Ołomuniec jest przepięknym miastem położonym na Morawach. Odwiedzającym oferuje bogatą historię, ciekawą architekturę oraz dobre jedzenie. Jest bardzo dobrze skomunikowany z południem Polski, co czyni go atrakcyjnym miejscem zarówno na weekendowy wyjazd lub jako część dłuższej podróży po Republice Czeskiej. Zapraszam Was do lektury przewodnika po najciekawszych atrakcjach Ołomuńca.
1. Jak dojechać do Ołomuńca?
2. Gdzie nocować w Ołomuńcu?
3. Stare Miasto w Ołomuńcu
4. Kościół Św. Maurycego
5. Kościół Niepokalanego Poczęcia Marii Panny
6. Kościół Marii Panny Śnieżnej
7. Katedra Świętego Wacława
8. Zamek w Ołomuńcu
9. Pałac Arcybiskupi
10. Bezručovy Sady (Park)
11. Mury obronne w Ołomuńcu
12. Kaplica Św. Jana Sarkandra
13. Kościół Św. Michała
14. Klasztor Hradisko
15. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
16. Ołomunieckie twarożki
17. Gdzie Zjeść W Ołomuńcu?
Co zobaczyć w Ołomuńcu?
Ołomuniec odwiedziłem już dwukrotnie i bardzo mi się to miasto podobało. Przekraczając granice starego miasta można zauważyć bardzo zadbane budynki, czyste ulice oraz sporą ilość zabytków, z których najbardziej wyróżnia się miejski ratusz oraz katedra św. Wacława.
Jak dojechać do Ołomuńca?
Ołomuniec położony jest blisko autostrady A1, w odległości 100 kilometrów od granicy z Czechami i zaledwie godzinę jazdy autem od Ostrawy. Natomiast wiąże się to z koniecznością zakupu winietki i znalezieniem parkingu.
W przypadku podróży do Ołomuńca warto skorzystać z pociągu, szczególnie jeśli mieszkacie na południu Polski. Nie wiem, czy wiecie, ale z Krakowa przez Mysłowice, Katowice i Tychy do Ołomuńca kursuje pociąg operatora Leo Express (dojedziecie nim również do Pragi). Czas przejazdu z Katowic do Ołomuńca wynosi nieco ponad 3h, podobnie jest w drodze powrotnej. Ceny biletów są różne, ale zaczynają się od kilkudziesięciu złotych w jedną stronę, w zależności od klasy biletu, a do wyboru są Economy, Economy Plus, Business oraz Premium.
W każdej z taryf dostępne jest wifi, gniazdko elektryczne, w taryfie economy plus dodatkowo jest poczęstunek, kawa oraz wygodniejsze siedzenia, w taryfie business otrzymamy więcej miejsca na nogi oraz lepsze perspektywy pracy, a w premium specjalne menu oraz darmowy parking w Pradze (o ile to jest Wasze miejsce docelowe).
My do Ołomuńca podróżowaliśmy w taryfie Economy Plus, która jest niewiele droższa od Economy, a komfort dużo lepszy. Podróż minęła nam bardzo szybko i w miłej atmosferze. Bilety oraz więcej informacji znajdziecie na stronie przewoźnika Leo Express.
Gdzie nocować w Ołomuńcu?
Ołomuniec posiada bardzo bogatą bazę noclegową, ale planując wyjazd polecam znalezienie czegoś w obrębie starego miasta. Dużym plusem będzie hotel w okolicy dworca kolejowego, aby uniknąć spacerowania po mieście z ciężką walizką lub plecakiem.
My wybraliśmy Clarion Congress Hotel, który położony był przy samym dworcu kolejowym, ceny należały do niższych w Ołomuńcu, a z wyższych pięter był fajny widok na stare miasto, oczywiście pod warunkiem, że otrzymacie pokój z właściwej strony.
Ołomuniec najważniejsze informacje
Historia miasta sięga połowy X wieku, gdy w miejscu obecnego miasta powstał przystanek na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Jeszcze w tym samym stuleciu Mieszko I opanował całą okolicę, a na początku kolejnego wieku jego syn Bolesław Chrobry włączył te ziemie w granice Polski, które pozostały w jej obszarze aż do początku lat trzydziestych XI wieku. Po tym okresie wróciły pod panowanie Czech.
W 1187 roku Ołomuniec został stolicą Moraw, a od połowy XIII wieku miał status miasta królewskiego. W 1306 w Ołomuńcu został zamordowany Wacław III będący synem Króla Polski Wacława II z dynastii Przemyślidów. Był on w drodze do Polski, aby koronować się na króla.
Ołomuniec przez dziesiątki lat był najważniejszym miastem w Czechach zaraz po Pradze. Niestety w XVII wieku w trakcie wojny trzydziestoletniej miasto zostało zniszczone przez Szwedów, a stolicę Moraw z Ołomuńca przeniesiono do Brna. Nastanie XIX wieku spowodowało, że miasto ponownie zaczęło się rozwijać.
Do ciekawych wydarzeń, które miały miejsce w Ołomuńcu można zaliczyć proklamowanie w nim Franciszka Józefa I na cesarza Austrii oraz przeprowadzenie w 1905 roku pierwszej na świecie udanej operacji przeszczepu rogówki.
Ołomuniec obecnie jest stolicą kraju ołomunieckiego, czyli odpowiednika naszego województwa.
Najciekawsze atrakcje Ołomuńca
Ołomuniec jest bardzo atrakcyjnym miastem pod względem turystycznym. Nie licząc jego zabytków ogromnym atutem z pewnością będzie mniejsza ilość turystów niż choćby w Pradze.
Planując wyjazd warto skupić się na starym mieście, gdzie można zobaczyć dwa rynki, a także zobaczyć klasztor Hradisko oraz położoną poza miastem bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
Stare Miasto w Ołomuńcu
Stare miasto w Ołomuńcu jest dosyć rozległe. Posiada dwa rynki tzw. górny i dolny.
Górny Rynek (Horní náměstí) to główny plac na starym mieście w Ołomuńcu. Zaczynając zwiedzanie starego miasta proponowałbym właśnie to miejsce.
Na środku stoi ratusz z XIV wieku. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest zegar astronomiczny z ruchomymi figurkami z XV wieku. Oryginalny zegar został zniszczony podczas II wojny światowej, a obecny to replika z połowy XX wieku.
Na rynku znajduje się kilka fontann, ale najciekawsza z nich mieści się w południowym narożniku i nazywa się Ariónova kašna. Znajdziecie na niej motywy żółwia, delfina i ryb.
Jedną z największych atrakcji rynku jest kolumna Trójcy Przenajświętszej, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzniesiono ją w pierwszej połowie XVIII wieku, a jej twórcami byli miejscowi rzemieślnicy i artyści. Na szczycie kolumny znajduje się pozłacana rzeźba św. Trójcy.
Nieopodal Górnego Rynku znajduje się Dolny Rynek (Dolní náměstí). Ma on formę wydłużonego prostokąta. Na środku znajduje się Kolumna Mariacka powstała w pierwszej połowie XVIII wieku jako podziękowanie po ustąpieniu epidemii dżumy.
Kościół Św. Maurycego
Na północ od Górnego Rynku mieści się kościół św. Maurycego. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1412 roku, a zakończyła w 1540. Charakterystycznym elementem kościoła są dwie asymetryczne wieże (każda innej wysokości). Przypuszcza się, że wyższa z nich jest pozostałością wcześniejszej świątyni, która stała w tym miejscu. Organy znajdujące się w środku są jednymi z największych w Europie. Uznaje się je również za jedne z najlepiej grających.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Marii Panny
Kościół Niepokalanego Poczęcia Marii Panny nie rzuca się specjalnie swoim wyglądem w oczy. Położony jest blisko kościoła św. Maurycego i powstał w XV wieku.
Kościół Marii Panny Śnieżnej
Kościół Marii Panny Śnieżnej powstał w latach 1712-1719 w stylu barokowym. Z zewnątrz nie wyróżnia się specjalnie wyglądem, ale jego wnętrza są przepiękne. Jeśli będziecie przechodzić obok to koniecznie wejdźcie do środka.
Przy okazji naprzeciwko kościoła znajduje się muzeum sztuki, na fasadzie którego można zobaczyć postać wspinającego się po gzymsie człowieka.
Na ścianie sąsiedniego budynku znajduje się ciekawy mural.
Katedra Świętego Wacława
Katedra Świętego Wacława położona jest na północny wschód od Górnego Rynku. Najwyższa z wież ma 100 metrów wysokości, co czyni ją drugą co do wysokości wież kościelnych w Czechach. Pierwsza katedra powstała w tym miejscu na początku XII wieku, natomiast po pożarze w 1264 roku świątynia była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Ostatnia przebudowa miała miejsce pod koniec XIX wieku. W środku katedry znajduje się grobowiec św. Jana Sarkandra.
Zamek w Ołomuńcu
Obok katedry znajduje się tzw. Olomoucký hrad, czyli zamek. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Archidiecezjalne. Najstarsza część obiektu pochodzi z przełomu XII i XIII wieku, a w późniejszych stuleciach był on kilkakrotnie przebudowywany. Ostatnia zmiana miała miejsce w XVIII wieku i budynek uzyskał wówczas styl barokowy.
Pałac Arcybiskupi
Jeśli będziecie mieć chwilę czasu to warto przespacerować się na Plac Biskupi (Biskupské námesti). Znajduje się przy nim kilka ciekawych obiektów. Pierwszym z nich jest Pałac Arcybiskupi. Można go zwiedzać również w środku.
Przy okazji po obu stronach wspomnianego wcześniej Placu Biskupiego znajdują się budynki Uniwersytetu Palackiego, który jest drugim najstarszym uniwersytetem w Czechach. Warto o nich wspomnieć, ponieważ mają ładną fasadę.
Bezručovy Sady (Park)
Południowo wschodnią część starego miasta opływa rzeka Młyński Potok. Płynie ona wzdłuż murów obronnych, które zachowały się w tym miejscu. Rzeka przepływa przez park Bezručovy sady. Znajduje się tam Mauzoleum Jugosłowiańskich Żołnierzy oraz ogród botaniczny, a także wodospad.
Mury obronne w Ołomuńcu
Ołomuniec jest idealnym miastem do mojego projektu “Miasta stojące murem”. Nie znalazłem oficjalnie nigdzie oficjalnie pełnej długości, ale mogły mieć ponad 3500 metrów długości, a do dzisiaj przetrwało około 1400 metrów (może trochę więcej) głównie we wschodniej i południowo-wschodniej części miasta nad Młyńskim Potokiem, wokół katedry św. Wacława oraz krótki 100 metrowy fragment przy Studentskiej w północnej części miasta. Najlepiej zachowany fragment prowadzi właśnie wzdłuż wspomnianej rzeki, zobaczyć tam można również kilka baszt. Budowę obwarowań rozpoczęto najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.
Kaplica Św. Jana Sarkandra
Neobarokowa kaplica św. Jana Sarkandra powstała na początku XX wieku w miejscu, gdzie znajdowało się wcześniej więzienie, w którym był przetrzymywany Jan Sarkander.
Kościół Św. Michała
Kościół św. Michała w stylu barokowym powstał w drugiej połowie XVII wieku w miejscu starego kościoła gotyckiego zniszczonego podczas wojny trzydziestoletniej.
Oprócz wcześniej wspomnianych miejsc warto po przespacerować się po starym mieście po prostu bez planu. Znajdziecie tam mnóstwo wąskich uliczek i ciekawych kamienic.
Klasztor Hradisko
Drugim z miejsc, które warto rozważyć poza obrębem starego miasta jest klasztor Hradisko, który założony został w tym miejscu w XI wieku. Budowę obecnego barokowego klasztoru rozpoczęto w 1650 roku. Zwiedzić można tylko dziedziniec, natomiast wnętrza dostępne są tylko podczas zwiedzania z przewodnikiem. Obecnie wewnątrz mieści się szpital wojskowy. Przed budynkiem mieści się duży bezpłatny parking.
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny położona jest poza centrum miasta w dzielnicy Svatý Kopeček. Świątynia mieści się na wzgórzu, z którego w oddali widać centrum miasta. Bazylikę zbudowano w drugiej połowie XVII wieku w stylu barokowym.
Wstęp do środka świątyni jest darmowy, natomiast obok niej mieści się otwarte w 2021 roku muzeum, w którym pokazana jest historia tego popularnego miejsca pielgrzymek.
Do sanktuarium można przyjechać autobusem spod dworca kolejowego, albo przespacerować się, niemniej trzeba wziąć pod uwagę, że to aż 7km.
Ołomunieckie twarożki
Słyszeliście kiedyś o serkach ołomunieckich? To te, które mają bardzo specyficzny zapach, a mówiąc wprost śmierdzą. W miasteczku Losztice (niedaleko Ołomuńca) znajduje się muzeum poświęcone temu czeskiemu przysmakowi.
Jeśli chcecie poznać muzeum i historię twarożków ołomunieckich, to zapraszam Was do lektury wpisu Jakuba Juszyńskiego na blogu tymrazem.pl
Gdzie Zjeść W Ołomuńcu?
Republika Czeska kojarzy się z dobrym jedzeniem, a mi w pierwszej kolejności z tradycyjnym smażonym serem. Oprócz tego warto spróbować tam knedliki, czy zupy czosnkowej.
Restauracji w Ołomuńcu jest wiele, szczególnie na starym mieście. My odwiedziliśmy dwie Hanácká hospoda oraz Šnyt Mikulda.
Podczas wyjazdu towarzyszyli mi Ania, Łukasz i Amelka z bloga Polskie Szlaki, a ich relację z weekendu w Ołomuńcu znajdziecie tutaj.
Artykuł powstał przy współpracy z Czeską Organizacją Turystyczną.
(Współpraca płatna)