#antekpodrozuje

Przewodnik po Poznaniu (najciekawsze atrakcje)

extra_toc

Poznań

Poznań to miasto, do którego ciągnęło mnie już od dawna. W przeszłości jako nastolatek spędziłem tam zimowisko, a powrót po 20 latach był miłym wspomnieniem wyjazdu z przeszłości. W trakcie tego okresu Poznań zmienił się bardzo na plus. Zapraszam do przewodnika po atrakcjach Poznania.

 

Poznań atrakcje

Wyjazd do Poznania planowałem już w 2018 roku, ale splot kilku zdarzeń spowodował, że musiałem odłożyć go w planach. Do pomysłu wróciłem w wakacje 2019 roku i nie chcąc już odkładać w czasie podjąłem decyzję, że jadę.

#DOJAZD
Do Poznania można dotrzeć na wiele sposobów, ale najbardziej rozsądny wydał mi się pociąg. Bilet ze Śląska można kupić w cenie około 55zł od osoby w jedną stronę, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą. Z Katowic jeżdżą pociągi bezpośrednie, a w razie braku takiego można poskładać połączenie z przesiadką w Opolu lub Wrocławiu. 

Poznań

Jak dojechać do Poznania?

Inną alternatywą jest skorzystanie z przewoźników autokarowych takich jak Flixbus. Ze Śląska bezproblemowo dotrzemy tam w cenie i czasie zbliżonym do pociągu. 

Poznań

Co zobaczyć w Poznaniu?

Wspólnie z aplikacją GuideU przygotowałem dla Was 12 najciekawszych atrakcji Poznania, które dostępne są na system IOS oraz Android. Trasa zawiera koordynaty GPS, kilkuminutowe nagrania audio i zdjęcia mojego autorstwa oraz transkrypcje tekstowe
Link do Trasy po Poznaniu

W Poznaniu znajduje się wiele ciekawych miejsc i w jednym wpisie nie byłbym ich w stanie pomieścić, dlatego zdecydowałem, że muzea umieszczę w osobnym artykule. 

Poznań

#POZNAŃSKA KARTA TURYSTYCZNA
Zwiedzając Poznań warto zaopatrzyć się w Poznańską Kartę Turystyczną, która pozwala korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej, oferuje bezpłatny wstęp do wielu poznańskich muzeów oraz zniżki do Palmiarni, Zoo oraz niektórych restauracji.

Poznań

Dostępne są następujące opcje:

z transportem miejskim:
1 dniowa: normalna 49zł, ulgowa 35zł
2 dniowa: normalna 65zł, ulgowa 49zł
3 dniowa: normalna 79zł, ulgowa 59zł
bez transportu miejskiego:
1 dniowa: normalna 44zł, ulgowa 30zł
2 dniowa: normalna 55zł, ulgowa 40zł
3 dniowa: normalna 65zł, ulgowa 48zł

Poznańska Karta Turystyczna

Kartę kupimy w punktach Informacji Turystycznej:
Stary Rynek 59
ul. Bukowska 285 (Port Lotniczy Poznań-Ławica)
ul. Dworcowa 2 (Dworzec Kolejowy Poznań Główny
oraz w wybranych hotelach. Szczegóły znajdziecie na stronie PLOT.

Dzięki karcie zaoszczędziłem sporo pieniędzy i mogłem podróżować komunikacją za darmo. Dodatkowo pogoda nie dopisała i dzięki temu mogłem skupić się bardziej na miejskich muzeach, które odwiedziłem za darmo.

#STARE MIASTO
Jedną z najciekawszych atrakcji Poznania jest Stare Miasto oraz znajdujący się tam średniowieczny Stary Rynek, który otaczają urokliwe kamieniczki.

Poznań

PoznańPoznań

Poznań

W północno-wschodniej części rynku znajduje się ratusz powstały na przełomie XIII i XIV wieku, a następnie przebudowany w XVI wieku. W ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania, ale jest tymczasowo zamknięte.

Poznań

Poznań

Stare Miasto Poznań

Wśród kamienic, które mieszczą się w centralnej części rynku warto wspomnieć o Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, do których warto zajrzeć.

Poznań

Poznań

Najciekawsze atrakcje Poznania

W środkowej części rynku mieści się miejska waga, czyli jednopiętrowy budynek z XVI wieku.

Poznań

Poznań

Pomiędzy ratuszem, a miejską wagą znajduje się Studzienka Bamberki odsłonięta w 1915 roku.

Poznań

Na starym mieście znajdziemy również Muzeum Rogala oraz Muzeum Archeologiczne.

Poznań

Poznań

Poznań

#GÓRA PRZEMYSŁA
Góra Przemysła nazywana jest inaczej Górą Zamkową lub Górą Przemysława i znajduje się na Starym Mieście.

Poznań

Ma wysokość 74 metrów n.p.m i na jej szczycie mieści się Zamek Królewski. Warto wejść do środka (obecnie znajduje się tam Muzeum Sztuk Użytkowych), a z wieży można podziwiać panoramę Starego Miasta i okolic.

Poznań

PoznańPoznańPoznań

#PLAC WOLNOŚCI
Kolejnym ciekawym miejscem jest Plac Wolności, który znajduje się dosłownie kilka kroków od rynku. Otoczony jest przez kilka fajnych obiektów takich jak Biblioteka Raczyńskich, Hotel Bazar czy Arkadia. We wschodniej części znajduje się zbudowana w 2012 roku niesamowita Fontanna Wolności, przez którą można przejść. W nocy jest niesamowicie oświetlona.

Poznań

Poznań

PoznańPoznań

Poznań

Poznań

Poznań

#ALEJE MARCINKOWSKIEGO
Aleje Karola Marcinkowskiego to reprezentacyjna ulica, która przebiega koło Placu Wolności. Na mnie największe wrażenie zrobił jej odcinek właśnie od Placu Wolności, aż do ulicy 23 lutego, gdzie środkiem pomiędzy pasami ruchu biegnie alejka obsadzona szpalerem drzew.

Poznań
Przy skrzyżowaniu z ulicą 23 lutego można podziwiać fontannę o wdzięcznej nazwie Studzienka Kronthala, a zaraz obok stoi Pomnik Golema, którego autorem jest David Černý (podobno aktualnie Pomnik Golema został usunięty z powodu przewrócenia przez wichurę). 

Atrakcje Poznania

Poznań

Poznań

Poznań

#SKWER ROMANA WILHELMIEGO
Skwer Romana Wilhelmiego zalicza się do Starego Miasta. Można na nim zobaczyć pomnik aktora, który urodził się w Poznaniu.

Poznań
Na skwerze można również obejrzeć fragmentu murów miejskich oraz Basztę Armatnią.

Poznań

#PARK CYTADELA
Park Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu i powstał na terenie dawnego Fortu Winiary. Obecnie na jego terenie znajdują się dwa muzea, a mianowicie Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań.

Poznań

Z ciekawszych miejsc warto wyróżnić ogród różany w północnej części parku oraz oczko wodne znajdujące się zaraz obok.

Poznań

Poznań

W centralnej części parku warto odwiedzić rzeźbę “Nierozpoznani” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. 112 żeliwnych figur powstało na 750 lecie Poznania w 2002 roku. 

Poznań

Poznań

Na południe z tego miejsca mieści się Dzwon Pokoju i Wolności Między Narodami odsłonięty w 1986 roku.

Poznań

Poznań

#JEZIORO MALTAŃSKIE I KOLEJKA MALTANKA
Ciekawym miejscem w Poznaniu jest miejscowe Jezioro Maltańskie (popularnie nazywanym Malta) położone we wschodniej części miasta. Powstało na początku lat 50tych XX wieku i jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Ma 2200m długości, a na jeziorze odbywają się zawody wioślarskie. Jako ciekawostkę dodam, że co 4 lata z jeziora spuszczana jest woda w celu jego oczyszczenia.

Poznań

Poznań

Poznań

Poznań

Wzdłuż północnego brzegu jeziora kursuje Kolej Parkowa Maltanka, której całkowita długość torów wynosi 3850m, a rozstaw szyn to 600mm.

Poznań

PoznańPoznań

Kolejka kursuje między Rondem Śródka (stacja Maltanka) oraz Nowym Zoo (stacja Zwierzyniec). Przejazd w jedną stronę to wydatek 7,5zł (bilet normalny) oraz 5zł (bilet ulgowy). Kolejka kursuje w sezonie letnim.

#ŚRÓDKA
Śródka to dzielnica Poznania leżąca we wschodniej części miasta. Będąc w Poznaniu warto tam zajrzeć, ponieważ znajdziemy tam bardzo ciekawy mural “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

Poznań

Oprócz tego ciekawa jest Zielona Symfonia, czyli instalacja z rynien na ścianie jednej z kamienic.

Poznań
Nad rzeką Cybiną warto wejść na Most Biskupa Jordana, gdzie wisi ogromna ilość kłódek powieszona przez zakochanych.

Poznań
Poznań

Nieopodal mostu mieści się tzw. Brama Poznania, czyli interaktywne muzeum prezentujące historię Ostrowa Tumskiego.

Poznań

#OBIEKTY SAKRALNE
W Poznaniu znajdziemy kilka ciekawych obiektów sakralnych.
Na Górze Przemysła niedaleko zamku mieści się Kościół św. Antoniego Padewskiego zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku.

Poznań

Poznań

Poznań

Również na Starym Mieście znajduje się Fara Poznańska, czyli Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny. Zbudowano go w podobnym okresie, tj na przełomie XVII i XVIII wieku.

Poznań

Poznań

Na północ od Starego Miasta zaraz obok Parku Cytadela stoi kościół św. Wojciecha z XV wieku. Podczas okupacji hitlerowskiej był jednym z dwóch kościołów dostępnych dla Polaków.

Poznań
Poznań

Poznań

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajduje się na Ostrowie Tumskim (zaraz obok Śródki). Jest jednym z najstarszych polskich kościołów. Przypuszcza się, że właśnie w tej świątyni miał miejsce chrzest Mieszka I. Obecna gotycka świątynia powstała na przełomie XIV i XV wieku.

Poznań
PoznańPoznań

#OKRĄGLAK
Okrąglak to dawny dom towarowy, który zbudowano w latach 1948-1954. Obecnie mieszczą się tam biura, a w 2003 roku wpisano go na listę zabytków. Budynek zlokalizowany jest przy ulicy Mielżyńskiego.

Poznań

#TEATR POLSKI
Budynek Teatru Polskiego zbudowano  w 1875 roku i mieści się nieopodal Okrąglaka.

Poznań

#PLAC I PARK MICKIEWICZA
Plac Mickiewicza znajduje się między Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Zamkiem Cesarskim. Mieszczą się tam pomniki Ofiar Czerwca 1956 roku oraz Adama Mickiewicza.

Poznań
Zaraz obok placu znajduje się zabytkowy Park Mickiewicza, który utworzono na początku XX wieku.

Poznań

Poznań

#ZAMEK CESARSKI
Zamek Cesarski powstał na początku XX wieku dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II i obecnie w jego wnętrzu znajduje się Muzeum Powstania Poznańskiego “Czerwiec 1956”, oprócz tego organizowane są tam wystawy, koncerty i spektakle teatralne.

Poznań

Poznań

Poznań

Poznań

#KOZIOŁKI POZNAŃSKIE
Koziołki Poznańskie są symbolem Poznania. Tzw. “urządzenie błazeńskie”, czyli specjalny zegar z koziołkami został zamontowany na wieży ratuszowej w połowie XVI wieku, ale w 1675 roku piorun, który uderzył w wieżę całkowicie je zniszczył. Ponowna instalacja nastąpiła w 1913 roku. 
Warto pojawić się na rynku w południe, gdyż o 12:00 koziołki pojawiają się na wieży ratusza.

Poznań

W Parku Chopina (na tyłach Fary Poznańskiej) stoi Pomnik Koziołków Poznańskich przeniesiony z Placu Kolegiackiego z powodu remontu.

Poznań

Poznań

#ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE
Rogale Świętomarcińskie to rogale z nadzieniem z białego maku. Według tradycji przygotowuje się je w Poznaniu z okazji dnia św. Marcina, który wypada 11 listopada. 

Poznań
#STARE ZOO
Stare Zoo znajduje się na poznańskich Jeżycach. Początki ogrodu sięgają XIX wieku i jest jednym z dwóch najstarszych w Polsce. Wstęp do niego jest darmowy, gdyż obecnie funkcjonuje już Nowe Zoo nieopodal Jeziora Maltańskiego, niemniej na jego terenie wciąż znajdziemy zwierzęta.

Poznań

Poznań

Poznań

Poznań

#OGRÓD BOTANICZNY
Ogród Botaniczny znajduje się w zachodniej części miasta. Wstęp do środka jest bezpłatny. W sezonie letnim pięknie kwitną kwiaty i warto się tam wybrać. Na początku września również było przepięknie.

Poznań

Poznań

Poznań

#ZIELONE OGRÓDKI IM. ZBIGNIEWA ZAKRZEWSKIEGO
Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego to niewielki skwer usytuowany pomiędzy ulicami Zielona, Długa i Strzelecka. Na jego terenie znajduje się ciekawa fontanna przedstawiająca dziewczynkę, chłopca z psem oraz profesora oczekującego na deszcz.

Poznań

Poznań

Przewodnik po Poznaniu

Poznań

#MŁYŃSKA 12 (KLATKA SCHODOWA)
Przy ulicy Młyńskiej 12 mieści się ciekawa kamienica, w której obecnie mieści się centrum konferencyjne, biznesu i rozrywki. Budynek powstał w 1890 roku i kilka lat temu przeszedł renowację. Najciekawszym elementem jest nietuzinkowa klatka schodowa. Będąc tam trzeba ją obowiązkowo odwiedzić.

Poznań

Poznań

#TURYSTYCZNA LINIA 100
Turystyczna linia 100 kursuje w weekendy w sezonie letnim. Można przejechać się starym autobusem po najciekawszych miejscach Poznania. Alternatywnie tramwaje mają linię 0, która funkcjonuje na podobnych zasadach. Posiadając Poznańską Kartę Turystyczną pojedziemy za darmo.

Poznań

Poznań

Poznań

#MUZEA ITP.
Poznań oferuje wiele ciekawych muzeów. Są to m.in:
- Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
- Muzeum Narodowe
- Muzeum Sztuk Użytkowych
- Muzeum Uzbrojenia
- Muzeum Archeologiczne
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Wielkopolskim Muzeum Wojskowym
- Muzeum Rogala
- Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
- Palmiarnia
- Nowe Zoo
Wszystkie z tych miejsc opiszę w kolejnym artykule.

Poznań

Poznań

#STREET ART
W Poznaniu w wielu miejscach można znaleźć murale. Niektóre z nich są sprytnie poukrywane w zamkniętych podwórkach, na które ciężko się dostać, niemniej chciałbym wyróżnić murale w podwórku przy Zielonej oraz wcześniej opisany Mural na Śródce.

Poznań

Poznań

Poznań

Poznań

Poznań

Poznań

#RESTAURACJE
Będąc w Poznaniu chciałem spróbować lokalnej kuchni, a jak Poznań to muszą być pyry. Przepyszne pyry zjecie w Pyra Bar mieszczącym się przy ulicy Strzeleckiej.

Poznań

Jedzenie tam podawane jest w przystępnych cenach oraz licznych konfiguracjach. Po przepysznej konsumpcji pierwszego dnia zdecydowałem się na powrót tam nazajutrz. Palce lizać.

Poznań

Poznań

Gdzie zjeść w Poznaniu?

W kwestii śniadań mogę polecić Tostownie na Fredry. Mieli wyśmienitą jajecznicę w przystępnej cenie.

Poznań

Poznań

#NOCLEG
Poznań ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Znajdziemy tam masę hoteli i prywatnych obiektów. Można skorzystać z serwisów takich jak airbnb, albo booking. 

Booking.com

Gdzie nocować w Poznaniu?

Szukając noclegu w Poznaniu zależało mi na dobrej lokalizacji. Po zapoznaniu się z ofertą obu serwisów skorzystałem z tego drugiego i wynająłem na weekend kawalerkę przy Fredry w cenie 200zł za dwie noce (2 osoby). Nie mogłem sobie wymarzyć lepszej lokalizacji. Do starego miasta spacerem było 5 minut, a w okolicy dostępne były sklepy spożywcze. Obiekt był kompletnie wyposażony, w środku była łazienka i kuchnia. Opinie na booking również były pozytywne.

Poznań

Poznań

Pobyt w Poznaniu był bardzo fajny. Spędziłem tam tylko weekend i niestety brakowało czasu na zobaczenie wszystkich atrakcji i bardzo liczę na to, że wrócę w przyszłości i nie będzie to za następnych 20 lat :D

Poznań ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji, zarówno dla tych młodszych oraz tych starszych. Ale nie przekonacie się, dopóki nie sprawdzicie :)

Wpis powstał przy współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną.

 
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

Itaka

 

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Opony zimowe

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk