Zachodnia część Cypru oferuje bardzo wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Niestety nie wszystkie udało nam się zobaczyć, a to oznacza, że chętnie wrócimy na tę piękną wyspę. Zapraszam Was do lektury przewodnika po zachodnim Cyprze.
Co zobaczyć na Cyprze?
Przedstawione w tym wpisie atrakcje odwiedziłem podczas dwóch wyjazdów, z których pierwszy odbył się w listopadzie, a drugi dwa miesiące później w styczniu.
#PAFOS
Pafos jest czwartym pod względem wielkości miastem na Cyprze. Jest też świetną bazą wypadową w tej części wyspy. W okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Samo Pafos ma bogatą bazę noclegową, w okolicy znajduje się lotnisko, a z miasta można dotrzeć autobusem do wielu miejsc, nawet tych najdalszych.
Co zobaczyć w Pafos?
W Pafos znajduje się wiele ciekawych atrakcji, najsłynniejsze z nich to oczywiście mozaiki. Niestety w samym mieście byliśmy za krótko i nie weszliśmy do środka, ale mam nadzieję, że wrócimy tam w przyszłości.
Ciekawą, ale mniej popularną atrakcją są średniowieczne łaźnie.
#AGIA KYRIAKI CHRYSOPOLITISSA
Agia Kyriaki Chrysopolitissa to mały bizantyjski kościółek z XIII wieku. Wokół niego znajdują się ruiny bazyliki z IV wieku Panagia Chrysopolitissa, która uległa częściowemu zawaleniu w VII wieku w wyniku trzęsienia ziemi.
#PROMENADA
Będąc w Pafos warto pospacerować sobie promenadą. Znajduje się przy niej kilka restauracji, w których można zjeść lub napić się piwa.
Przy promenadzie mieści się wejście do Parku Archeologicznego, w którym można podziwiać słynne mozaiki.
#ZAMEK
Na końcu promenady zaraz obok portu znajduje się bizantyjski zamek z XIII wieku. Po przejęciu wyspy przez Brytyjczyków zamek służył jako magazyn soli.
#CORAL BAY
Coral Bay mieści się 6 km na północ od Pafos. Dojedziemy tam z portu autobusem nr 615, a bilet kosztuje 1,5 euro. Znajdziecie tam piękną plażę, na której można sobie odpocząć.
#WRAK STATKU EDRO III
Około 3 kilometry od Coral Bay u wlotu do niewielkiej zatoczki znajduje się wrak frachtowca Edro III, który rozbił się o skały 7 grudnia 2011 roku. Statek płynął z Limassol na Rodos i wiózł płyty kartonowo-gipsowe. Statek został zepchnięty przez wiatr i fale na pobliskie skały i został tam już na stałe.
Zatoczka, która jest w tym miejscu również zachwyca.
W okolicy są plantacje bananów.
#AGIOS GEORGIOS
Agios Georgios to niewielki kościółek położony malowniczo nad klifem, z którego oglądaliśmy przepiękny zachód słońca. Miejsce to znajduje się kilka kilometrów na północ od Coral Beach, a sam kościół jest popularnym miejscem pielgrzymkowym. Nieopodal jest stanowisko archeologiczne, gdzie odkryto pozostałości starego miasteczka oraz trzy bazyliki.
Mogliśmy z tego miejsca podziwiać ładny zachód słońca.
Najpiękniejsze plaże Cypru
#PLAŻA LARA (LARA BEACH)
Lara Beach to jedna z najpiękniejszych plaż na Cyprze. Miejsce znane jest z żółwi, które w okresie od czerwca do września składają jaja na plaży (jest ona wtedy zamknięta). Można do niej dojechać samochodem, ale droga jest bardzo dziurawa, więc my zostawiliśmy samochód na parkingu około 5 kilometrów od niej.
Kilometr wcześniej jest plaża Lara Beach South.
#WODOSPAD KRITOU TERA
Wodospad Kritou Tera to niewielki wodospad znajdujący się w zachodniej części wyspy. Nie jest szczególnie imponujący, ale za to całkiem dobrze schowany. Trzeba się trochę natrudzić, żeby znaleźć do niego właściwą drogę.
#PÓŁWYSEP AKAMAS (PARK NARODOWY)
Ostatnim miejscem, do którego chciałbym Was zabrać jest Półwysep Akamas. Znajduje się on w północno-zachodniej części Cypru. Auto warto zostawić koło Łaźni Afrodyty, czyli niewielkiego źródełka w grocie skalnej, gdzie według legendy ateński książę Akamas napił się wody z niego i objawiła mu się Afrodyta, w której on się zakochał.
Okolica jest kapitalnym miejscem na trekking. My przespacerowaliśmy się 5 kilometrów od Łaźni Afrodyty aż do Fontana Amoroza. Jeśli ktoś woli to można skorzystać z oferty przejazdu jeepem lub quadem. Przepiękne widoki gwarantowane.
Niestety nie udało nam się odwiedzić Wąwozu Avakas, ale jest to dobry powód do powrotu na Cypr.
Na Cyprze spędziliśmy niecałe 4 dni. To stanowczo za krótko, żeby zobaczyć całą wyspę, gdyż w ogóle nie byliśmy we wschodniej części, pominęliśmy stolicę Nikozję oraz nie byliśmy w tureckiej części tzw. Cyprze Północnym. Cypr jest świetnym miejscem na urlop nie tylko latem, ale również po sezonie, gdyż temperatura w listopadzie sięgała 27-28 stopni i bez problemu można było kąpać się w morzu. Cypr po sezonie ma jeszcze inny plusy, a mianowicie turystów jest mniej, ceny są niższe, a z Polski można tam dolecieć w niskiej cenie.
Cypr to również wyśmienita kuchnia, o której więcej przeczytacie na blogu Rude i Czarne.
Pozostałe wpisy z wyjazdu:
Cypr – informacje praktyczne
Cypr południowy
Góry Troodos
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Rzeczywiście troche podobne 🙂
Super, że Ci się podobają 🙂