#antekpodrozuje

Mazury Garbate (Mosty w Stańczykach, Piramida w Rapie) - przewodnik

Mazury Garbate to obszar północnej Polski położony przy granicy z Rosją. Był to ostatni region, który odwiedziliśmy w naszej podróży po Polsce. Znajduje się tam wiele ciekawych miejsc, z których najbardziej znany jest wiadukt kolejowy w Stańczykach oraz piramida w Rapie.

Mazury Garbate atrakcje

Mało brakowało, a musielibyśmy w ogóle odpuścić ten region z powodu awarii samochodu, która przydarzyła nam się dzień wcześniej. Ale mechanik Waldek ze wsi Mojtyny dokonał cudu i sprawił, że już o 12:00 ruszyliśmy w trasę w stronę jeziora Hańcza. Oprócz kilku miejsc na Mazurach Garbatych dodam też lokalizacje, które znajdują się poza nimi, ale są na tyle blisko, że nie sposób ich ominąć.

 
Booking.com

RUINY KOŚCIOŁA W MIERUNISZKACH

Mieruniszki to niewielka wieś położona w województwie Podlaskim nieopodal Mazur Garbatych. Zatrzymaliśmy się tam w drodze nad jezioro Hańcza, ponieważ można tam zwiedzić ruiny kościoła ewangelickiego z przełomu XVII i XVIII wieku. Ta gotycko-renesansowa świątynia została spalona w 1945 roku.

JEZIORO HAŃCZA

Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce. Z uwagi na położenie blisko Stańczyków postanowiliśmy je odwiedzić. Niestety z powodu późnego wyjazdu mieliśmy bardzo mało czasu, aby dłużej nad nim posiedzieć. Dodatkowo tuż przed przyjazdem złapała nas ogromna ulewa i trochę musieliśmy przeczekać w samochodzie. Formalnie jezioro Hańcza leży w województwie Podlaskim, ale jeżeli odwiedzamy Stańczyki to myślę, że jest to punkt obowiązkowy. Głębokość jeziora wynosi 108 metrów. Polecam wizytę od strony plaży w Błachowiźnie. Znajduje się tam molo oraz istnieje możliwość popływania.

MOSTY W STAŃCZYKACH

Mosty w Stańczykach to jedna z największych atrakcji Mazur Garbatych. Powstały w latach 1917-1918 i były częścią linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Konstrukcja jest jedną z najwyższych w Polsce, ma 180 metrów długości i 36,5 metra wysokości. Wstęp jest płatny i kosztuje 8 zł (bilet normalny) / 5 zł (bilet ulgowy). Parking znajdujący się w tym miejscu jest darmowy.

Co zobaczyć na Mazurach Garbatych?

MOSTY W KIEPOJCIACH

Kiepojcie położone są kilka kilometrów na zachód od Stańczyków. Znajdziecie tam właściwie trzy mosty, pierwszy jest ogólnodostępny, natomiast do drugiej pary wiaduktów musicie przespacerować się 500 metrów, a my tam nie dotarliśmy. Pierwszy z mostów jest pojedynczy, ponieważ drugiego wiaduktu nie udało się zbudować z powodu wojny. Te położone 500 metrów dalej są podwójne i przypominają trochę Stańczyki.

MOSTY W BOTKUNACH

Mosty w Botkunach położone są trochę na uboczu. Można do nich dotrzeć leśną drogą jadąc 2 kilometry od wsi Galwiecie, albo 2,5 kilometra od wsi Jurkiszki. My dojechaliśmy tą pierwszą drogą. Mosty położone są w lesie, a okolica jest mocno zarośnięta. Wysokość dochodzi do 15 metrów, a długość do 50 metrów. Uważajcie podczas wchodzenia na nie, ponieważ nie mają barierek.

Więcej o dawnej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy przeczytacie w artykule Szalonych Walizek “Szlak Połamanych Semaforów”.

PIRAMIDA W RAPIE

Ostatnim miejscem do którego dotarliśmy była Piramida w Rapie. Udało nam się tam dojechać tuż przed zmrokiem jadąc kiepskimi drogami od strony Gołdapi. Piramida w Rapie jest jedną z kilku w Polsce, a przy okazji chyba najbardziej znaną. Wstęp jest bezpłatny, oczywiście nie wejdziemy do wnętrza piramidy, ale możemy obejrzeć ją z zewnątrz. Piramida jest grobowcem rodziny Fahrenheid. Powstała w 1811 roku. Przez okno można dojrzeć znajdujące się w środku trumny.

Na tym kończę serię wpisów o Polsce. Podróż zajęła nam 10 dni, przejechaliśmy w tym czasie prawie 3000 kilometrów odwiedzając Świętokrzyskie, Lubelskie, Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie. Gdyby nie pandemia nie ruszylibyśmy w tę trasę, ponieważ w tym czasie mieliśmy być w Gruzji. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, to dzięki pandemii zwiedziliśmy spory kawałek Polski, którego nie mieliśmy okazji zobaczyć wcześniej.

Wszystkie wpisy z wyjazdu:
Chęciny (świętokrzyskie) - przewodnik po atrakcjach
Kielce, Jaskinia Raj, Góra Miedzianka, Chęciny - przewodnik po atrakcjach
Zamek Krzyżtopór, ruiny Pałacu Karskich we Włostowie, ruiny Zamku w Międzygórzu
Co można zobaczyć w Sandomierzu przez kilka godzin?
Zamość - przewodnik po najciekawszych atrakcjach
Kazimierz Dolny - najciekawsze atrakcje (przewodnik)
Lublin - Stare Miasto (przewodnik)
Ruiny zamku w Krupem
Najciekawsze miejsca na Podlasiu
Podlaskie cerkwie (przewodnik)
Supraśl - krótki przewodnik po mieście
Meczety w Kruszynianach i Bohonikach
Co warto zobaczyć w Tykocinie? (przewodnik)
Białystok - Pałac Branickich, rynek oraz street art
Mazury (Śniardwy, Mrągowo, Mikołajki, Piecki) – przewodnik
Warmia (Lawendowe Pole, Jezioro Wulpińskie oraz inne ciekawe miejsca)
Mazury Garbate

You have no rights to post comments