Jakiś czas temu rozpocząłem zbieranie materiałów do serii wpisów o ruinach pałaców i zamków. Takim przykładem może być Pałac Karskich we Włostowie, który opisałem kilka tygodni temu. Jedna z czytelniczek poleciła mi odwiedzenie zamku w Krupem, które położone jest kilka kilometrów od drogi Zamość – Lublin. Dotarliśmy tam późnym wieczorem tuż przed zachodem słońca. Dzięki temu miejsce spowiły niesamowite kolory, a my byliśmy zachwyceni. Zapraszam Was do krótkiego wpisu o zamku w Krupem.
Ruiny zamku w Krupem
Historia miejsca sięga XV wieku, kiedy to w 1492 powstał niewielki zamek wybudowany przez Jerzego Krupskiego. Kolejny właściciel Samuel Zborowski rozbudował go trochę dodając mur kurtynowy oraz cztery basteje.
W drugiej połowie XVI wieku właścicielem zamku został Paweł Orzechowski. Zamek został gruntownie przebudowany, mówi się nawet, że na fundamentach starego powstał zupełnie nowy. Zamek był otoczony przez mury, miał cztery basteje z armatami.
Podczas szwedzkiego potopu w 1656 roku uległ zniszczeniu, a dziewięć lat później pojawił się pożar, który zniszczył mury oraz część zabudowań gospodarczych.
W 1670 roku zamkiem zajęli się potomkowie Mikołaja Reya, którzy odbudowali go. Pod koniec XVIII wieku na zamku wybuchł pożar, który zniszczył go na tyle, że nikt już go nie podniósł z ruiny.
W czasie II wojny światowej zamek uległ dalszym zniszczeniom, a Niemcy dopełnili zniszczeń rozbierając część murów.
Z dostępnych informacji wiadomo, że budowla składała się z podzamcza oraz zamku głównego, a do całości prowadził most zwodzony. Warownia była otoczona murami z czterema bastejami i fosą. Zamek tworzyły dwa skrzydła ułożone prostopadle w kształcie odwróconej litery L. Po środku był kwadratowy dziedziniec.
Zewnętrzne ściany skrzydeł pełniły jednocześnie funkcję murów obronnych. Przylegała też do nich jedna basteja.
Budowla miała charakter obronny, a wspomniany wcześniej Paweł Orzechowski nadał jej renesansowy styl. Do budowy użyto kamieni oraz cegieł.
Krupe ruiny zamku
Zamek jest ładnie położony, ponieważ leży nad jeziorem, przez które przepływa rzeka Bzdurka.
Grafiki przedstawiające zamek oraz pełną historię tego miejsca można zobaczyć na stronie.
Koszt rewitalizacji szacuje sie na 10 milionów złotych. W 2019 roku gmina starała się o uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych w kwocie 8,5 miliona złotych, ale wymogiem był wkład własny w kwocie 1,5 miliona. Niestety to zbyt ogromna kwota dla gminy i rewitalizacja nie doszła do skutku.
Jeśli tylko będziecie w okolicy to zajrzyjcie tam. Jako ciekawostkę dodam, że kilka kilometrów od zamku w Krynicy znajduje się grobisko ariańskie w kształcie piramidy.
Wszystkie wpisy z wyjazdu:
Chęciny (świętokrzyskie) – przewodnik po atrakcjach
Kielce, Jaskinia Raj, Góra Miedzianka, Chęciny – przewodnik po atrakcjach
Zamek Krzyżtopór, ruiny Pałacu Karskich we Włostowie, ruiny Zamku w Międzygórzu
Co można zobaczyć w Sandomierzu przez kilka godzin?
Zamość – przewodnik po najciekawszych atrakcjach
Kazimierz Dolny – najciekawsze atrakcje (przewodnik)
Lublin – Stare Miasto (przewodnik)
Ruiny zamku w Krupem
Najciekawsze miejsca na Podlasiu
Podlaskie cerkwie (przewodnik)
Supraśl – krótki przewodnik po mieście
Meczety w Kruszynianach i Bohonikach
Co warto zobaczyć w Tykocinie? (przewodnik)
Białystok – Pałac Branickich, rynek oraz street art
Mazury (Śniardwy, Mrągowo, Mikołajki, Piecki) – przewodnik
Warmia (Lawendowe Pole, Jezioro Wulpińskie oraz inne ciekawe miejsca)