworca PKP przy Kordeckiego 2A. Jego autorem jest Raspazjan, a dzieło powstało w 2020 roku. Autor nawiązał tematyką do celów tzw. Agendy 2030, czyli uniwersalnego planu rozwoju dla świata.

Murale przy Andrzeja 12

Murale przy Andrzeja 12 były dla mnie największym zaskoczeniem podczas odkrywania kolejnych dzieł. Przechodziłem obok wielokrotnie nie zdając sobie sprawy z ich istnienia. Murale znajdują się w bramie oraz podwórku, w którym działa m.in. biuro Domu Aniołów Stróżów. Drzwi do bramy są zamknięte, więc trzeba zadzwonić do kogoś domofonem lub poczekać, aż ktoś będzie wychodzić. Dzieła powstały w 2011 roku, a ich autorami są Mona Tusz, Raspazjan, Miszmasz i Magda Drobczyk.

Mural na ścianie dworca PKP

Mural na ścianie dworca PKP w Katowicach (na wschodniej ścianie) jest jednym z najnowszych dzieł. Powstał w maju 2022 roku, a jego autorem jest Sebastian Bożek. Dzieło nawiązuje do śląskiej symboliki, a także ekologii. Do wykonania muralu wykorzystano specjalną farbę, która poprawia jakość powietrza.

Mural COP24 (nie istnieje)

Na ścianie urzędu miejskiego przy Młyńskiej w Katowicach znajdziemy okolicznościowy mural, który powstał z okazji Szczytu Klimatycznego w Katowicach (COP24) w grudniu 2018 roku. Autorką malowidła jest Mona Tusz, która namalowała wiele katowickich murali. Dzieło przedstawia kapsułę z roślinami. Niestety mural został zasłonięty przez hotel.

Mural w lobby hotelu Mercure

W lobby hotelu Mercure, tego samego, który zasłonił mural COP24 znajduje się dzieło Mony Tusz nawiązujące do zasłoniętego muralu.

Mural przy Dworcowej (nie istnieje)

Przy Dworcowej naprzeciwko starego dworca znajduje się niewielki mural przedstawiający ludzi przy stołach. Nie wiem, kto jest jego autorem, ale obawiam się, że mural niebawem zniknie. Okolica jest rewitalizowana i kamienice prawdopodobnie będą odnowione. W 2024 roku z widocznego muralu pozostał tylko fragment flagi, a w 2025 roku budynek jest już w remoncie.

Mural Korfantego 5

Przy Korfantego 5 znajduje się niewielki mural autorstwa Fuse. Dzieło powstało w 2018 roku.

Mural Piastowska 5

Kolejne dzieło Mony Tusz z 2015 roku zobaczycie przy Piastowskiej 5 zaraz obok Altusa. Niestety w chwili obecnej jest ono już mocno zdewastowane.

Mariacka 34

Nieopodal budynku Mariacka 34 znajduje się niewielkie malowidło, które w sumie ciężko zakwalifikować jednoznacznie na mural, ale wygląda na stare. Nie mam danych na temat autora.

Murale w tunelu podziemnym między Wojewódzką i Tylną Mariacką

Murale, albo nawet graffiti w tunelu podziemnym łączącym Tylną Mariacką i Wojewódzką powstały w 2021 roku. Dzieło stworzyło około 20 artystów na zaproszenie spółki PKP PLK. Można tam dostrzec sporo nawiązań do Katowic oraz do kolei.

W 2023 lub 2024 roku zostały one zamalowane i obecnie zobaczyć można tam coś innego.

Dodatkowo przy wyjściu z tunelu przy Wojewódzkiej są następujące dzieła.

Murale na Tylnej Mariackiej

Tylna Mariacka to istna galeria. Pierwsze dzieło znajdziemy na kamienicy nieopodal przejścia podziemnego. Ich autorem jest Karol Kobryń.

Kolejne dzieła są autorstwa Roa i znajdują się w połowie ulicy. Przedstawiają ptaki siedzące na drucie kolczastym. Jeden z nich pokazany jest razem z wnętrznościami. Powstały w 2012 roku.

Zaraz obok ptaków na ścianie kamienicy znajdziemy kolejny przedstawiający abstrakcję. Autorem muralu jest Moneyless, czyli Tellas i Teo Pirisi, a dzieło powstało w 2012 roku.

Dodatkowo jeśli uniesiemy głowę wyżej lub zerkniemy w bramy i zaułki Tylnej Mariackiej, to możemy odkryć kilka dodatkowych murali.

Mural Wodeckiego

Mural przedstawiający Zbigniewa Wodeckiego powstał w 2023 i znajduje się na Tylnej Mariackiej (przy skrzyżowaniu z Francuską). Wodecki swoją karierę rozpoczął w klubie Variette przy Korfantego. Autorami dzieła jest grupa Czary Mury, czyli Marta Piróg i Marek Grela.

Wcześniej w tym miejscu znajdował się mural przedstawiający rozczłonkowaną kurę.

Mural na rogu Tylnej Mariackiej i Francuskiej

Na rogu Tylnej Mariackiej i Francuskiej znajduje się częściowo zniszczony mural. Część po drugiej stronie ulicy jest już zasłonięta. Dzieło powstało w 2019 roku, a jego autorem jest szwedzka grupa Ruskig Angest.

Instalacja Tomorrow (nie istnieje)

Przy Mariackiej 30 pozostały ślady dawnej instalacji o nazwie Tomorrow. Obecnie jest to tylko kilka liter z całego wyrazu. W 2025 roku budynek jest już wyremontowany i po instalacji nie pozostało ani śladu.

Mural przy Francuskiej / Tylnej Mariackiej

Na kamienicy przy Francuskiej (przy wylocie Tylnej Mariackiej) regularnie umieszczane są murale reklamujące seriale dla Netflixa. Zdjęcie poniżej pochodzi z kwietnia 2025 roku

Mural na Mariackiej

Spacerując ulicą Mariacką warto skierować głowę w górę, gdyż na ścianie jednego z budynków dostrzec można twarz kobiety, która wygląda niczym ninja. Z kolei na następnej ścianie widoczne jest oko.

Mural Warszawska 13

Nad wejściem do bramy przy Warszawskiej 13 znajduje się niewielkie dzieło autorstwa Mony Tusz.

Mural Warszawska 15

Na kamienicy przy Warszawskiej 15 znajduje się niewielkie dzieło nieznanego autora. Przedstawia mężczyznę siedzącego prawdopodobnie z napojem. Stylem przypomina mi trochę niewielki mural na kamienicy naprzeciwko starego dworca. (Mural prawdopodobnie nie istnieje).

Instalacja Warszawska 37

Przy Warszawskiej 37 znajduje się instalacja z 2016 roku autorstwa Łukasza Bergera. Powstała z ogromnej ilości stalowych prętów i przedstawia napis “Szum”.

Mural Dawno w mieście nie byłem (nie istnieje)

“Dawno w mieście nie byłem” powstał w 2010 roku. Przedstawia zamyśloną osobę wyglądającą przez okno. Malowidło znajdziemy przy Warszawskiej 11.

Mural Szumskiego

Mural namalowany przez Stanisława Szumskiego znajdziemy nieopodal Moniuszki nad rzeką Rawą. Przedstawia górników wyglądających jak wojownicy.

 

Mural Wróć do rozmowy

Instalacja “Wróć do rozmowy” powstała w 2011 roku na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Nie jest to typowy mural, ale również jest to street art. Autorem instalacji jest Jean-Michel Alberola. Z zasłyszanych informacji budynek, na którym znajduje się mural ma zostać za jakiś czas wyburzony, w związku z budową nowego obiektu uczelnianego.

Mural Tańcząca z Atomami

“Tańcząca z Atomami” znajduje się na ścianie rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Powstał w hołdzie Marii Goeppert-Meyer w 2014 roku. Maria Goeppert-Meyer jest laureatką nagrody nobla w dziedzinie fizyki. Autorem dzieła jest Wakeuptime 2014. Z zasłyszanych informacji budynek, na którym znajduje się mural ma zostać za jakiś czas wyburzony, w związku z budową nowego obiektu uczelnianego.

Ryba Remora

Na budynku Wydziału Humanistycznego powstał mural przedstawiający rybę Remorę. Jego autorami są Bartosz Piórkowski i Jan Wojtas tworzący kolektyw Fabryka Murali. Ryba Remora została pokazana w pierwszej polskiej encyklopedii „Nowe Ateny” autorstwa ks. Benedykta Chmielowskiego. Z tej samej książki pochodzi cytat „koń, jaki jest, każdy widzi”.

Murale nad Rawą

Nad rzeką Rawą zobaczyć można sporo malowideł. Część z nich namalowanych przez studentów Uniwersytetu Śląskiego. Część z nich jest wewnątrz koryta. Rozciągają się od Uniwersytetu, aż po Dudy-Gracza.

Na płocie bliżej Dudy-Gracza można znaleźć jeszcze bliżej nieokreślone malowidło.

Mural Śląskie Kamienice

W pobliżu wcześniejszych murali nad Rawą, na garażach pomiędzy Bankową i św. Pawła znajduje się mural, którego nie miałem wcześniej okazji zobaczyć, gdyż był zarośnięty. Przestawia zarys budynków. Niestety nie wiem kiedy powstał.

Brama przy Teatralnej

W bramie przy Teatralnej 2a mieści się niewielki mural przedstawiający m.in. ptaki.

Mural Krystyny Bochenek

Mural przy Wojewódzkiej 48 przedstawia Krystynę Bochenek, która była związana z Katowicami. Była organizatorką ogólnopolskiego dyktanda i corocznego imieninowego zjazdu Krystyn. Autorem obrazu jest Łukasz Zasadni, a dzieło powstało w 2021 roku.

Mural na tyłach Szkoły Muzycznej

Na tyłach Szkoły Muzycznej (dokładnie przy Szafranka) odkryjemy kolejne malowidło. Częściowo jest zarośnięty przez krzewy. Jego autorem jest Michał Cygan, a dzieło powstało w 2016 roku. Na ścianie zobaczymy kopalnię i postacie ludzi z balonami.

Murale na Damrota

Pod wiaduktem na Damrota znajdziemy kolejny mural, niestety jest on już częściowo zdewastowany. Zaraz obok znajdziemy jeszcze jeden. Autorami tego drugiego jest Raspazjan i Miszmasz. Dzieło pochodzi z 2014 roku, a praca powstała w ramach Katowice Street Art Festival.

Mural Górnicza 9

Przy Górniczej 9 znajduje się mural z 2012 roku autorstwa Tellas & Moneyless.

Mural przy Drzymały

Mural na rogu Drzymały i PCK powstał w 2011 roku. Jego autorami są Sepe i Chazme718. Dzieło powstało w ramach Katowice Street Art Festival.

 

Mural Probówki

Mural “Probówki” znajdziemy przy Sobieskiego. Niestety jest w sporej części zarośnięty. Powstał w 2012 roku, a jego autorem jest Mariusz Waras.

Mural Sobieskiego 2

Mural przy Sobieskiego 2 powstał w 2017 roku, a jego autorem jest Karol Kobryń. Można go zobaczyć od strony Mickiewicza na ceglanym murku na tyłach budynku przy Sobieskiego 2.

Mural Sokolska 34

Mural przy Sokolskiej 34 powstał w 2021 roku, a jego autorką jest malarka Magdalena Karpińska. Dzieło znajdziecie na budynku banku ING w dwóch miejscach. Część jest na ścianie bezpośrednio pod budynkiem, a część na murze od strony parkingu. Do namalowania muralu została użyta farna pochłaniają dwutlenek węgla. Metr kwadratowy pomalowany taką farbą odpowiada istnieniu jednego drzewa, co jak łatwo policzyć 568 metrów kwadratowych odpowiada 568 drzewom.

Mural w przejściu podziemnym przy Sokolskiej

W przejściu podziemnym przy Sokolskiej również znajdziemy ciekawy mural. Jego autorem jest Raspazjan (lub Grupa Kokoło), a mural powstał w 2012 roku.

Mural na Korfantego

Wcześniej na budynku przy Korfantego koło Spodka były już murale Pepsi oraz x-komu, a później Palmolive.

Mural przy Raciborskiej 3

Mural przy Raciborskiej 3 powstał w 2020 roku, a jego autorką jest Marta Karpisz. Dzieło powstało podczas IX edycji Gry Miejskiej Fair Train, a mural nawiązuje do celów zrównoważonego rozwoju. Puzzle symbolizują współzależności, które mają występować na świec

Mural na schodach przy Raciborskiej 50

Mural na schodach przy Raciborskiej 50 powstał w 2023 roku w ramach akcji „na widoku” i jego zadaniem była zmiana przestrzeni przy kampusie Akademii Sztuk Pięknych. Autorkami dzieła są artystki z Kolektywu Spoiwo Martyna Drobczyk, Maja Owczarz i Aleksandra Skrzypek.

Mural Adamskiego 22

Przy ulicy Adamskiego 22 na drzwiach garażu znajduje się niewielki mural, którego twórcą jest Karol Kobryń, autor innych murali m.in przy Panewnickiej 13 i Koszarowej 3.

Mural Koszarowa 3

Mural przy Koszarowej 3 powstał w 2018 roku, a twórcą dzieła jest Karol Kobryń, który stworzył murale przy Panewnickiej 13 oraz Adamskiego 22.

Murale na północ od centrum Katowic

Mural przy Markiefki 96

Na katowickich Bogucicach na ścianie kamienicy przy Markiefki 96 znajduje się ciekawy zielony mural. Powstał w 2013 roku.

Mural przy Markiefki 44A

Mural przy Markiefki 44A znajduje się na tyłach Miejskiego Domu Kultury Bogucice-Zawodze. Powstał w 2020 roku, a jego twórcami są mieszkańcy Katowic przy koordynacji Joanny Strząbały. Dzieło przedstawia różne miejsca i osoby związane z Powstaniami Śląskimi.

Mural Kukuczki na Bogucicach

W Katowicach można podziwiać dwa murale przedstawiające Jerzego Kukuczkę, jeden w przejściu podziemnym w okolicy Gwiazd, a drugi przy Markiefki koło kościoła. Powstał w 2019 roku, a jego autorem jest Wojciech Walczyk. Kukuczka mieszkał tuż obok.

 

Murale Magika i Kukuczka (przejście podziemne)

Przejście podziemne pomiędzy Zawodziem i Bogucicami w okolicy Gwiazd to jedna wielka galeria. Dwa najbardziej wyróżniające się murale przedstawiają Jerzego Kukuczkę oraz Magika (Piotr Łuszcz). Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pozostałe dzieła. Oba murale powstały w 2011 roku, a autorek Kukuczki jest Jerzy Rojkowski.

Mural Katowicka 33a

Mural Katowicka 33a powstał w 2023 roku, a autorem projektu jest Andrzej Tylkowski.

Mural Katowicka 37a

Autorem muralu przy Katowickiej 37a jest Karol Kobryń znany z wielu innych dzieł na terenie Katowic. Malowidło powstało w 2023 roku i przedstawia matematyków Jerzego Różyckiego, Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego, którzy odpowiadali za złamanie szyfru Enigmy.

Mural Katowicka 39

Mural przy Katowickiej 39 powstał w 2021 roku, a jego autorem jest Patryk Hardziej. Dzieło nawiązuje do udziału Polski w Expo 2020 w Dubaju.

Blues na Koszutce

“Blues na Koszutce” powstał w 2016 roku. Jego autorem jest Raspazjan. Miał zapowiadać uruchomienie Śląskiego Szlaku Bluesa. Znajdziecie go na budynku przy Katowickiej 41a.

Mural Katowicka 43a

Mural przy Katowickiej 43a powstał w 2022 roku, a jego autorem jest Łukasz Zasadni. Dzieło powstało w ramach II edycji Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb” i znajdziecie na nim charakterystyczne symbole miast partnerskich.

Mural Szwedzkiego na Ordona 1

Przy ulicy Ordona 1 w pobliżu wcześniejszych murali na Katowickiej znajduje się piękne dzieło z 2023 roku, którego autorem jest Szwedzki. Mural nawiązuje do drugich urodzin wytwórni Dopehouse, które odbyły się w MCK 9 września 2023 roku.

Mural Przycisk

“Przycisk” znajdziemy na katowickim Józefowcu przy Mikusińskiego. Napis “Turn Mind” ktoś dopisał w późniejszym czasie. Przycisk powstał w 2012 roku, a jego autorem jest Escif.

Mural Zielona Głowa

Mural Zielona Głowa przy Gnieźnieńskiej 11 powstał w 2021 roku, a jego autorką jest wykładowczyni z katowickiej ASP Małgorzata Rozenau. Dzieło powstało z inicjatywy Śląskiego Ruchu Klimatycznego i przedstawia głowę wypełnioną zielonymi roślinami. Ma to nawiązywać do ekologii i klimatu.

Mural Józefowska 32

Mural przy Józefowskiej 32 znajduje się na terenie XIV Liceum Ogólnokształcącego. Powstał w 2021 w ramach warsztatów streetartowych prowadzonych przez znaną śląską artystkę Monę Tusz. Współautorami muralu są uczniowie szkoły, którzy w ten sposób mogli odreagować rok szkolny spędzony na nauce zdalnej.

Mural przy Korfantego

Przy Korfantego 76 znajdziemy mural podpisany przez Ronnieism z 2011 roku.

Mural przy Modelarskiej 5

Mural przy Modelarskiej 5 znajduje się od strony podwórka. Nie widać go z ulicy. Powstał w 2012, a jego autorem jest Gripa Kokoło.

Mural przy Pętli Słoneczna

Mural zlokalizowany jest na garażu przy Alei Korfantego na wysokości Pętli Słoneczna. Jego autorką jest Mona Tusz. Niestety z samego obrazu wiele już nie zostało, ponieważ został zamazany przez wandali.

Mural przy Szczecińskiej

Na kamienicy przy Szczecińskiej 8 znajduje się kolejne malowidło. Jego autorem jest Zbiok, a dzieło powstało w 2013 roku w ramach Katowice Street Art Festival. Namalował on również “Kino Kosmos” na rogu Gliwickiej i Anioła. Dzieło przedstawia zburzony budynek Centrum Variete Michalik.

Murale na wschód od centrum Katowic

Mural Korfanty

Korfanty jest jednym z najnowszych katowickich murali, a przy okazji według mnie jednym z najładniejszych. Powstał w 2018 roku. Przedstawia Wojciecha Korfantego, który był jedną z najwybitniejszych śląskich postaci. Dzieło znajdziemy na kamienicy przy Dudy-Gracza. Jego autorem jest Wojciech Walczyk, a praca powstawała 60 godzin na podstawie archiwalnej fotografii.

Mural 3D (Sterowiec)

Nieopodal Korfantego znajduje się kolejne niesamowite malowidło. Jest to mural trójwymiarowy przedstawiający sterowiec, wodospad i podwodny świat. Znajdziemy go na kamienicy przy 1 Maja 7 (nieopodal skrzyżowania z Dudy-Gracza). Przez swoją trójwymiarowość robi ogromne wrażenie. Dzieło powstało w 2015 roku, a jego twórcą jest agencja Good Looking.

Mural Jana Furtoka

Przy ulicy Granicznej 13 w 2021 roku powstał mural przedstawiający Jana Furtoka, znanego piłkarza, który związany jest z Katowicami. Pomysłodawcą dzieła byli kibice GKS zrzeszeni w stowarzyszeniu SK 1964.

Mural pod wiaduktem na Granicznej

Pod wiaduktem na Granicznej znajduje się kilka starych murali, które niestety częściowo są zniszczone. Nie znam daty ich powstania, ale patrząc na podpisy można zauważyć, że ich autorami są Raspazjan oraz Mona Tusz.

 

Mural 1 Maja 53

Autorem tego dzieła jest Mona Tusz. Mural powstał w 2021 i nawiązuje do znanych rozgrywek Intel Extreme Masters, które co roku odbywają się w Katowicach. Na ścianie przedstawiono potrzebę ludzi do doskonalenia się i osiągania celów.

Mural 1 Maja 126

Przy 1 Maja 126 zobaczyć można niewielki mural przedstawiający słońce i napis „Dobrego dnia”.

Mural przy Czarnieckiego 3

Mural przy Czarnieckiego 3 znajduje się w podwórku. Można spróbować na nie wejść, albo pofatygować się na ulicę Floriana po drugiej stronie torów, skąd widać go doskonale. Powstał w 2015 roku w ramach projektu „Plac na Glanc”, a jego autorem jest Paweł Ryszko.

Mural KIM

Na bocznej ścianie budynku przy 1 Maja 87 znajdziemy mural “Kim”. Powstał z okazji OFF Festival w 2012 roku. Autorem muralu jest Julian Jakub Ziółkowski z krakowskiej ASP.

Mural przy Cynkowej

Mural przy Cynkowej powstał w 2016 roku. Jego autorem są miejscowe dzieci oraz Raspazjan. Dzieło miało być początkiem pozytywnych zmian na Cynkowej, która ma złą sławę.

Mural 1 Maja 154

Mural przy 1 Maja 154 został sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu “Zawodzie jest w modzie”. Powstał w 2021 roku.

Mural z Erwinem Sówką

Mural z Erwinem Sówką z Grupy Janowskiej znajduje się na ścianie budynku przy 1 Maja 162. Jego autorami są Karol Kobryń oraz Raspazjan. Dzieło powstało w 2022. Erwin Sówka był znanym malarzem i górnikiem.

Mural Łączna 2-4

Przy Łącznej 2-4 znajduje się niewielki mural o treści “Lubię Zawodzie”.

Mural społeczny Marcinkowskiego 13

Mural społeczny przy Marcinkowskiego 13 powstał w 2021 w celu zamalowania wulgarnych napisów na ścianach. Twórcami są mieszkańcy Katowic, a prace prowadzone były pod kierunkiem Pani Małgorzaty Norek. Znajduje się na bocznej ścianie budynku.

Mural przy Floriana

Przy Floriana 8 znajdziemy ciekawy mural, który powstał w ramach trzeciej edycji Katowice Street Art Festival 2013. Jego autorem jest Sławomir Czajkowski, który namalował również wcześniejszy mural przy ulicy Anioła (Kino Kosmos). Dzieło przedstawia przykurzone skarby miasta.

Mural na Szopienicach

Ciekawy mural znajduje się również w Szopienicach przy Placu Powstańców (przy skrzyżowaniu z Wiosny Ludów). Przedstawia zamaskowaną dziewczynę, która się przed kimś chowa. Obok zobaczymy drugą część dzieła. Autorami obu murali są Marta Abramowicz i Van, a praca powstała w ramach Katowice Street Art Festival 2014.

Ze wspomnianym Vanem miałem okazję się spotkać i porozmawiać na temat sztuki ulicznej i jej początków w Katowicach. Opowiedział mi również o powstaniu tego muralu. Zamierzam podzielić się w niedalekiej przyszłości kulisami tej rozmowy, ale potrzebuję nieco czasu.

Mural na kamienicy Kazimierza Kutza

W ostatnim czasie w katowickich Szopienicach pojawiło się wiele ciekawych murali. Jeden z nich znajduje się na ścianie kamienicy przy Wypoczynkowej 3, w której wychowywał się znany reżyser Kazimierz Kutz. Autorem dzieła jest Erwin Sówka, który w momencie tworzenia muralu był ostatnim żyjącym malarzem z tzw. Grupy Janowskiej. Obrazek powstał w 2019 roku. Niestety Pan Erwin zmarł w styczniu 2021 roku.

Mural przy 11 Listopada 6

Mural położony przy 11 listopada 6 powstał w 2021 roku, a jego autorem jest Kopaniszyn Studio. Powstał w ramach rocznicy 100 lecia urodzin Stanisława Lema. We Lwowie (mieście partnerskim Katowic) istnieje drugi mural, który również powstał z tej samej okazji.

Mural Pocztówka z wakacji

Mural „Pocztówka z wakacji” znajduje się na ścianie kamienicy przy Obrońców Westerplatte 24 i powstał w 2020 roku. Jego autorką jest Anna Bierońska.

Mural przy Obrońców Westerplatte 40

Przy Obrońców Westarplatte znajdują się obecnie trzy murale. Drugi z nich zlokalizowany jest pod numerem 40. Powstał w 2016 roku, a jego autorem jest Kamil Kuzko.

Mural przy Obrońców Westerplatte 35

Ostatni z murali przy Obrońców Westerplatte znajduje się pod numerem 35. Przedstawia kapitana Roberta Oszka. Powstał w 2019 roku w setną rocznicę Powstań Śląskich. Autorem muralu jest Wojciech Walczyk.

Mural społeczny przy Wandy 8a

Mural przy Wandy 8a powstał w 2021 w celu zamalowania wulgarnych napisów na ścianach. Twórcami są mieszkańcy Katowic, a prace prowadzone były pod kierunkiem Pani Małgorzaty Norek. Namalowany jest na ogrodzeniu.

Mural społeczny róg Wandy i Hallera

Mural społeczny na rogu Wandy i Hallera powstał w 2021 w celu zamalowania wulgarnych napisów na ścianach. Twórcami są mieszkańcy Katowic, a prace prowadzone były pod kierunkiem Pani Małgorzaty Norek.

Mural społeczny Hallera 13a

Mural społeczny przy Hallera 13a powstał w 2021 w celu zamalowania wulgarnych napisów na ścianach. Twórcami są mieszkańcy Katowic, a prace prowadzone były pod kierunkiem Pani Małgorzaty Norek.

Mural Flora i Florian

Mural „Flora i Florian” znajduje się przy Roździeńskiej 22. Powstał w 2019 roku z inicjatywy Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia. Twórcą dzieła jest Mona Tusz.

Mural z kotem przy Porcelanowej 23B

Mural z kotem znajdziemy na terenie dawnej Fabryki Porcelany przy Porcelanowej 23B. Powstał w 2018 roku w ramach festiwalu Katowice Street Art AiR. Dzieło nawiązuje do porcelanowych figurek produkowanych w Katowicach. Jego autorem jest Artur Wabik.

Wzory geometryczne przy Porcelanowej

Mural przedstawiający figury geometryczne znajduje się zaraz obok wcześniejszego obrazu z kotami. Jego autorami są Milo Banachowicz oraz Miłosz Konieczko. Dzieło również znajduje się przy Porcelanowej 23B i powstało w 2018 roku.

Poniższe dzieło to kolejny mural przy Porcelanowej 23B. Jego autorami są Miłosz Konieczko oraz Milo Banachowicz z katowickiego ASP. Obraz przedstawia charakterystyczne katowickie obiekty takie jak Spodek, Altus, czy Gwiazdy. Powstało w 2018 roku.

Obok wcześniejszych trzech murali na budynku przy Porcelanowej 23B można obejrzeć jeszcze czwarte dzieło. Niestety nie wiem, kto jest jego autorem, ani co przedstawia.

Mural przy Siewnej (nie istnieje)

Przy Siewnej 9 odkryjemy dzieło, którego autorem jest Coxie. Mural powstał w 2015 roku w ramach Katowice Street Art Festival. Do budynku dobudowano drugi niższy i zasłonił on istniejące dzieło.

Mural przy ulicy Morawa 2

Przy ulicy Morawa znajdziemy dwa murale. Pierwszy z nich mieści się na kamienicy Morawa 2 i jest widoczny od Obrońców Westerplatte. Jego autorem jest Raspazjan.

Mural przy Morawa 3

Kolejny to mural wręcz nietypowy. Jego autorem jest ukraiński artysta Vovo Vorotniov. Przedstawia dwa skrzyżowane młoty i jest “wyryty” w tynku przy Morawa 3. Praca powstała w 2014 roku.

Mural przy Bednorza

Na kamienicy przy Bednorza 42 znajdziemy mural, który przedstawia kolorowe figury geometryczne. Niestety nie udało mi się znaleźć nic na jego temat w internecie. Autorem dzieła jest Eltono, a mural powstał w 2013 roku.

Skwer Walentego Roździeńskiego

Na murze przy Skwerze Walentego Roździeńskiego namalowany jest ciekawy mural, którego autorami są Maciej Chodziński i Maciej Salamon. Powstał w 2015 roku w ramach Katowice Street Art Festival.

Mural przy Wiosny Ludów 62

Na kamienicy przy Wiosny Ludów 62 znajdziemy dwa fajne murale. Autorem jest Axel Void i podobnie jak wcześniejsze malowidło powstał w 2015 roku w ramach Katowice Street Art Festival.

Mural THINK

Czarny napis “Think” mieści się przy Krakowskiej 148. Jego autorem jest hiszpański artysta Spy. Dzieło powstało w 2013 roku w ramach Katowice Street Art Festival.

Murale na budynku dyrekcji Huty Uthemanna

Na budynku dyrekcji Huty Uthemanna znajdują się dwa murale autorstwa grupy Dajse. Pierwszy z nich powstał w powstał w 2021 roku. Dzieło znajduje się na tyłach budynku przy Woźniaka i jest niewidoczne z ulicy. Przedstawia pięć liter D, A, J, S, E, a za każdą z nich odpowiadał inny twórca: D (Damian Dideńdko, czyli Didiusz), A (Daniel Kowacki), J (Joanna Ambroz), S (Artur Stec), E (Damian Ziółkowski).

Drugi z murali powstał w 2022 roku i namalowała go ta sama grupa Dajse. Dzieło znajduje się na bocznej stronie budynku i jest widoczne z ulicy.

Mural Pod Grubą

“Pod Grubą” znajdziemy garażach przy Oswobodzenia 6, a jego autorką jest Mona Tusz. Dzieło powstało przed 2015 rokiem.

Mural przy Oswobodzenia 10

Zaraz obok “Pod Grubą” mieści się mural Raspazjana (również na garażach).

Galeria Szyb Wilson

Galeria Szyb Wilson mieści się przy Oswobodzenia. Jej mur to jedna wielka galeria. Autorem niektórych dzieł jest Raspazjan.

Murale Skwer Ociepki, Zamkowa

Murale na skwerze przy Ociepki i Zamkowej powstały w 2013 roku, a ich autorami są Mateusz Hajman, Maciej Skobel, Katarzyna Lamik. Poprzez to dzieło chcieli oni złożyć hołd Grupie Janowskiej.

Przy okazji po drugiej stronie ulicy na budynku baru Zyg-Zak znajduje się również kilka ciekawych murali.

Murale wiadukt Zamkowa

Nieopodal wcześniej wspomnianego skweru przy Zamkowej i Ociepki znajduje się wiadukt, gdzie mieści się kilka murali autorstwa Mony Tusz. Powstały w 2016 roku i przedstawiają motywy górnicze. Zobaczycie tam górnika, świętą Barbarę i kilka postaci. Dzieło powstało z okazji 70 lecia Grupy Janowskiej.

Mural “Polska płacząca”

Mural “Polska płacząca” powstał w 2021 roku na kamienicy przy ulicy Janowskiej 130 w Mysłowicach. Jego autorem jest Krzysztof Grzondziel. Zdecydowałem się na dodanie go do listy, ponieważ znajduje się on praktycznie na granicy z Katowicami. Inna nazwa tego muralu to „Nostalgia… and what more?”, a tematyka nawiązuje do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Mural Le Ronda 85

Mural przy Le Ronda 85 powstał w 2018 roku, a jego autorem jest Raspazjan. Dzieło nawiązuje do filmu Angelus z 2001 roku w reżyserii Lecha Majewskiego. Mural przedstawia planetę Saturn.

Mural Le Ronda 24

Mural na Dąbrówce Małej przy Le Ronda 24 powstał w 2014 roku, a jego autorem jest Filippo Minelli. Przedstawia słowo „NIC” wyrażone w wielu różnych językach.

Murale na zachód od centrum Katowic

Mural Tato nie płacz – Zosia

Mural “Tato nie płacz – Zosia” powstał w 2015 roku. Jego autor wzorował się na rysunku pięcioletniej Zosi z Zabrza, która zrobiła laurkę dla swojego taty górnika, który strajkował razem z innymi. Co ciekawe mała Zosia podpisała się na muralu sama. Niestety dzieło zostało częściowo zdewastowane, co jest bardzo smutne. Mural znajdziemy na kamienicy przy Kupca 14 na Załężu. Jego autorem jest Łukasz Surowiec.

Dom Aniołów Stróżów

Będąc na Załężu nie sposób przejść obok Domu Aniołów Stróżów przy Gliwickiej. Mieści się tam stowarzyszenie, które działa na rzecz dzieci i młodzieży ze środowisk patologicznych. Cały budynek to jeden wielki mural. Dzieło przedstawia leśne duszki oraz inne bajkowe zjawy. Autorami muralu są m.in. Mona Tusz i Raspazjan. Murale pochodzą z 2021 roku.

Róg Bocheńskiego i Gliwickiej

Nieopodal Domu Aniołów Stróżów znajduje się kamienica, na której od strony Bocheńskiego znajdziemy kilka murali. Dzieło przedstawiające królika widoczne poniżej już nie istnieje, natomiast w jego miejsce pojawił się mural przedstawiający Johna Baildona. Pozostałe wciąż istnieją. Przedstawiają one dzisiejszy konsumpcjonizm. Ich autorem jest Miko Skapa, a dzieło powstało w 2015 roku.

Mural Johna Baildona

Mural przedstawiający Johna Baildona znajduje się na rogu Bocheńskiego i Gliwickiej. Powstał w 2021 roku, a jego autorami są Camej, Szampan, Super R, Wężu, Awarel i CubeOne. Mural powstał z okazji 250 rocznicy urodzin Johna Baildona.

Mural róg Gliwickiej i Grundmanna

Będąc na Załężu warto podejść na róg Grundmanna. Na ścianie budynku mieści się tam niewielki mural składający się z trzech malowideł.

Mural przy Goeppert- Mayer 14

Mural przy Goeppert-Mayer 14 zlokalizowany jest na murze naprzeciwko Lidla. Stworzyła go grupa Kokoło w 2012 roku. Przedstawia transformersy, które powstały z katowickich budynków.

Mural Put In Put Out

Mural Put In Put Out znajduje się przy Goeppert-Mayer 14 i powstał na przełomie lutego i marca 2022 po inwazji Rosji na Ukrainę. Jego autorami są Szwedzki oraz Real.

Mural Watcher

Mural Watcher znajduje się na budynku przy Gliwickiej 73. Dzieło powstało w 2024 roku, a jego autorem jest Noriaki. Widoczna na ścianie postać „mruga oczkiem” do przechodzących ulicą ludzi.

Mural Matka Boska Szopienicka

Przy Gliwickiej 58 znajdziemy wielki mural “Matka Boska Szopienicka” poświęcony dr Jolancie Wadowskiej-Król, która walczyła z groźną chorobą, jaką jest ołowica. Pomogła kilku tysiącom dzieciom. Dzieło powstało w 2018 roku, a jego autorem jest Andrzej Wieteszka.

Mural Gliwicka 130c

Mural przy Gliwickiej 130c powstał w 2021 roku, a jego autorką jest Mona Tusz. Dzieło powstało z inicjatywy Śląskiego Teatru Lalki i Aktora “Ateneum”, a inspiracją spektakl “Łysek z pokładu Idy” wystawiany przez wspomniany teatr. Na sąsiednich garażach znajduje się również mural.

Mural harcmistrza Jerzego Lisa

Mural harcmistrza Jerzego Lisa powstał w 2023 roku i zobaczyć można go na budynku przy Gliwickiej 58 zaraz obok muralu „Dziewczyna z karabinem”. Wspomniany Jerzy Lis przed rozpoczęciem II wojny światowej założył na Załężu drużynę harcerską. Zginął w Auschwitz.

Mural Dziewczyna z karabinem

Nieopodal dalej znajdziemy kolejny mural przedstawiający dziewczynę z karabinem widzianą z różnych perspektyw. Malowidło znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy Gliwickiej 60, powstało w 2012 roku, a jego autorem jest Hyuro.

Jesteś w bezpiecznym miejscu

Mural „Jesteś w bezpiecznym miejscu” powstał w 2022 roku przy Macieja 3. Jego autorką jest Bogdana Davydiuk. Dzieło jest symbolicznym gestem wsparcia ukraińskich artystów w czasie wojny i nawiązuje do fragmentu wiersza ukraińskiej poetki Juliji Musakowskiej.

Mural Gliwicka 96

Przy Gliwickiej 96 w podwórku znajduje się mural autorstwa Damiana Bochenka z 2020 roku. Dzieło powstało w ramach akcji Klubu Wysoki Zamek, Centrum Społecznościowego Nasze Załęże i Stowarzyszenia Zielone Załęże. Część muralu powstało w ramach warsztatów dla dzieci.

Kino Kosmos (nie istnieje)

“Kino Kosmos” znajduje się na rogu Anioła i Gliwickiej. Malowidło powstało w 2013 roku i przedstawia autorską wizję Kina Kosmos.

Mural Made You Look

“Made You Look” powstał w 2013 roku. Namalował go brytyjski artysta Mobstr w ramach Street Art Festival. Znajdziemy go na Załężu przy Lelewela 3. Dodatkowo na sąsiednich kamienicach znajdziemy dwa niewielkie malunki autorstwa Szymona Kuli.

Mural Lubie być obcy…

Na kamienicy przy Gliwickiej 126 znajdziemy niewielki mural “Lubię być obcy pod Twoim oknem”.

Mural przy Dębowej

Wcześniej w tym miejscu znajdował się mural „Grzesznik”. W 2019 roku Wojciech Walczyk namalował obraz przedstawiający Henryka Kalembę, który brał udział we wszystkich Powstaniach Śląskich.

Archiwalne: Nie wiem, czy “Grzesznik” to prawidłowa nazwa tego muralu, ale przedstawia on modlącego się byka. Znajdziemy go przy Dębowej 3. Niestety jakiś czas temu ktoś oblał go farbą. Autorem muralu jest ETAM, a dzieło powstało w 2011 roku.

Skrzydła przy Mościckiego 6

Skrzydła przy Mościckiego 6 powstały w 2022 roku i są popularnym motywem murali, które można spotkać w wielu miastach. Można przy nim stanąć i zrobić sobie zdjęcie.

Murale na południe od centrum Katowic

Mural DON’T THINK

Mural “Don’t think” znajdziemy przy Wincentego Pola 17. Składa się z 60 plakatów biznesmenów, a jego autorem jest Peter Fuss, który w swoich pracach często atakuje polityków. Niestety dzieło jest częściowo zniszczone. Powstało w 2016 roku.

Mural PAMIĘTAMY

Mural “Pamiętamy” to dzieło francuskiego artysty Al Sticking, które powstało w 2018 roku na ścianie Izby Pamięci Kopalni Wujek przy Wincentego Pola. Upamiętnia górników z Wujka, którzy zginęli w 1981 roku.

Mural przy Prusa

Mural znajduje się totalnie na uboczu w okolicy budynku Prusa 38. Jego autorem jest Pierre Migot. Dokładna lokalizacja dzieła to budynek obok torów kolejowych, więc w razie wizyty uważajcie na przejeżdżające tam pociągi.

Mural przy Kościuszki 191

Mural przy Kościuszki 191 powstał w 2015 roku, a jego autorem jest Mariusz Libel. Tematyka nawiązuje do wpływu technologii na nasze życie.

Mural Rolna 22

Mural przy Rolnej 22 znajduje się na ścianie Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6. Wykonali go w 2012 roku studenci z katowickiej ASP.

Mural róg Rolnej i Hetmańskiej

Na ścianie budynku znajdującego się na rogu ulic Hetmańskiej oraz Rolnej znajduje się duży mural. Jego autorem jest Roberto Ciredz, a dzieło powstało w 2013 roku.

Mural Panewnicka 13

Mural przy Panewnickiej 13 powstał w 2016 roku, a jego autorem jest Karol Kobryń. Przedstawia harcerzy, którzy bronili miasta podczas II wojny światowej. Mural znajduje się na ścianie liceum ogólnokształcącego.

Mural przy Kościuszki 249

Mural przy Kościuszki 249 jest dziełem komercyjnym reklamującym popularną sieciówkę Max Burgers. Mural wykonano farbą oczyszczającą powietrze.

Mural przy Kościuszki 205

Przy ulicy Kościuszki 205 pod wiaduktem znajduje się mural z 2021 roku autorstwa Pierre Migot.

Mural przy Kościuszki 104

Przy ulicy Kościuszki 104 nieopodal basenu na Brynowie znajduje się mural autorstwa Pierre Migot z 2021 roku. Znajdziecie go na cokole blisko skrzyżowania z ulicą Ceglaną.

Mural Dziewięciu z Wujka

Mural Dziewięciu z Wujka powstał w 2021 roku przy ulicy Dobrego Urobku. Jego autorem jest Karol Kobryń, a dzieło przedstawia dziewięć górniczych lamp symbolizujących dziewięciu górników zastrzelonych podczas pacyfikacji kopalni.

Mural przy Pięknej 48

Mural przy Pięknej 48 powstał w 2024 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców GKS Katowice „SK 1944”. Dzieło upamiętnia górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni Wujek w 1981 roku.

Szwedzki

Nie wiem, czy bardziej to mural, czy graffiti, ale obrazki znajdujące się przy niektórych sklepach Społem w Katowicach warto umieścić w tym zestawieniu. Przedstawiają one humorystyczne scenki z tym samym bohaterem. Ich autorem jest Szwedzki. Poniżej kilka z nich.

Murale Moderna na skrzynkach

W wielu miejscach Katowic można spotkać pomalowane w ciekawy sposób skrzynki. Autorem tzw. Moderny na Skrzynkach jest Kacper Mutke, a malowania powstały w 2020 roku. Kilka z nich widziałem przy Adamskiego, Mikołowskiej i w okolicy.

Noclegi w Katowicach

Jeśli szukasz noclegu w Katowicach, żeby zwiedzić miasto i móc podziwiać murale to na poniższej mapce z pewnością znajdziesz interesujący Cię nocleg.

 

Przyznam, że nie spodziewałem się, że jest ich aż tyle. Niestety wiele fajnych murali już nie istnieje, zostało zamalowanych lub zdewastowanych. Street Art to ciekawy rodzaj sztuki, ale niestety szybko przemija.

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂

 

Podobne wpisy

27 komentarzy

  1. Artyści zakładają, że ludzie muszą się znać na nowoczesnym malarstwie i Ich widzenie świata przez mieszkańców będzie zrozumiała. Większość tych murali jest brzydka, pokazuje jakiś zniekształcony świat. Na brzydkich kamienicach namalowane jakieś sterty starych samochodów, zniekształcone brzydkie postacie, przy śmietnikach z karabinami. Nastała jakaś moda na pokazywanie świata brzydkiego. To nie pasuje do tych miejsc, w których zostały namalowane, nie ma w tym przesłania artysty dla tych dzielnic. Na świecie powstają murale ale są tak piękne, że dech zapiera. A tu, poza kilkoma wyjątkami, brzydota.

  2. Sztos wpis. Super, ze dbasz o jego aktualność. 🙂 Ostatnio łaziłam cały dzień po Kato i zobaczyłam moze jedna trzecia, tego co tutaj pokazałeś. 😉 będę nadrabiać!

    Pozdrowienia ze stolicy polskiego street artu, czyli Łodzi. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *