Działdowo jest ciekawym miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim na dawnym pograniczu Prus i Mazowsza. Największą atrakcją jest zamek krzyżacki, ale oprócz niego samo miasta jest również wartym zobaczenia miejscem. Zapraszam Was do przewodnika po Działdowie.
1. Zamek krzyżacki w Działdowie
2. Rynek i ratusz w Działdowie
3. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie
4. Synagoga
5. Wieża ciśnień w Działdowie
6. Dawny młyn
7. Dawny obóz koncentracyjny w Działdowie
Co zobaczyć w Działdowie?
Działdowo jest miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim niedaleko Nidzicy. Z Warszawy można tam dojechać w około 2h. Miasto jest niewielkie, ale mnóstwo w nim ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć, jeśli tylko zdecydujecie się na spacer po Działdowie.
Booking.comDziałdowo najważniejsze informacje
Historia Działdowa sięga początku XIV wieku, a prawa miejskie zostały nadane w 1344 roku. W tym okresie rozpoczęto również budowę miejscowego zamku krzyżackiego. W 1410 roku, chwilę przed Bitwą pod Grunwaldem miasto zostało zdobyte przez wojsko polskie, ale w późniejszych latach tj. 1414 i 1422 roku było ponownie najeżdżane przez Polaków. W przyszłości Działdowo było atakowane jeszcze przez Tatarów (1656 rok), a także wojsko rosyjskie podczas wojny siedmioletniej w XVIII wieku. Kilkukrotnie Działdowo było niszczone również przez pożary.
W trakcie II wojny światowej na terenie miasta istniał obóz koncentracyjny, w którym zamordowano około 3 tysięcy więźniów.
Najciekawsze atrakcje w Działdowie
Zamek krzyżacki w Działdowie
Budowę gotyckiego zamku krzyżackiego w Działdowie rozpoczęto około 1340 roku i trwała ona około 50 lat. Aktualnie we wnętrzach warowni mieści się Urząd Miasta oraz Muzeum Ochrony Pogranicza, w którym znajduje się wystawa związana z historią Działdowa, jako miasta na dawnym pograniczu Prus i Mazowsza. W środku najciekawsze są podziemia, kaplica oraz refektarz.
Zamek powstał na planie kwadratu o boku 46 metrów, a do dzisiaj zachowało się południowo-zachodnie skrzydło zwane Domek Dużym.
W XVII wieku budowla została przebudowana na styl renesansowy, a pod koniec XIX wieku odnowiono go. Działania podczas II wojny światowej również spowodowały uszkodzenia zamku.
Rynek i ratusz w Działdowie
Rynek w Działdowie jest placem z dużą ilością zieleni o wymiarach około 120 na 100 metrów. Sporą część zajmuje parking. Rynek i zabudowania wokół niego ukształtowały się na przełomie XVIII i XIX wieku.
W centralnej części rynku stoi barokowy ratusz zbudowany w 1796 roku w miejscu poprzedniego gotyckiego z XIV wieku. W trakcie I wojny światowej został uszkodzony, a później odbudowany. W jego wnętrzach mieści się Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie zbudowano w XIV wieku. W czasach reformacji zaczął służyć ewangelikom i był w ich rękach aż do 1981 roku. W czasie swojego istnienia był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, a obecny wygląd uzyskał w okresie międzywojennym.
Synagoga
Synagoga w Działdowie powstała w 1874 roku, ale w trakcie II wojny światowej została zdewastowana przez hitlerowców. Po wojnie w budynku mieściło się kino, a obecnie obiekt handlowy.
Wieża ciśnień w Działdowie
Wieża ciśnień w Działdowie została zbudowana w latach 1910-1912. Na początku lat dziewięćdziesiątych została wyłączona z użytkowania. Jej wysokość wynosi 32 metry.
Dawny młyn
Przy ulicy Rondo Wolności znajduje się dawny młyn. Budynek niestety jest w złym stanie i jest opuszczony.
Dawny obóz koncentracyjny w Działdowie
Na terenie Działdowa pomiędzy ulicami Chopina i Grunwaldzką w okresie II wojny światowej mieścił się obóz koncentracyjny, w którym zamordowano około 3000 osób. Teren też zajęty był przez dawne pruskie koszary, które powstały tam w XIX wieku.
Działdowo jest niewielkim, ale ciekawym miastem. Warto zajrzeć tam do zamku krzyżackiego, a po miasteczku zrobić krótki spacer.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂