Łęczyca i sąsiadujący z nią Tum były ostatnimi miejscami, które odwiedziliśmy oprócz Uniejowa, Poddębic i Warty podczas podróży po województwie łódzkim. Z góry uprzedzam, że nie zwiedzaliśmy całej Łęczycy, a skupiliśmy się przede wszystkim na zamku i rynku. Zapraszam Was do lektury krótkiego przewodnika po wybranych atrakcjach Łęczycy i Tumu.
1. Zamek Królewski w Łęczycy
2. Diabeł Boruta – legenda
3. Rynek w Łęczycy
4. Kolegiata w Tumie
5. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie
Łęczyca co zobaczyć?
Historia Łęczycy sięga X wieku, kiedy to nieopodal obecnego miasta istniał gród obronny, który w XI i XII wieku był najważniejszym w okolicy. Około 1267 roku rozpoczęto budowę miasta w miejscu, w którym znajduje się obecnie. W tym samym czasie zostały nadane również prawa miejskie.
Najważniejsze atrakcje w Łęczycy
Zamek Królewski w Łęczycy
Największą atrakcją Łęczycy jest Zamek Królewski, który w XIV wieku został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego. Warownia powstała z czerwonej cegły na planie czworokąta. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum. Do zwiedzania udostępnionych jest kilka kondygnacji w budynku oraz Wieża Szlachecka, z której jest niesamowity widok na miasto oraz całą okolicę. Na wystawie możecie obejrzeć liczne figurki przedstawiające Diabła Borutę, wyposażenie chałup łęczyckich sprzed 100 lat oraz inne ciekawe eksponaty.
Ceny biletów:
– normalny 28 zł
– ulgowy 22 zł
– sama wieża 7 zł
Aktualne godziny otwarcia znajdziecie na stronie muzeum.
Z zamkiem związana jest legenda o Diable Borucie (szlachcicu), który podobno kiedyś mieszkał na zamku i ukrył w nim skarb.
Diabeł Boruta – legenda
Wspomniałem wcześniej, że z zamkiem związana jest legenda o Diable Borucie. Nazywany był on również Błotnikiem i mieszkał w drewnianym zamku nieopodal obecnej wsi Panoszów. Według przekazu król Kazimierz Wielki przejeżdżając przez mokradła w pobliżu Łęczycy utknął w błocie i pomógł mu silny młodzieniec o imieniu Boruta. W nagrodę otrzymał on za to zamek i podczas przeprowadzki zabrał ze sobą bardzo ciężki garniec ze złotem, którego nie mógł unieść. Ciągnąc go utworzył w ten sposób koryto rzeki Liswarta. Istnieją różne wersje tego, w jaki sposób stał się diabłem. Jedna z nich wspomina o księciu mazowieckim, który miał odebrać od niego skarb, ale tego nie zrobił, a Boruta pilnuje skarbu w lochach do dzisiaj. Według innej historii razem z Diabłem Rokitą pojawili się w karczmie w Łodzi, w której pili piwo, a karczmarzowi zapłacili złotem, które po dotknięciu paliło skórę prawdziwym ogniem.
Faktem natomiast jest to, że Diabeł Boruta obecny jest w łęczyckich legendach. Na ścianie Kolegiaty w Tumie znajduje się nawet odcisk jego pazurów.
Rynek w Łęczycy
Rynek w Łęczycy ma kształt kwadratu o boku długości około 80 metrów. W centralnej części placu stoi niewielki klasycystyczny ratusz z końca XVIII wieku. Do budowy wykorzystano budulec pochodzący z rozbiórki murów obronnych. Z lotu ptaka ratusz wygląda, jakby był wklejony w rynek.
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie to niesamowite miejsce, które znajduje się w niewielkiej odległości od Łęczycy. Tak naprawę kolegiata widoczna jest z wieży zamkowej.
Romańska świątynia powstała najprawdopodobniej w połowie XII wieku. Kolegiata pełniła również funkcję obronną opierając się m.in. atakowi Tatarów w 1241 roku. W późniejszych stuleciach była wielokrotnie przebudowywana, najpierw w styl gotycki, a później klasycystyczny. W czasie II wojny światowej Wojsko Polskie mocno uszkodziło kolegiatę w wyniku ostrzału. Po wojnie rozpoczęto odbudowę z zamiarem przywrócenia stylu romańskiego. Strop wykonany jest z betonu, z uwagi na zły stan ścian świątyni. Na ścianie kolegiaty znajdują się wgłębienia, które według legendy pozostawił Diabeł Boruta, chcąc zapobiec budowie świątyni.
Obok kolegiaty znajduje się drewniany kościół św. Mikołaja z 1761 roku.
Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie
Średniowieczne grodzisko na terenie obecnego Tumu jest pierwszą osadą łęczycką, o której wspomniałem na początku artykułu. Niedawno zrekonstruowano część grodu, obecnie istnieje brama, studnia oraz wieża. Otwarcie nastąpiło pod koniec kwietnia, a w przyszłości planowana jest dalsza rozbudowa grodu.
Nieopodal w Kwiatkówku znajduje się ciekawy skansen, w którym można obejrzeć łęczyckie chaty, wiatrak z 1820 roku i dziewiętnastowieczną piwnicę ziemną. Skansen jest częścią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Ceny biletów:
– normalny 20 zł
– ulgowy 14 zł
– bilet normalny łączony (Muzeum, Skansen, Grodzisko) 25 zł
– bilet ulgowy łączony (Muzeum, Skansen, Grodzisko) 18 zł
Pełny cennik oraz godziny otwarcia znajdują się na stronie muzeum.
Wspomniane powyżej atrakcje to oczywiście nie wszystkie, które możecie zobaczyć w mieście. Warto wspomnieć choćby o baszcie z XIV wieku, która obecnie działa jako dzwonnica, czy kościele św. Andrzeja z XV wieku. Natomiast na ten moment przyjemność odkrywania Łęczycy pozostawiam już Wam 🙂
Naszym przewodnikiem był Krzysztof Olkusz Absolutnie Turystycznie – przewodnik po Łodzi.
Artykuł powstał przy współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego.
Dziękuje 🙂
No to koniecznie musisz zrobić wpis o polskich 🙂