Od roku 2019 data „11 listopada” będzie Polakom kojarzyła się nie tylko z Dniem Niepodległości, ale również ze zniesieniem wiz do USA. Od tego dnia Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Visa Waiver Program, a to oznacza, że nie musimy wnioskować o wizę, jechać do konsulatu i płacić 160$. Wystarczy, że przed podróżą złożymy wniosek ESTA, zapłacimy 21$ i otrzymamy zgodę. Wypełnienie wniosku ESTA jest dużo prostsze, niż wnioskowanie o wizę, mimo wszystko przygotowałem poradnik, który pokazuje jak to zrobić. Jak złożyć wniosek o zezwolenie ESTA? Koniecznie przeczytaj 🙂
Jak złożyć wniosek o zezwolenie ESTA?
Co to właściwie jest ESTA? ESTA to zautomatyzowany system, którego używa się do stwierdzenia, czy podróżny jest uprawniony do wjazdu na teren USA.
Ważne informacje w sprawie ESTA:
– Customs and Border Protection zaleca złożenie wniosku w momencie rezerwacji podróży, ale pamiętajcie, że nie później niż 72h przed podróżą jeśli otrzymacie odmowę po złożeniu wniosku to wciąż możecie starać się o tradycyjną wizę
– pozytywne rozpatrzenie wniosku nie gwarantuje tego, że zostaniecie wpuszczeni do USA
– osoby z ważną wizą nie składają wniosku ESTA
– wjeżdżając na podstawie ESTA możemy przebywać na terenie USA do 90dni, na podstawie wizy do 180dni
– osoby, które odwiedziły Iran, Irak, Libię, Koreę Północną, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen po 1 marca 2011 roku muszą posiadać ważną wizę (są pewne wyjątki, ale o nich w dalszej części)
– koszt ESTA to 21$
– w przypadku odmowy wydania zezwolenia pobierane jest tylko 4$ za rozpatrzenie wniosku
– ESTA ważna jest dwa lata, a jeśli ważność naszego paszportu kończy się wcześniej, to maksymalnie do jego daty ważności)
– w ciągu czasu ważności ESTA możemy wjeżdżać do Stanów wielokrotnie
Aby złożyć wniosek ESTA należy wejść na oficjalną stronę U.S. Customs and Border Protection https://esta.cbp.dhs.gov/.
Na stronie polecam zmienić język na polski, gdyż będzie to spore ułatwienie w trakcie składania wniosku. Dokonamy tego w prawym górnym rogu strony.
Aby złożyć wniosek należy wybrać “Utwórz nowy wniosek”, ale jeśli już go wypełnialiście i zapisaliście to możecie do niego wrócić. Potrzebny do tego będzie numer wniosku oraz kilka danych tj. numer paszportu i data urodzenia.
Na potrzeby artykułu pokażę Wam jak złożyć pojedynczy wniosek krok po kroku. Oprócz pojedynczego można złożyć wniosek grupowy. Tworzy się wówczas konto dla jednej osoby kontaktowej, a następnie dodaje po kolei wnioski.
ESTA jak złożyć wniosek?
Po wybraniu rodzaju wniosku należy przeczytać kilka ważnych informacji i potwierdzić to, że się z nimi zapoznaliśmy.
DANE OSOBOWE (KROK 2)
W drugim kroku formularza należy wpisać nasze dane osobowe. Ja na potrzeby artykułu użyłem danych fikcyjnych 🙂
W pierwszej kolejności są to podstawowe dane osobowe takie jak imię i nazwisko, dane paszportowe itp.
Możemy zeskanować nasz paszport lub załączyć skan (przycisk “Prześlij swój paszport”), wtedy dane powinny automatycznie wpisać się we właściwe pola.
Po wczytaniu danych z paszportu sprawdzcie ich poprawność.
ESTA krok po kroku
Kolejne pola związane są z dodatkowym obywatelstwem.
W ostatnim polu wprowadzamy adres mailowy, na który po chwili otrzymamy kod weryfikacyjny.
DANE OSOBOWE (KROK 3)
W kroku trzecim należy podać informacje, czy używaliśmy pseudonimu, czy inny kraj wydał nam paszport oraz uzupełnić dodatkowe dane osobowe, takie jak adres i telefon.
System wymaga od nas również podania informacji o mediach społecznościowych. To czy je podacie, to oczywiście Wasza sprawa, gdyż pole jest opcjonalne.
Następne pytanie dotyczy członkostwa w GE (Global Entry Program). Jeśli nie jesteście członkami tego programu to wybierzcie NIE.
Kolejne pole dotyczy danych rodziców. W przypadku braku danych należy wprowadzić UNKNOWN.
Jak wypełnić wniosek o ESTA?
Ostatnie pole w trzecim kroku dotyczy zatrudnienia. Jeśli wybierzemy TAK, to musimy podać dodatkowe dane związane z zatrudnieniem takie jak stanowisko, dane pracodawcy itp. (Gdyby system wyświetlił, że dane są nieprawidłowe zaznaczcie checkbox, że potwierdzacie ich poprawność).
Do USA bez wiz
INFORMACJE O PODRÓŻY (KROK 4)
W kroku czwartym należy podać informacje dotyczące podróży.
W pierwszym polu należy wybrać informacje, czy USA są tylko tranzytem w podróży do innego kraju, czy też są naszym krajem docelowym.
W przypadku, jeśli Stany Zjednoczone są tylko tranzytem musimy podać dane kontaktowe do osoby, z którą będzie można się kontaktować w razie wypadku.
Natomiast jeśli wybieramy się do USA to musimy podać dane osoby kontaktowej w Stanach. Może to być hotel, który będzie jako pierwszy, w którym się zatrzymamy. W przypadku nie posiadania takich danych wpiszcie UNKNOWN.
W dalszej części formularza podajemy dane adresowe naszego miejsca pobytu. Może to być pierwszy hotel, w którym będziemy nocować.
W ostatniej części kroku czwartego podajemy dane do osoby kontaktowej w razie nagłego wypadku.
ESTA – jak wypełnić wniosek?
PYTANIA DOTYCZĄCE UPRAWNIEŃ (KROK 5)
W kroku piątym musimy odpowiedzieć na szereg pytań. Pamiętajcie, żeby odpowiadać zgodnie z prawdą.
W pytaniu nr 9 musimy podać, czy kiedykolwiek po 1 marca 2011 roku odwiedziliśmy Iran, Irak, Libię, Koreę Północną, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen. Jeśli tak, to musimy podać dlaczego, ale w tym momencie wniosek zostanie najprawdopodobniej odrzucony i trzeba będzie aplikować o wizę.
Są pewne wyjątki, takie jak podróż do powyższych krajów w celach biznesowych lub w ramach akcji humanitarnych itp, ale w takich przypadkach sugeruję każdorazowo kontakt z ambasadą USA w celu wyjaśnienia potrzeby posiadania wizy lub składania wniosku ESTA.
Strona Biura Departamentu Spraw Konsularnych podaje następujące przypadku dla osób, które podróżowały do wcześniej wymienionych krajów. Jeśli ktoś z Was odbył podróż zgodną z którymś z poniższych przypadków to może być również wyłączony z obowiązku wizowego, ale sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie:
– Irak, Iran, Syria, Sudan, Libia i/lub Jemen reprezentując organizacje międzynarodowe, regionalne lub urzędnicy rządowi niższego szczebla podróżujący służbowo
– Irak, Iran, Syria, Sudan, Libia i/lub Jemen reprezentując humanitarne organizacje pozarządowe (NGO)
– Irak, Iran, Syria, Sudan, Libia i/lub Jemen jako dziennikarze reporterzy
– Irana w celach biznesowych zgodnie z ustaleniami Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (14 lipca 2015)
– Irak w celach biznesowych
Więcej informacji na stronie departamentu
ESTA do Stanów Zjednoczonych
Ostatnią częścią formularza jest potwierdzenie zrzeczenia się praw. Należy przeczytać oświadczenie i potwierdzić je.
WERYFIKACJA DANYCH (KROK 6)
W szóstym kroku musimy zweryfikować nasze dane, czy wszystko to, co podaliśmy jest prawidłowe, a następnie potwierdzić poprawność.
PŁATNOŚĆ (KROK 7)
W ostatnim kroku dokonujemy płatności w kwocie 21$.
Płatności możemy dokonać kartą lub PayPalem.
Jeśli nie dokonamy płatności w ciągu 7 dni to wniosek zostanie wykasowany z systemu. Przed dokonaniem płatności do wniosku można zawsze wrócić.
Wiza do USA
W razie wątpliwości zalecam zapoznać się z FAQ, gdzie znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=pl
Po dokonaniu opłaty w ciągu 72h nasz wniosek powinien zostać rozpatrzony. Jego status sprawdzimy na stronie głównej https://esta.cbp.dhs.gov/ po kliknięciu przycisku “Sprawdź status ESTA”.
Jeśli zostanie odrzucony to trzeba złożyć wniosek o wizę.
Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu poradnik ten pomoże Wam przejść przez formularz, ale według mnie jego wypełnienie jest proste, a na pewno dużo prostsze od składania wniosku o wizę.
Na koniec chciałbym dodać, abyście pamiętali o ubezpieczeniu się na wyjazd. Nie będę reklamować konkretnego ubezpieczyciela, ale im wyższa kwota pokrytych kosztów leczenia tym lepiej. W USA wezwanie karetki, czy inne podstawowe czynności ratownicze są bardzo drogie.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Wow, uważam, że dla niejednej osoby, będzie to ogromne ułatwienie, co krok po kroku należy zrobić, gdzie i co wpisać, czego wpisywać nie trzeba. Mnóstwo zdjęć i wyjaśnień. Dobra robota 🙂
Witam, mam pytanie. Narzeczony przesiedział w stanach niecały rok, czyli dostał zakaz wjazdu na 3 lata. Od tego czasu minęło 5 lat. Czy może się ubiegać o esta czy pozostaje tylko jechać do ambasady?
Jeśli może to czy zgodnie z prawdą odpowiadać w punkcie 8 ze przesiedział wcześniej ? Nie dadzą odmowy?
Przeoczyłem ten komentarz, o Este może zawsze się ubiegać, ale zapewne dostanie odmowę i będzie musiał jechać do ambasady
zaladowalam paszport do wniosku esta i na koncu dwoch imion wyskoczyla mi litera T we wniosku o co to chodzi?
Sprawdziłem u mnie i też dopisał jakieś dziwne literki. Zapewne błąd systemu lub zdjęcie gorszej jakości. U mnie dopisał F oraz OL.
Można dane wprowadzić ręcznie, wtedy nie będzie problemu. Skanowanie paszportu jest tylko ułatwieniem.
Jedynym miejscem, które może udzielić odpowiedzi to ambasada +48 22 307 13 61
Aczkolwiek, nie wiem, czy oni podadzą. Spróbować można.
Miasto w domyśle oznacza miejscowość, wieś, czy osiedle, w zależności od tego, jak mamy zdefiniowany adres.
No to z ambasada nie pomoge, ale ogolnie wpisalbym dane zgodne z prawda. Jesli jest Pani na emeryturze, to warto podac dane pracodawcy przed pojsciem. Brak moze zdziwic i beda myslec, ze czlowiek nie pracowal.