Trzeboń (Třeboň) położony jest na wschód od Czeskich Budziejowic. Jeśli dysponujecie samochodem, to dojazd tam zajmie Wam około 30 minut. Miasto jest istną perełką, ponieważ ma charakterystyczny owalny kształt, który tworzą zabudowania. Widać to doskonale z lotu ptaka. Zapraszam Was do krótkiego przewodnika po mieście Třeboň.
Třeboň najciekawsze atrakcje
Początkowo planując wyjazd do Telcza, Czeskiego Krumlowa oraz Czeskich Budziejowic nie planowaliśmy wizyty w Trzeboniu. Właściwie to nawet nie zwróciliśmy na niego uwagi, ale odwiedzenie go zasugerowała mi jedna z czytelniczek.
W samym mieście może być ciężko znaleźć miejsce parkingowe, ale nad pobliskim jeziorem znajduje się parking około 400 metrów od Bramy Novohradskiej. Parking jest płatny w sezonie, my byliśmy już po sezonie i był darmowy. Sezon trwa tam od 01.05 do 30.09. Pierwsze 30 minut jest bezpłatne, a później 10 koron za każdą rozpoczętą godzinę.
Třeboň co zobaczyć?
Zwiedzenie całego miasteczka nie zajmie Wam zbyt wiele czasu. Wszystkie atrakcje położone są w ramach starego miasta, które nie jest zbyt duże. Zamek, park zamkowy, rynek to jedne z ciekawszych miejsc.
Třeboň położony jest w przepięknej okolicy w otoczeniu jezior, a najbliższe z nich to Svět. Miasto powstało w połowie XII wieku, gdyż wtedy zbudowano tam pierwszy dwór. W II połowie XIV wieku powstał w mieście Browar Książęcy, a pod koniec XIV wieku miasto zostało otoczone murami oraz fosą. Dzięki temu pozostało niezdobyte podczas wojen husyckich.
ZAMEK W TRZEBONIU
Zamek w Trzeboniu zbudowano w XVI wieku. Obiekt ma styl renesansowy. Bez problemu można wejść na dziedziniec, gdzie znajduje się fontanna z 1712 roku. Wewnątrz mieszczą się archiwa państwowe.
Zamek jest udostępniony do zwiedzania, a ceny biletów i godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie.
Gdy będziecie już koło zamku, to warto pospacerować sobie po parku zamkowym, który się tam znajduje.
RYNEK W TRZEBONIU
Rynek w Trzeboniu jest trochę nietypowy, a mianowicie jest wąski i długi. Ma rozmiary około 150 metrów na około 31 metrów. Nosi nazwę Plac Masaryka (Masarykovo náměstí). W jego centralnej części znajduje się fontanna oraz kolumna maryjna. Przy rynku mieści się również renesansowy ratusz. Przy rynku znajdziecie również mnóstwo pięknych kamieniczek z podcieniami, z których sporo jest w stylu renesansowym.
Rynek jest bardzo ładny i podobnie jak zamek jest obowiązkowym punktem na mapie miasta.
Spacerując po starym mieście warto pokręcić się trochę po bocznych uliczkach, a jedną z ciekawszych jest Rožmberská, przy której znajduje się mnóstwo ciekawych restauracji. Sama uliczka też jest urokliwa z uwagi na kamieniczki znajdujące się przy niej.
Miasto posiada cztery bramy miejskie Budějovická, Hradecká, Novohradská i Svinenská, przy czym dwie ostatnie znajdują się obok siebie.
Ciekawym miejscem jest kościół św. Idziego i Królowej Marii Panny z wieżą o wysokości 56 metrów. Przyznam, że nie zwiedzaliśmy świątyni, ale jeśli będziecie mieć chwilę czasu podczas wizyty w Trzeboniu to koniecznie zajrzyjcie.
Ostatnim miejscem, na które warto zwrócić uwagę to zabudowania Browaru Książęcego, które mieszczą się koło Bramy Novohradskiej. Jego historia sięga XIV wieku.
RESTAURACJE W TRZEBONIU
Tak się składa, że w Trzeboniu zjedliśmy obiad. Mogę Wam polecić fajną miejscówkę – restaurację Beseda przy ulicy Rožmberskiej. Jedzenie tam jest bardzo dobre, a ceny przystępne. Ja tradycyjnie skusiłem się na smażony ser.
Spacer po Trzeboniu zajął nam maksymalnie 3 godziny, ponieważ stare miasto jest niewielkie, ale bardzo urocze. Nawet jeśli nie będziecie wchodzić do wnętrz zamku, to spacerując po mieście skupcie się na detalach pięknych kamieniczek. Według mnie miasteczko jest trochę pomijane przez turystów, ponieważ było tam pusto, a naprawdę warto je odwiedzić.
Booking.comJeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂