#antekpodrozuje

Ołomuniec - przewodnik po dawnej stolicy Moraw

extra_toc

Ołomuniec

Ołomuniec to dawna stolica Moraw, a przy okazji świetne miejsce na wycieczkę. Miasto jest bardzo ciekawe i warto uwzględnić go w swoich planach jeśli będziecie w okolicy. Zapraszam Was do lektury przewodnika po Ołomuńcu.

Ołomuniec

Najciekawsze atrakcje Ołomuńca

Booking.com

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec położony jest blisko autostrady A1, w odległości 100 kilometrów od granicy z Czechami i zaledwie godzinę jazdy autem od Ostrawy. Największą atrakcją Ołomuńca jest stare miasto, które posiada dwa rynki.

Ołomuniec

Ołomuniec

Warto również odwiedzić klasztor Hradisko oraz bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny położoną poza miastem na niewielkim wzgórzu. Ołomuniec kiedyś był stolicą Moraw, ale w XVII wieku został zniszczony przez Szwedów, a tę funkcję przejęło Brno. Obecnie jest stolicą kraju ołomunieckiego, czyli odpowiednika naszego województwa.

Ołomuniec

Zwiedzanie Ołomuńca można zaplanować w formie jednodniowej wycieczki, wtedy bez żadnego pośpiechu zobaczymy całe miasto. Można to również potraktować jako kilkudniowy wyjazd i dodać do tego zwiedzanie Brna, Kromieryża itp. My zobaczyliśmy Ołomuniec podczas jednodniowej wycieczki w połączeniu z Kromieryżem.

Ołomuniec

JAK DOJECHAĆ DO OŁOMUŃCA?

Do Ołomuńca można dojechać pociągiem z Katowic. Podróż potrwa minimum 3 godziny. Znalazłem bezpośredni InterCity oraz mnóstwo połączeń z przesiadką w Bohuminie.

Ołomuniec

Bezpośrednie połączenia autobusowe oferuje Flixbus. Czas przejazdu w tym wypadku wynosi 2,5 godziny.

Najszybszą opcją dojazdu zdecydowanie jest samochód. Najprościej dotrzeć do miasta autostradą A1 przez Ostrawę, z której między miastami Hranice i Przerów (Prerov) należy zjechać na drogę 35. Według Google Maps droga od granicy koło Ostrawy wynosi 106 km, a przejazd powinien zająć około 70 minut.

Pamiętajcie, że na czeskie autostrady musicie kupić winietę. Do końca 2020 roku obowiązywały papierowe winiety, ale od 1 stycznia 2021 są elektroniczne winiety, które kupicie przez stronę internetową.

Winiety:
10 dni - 310 koron
30 dni - 440 koron
1 rok - 1500 koron

Na starym mieście obowiązuje płatne parkowanie, ale bez problemu można zostawić auto poza jego obrębem. My znaleźliśmy dużo wolnych miejsc przy ulicy Dobrovského, a dokładnie przy małej uliczce położonej równolegle do niej, przy domkach jednorodzinnych pomiędzy ulicami Kubíčkova i Boleslavova (współrzędne 49.59823549887777, 17.255544917278677).

Ołomuniec

Co zobaczyć w Ołomuńcu?
Ołomuniec
BAZYLIKA NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W OŁOMUŃCU

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny położona jest poza centrum miasta w dzielnicy Svatý Kopeček. Świątynia mieści się na wzgórzu, z którego w oddali widać centrum miasta. Bazylikę zbudowano w drugiej połowie XVII wieku w stylu barokowym.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec
Wstęp do środka świątyni jest darmowy. Niestety w okolicy nie znajdziecie darmowego parkingu. Nam udało się zaparkować przy ulicy, ale właścicielem miejsc parkingowych jest pobliska restauracja “U Macků” i parking jest płatny 30 koron za godzinę.

KLASZTOR HRADISKO

Drugim z miejsc, które warto rozważyć poza obrębem starego miasta jest klasztor Hradisko, który założony został w tym miejscu w XI wieku. Budowę obecnego barokowego klasztoru rozpoczęto w 1650 roku. Zwiedzić można tylko dziedziniec, natomiast wnętrza dostępne są tylko podczas zwiedzania z przewodnikiem. Obecnie wewnątrz mieści się szpital wojskowy. Przed budynkiem mieści się duży bezpłatny parking.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

STARE MIASTO W OŁOMUŃCU

Stare miasto w Ołomuńcu jest dosyć rozległe. Posiada dwa rynki tzw. górny i dolny. Obowiązkowym punktem jest też katedra św. Wacława.

Ołomuniec

Ołomuniec

Górny Rynek (Horní náměstí) to główny plac na starym mieście w Ołomuńcu. Zaczynając zwiedzanie starego miasta zaproponowałbym właśnie to miejsce.

Ołomuniec

Ołomuniec

Na środku stoi ratusz z XIV wieku. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest zegar astronomiczny z ruchomymi figurkami z XV wieku. Oryginalny zegar został zniszczony podczas II wojny światowej, a obecny to replika z połowy XX wieku.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

OłomuniecOłomuniec

Na rynku znajduje się kilka fontann, ale najciekawsza z nich mieści się w południowym narożniku i nazywa się Ariónova kašna. Znajdziecie na niej motywy żółwia, delfina i ryb.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec atrakcje

KOLUMNA ŚW. TRÓJCY

Jedną z największych atrakcji rynku jest kolumna Trójcy Przenajświętszej, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzniesiono ją w pierwszej połowie XVIII wieku, a jej twórcami byli miejscowi rzemieślnicy i artyści. Na szczycie kolumny znajduje się pozłacana rzeźba św. Trójcy.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec
Ołomuniec
Ołomuniec

Nieopodal Górnego Rynku znajduje się Dolny Rynek (Dolní náměstí). Ma on formę wydłużonego prostokąta. Na środku znajduje się Kolumna Mariacka powstała w pierwszej połowie XVIII wieku jako podziękowanie po ustąpieniu epidemii dżumy.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

MUZEUM TWAROŻKÓW

Słyszeliście kiedyś o serkach ołomunieckich? To te, które mają bardzo specyficzny zapach, a mówiąc wprost śmierdzą. W miasteczku Losztice (niedaleko Ołomuńca) znajduje się muzeum poświęcone temu czeskiemu przysmakowi. 
Jeśli chcecie poznać muzeum i historię twarożków ołomunieckich, to zapraszam Was do lektury wpisu Jakuba Juszyńskiego na blogu tymrazem.pl

KOŚCIÓŁ ŚW. MAURYCEGO

Na północ od Górnego Rynku mieści się kościół św. Maurycego. Gdy zwiedzaliśmy Ołomuniec to akurat był obstawiony rusztowaniami z powodu remontu. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1412 roku, a zakończyła w 1540. Charakterystycznym elementem kościoła są dwie asymetryczne wieże (każda innej wysokości). Przypuszcza się, że wyższa z nich jest pozostałością wcześniejszej świątyni, która stała w tym miejscu. Organy znajdujące się w środku są jednymi z największych w Europie. Uznaje się je również za jedne z najlepiej grających.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

KOŚCIÓŁ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA MARII PANNY

Kościół Niepokalanego Poczęcia Marii Panny nie rzuca się specjalnie swoim wyglądem w oczy. Położony jest blisko kościoła św. Maurycego. Był zamknięty, więc nie udało się wejść do środka, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ powstał w XV wieku.

Ołomuniec

KOŚCIÓŁ MARII PANNY ŚNIEŻNEJ

Kościół Marii Panny Śnieżnej powstał w latach 1712-1719 w stylu barokowym. Z zewnątrz nie wyróżnia się specjalnie wyglądem, ale jego wnętrza są przepiękne. Jeśli będziecie przechodzić obok to koniecznie wejdźcie do środka.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Przy okazji naprzeciwko kościoła znajduje się muzeum sztuki, na fasadzie którego można zobaczyć postać wspinającego się po gzymsie człowieka.

Ołomuniec

Na ścianie sąsiedniego budynku znajduje się ciekawy mural.

Ołomuniec

KATEDRA ŚWIĘTEGO WACŁAWA

Katedra Świętego Wacława położona jest na północny wschód od Górnego Rynku. Najwyższa z wież ma 100 metrów wysokości, co czyni ją drugą co do wysokości wież kościelnych w Czechach. Pierwsza katedra powstała w tym miejscu na początku XII wieku, natomiast po pożarze w 1264 roku świątynia była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Ostatnia przebudowa miała miejsce pod koniec XIX wieku. W środku katedry znajduje się grobowiec św. Jana Sarkandra.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Obok katedry mieści się tzw. Olomoucký hrad, czyli zamek z dawnym pałacem biskupa

PAŁAC ARCYBISKUPI

Jeśli będziecie mieć chwilę czasu to warto przespacerować się na Plac Biskupi (Biskupské námesti). Znajduje się przy nim kilka ciekawych obiektów. Pierwszym z nich jest Pałac Arcybiskupi. Można go zwiedzać również w środku, bilet normalny kosztuje 120 koron, a ulgowy 80 koron. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie.

Ołomuniec

Przy okazji po obu stronach wspomnianego wcześniej Placu Biskupiego znajdują się budynki Uniwersytetu Palackiego, który jest drugim najstarszym uniwersytetem w Czechach. Warto o nich wspomnieć, ponieważ mają ładną fasadę.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

BEZRUČOVY SADY (PARK)

Południowo wschodnią część starego miasta opływa rzeka Młyński Potok. Płynie ona wzdłuż murów obronnych, które zachowały się w tym miejscu. Rzeka przepływa przez park Bezručovy sady. Znajduje się tam Mauzoleum Jugosłowiańskich Żołnierzy oraz ogród botaniczny.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

KAPLICA ŚW. JANA SARKANDRA

Neobarokowa kaplica św. Jana Sarkandra powstała na początku XX wieku w miejscu, gdzie znajdowało się wcześniej więzienie, w którym był przetrzymywany Jan Sarkander.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA

Kościół św. Michała w stylu barokowym powstał w drugiej połowie XVII wieku w miejscu starego kościoła gotyckiego zniszczonego podczas wojny trzydziestoletniej.

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Ołomuniec

Oprócz wcześniej wspomnianych miejsc warto po przespacerować się po starym mieście po prostu bez planu. Znajdziecie tam mnóstwo wąskich uliczek i ciekawych kamienic.

Ołomuniec

OłomuniecOłomuniecOłomuniecOłomuniecOłomuniecOłomuniec

GDZIE ZJEŚĆ W OŁOMUŃCU?

W Ołomuńcu znajduje się mnóstwo restauracji, w których można smacznie zjeść. My wybraliśmy Opera Caffe, gdzie zjedliśmy dobry obiad. Za dwie osoby zapłaciliśmy 440 koron, a tradycyjny czeski smażony ser z frytkami był bardzo smaczny.

Ołomuniec

Podsumowując na zobaczenie Ołomuńca należy przeznaczyć minimum pół dnia w zależności od tempa zwiedzania. O ile zazwyczaj zwiedzamy dosyć szybko to po Ołomuńcu uskutecznialiśmy raczej spacer. Miasto bardzo nam się podobało i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do niego wrócimy.

Ołomuniec

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

 

Tuba Gliwic

Śląskie Trendy
 

 

Itaka

 

 

 

Nocowanie.pl

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk