#antekpodrozuje

Holaszowice (Holašovice) - prawdopodobnie najpiękniejsza wieś w Czechach

Holasovice

Holaszowice (Holašovice) to bardzo ciekawa wieś położona na zachód od Czeskich Budziejowic. Słynie z zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz barokowych budynków. Wieś wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszam Was na krótki przewodnik po Holaszowicach.

Holašovice najciekawsze atrakcje

Holašovice położone są na zachód od Czeskich Budziejowic. Jeśli dysponujecie samochodem, to dojazd powinien zająć Wam około 30 minut.

Na miejscu jest niewielki płatny parking, a bilet kupujecie w automacie. Koszt to około 20-30 koron za godzinę. Jeśli nie planujecie dłuższego zwiedzania, to godzina powinna Wam starczyć.

Holasovice

Holašovice co zobaczyć?

STONEHENGE

Holašovice to nie tylko stare domy i wspomniany wcześniej układ. Wieś ma również swój własny Stonehenge. Niestety jeśli myślicie, że kamienny krąg jest pozostałością po przybyszach z kosmosu, a jego historia jest niewiadoma to muszę Was rozczarować. Stonehenge powstał w 2008 roku i został zbudowany przez miejscową firmę Jihobrik, a jego powstanie nadzorował czeski psychotronik Pavel Kozák. Podobno krąg ma wpływ na zdrowie i psychikę człowieka. Wstęp jest płatny.

Holasovice

HOLAŠOVICE (WIEŚ)

Według Wikipedii wieś Holaszowice (Holašovice) liczy 140 mieszkańców. Powstała najprawdopodobniej w X wieku, a pod koniec XIII wieku została podarowana przez króla Wacława II miejscowemu klasztorowi Cystersów w mieście Vyšší Brod. Natomiast pierwsze ślady osadnictwa datowane są na epokę neolitu.

Holasovice

Holasovice

Historia wsi jest dosyć mroczna. W pierwszej połowie XVI wieku przeszła przez nią epidemia dżumy, w wyniku której prawie wszyscy mieszkańcy zmarli. Po jakimś czasie wieś została ponownie zaludniona. W spisie mieszkańców z 1510 roku widniały nazwiska czeskie, a później przeważały niemieckojęzyczne. Nowi mieszkańcy zostali sprowadzeni z terenów Austrii i zamieszkiwali te tereny aż do końca II wojny światowej. W wyniku tego zasiedlenia wieś została w pewnym sensie odizolowana od okolicy z uwagi na inny język mieszkańców. Po wojnie przez ponad 40 lat wieś była niezamieszkała. Ponownie zaczęła tętnić życiem w 1990 roku.

Holasovice

Holasovice

Holasovice

Holasovice

Centralnym punktem wsi jest wielki plac o wymiarach 210 na 70 metrów, obecnie ma on formę łąki z niewielkim stawem. Wokół tego placu wybudowane są chałupy usytuowane frontem do niego, a na ich tyłach znajdują się pola uprawne. Holašovice mają typowy średniowieczny układ urbanistyczny, a w wiosce możecie podziwiać aż 23 zabytkowe zagrody zbudowane w tzw. południowo czeskim baroku wiejskim. Zostały zbudowane w XVIII i XIX wieku. W sumie wszystkich budynków jest około 120.

Holasovice

Holasovice

Każdy z mieszkańców trudnił się innym fachem, możecie tam zobaczyć dom tkacza, kowala, wikliniarza itp.

Holasovice

Holasovice

Holasovice

Holašovice od 1998 roku wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uznaje się ją jako jedną z najpiękniejszych wsi w Czechach.

Holasovice

Holasovice

Wieś zrobiła na nas ogromne wrażenie, ponieważ nie kojarzę w Polsce podobnego miejsca. Oczywiście jeśli takie znacie, to koniecznie zostawcie info w komentarzach pod artykułem.

Holasovice

Holasovice

Jeśli odwiedzicie Holašovice i będziecie mieli w planach lot dronem, to chciałbym Was przestrzec, że lokalni mieszkańcy bardzo tego nie lubią i mogą być z tego powodu nawet agresywni. Mam tutaj na myśli przykład, gdy nie latacie nad ich domami, ale nad łąką na dużej wysokości, mimo, że w mojej ocenie czeskie przepisy tego nie zabraniają.

Holasovice
Booking.com

You have no rights to post comments

Tuba Gliwic

Śląskie Trendy
 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to