Kotor i cała Zatoka Kotorska są przepięknym miejscem, a miasto położone jest malowniczo w jej południowym krańcu w otoczeniu gór. Kotor powinien spodobać się zarówno miłośnikom historii i zabytków, gdyż jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Europy. Okolica to góry i woda, więc wielbiciele natury z pewnością znajdą również coś dla siebie. Zapraszam Was do lektury przewodnika po Kotorze, który jako miasto urzekł mnie najbardziej w całej Czarnogórze.
Kotor najważniejsze informacje
Historia miasta sięga III wieku p.n.e., gdy mieszkali tam Ilirowie. W późniejszych latach byli tam Grecy tworząc port Acurion, a później Rzymianie, którzy nazwali miasto Acruvium. W czasach bizantyjskich Kotor był jedną z najważniejszych twierdzy w regionie. Między XII i XIV wiekiem miasto było w rękach serbskich i w tamtym okresie uzyskało obecną nazwę. Kotor wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, ale w 1420 roku poddał się pod protektorat Republiki Weneckiej. Wybudowano wówczas mury, które istnieją do dzisiaj, a widoczna obecnie zwarta zabudowa w sporej części pochodzi właśnie z tego i późniejszego okresu. Miasto przetrwało wiele oblężeń i zaraz, jednakże kilkukrotnie było nawiedzane przez trzęsienia ziemi, które w znaczny sposób niszczyły miasto. W Kotorze można spotkać wiele kotów, skąd można pomyśleć, że nazwa nawiązuje właśnie do tych zwierząt.
Gdzie nocować w Kotorze?
W Kotorze nocowałem w Marinero Apartments, który ma ocenę 9,4. Trzy noce za trzy osoby kosztowały łącznie 643 złote. W tej cenie do dyspozycji miałem niewielki apartament z łazienką i aneksem kuchennym. Do starego miasta było około 15 minut spacerem, a obok apartamentu był duży sklep, w którym można było się zaopatrzyć. Z parkingiem też nie było większego problem, chociaż był niewielki.
Kotor najciekawsze atrakcje
Cały Kotor to jedna wielka atrakcja turystyczna, niemniej miasto przyciąga zwartymi średniowiecznymi uliczkami, murami miejskimi, zabytkami sakralnymi i wieloma innymi miejscami. Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mury obronne w Kotorze
Mury obronne w Kotorze powstały w XV wieku i do dzisiaj zachowały się niemal w całości. Ich długość wynosi 4500 metrów i prowadzą również zboczami pobliskich wzgórz. W południowej części są najbardziej zniszczone i nie można na nie wchodzić, ale od północnej strony są udostępnione do zwiedzania. Wstęp na mury kosztuje 8 euro, wejście na wysokość 260 metrów może potrwać nawet godzinę, a do pokonania jest ponad 1300 stopni. Wspinaczka kończy się w Twierdzy św. Jana (Tvrdjava Sv. Ivan), która łączy się z murami obronnymi. Wysokość obwarowań dochodzi do 20 metrów, a ich szerokość do 15 metrów. Po drodze na szczyt do twierdzy mija się Kościół Matki Bożej Uzdrowienia Chorych z 1518 roku.
Do miasta prowadzą trzy bramy, od północy Brama Północna, chociaż w lokalnym języku mówi się Brama od Škurdy. Od południa na stare miasto dostać się można bramą Południową (Vrata od Gurdića). Główna to Brama Morska prowadząca od zachodu i ma styl renesansowy. Po przejściu nią zobaczymy wieżę zegarową z 1602 roku. Mury w zachodniej części miasta dostępne są dla turystów i można na nie wejść za darmo. Kotor jako miasto otoczone murami włączam do projektu “Miasta stojące murem”.
Stare miasto w Kotorze
Stare miasto w Kotorze jest fenomenalne. Większość istniejących obecnie zabudowań powstało w średniowieczu, a Kotor należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Europy. Spacerując wąskimi uliczkami zanurzymy się w otchłań historii, a chodząc po miasteczku warto dać się ponieść nogom niekoniecznie głównymi ulicami.
Cerkiew św. Łukasza w Kotorze
Cerkiew św. Łukasza jest niewielką świątynią wzniesioną w XII wieku. Do połowy XVII stulecia służyła katolikom. W 1979 roku w regionie miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które spowodowało ogromne straty m.in. uszkadzając m.in. stare miasto w Budvie. Cerkiew św. Łukasza była jedyną chrześcijańską świątynią w Kotorze, która nie poniosła zbyt wielu strat.
Katedra św. Tryfona w Kotorze
Katedra św. Tryfona w Kotorze położona jest w południowej części starego miasta. Zbudowano ją w 1166 roku w stylu romańskim w miejscu wcześniejszej świątyni z IX wieku. Jest jedną z dwóch katedr katolickich w całej Czarnogórze. Podczas trzęsienia ziemi w XV wieku została mocno uszkodzona, a przebudowa zmieniła styl na renesansowo-barokowy. W katedralnym skarbcu znajduje wiele cennych rzeczy, m.in. srebrny relikwiarz z głową św. Tryfona zawierający jego szczątki, dodatkowo są tam złote wyroby, a do największych ciekawostek należy krucyfiks, który był użyty do pobłogosławienia wojsk Jana III Sobieskiego przed Bitwą pod Wiedniem.
Cerkiew św. Mikołaja w Kotorze
Cerkiew św. Mikołaja w Kotorze położona jest nieopodal cerkwi św. Łukasza. Świątynia powstała na początku XX wieku. W jej wnętrzu można zobaczyć bogatą kolekcję ikon. Na jej tyłach znajdują się ruiny dawnego monastyru.
Bazylika Mariacka przy Rzece w Kotorze
Bazylika Mariacka przy Rzece w Kotorze jest również miejscem wartym zobaczenia. Znajduje się w północnej części miasta blisko bramy miejskiej. W jej wnętrzu znajduje się baptysterium z VI wieku. Sama świątynia powstała w 1221 roku.
Pozostałe świątynie w Kotorze
Spacerując po Kotorze zobaczymy wiele innych świątyń, z których warto wyróżnić kościół św. Michała z malowidłami z XIV i XV wieku, kościół św. Pawła z XIII wieku, czy kościół św. Anny z przełomu XII i XIII wieku. Wiele z tych obiektów z zewnątrz jest niepozorna, a niektóre przerobione są na niewielkie galerie i innego typu miejsca.
Wieża zegarowa w Kotorze
Wieża zegarowa w Kotorze powstała w stylu renesansowym w 1602 roku. Zobaczycie ją wchodząc przez Bramę Morską.
Pałace w Kotorze
W Kotorze warto zwrócić uwagę na kilka pałaców. Pierwszym z nich jest Pałac Drago w stylu gotyckim z XV wieku, który mieści się zaraz obok katedry św. Tryfona. Drugi z nich to Pałac Rady Miejskiej z drugiej połowy XVIII wieku, przekształcony przez Napoleona w teatr. W pałacu rodu Grgurina z 1732 mieści się obecnie Muzeum Morskie Czarnogóry. Ostatnim z pałaców jest Bizanti z XVII wieku.
Pozostałości rzymskie w Kotorze
Na południe od starego miasta zobaczyć można pozostałości po rzymskich osadnikach. Dostępne są za darmo prosto z ulicy.
Droga P1
Jedną z najciekawszych atrakcji położonych w pobliżu Kotoru jest droga P1, która malowniczymi serpentynami pnie się w górę na pobliskie wzgórza. Trasa jest ciekawa, ale trochę wymagająca. Czasem trzeba się minąć z autobusem, co wymaga bliskiego przejazdu, wielokrotnie przytulenia się do ściany, a czasem nawet składania lusterek. Z osobówką miniemy się raczej bez problemu. W górnej części trasy znajduje się Horizont Bar z pięknym widokiem na Kotor i całą zatokę.
Będąc w Kotorze z pewnością zobaczycie wielkie wycieczkowce, które cumują w miejscowym porcie. Ich wielkość w porównaniu do miasta robi wrażenie.
Przy okazji pobytu w Kotorze warto zwiedzić pobliski Perast, Herceg Novi i Budvę.
Kotor jest niesamowitym miastem, które skradło moje serce. Bardzo mi się spodobał i wiem, że w przyszłości tam wrócę.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Kusisz tą Czarnogórą 😀
Jeszcze przez kilka artykułów będę 🙂
Och czuję, że kiedyś wreszcie, skorzystam z tych wszystkich polecajek i dobrych rad…
Na to liczę 🙂
Piękny przewodnik po pięknej okolicy 🙂 Mam nadzieję że będzie c.d. 😉
Będzie jeszcze kilka artykułów 🙂
Oglądaliśmy Kotor zarówno z punktów widokowych nad miastem jak i spacerując po jego uliczkach 😉
I jak sie podobało?
Wygląda fantastycznie! Mam nadzieję, że w końcu uda nam się tam dotrzeć 🙂
Oby, bo region i kraj są piękne
Kolor zwiedzałem kilka lat temu i bardzo mi się spodobał 🙂
Czy wróciłbyś?
Kotor to przepiękne miejsce, z chęcią bym wróciła 🙂
Tam jest co zwiedzać, a miasto urzeka 🙂