Otmuchów jest niewielkim miastem położonym w województwie opolskim pomiędzy Nysą i Paczkowem. Wielokrotnie mijałem go z daleka, lecz wreszcie niedawno postanowiłem go odwiedzić z powodu zachowanych tam murów obronnych i włączyć go do projektu “Miasta stojące murem”. Oprócz wspomnianych obwarowań w Otmuchowie zobaczyć można ciekawą architekturę sakralną i zamek. Zapraszam Was do przewodnika przedstawiającego najciekawsze atrakcje Otmuchowa.
Co zobaczyć w Otmuchowie?
Gdzie nocować w Otmuchowie?
Otmuchów jest niewielki, więc baza noclegowa też nie należy do największych. Z pewnością ciekawym noclegiem może być pobyt w miejscowym zamku. Jeśli jesteście zmotoryzowani to można poszukać noclegu w okolicy np. w Nysie. Na poniższej mapce znajdziecie dla siebie ciekawe noclegi.
Otmuchów najważniejsze informacje
Historycznie Otmuchów położony jest na Dolnym Śląsku, ale jest częścią województwa opolskiego. Nieopodal miasta znajduje się Nysa i Paczków, a także dwa jeziora Otmuchowskie i Nyskie. Otmuchów jest jednym z najstarszych grodów kasztelańskich na Śląsku, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1155 roku, co świadczy o tym, że istniał już wcześniej. Prawa miejskie przyznano w 1347 roku. Miasto było w posiadaniu biskupstwa wrocławskiego do 1810 roku, a Otmuchów zawsze stał w cieniu sąsiedniej Nysy. W XV wieku miasto było trzykrotnie zdobywane przez Husytów, podobnie późniejsza wojna trzydziestoletnia przyniosła spore zniszczenia. W późniejszych stuleciach Otmuchów jeszcze wielokrotnie padał ofiarą zniszczeń wojennych.
Najciekawsze atrakcje w Otmuchowie
Do najważniejszych zabytków Otmuchowa z pewnością zaliczyć trzeba pozostałości murów obronnych, piękny barokowy kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego, zamek, a także pobliskie jezioro Otmuchowskie.
Mury Obronne w Otmuchowie
Budowę murów obronnych w Otmuchowie rozpoczęto w 1369 roku, natomiast najprawdopodobniej wcześniej miasto posiadało obwarowania ziemno-drewniane. Mury obronne w Otmuchowie mogły mieć długość około 1000 metrów, aczkolwiek oficjalnej długości nie znalazłem w żadnych źródłach. Do dzisiaj przetrwało 250 do 300 metrów w kilku fragmentach. Po południowo-zachodniej stronie miejskie mury łączyły się z obwarowaniami zamku, które powstały z cegły i kamienia i miały do 6 metrów wysokości.
Do miasta prowadziły trzy miejskie bramy Grodkowska (od północy), Młyńska (od południa) i Nyska zwana Wróblą (od wschodu), której wieża przetrwała do dzisiaj. Powstała w XIV wieku, podobnie jak mury obronne. Oprócz wieży do dzisiaj przetrwało kilka fragmentów murów, które w porównaniu do oryginału są znacznie obniżone. W pobliżu wieży Wróbla przy Ogrodowej znajduje się fragment murów, kolejny przy ulicy Cichej, a także przy Mickiewicza. Ciekawy fragment zobaczyć można również w okolicy urzędy miasta. Jeśli dobrze przyjrzycie się fragmentowi przy Cichej to dostrzeżecie pozostałości baszty przerobionej na zabudowania mieszkalne. Otmuchów włączam do projektu “Miasta stojące murem”.
Zamek biskupi w Otmuchowie
Pierwsza warownia w Otmuchowie istniała już w 1155 roku. Murowany zamek powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku. Jeszcze w tym samym stuleciu zamek został zniszczony przez Henryka IV Probusa, ale w późniejszym czasie odbudowano go. W 1369 roku zamkowe mury zostały połączone z murami miejskimi. Husyci, którzy trzykrotnie wdzierali się do miasta nigdy nie zdobyli go siłą. W XVI wieku zamek został przebudowany na styl renesansowy, a w XVII wieku na barokowy. W XIX wieku zostały rozebrane skrzydła zachodnie i południowe, a do czasów współczesnych przetrwała wieża i skrzydło północne. Aktualnie w zamku działa hotel i dom kultury. W jego wnętrzach mieści się niewielka wystawa, a na wieżę można wejść za niewielką opłatą. Z jej szczytu jest ładny widok na okolicę.
Zamek dolny w Otmuchowie
Zamek dolny w Otmuchowie powstał na początku XVIII wieku i obecnie mieści się w nim Urząd Miasta. Znajdziecie go nieopodal Rynku.
Rynek i ratusz w Otmuchowie
Rynek w Otmuchowie położony jest w centralnej części starego miasta, a jego środek zabudowany jest przez kamienice oraz ratusz. Sam rynek położony jest na zboczach wzgórza i otoczony jest przez budynki, z których najstarsze datowane na XVII i XVIII wiek znajdują się pod numerami 2,3 i 4.
Renesansowy ratusz znajdujący się w centralnej części rynku powstał w pierwszej połowie XVI wieku, natomiast w XIX wieku odbudowano go, a fasadę pokryto sgraffito. Warto wspomnieć, że na jego ścianie zobaczyć można zegar słoneczny z czasu powstania obiektu. Nazywa się go “Zegarem Paracelsusa”, a wzięło się to z legendy, według której medyk miał przybyć do miasta i pomóc podczas jednej z zaraz dręczących miasto.
Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie
Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie położony jest nieopodal Rynku. Ta barokowa niesamowita świątynia powstała w latach 1690-1701 w miejscu dawnego kościoła. W środku znajduje się 38 fresków Karola Dankwarta, który tworzył m.in. w kościele św. Anny w Krakowie i na Jasnej Górze. Warto wejść do wnętrza, gdyż jest niesamowite.
Kaplica św. Krzyża
Kaplica św. Krzyża położona jest przy skrzyżowaniu Krakowskiej z Warszawską. Powstała w XVIII wieku.
Jezioro Otmuchowskie
Jeśli będziecie w Otmuchowie to warto podjechać na pobliskie jezioro Otmuchowskie. Znajdują się tam miejsca, w których można się kąpać.
Pałacyk myśliwski w Zwierzyńcu
Jeśli będziecie mieć więcej czasu to warto podjechać do pobliskiego Zwierzyńca, gdzie mieści się pałacyk myśliwski biskupa Franciszka Ludwika von Neuenburga. Zbudowano go w 1713 roku w stylu barokowym. Aktualnie jest on w rękach prywatnych i nie można go zwiedzać.
Otmuchów jako miasto zrobił na mnie spore wrażenie i uważam, że warto poświęcić mu dłuższą chwilę na spacer. Zachęcam Was do zatrzymania się tam, jeśli będziecie przejeżdżać obok.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Kolejne urokliwe miasteczko do kolekcji🥰
Chyba kiedyś przejeżdżaliśmy obok 😉