Otmuchów jest niewielkim miastem położonym w województwie opolskim pomiędzy Nysą i Paczkowem. Wielokrotnie mijałem go z daleka, lecz wreszcie niedawno postanowiłem go odwiedzić z powodu zachowanych tam murów obronnych i włączyć go do projektu “Miasta stojące murem”. Oprócz wspomnianych obwarowań w Otmuchowie zobaczyć można ciekawą architekturę sakralną i zamek. Zapraszam Was do przewodnika przedstawiającego najciekawsze atrakcje Otmuchowa.
Co zobaczyć w Otmuchowie?
Gdzie nocować w Otmuchowie?
Otmuchów jest niewielki, więc baza noclegowa też nie należy do największych. Z pewnością ciekawym noclegiem może być pobyt w miejscowym zamku. Jeśli jesteście zmotoryzowani to można poszukać noclegu w okolicy np. w Nysie. Na poniższej mapce znajdziecie dla siebie ciekawe noclegi.
Otmuchów najważniejsze informacje
Historycznie Otmuchów położony jest na Dolnym Śląsku, ale jest częścią województwa opolskiego. Nieopodal miasta znajduje się Nysa i Paczków, a także dwa jeziora Otmuchowskie i Nyskie. Otmuchów jest jednym z najstarszych grodów kasztelańskich na Śląsku, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1155 roku, co świadczy o tym, że istniał już wcześniej. Prawa miejskie przyznano w 1347 roku. Miasto było w posiadaniu biskupstwa wrocławskiego do 1810 roku, a Otmuchów zawsze stał w cieniu sąsiedniej Nysy. W XV wieku miasto było trzykrotnie zdobywane przez Husytów, podobnie późniejsza wojna trzydziestoletnia przyniosła spore zniszczenia. W późniejszych stuleciach Otmuchów jeszcze wielokrotnie padał ofiarą zniszczeń wojennych.
Warto dodać, że każdego roku w lipcu w Otmuchowie jest organizowany festiwal Lato Kwiatów, podczas którego miasto prezentuje się niesamowicie kolorowo.
Najciekawsze atrakcje w Otmuchowie
Do najważniejszych zabytków Otmuchowa z pewnością zaliczyć trzeba pozostałości murów obronnych, piękny barokowy kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego, zamek, a także pobliskie jezioro Otmuchowskie.
Mury Obronne w Otmuchowie
Budowę murów obronnych w Otmuchowie rozpoczęto w 1369 roku, natomiast najprawdopodobniej wcześniej miasto posiadało obwarowania ziemno-drewniane. Mury obronne w Otmuchowie mogły mieć długość około 1000 metrów, aczkolwiek oficjalnej długości nie znalazłem w żadnych źródłach. Do dzisiaj przetrwało 250 do 300 metrów w kilku fragmentach. Po południowo-zachodniej stronie miejskie mury łączyły się z obwarowaniami zamku, które powstały z cegły i kamienia i miały do 6 metrów wysokości.
Do miasta prowadziły trzy miejskie bramy Grodkowska (od północy), Młyńska (od południa) i Nyska zwana Wróblą (od wschodu), której wieża przetrwała do dzisiaj. Powstała w XIV wieku, podobnie jak mury obronne. Oprócz wieży do dzisiaj przetrwało kilka fragmentów murów, które w porównaniu do oryginału są znacznie obniżone. W pobliżu wieży Wróbla przy Ogrodowej znajduje się fragment murów, kolejny przy ulicy Cichej, a także przy Mickiewicza. Ciekawy fragment zobaczyć można również w okolicy urzędy miasta. Jeśli dobrze przyjrzycie się fragmentowi przy Cichej to dostrzeżecie pozostałości baszty przerobionej na zabudowania mieszkalne. Otmuchów włączam do projektu “Miasta stojące murem”.
Zamek biskupi w Otmuchowie
Pierwsza warownia w Otmuchowie istniała już w 1155 roku. Murowany zamek powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku. Jeszcze w tym samym stuleciu zamek został zniszczony przez Henryka IV Probusa, ale w późniejszym czasie odbudowano go. W 1369 roku zamkowe mury zostały połączone z murami miejskimi. Husyci, którzy trzykrotnie wdzierali się do miasta nigdy nie zdobyli go siłą. W XVI wieku zamek został przebudowany na styl renesansowy, a w XVII wieku na barokowy. W XIX wieku zostały rozebrane skrzydła zachodnie i południowe, a do czasów współczesnych przetrwała wieża i skrzydło północne. Aktualnie w zamku działa hotel i dom kultury. W jego wnętrzach mieści się niewielka wystawa, a na wieżę można wejść za niewielką opłatą. Z jej szczytu jest ładny widok na okolicę.
Zamek dolny w Otmuchowie
Zamek dolny w Otmuchowie powstał na początku XVIII wieku i obecnie mieści się w nim Urząd Miasta. Znajdziecie go nieopodal Rynku.
Rynek i ratusz w Otmuchowie
Rynek w Otmuchowie położony jest w centralnej części starego miasta, a jego środek zabudowany jest przez kamienice oraz ratusz. Sam rynek położony jest na zboczach wzgórza i otoczony jest przez budynki, z których najstarsze datowane na XVII i XVIII wiek znajdują się pod numerami 2,3 i 4.
Renesansowy ratusz znajdujący się w centralnej części rynku powstał w pierwszej połowie XVI wieku, natomiast w XIX wieku odbudowano go, a fasadę pokryto sgraffito. Warto wspomnieć, że na jego ścianie zobaczyć można zegar słoneczny z czasu powstania obiektu. Nazywa się go “Zegarem Paracelsusa”, a wzięło się to z legendy, według której medyk miał przybyć do miasta i pomóc podczas jednej z zaraz dręczących miasto.
Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie
Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie położony jest nieopodal Rynku. Ta barokowa niesamowita świątynia powstała w latach 1690-1701 w miejscu dawnego kościoła. W środku znajduje się 38 fresków Karola Dankwarta, który tworzył m.in. w kościele św. Anny w Krakowie i na Jasnej Górze. Warto wejść do wnętrza, gdyż jest niesamowite.
Kaplica św. Krzyża
Kaplica św. Krzyża położona jest przy skrzyżowaniu Krakowskiej z Warszawską. Powstała w XVIII wieku.
Jezioro Otmuchowskie
Jeśli będziecie w Otmuchowie to warto podjechać na pobliskie jezioro Otmuchowskie. Znajdują się tam miejsca, w których można się kąpać.
Pałacyk myśliwski w Zwierzyńcu
Jeśli będziecie mieć więcej czasu to warto podjechać do pobliskiego Zwierzyńca, gdzie mieści się pałacyk myśliwski biskupa Franciszka Ludwika von Neuenburga. Zbudowano go w 1713 roku w stylu barokowym. Aktualnie jest on w rękach prywatnych i nie można go zwiedzać.
Otmuchów jako miasto zrobił na mnie spore wrażenie i uważam, że warto poświęcić mu dłuższą chwilę na spacer. Zachęcam Was do zatrzymania się tam, jeśli będziecie przejeżdżać obok.
Kolejne urokliwe miasteczko do kolekcji🥰
Ja lubię takie małe miasteczka 🙂
Chyba kiedyś przejeżdżaliśmy obok 😉
To już wiesz, że warto się zatrzymać 🙂
Bardzo ciekawe miasto 🙂
W połączeniu z Nysa i Paczkowem można zrobić fajną wycieczkę 🙂
Byłem w pobliżu, ale niestety nie miałem czasu na zwiadzanie 🙂
To jak będziesz ponownie, to musisz zajrzeć 🙂
Hej Antek.
Fajny artykuł, zdjęcia i film o moim rodzinnym mieście 😀
Otmuchów jest na takiej prowincji głębokiej, że mało kto tutaj celowo turystycznie trafia, więc szacunek za dotarcie aż tutaj 😀
Swego czasu wraz z Adrianem Dwornickim (https://otmuchow-wortal.pl/) nagraliśmy kilka daily vlogów dedykowanych historii Otmuchowa. Myślę, że fajnie pogłębiają Twoje omówienie ciekawych miejsc w Otmuchowie. Takie trzy okazały się najpopularniejsze:
🏰 Historia i Widoki: Zamek Otmuchów [daily vlog #470]: https://www.youtube.com/watch?v=H4Aw407zBo8
🚂 Odkrywamy tajemnice stacji kolejowej [daily vlog #448]: https://www.youtube.com/watch?v=qSFyubfdWNI
🏰 Otmuchów: Tajemnice Kamienic [daily vlog #561]: https://www.youtube.com/watch?v=GkrUzdkQsrw
Ogólnie na kanale (https://www.youtube.com/@damianmelniczuk) mam więcej nagrań o Otmuchowie (jest również wspomniana Nysa i Paczków), ale trochę wszystko tam jest pomieszane, więc trzeba poszukać ;-). Ale mimo to zapraszam 😀
Myślę, że jeśli ktoś planuje spędzić kilka dni w Otmuchowie, to warto spróbować skontaktować się z Adrianem (dane do kontaktu są na powyższej wspomnianej stronie Adriana). Może uda się umówić z nim na jakiś spacer po Rynku, albo akurat Adrian będzie miał jakąś wystawę/wydarzenie w toku 🙂
Życzę udanych dalszych podróży i powodzenia w blogu/kanale.
Dzięki, w wolnej chwili zapoznam się z Twoimi filmami, pozdrawiam :).