W ostatnim dniu pobytu na Malcie odwiedziliśmy miasta Attard, St. Julian’s, Sliema, Gżira, Floriana, a dzień zakończyliśmy w stolicy Valletcie. Nie ukrywam, że Valletta trochę mnie zawiodła. Spodziewałem się większego “wow”. Zapraszam Was do lektury ostatniej części przewodnika po Malcie.
Valletta co zobaczyć?
Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy było miasto Attard oraz znajdujące się w nim pałac i ogród San Anton. Budowę pałacu rozpoczęto w 1600 roku, wcześniej mieszkali w nim gubernatorzy brytyjscy, a obecnie jest to oficjalna rezydencja prezydenta Malty. Warto pospacerować sobie po ogrodzie, w którym jest piękna fontanna z XVII wieku oraz ptaszarnia.
Najciekawsze atrakcje Malty
#ST. JULIAN’S
St. Julian’s mieści się w środkowej części północnego wybrzeża Malty. W naszym hotelu powiedziała nam, że jest to najmniej ciekawa część Malty z uwagi na potencjalną obecność imigrantów. St. Julians jest miastem, gdzie ciężko znaleźć miejsce parkingowe. Udało nam się zatrzymać w dwóch miejscach, ale znalezienie wolnych miejsc graniczyło z cudem. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była plaża nad zatoką St George’s Bay. Jest ona niewielka, a wokół znajduje się cała masa hoteli.
Drugim miejscem była zatoka Balluta Bay, ale w tamtym miejscu wybrzeże było w remoncie, więc nie było dłuższego sensu pozostawania w tym miejscu.
Przewodnik po Malcie
#SLIEMA
Przez Sliemę tylko przejechaliśmy samochodem, gdyż nigdzie nie znaleźliśmy ani jednego wolnego miejsca.
#WYSPA MANOELA (GŻIRA)
Nie znajdując wolnego miejsca pojechaliśmy do kolejnego miasteczka o nazwie Gżira, a naszym celem była Wyspa Manoela. Na wyspie znajduje się XVII wieczny fort, ale wszystko było ogrodzone oraz w remoncie i nie dało się wejść do środka.
#FLORIANA
Floriana była przed ostatnim przystankiem tego dnia. Miasto sąsiaduje bezpośrednio z Vallettą. Najciekawszym miejscem we Florianie był ogród botaniczny Argottiego (jedyny na Malcie). Do samego ogrodu nie dało się wejść (można było podziwiać przez ogrodzenie). Wkoło niego był niewielki park.
Parkując we Florianie zwróćcie uwagę parkując samochód, ponieważ obowiązują tam ograniczenia czasowe. Aby zwiedzić stolicę auto zaparkowaliśmy na granicy Valletty i Floriany przy ulicy John Lopez, gdzie można było zostawić auto za darmo. Nieopodal na środku ronda stał pomnik (War Memorial) upamiętniający poległych w I i II wojnie światowej.
#VALLETTA
Valletta to stolica Malty. Jest najdalej na południe wysuniętą europejską stolicą (nawet bardziej niż afrykańskie Tunis i Algier). O Valletcie mówi się “muzeum pod gołym niebem”, gdyż należy do najbardziej zagęszczonych obszarów z zabytkami na świecie. Budowę Valletty rozpoczęto w XVI wieku, a wcześniej stolicą była Mdina.
Co zobaczyć na Malcie?
#FONTANNA TRYTONA
Pierwszą atrakcją, którą odwiedzicie wchodząc do miasta będzie Fontanna Trytona. Powstała w 1959 roku.
#BRAMA MIEJSKA
Gdy miniecie fontannę to do miasta wejdziecie przez bramę miejską z 2014 roku. Jest ona piątą bramą miejską i została wzniesiona w miejsce poprzedniej z lat sześćdziesiątych XX wieku. Pierwsza brama miejska w Valletcie powstała w XVI wieku. Ta obecna ma bardzo surową formę.
Po przejściu przez bramę po prawej stronie znajduje się charakterystyczny budynek parlamentu.
#OPERA KRÓLEWSKA
Opera Królewska mieści również po prawej stronie zaraz za parlamentem. Powstała w 1866 roku, ale w 1942 roku podczas bombardowania została zniszczona. W chwili obecnej jest częściowo odbudowana i odbywają się w niej przedstawienia.
#KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ ZWYCIĘSKIEJ
Kościół Matki Bożej Zwycięskiej powstał w XVI wieku. Warto wejść do środka, ponieważ ma piękne malowania na sklepieniu.
Najciekawsze atrakcje Valletty
#ZAJAZD KASTYLIJSKI
Zajazd Kastylijski to budynek z XVI wieku, przebudowany następnie w połowie XVIII wieku przeznaczony dla joannitów. Obecnie mieści się w nim siedziba premiera Malty.
Przed budynkiem można zobaczyć zaparkowany samochód prezydenta, który jako jedyny na Malcie może jeździć bez tablic rejestracyjnych.
#GÓRNE OGRODY BARRAKKA
W Valletcie nie ma zbyt wielu zielonych miejsc. Jednym z nich są Górne Ogrody Barrakka (są jeszcze Dolne Ogrody Barrakka, ale ich nie odwiedziliśmy).
Z ogrodów można podziwiać piękny widok na Wielki Port i Trzy Miasta.
Z górnych ogrodów można na dół zjechać fajną windą.
Spacerując po Valletcie warto pochodzić po uliczkach, gdyż są bardzo ciekawe. Miasto jest zbudowane tak, że ulice są względem siebie prostopadłe. Ciekawie wyglądają ozdoby świąteczne i choinki na ulicach, gdy na zewnątrz jest ponad 20 stopni i większość ludzi chodzi w krótkim rękawku.
Przy jednej z nich znajduje się Muzeum Archeologiczne, które warto odwiedzić. My z powodu napiętego grafiku odpuściliśmy, ale jeśli znajdziecie trochę czasu to koniecznie zajrzyjcie do środka. Wstęp kosztuje 5 euro.
Valletta przewodnik
#KONKATEDRA ŚW. JANA
Konkatedra św. Jana powstała w II połowie XVI wieku jako kościół zakonu joannitów. Wstęp do środka kosztuje 10 euro. Wnętrza są bardzo bogato zdobione.
#KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA ROZBITKA
Kościół św. Pawła Rozbitka (St Paul Shipwreck Church) znajduje się kilka przecznic od konkatedry św. Jana. Świątynia powstała w stylu barokowym w drugiej połowie XVI wieku, a w późniejszych latach była kilkukrotnie przebudowywana. Jej wnętrza wyglądają niesamowicie i robią ogromne wrażenie. Wstęp jest darmowy.
#BIBLIOTEKA NARODOWA
Biblioteka Narodowa mieści się na tyłach konkatedry św. Jana. Zbudowana jest w stylu neoklasycystycznym i była ostatnim pałacem wzniesionym przez joannitów. Budynek powstał pod koniec XVIII wieku.
#ST GEORGE’S SQUARE (PLAC ŚW. JERZEGO)
St George’s Square (Plac św. Jerzego) to plac w samym centrum Valletty.
#PAŁAC WIELKICH MISTRZÓW
Pałac Wielkich Mistrzów mieści się przy Placu św. Jerzego. Zbudowano go w 1566 roku i był jednym z pierwszych budynków w Valletcie. Wstęp do środka kosztuje 10 euro. Obecnie urzęduje w nim prezydent Malty. W środku znajduje się jedyna na świecie kolekcja zachowanych w nienaruszonym stanie francuskich arrasów “Barwniki Indyjskie” z XVIII wieku.
#BAZYLIKA MATKI BOŻEJ Z GÓRY KARMEL
Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel to charakterystyczny budynek z wielką kopułą. Widoczna jest z daleka. Budowa rozpoczęła się w XVI wieku.
#CASA ROCCA PICCOLA
Casa Rocca Piccola to pałac z XVI wieku. Wstęp do środka kosztuje 9 euro.
#FORT ŚW. ELMA
Fort św. Elma powstał w połowie XVI wieku, a jego budowa zajęła zaledwie 4 miesiące. W 1565 roku odpierał Turków przez 31 dni. W środku mieści się Narodowe Muzeum Wojny. Wstęp do środka kosztuje 10 euro.
(Foto: My Travel My Bug)
(Foto: My Travel My Bug)
#ŚWIĘTY SZPITAL
Święty Szpital zbudowano w 1574 roku. Stosowano w nim nowatorskie metody leczenia. Główna sala szpitala ma długość 155 metrów, dzięki czemu mogła pomieścić 600 pacjentów.
Malta najciekawsze atrakcje
#BAZYLIKA ŚW. DOMINIKA
Bazylika św. Dominika na początku XIX wieku w miejscu poprzedniej świątyni, która uległa zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 1696 roku. Wnętrze jest bardzo ładne i polecam wstąpić do środka.
Tym wpisem kończę naszą maltańską przygodę. Podczas wyjazdu nie odwiedziliśmy wielu miejsc, jak choćby Hypogeum, nie weszliśmy do wielu muzeów, ale zależało nam, aby zobaczyć jak najwięcej rzeczy z zewnątrz. Mam nadzieję, że wrócę jeszcze na Maltę, aby nadrobić miejsca, które pominąłem.
Malta jest kapitalnym kierunkiem na urlop, ale z uwagi na tłumy turystów i temperaturę najlepiej lecieć tam przed lub po sezonie. Ceny wtedy są zdecydowanie niższe, a ludzi mniej. To przekłada się na łatwiejsze przemieszczanie samochodem i parkowanie. Kraj jest bardzo bezpieczny i poza incydentem z firmą Hertz, gdzie wynajmowaliśmy samochód nie mieliśmy na miejscu żadnych nieprzyjemności.
Kolejnym etapem podróży był Cypr, na który polecieliśmy bezpośrednio z Malty.
Pozostałe wpisy z wyjazdu:
Malta – informacje praktyczne
Mellieha i Mgarr (przewodnik po północno-zachodniej Malcie)
Marsaxlokk, Birżebbuġa, Marsaskala, Birgu, Kalkara – przewodnik po wschodniej Malcie
Gozo (Malta) – przewodnik po atrakcjach
Błękitna Grota, Ogrody Buskett, Mdina, Klify Dingli, Mosta
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
O mamuniu ile punktów na mapie! Malta super. A wiesz, że podobno w Australii mieszka najwięcej Maltańczyków poza Maltą 😉 ?
Wydaje mi sie, że takie 5-6 dni to minimum 🙂