Darłowo jest przepięknym nadmorskim miastem położonym w województwie zachodniopomorskim. Turystów z pewnością przyciągają tam położone nad Bałtykiem plaże, mnie natomiast przyciągnęły obwarowania, z których zachowała się miejska brama. Do ciekawych atrakcji należy również Zamek Książąt Pomorskich. Zapraszam Was do lektury przewodnika po atrakcjach Darłowa.
Co zobaczyć w Darłowie?
Gdzie nocować w Darłowie?
Darłowo jako miejscowość nadmorska posiada bogatą bazę noclegową i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Można nocować w centrum lub też w części nadmorskiej o nazwie Darłówko. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę, że w Darłówku będą większe tłumy, ciężej będzie znaleźć parking no i też może być trochę drożej. Ja wybrałem Agroturystykę pod Podkową oddaloną od Darłowa o kilka kilometrów, ale niestety obiekt ten nie oferuje już usług. Na poniższej mapce z pewnością znajdziecie nocleg, który będzie atrakcyjny dla Was.
Darłowo najważniejsze informacje
Historia Darłowa sięga XI wieku, a na terenie obecnego miasta istniał wówczas gród warowny. Z uwagi na położenie mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem. Prawa miejskie zostały przyznane w 1312 roku (niektóre źródła podają 1271 rok). Początkowo miasto było pod władaniem Polski, ale na początku XIV wieku władzę przejęli Brandenburczycy, a sto lat później Darłowo dołączyło do Hanzy, czyli związku miast handlowych. Z ciekawostek dodam, że w 1382 roku w Darłowie przyszedł na świat Eryk Pomorski, który w późniejszym czasie był królem Norwegii, Danii i Szwecji. W 1497 roku miasto nawiedziła fala tsunami będąca efektem silnego trzęsienia ziemi z epicentrum oddalonym o 500 kilometrów na północ. Przypuszcza się, że fale mogły mieć nawet kilkadziesiąt metrów wysokości, faktem natomiast jest to, że spora część miasta została zalana. Od XVII do XVIII stulecia miasto mocno się rozwinęło. Podczas II wojny światowej w Darłowie były produkowane największe działa na świecie Dora i Gustav.
Darłowo najciekawsze atrakcje
Darłowo ma wiele pięknych atrakcji, a do najważniejszych należy stare miasto, Zamek Książąt Pomorskich, a także Kościół Mariacki. Do wartych odwiedzenia miejsc zaliczyć można również Darłówko, czyli część nadmorską.
Mury obronne w Darłowie
Mury obronne w Darłowie powstały w XIV wieku. W XVIII wieku obwarowania były w bardzo złym stanie, chociaż jeszcze przeprowadzano różne remonty. W XIX wieku rozpoczęto rozbiórkę murów, aczkolwiek jeszcze w latach trzydziestych XX wieku spory fragment był zachowany. Ostatnie pozostałości usunięto w 1963 roku. Mury obronne miały 1500 metrów długości i do czasów współczesnych pozostała tylko posiadająca cztery kondygnacje Brama Wysoka. Jej zadaszenie powstało w wyniku przebudowy w XVIII wieku.
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Zamek w Darłowie zbudowano w II połowie XIV wieku. Jednym z jego mieszkańców był Eryk Pomorski. W XV wieku warownia została jeszcze rozbudowana, z kolei w XVIII stuleciu zamek zaczął tracić na znaczeniu, co skutkowało rozbiorem zachodniego skrzydła w 1830 roku. Część zamku przekształcono w więzienie. Aktualnie zamek udostępniony jest do zwiedzania, a w jego wnętrzach mieści się muzeum. Bilet normalny do komnat kosztuje 26 zł, a pełny cennik oraz godziny otwarcia znajdziecie na stronie muzeum.
Kościół Mariacki w Darłowie
Kościół Mariacki w Darłowie w stylu gotyckim powstał w połowie XIV wieku. W XV wieku świątynia została rozbudowana, a około połowy XVI wieku przeszła w ręce protestantów. W ciągu kilku kolejnych stuleci kościół nawiedzały liczne pożary, po których świątynia była odbudowywana lub remontowana, co miało spory wpływ na zmianę jego wyglądu. Kościół położony jest tuż obok rynku, od którego rozdziela go miejski ratusz. Wewnątrz znajduje się sarkofag Eryka Pomorskiego.
Kaplica św. Gertrudy w Darłowie
Kaplica św. Gertrudy w Darłowie powstała w XIV wieku. Pełniła funkcję kaplicy cmentarnej. Ma bardzo charakterystyczny kształt sześcioboku z dwunastobocznym dachem. Zalicza się ją do najciekawszych obiektów architektury gotyckiej w Polsce.
Rynek i ratusz w Darłowie
Rynek w Darłowie ma kształt kwadratu o boku 70 metrów. W jego centralnej części znajduje się fontanna rybaka z 1919 roku, a po zachodniej stronie stoi barokowy ratusz z 1725 roku. Plac otoczony jest przez niską zabudowę.
Kościół św. Jerzego
Kościół św. Jerzego w Darłowie zbudowano w XV wieku w stylu gotyckim. Położony był poza murami obronnymi i był częścią dawnego szpitala dla trędowatych.
Zabytkowe kamienice w Darłowie
W Darłowie zachowały się zabytkowe kamienice, z których najciekawsza to Kamienica Hemptenmacherów zwaną też Kamienicą pod Kogą z początku XVII wieku.
Oprócz niej warto wyróżnić szachulcowy dom przy Marii Curie-Skłodowskiej, a także dom Jana z Maszewa z XV wieku.
Darłówko
Darłówko jest dzielnicą Darłowa położoną nad samym morzem. Znajdują się tam hotele, pensjonaty i plaże. Warto zobaczyć tę część miasta, ale w sezonie będzie tam z pewnością wielu turystów i może być ciężko z parkingiem.
Darłowo jest ciekawym miastem, w dodatku położonym w fajnej lokalizacji. Jest to typowo miasto turystyczne, więc zapewne przyjemniejsze jest tuż przed lub po sezonie, niemniej wszystko zależy od Waszych preferencji.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Byłam, ale w sumie mało zwiedziłam… Ładnie tam!
Darłowo jest małe, ale ma ciekawe zabytki 🙂
W tej części wybrzeża jeszcze nie byliśmy, ale nadrobimy, bo widzę że warto 🙂
To dodajcie sobie Koszalin 🙂
Nigdy nie byłam w Darłowie, a widać, że to ciekawe miejsce 🙂
Ma fajne zabytki 🙂
Jeździłam tam w dzieciństwie 😉
na kolonie, czy z rodzicami?
Nie tak sobie wyobrażałem Darłowo 🙂
A jak? 😀