Prenzlau jest ciekawym miastem położonym w niemieckiej Brandenburgii. W średniowieczu było otoczone murem obronnym, dlatego też znalazło się w moim projekcie “Miasta stojące murem” jako pierwsze miasto u naszego zachodniego sąsiada. Zapraszam Was serdeczne do lektury przewodnika po Prenzlau.
1. Mury obronne w Prenzlau
2. Kościół Mariacki w Prenzlau
3. Kościół św. Ducha w Prenzlau
4. Kościół Świętej Trójcy w Prenzlau
5. Stary kościół św. Mikołaja w Prenzlau
6. Dawne koszary w Prenzlau
7. Kościół św. Mikołaja (dawniej św. Krzyża) w Prenzlau
8. Klasztor Dominikanów w Prenzlau
9. Kościół św. Jakuba
10. Kaplica św. Jerzego
11. Jezioro Unterucker
Co zobaczyć w Prenzlau?
Podczas sierpniowej podróży w 2023 roku śladem miast z murami obronnymi odwiedziłem niemieckie Prenzlau, które było pierwszym miastem na trasie i jednocześnie pierwszym niemieckim miastem, które włączam do projektu “Miasta stojące murem”. Zachowała się tam zdecydowana większość z miejskich obwarowań, które przyciągnęły mnie w tamte strony.
Gdzie nocować w Prenzlau?
Booking.comPrenzlau najważniejsze informacje
Pierwsze wzmianki o Prenzlau pochodzą z 1187 roku, natomiast prawa miejskie zostały nadane w 1234 roku. Według toponimy nazwy nawiązuje ona do słowiańskiego imienia Przemysław. Od połowy XIII wieku Prenzlau stało się częścią Marchii Brandenburskiej.
W trakcie wojny trzydziestoletniej w pierwszej połowie XVII wieku miasto mocno ucierpiało, a od początku XVIII wieku zostało włączone w granice Królestwa Prus. Pod koniec drugiej wojny światowej około 85% centrum Prenzlau zostało zniszczone przez wojska radzieckie. W latach pięćdziesiątych nastąpiła odbudowa miasta, ale w jej trakcie powstawały bardziej współczesne budynki, co widać spacerując po mieście.
Atrakcje Prenzlau
Mury obronne w Prenzlau
Budowę murów obronnych rozpoczęto w 1287 roku, a ich długość wynosiła około 2600 metrów. Do dzisiaj pozostała zdecydowana większość, tj. około 70%. W linii obwarowań zobaczyć można kilka wież bramnych oraz baszt, które są imponujące.
Najciekawszym elementem murów jest Wieża Środkowa (Mitteltorturm) z XV wieku o wysokości 30 metrów, położona w zachodniej części obwarowań w pobliżu jeziora Unterucker. W północnej części murów znajduje się Wieża Blindow (Blowertorturm) nazywana również Szczecińską, która powstała w XIII wieku.
We wschodniej części murów wyróżniają się baszty Pulverturm, Seilerturm i Hexenturm, a w południowej Steintorturm. W zachodniej części zobaczyć można jeszcze furtę wodną z XV wieku.
Samo obejście pozostałości, których długość wynosi około 1800 metrów wymaga poświęcenia trochę czasu, ale wzdłuż obwarowań poprowadzona jest ścieżka. Większość murów jest obecnie obniżona, natomiast ogromnym plusem jest ich dobry, a nawet bardzo dobry stan.
Kościół Mariacki w Prenzlau
Do najciekawszych atrakcji należy kościół Mariacki z przełomu XIII i XIV wieku w stylu gotyckim. Kościelna wieża (północna) powstała w późniejszym czasie w połowie XVI wieku. Około połowy XIX wieku świątynia została przebudowana na styl neogotycki. Niestety w 1945 roku kościół uległ pożarowi, a odbudowę rozpoczęto dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie kościelne wieże mają 64 i 68 metrów (pierwotnie miały 90 metrów). Wnętrze jest bardzo surowe, ale robi ogromne wrażenie po wejściu do środka. Ołtarz pochodzi z XVI wieku, ale w 1847 roku przebudowano go. Warto również zwrócić uwagę na późnogotycką chrzcielnicę. Kościół Najświętszej Maryi Panny jest wyznania luterańskiego. Wstęp do wnętrza jest bezpłatny.
Kościół św. Ducha w Prenzlau
W pobliżu wieży środkowej znajduje się dawny kościół św. Ducha z przełomu XIII i XIV wieku, który służył jako kaplica szpitalna. Od 1899 roku mieściło się tam muzeum. Wnętrze jest bardzo surowe, a nawet można użyć określenia ruina, niemniej można wejść do środka.
Kościół Świętej Trójcy w Prenzlau
Kościół Świętej Trójcy zbudowano w latach 1235-1250 na wzór kościoła św. Grobu Św. Franciszka z Asyżu. Należy do najstarszych kościołów franciszkańskich w Niemczech. Od połowy XVIII wieku świątynia była wykorzystywana jako magazyn. Obecnie użytkowana jest przez luteranów, natomiast wnętrza było zamknięte.
Stary kościół św. Mikołaja w Prenzlau
Stary kościół Świętego Mikołaja w Prenzlau powstał około 1200 roku jako bazylika. Od XVI stulecia obiekt zaczął niszczeć, a parafię przeniesiono do dawnego kościoła Dominikanów. W XVIII roku nawa została rozebrana, a budulec z niej został użyty do budowy pobliskich koszarów. W 1946 roku w dach wieży trafił piorun, w wyniku czego został on zniszczony.
Dawne koszary w Prenzlau
Budowę koszarów w Prenzlau rozpoczęto w 1768 roku. Należą do najstarszych budynków tego typu w regionie i były użytkowane do końca I wojny światowej. Do ich budowy wykorzystano materiał z rozbiórki nawy pobliskiego kościoła św. Mikołaja.
Kościół św. Mikołaja (dawniej św. Krzyża) w Prenzlau
Kościół Świętego Mikołaja zaczęto budować w 1275 i był on przyklasztorną świątynią zakonu Dominikanów. Budowa była podzielona na trzy etapy, a w 1343 roku świątynia została poświęcona. W 1577 roku przeniesiono tu parafię ze starego kościoła św. Mikołaja i wówczas zostało zmienione jej wezwanie. We wnętrzu znajduje się renesansowy ołtarz z 1609 roku oraz obraz wotywny z XVII wieku, a także chrzcielnica z XV wieku.
Klasztor Dominikanów w Prenzlau
Klasztor Dominikanów w Prenzlau powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Należy on do najbardziej wybitnych budowli klasztornych z okresu średniowiecza w tej części Niemiec. Jako klasztor funkcjonował do 1544 roku.
Kościół św. Jakuba
Budowę kościoła św. Jakuba w Prenzlau rozpoczęto około 1200 roku. W późniejszym czasie był wielokrotnie przebudowywany. W 1945 roku został zniszczony przez wojska radzieckie, natomiast w późniejszym czasie odrestaurowano go.
Kaplica św. Jerzego
Kaplica świętego Jerzego pierwszy raz była wzmiankowana w 1320 roku. Pełniła funkcję kaplicy szpitalnej. W XIX wieku obiekt pełnił funkcje mieszkalne, a obecnie mieści się tam biuro.
Jezioro Unterucker
Prenzlau położone jest malowniczo nad jeziorem Unterucker. W jego okolicy przebiegają mury obronne. Warto przespacerować się bulwarami nad jeziorem.
Prenzlau jest ciekawym miastem, które warto zobaczyć. Na mnie jego mury obronne oraz gotyckie zabytki zrobiły ogromne wrażenie.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Brandenburgia to naprawdę uroczy zakątek Niemiec, tutejsze miasta przyjemnie się zwiedza
Czyli idziesz w świat z tym cyklem… Powodzenia! Tematów i miejsc będzie na kilka lat 😉
Bardzo ciekawe miejsce, jest co podziwiać 🙂
Sporo tych murów im tam zostało 😉
Może w tym roku w końcu wybiorę się do Niemiec 🙂
Bardzo ciekawy przewodnik, mam nadzieję że będzie więcej Niemiec 🙂
Bardzo urokliwe to miasteczko. Może kiedyś się wybiorę 🥰
Polecam 🙂