Dortmund jest miastem położonym w Niemczech. Najbardziej kojarzony jest chyba z miejscową drużyną piłkarską Borussia, natomiast mnie przyciągnął tam ciekawy jarmark bożonarodzeniowy. Miasto ma do zaoferowania również wiele ciekawych atrakcji, a ja zapraszam Was do zobaczenia tych wybranych.
1. Jak dojechać z lotniska w Dortmund do centrum miasta?
2. Pozostałości murów obronnych w Dortmund
3. Ratusz (Altes Stadthaus)
4. Kościół Mariacki w Dortmund
5. Kościół św. Rajnolda w Dortmund
6. Kościół św. Jana Chrzciciela w Dortmund
7. Kościół św. Piotra w Dortmund
8. Zamek Rodenberg
9. Ogród botaniczny w Dortmund
10. Wieża telewizyjna w Dortmund (Florianturm)
11. Kamienna Baszta (Steinerner Turm)
12. Skrzydlate nosorożce
13. Jarmark bożonarodzeniowy w Dortmund
Co zobaczyć w Dortmund?
Dortmund zawsze bardziej kojarzyło mi się z miastem przemysłowym niż takim, gdzie można zobaczyć ciekawe zabytki. Gdy planowałem zwiedzanie to zdziwiłem się, że jest tam dużo historycznych obiektów, a historia miasta sięga średniowiecza.
W Dortmund spędziłem tylko jeden dzień, przyleciałem rano, wróciłem do Polski wieczorem. Idealnie pozwala na to siatka połączeń Ryanair oraz Wizzair, a przy odpowiednim wyszukiwaniu biletów taka podróż może być w miarę tania.
Głównym celem mojej wizyty był jarmark bożonarodzeniowy w Dortmund, który może poszczycić się największą choinką na świecie. Przy okazji udało się zobaczyć kilka ciekawych atrakcji.
Jak dojechać z lotniska w Dortmund do centrum miasta?
Lotnisko w Dortmund położone jest bardzo blisko centrum miasta, a dojazd jest dosyć łatwy. Najprościej wsiąść w autobus linii 490 i wysiąść w Aplerbeck, gdzie można przesiąść się kolejki U47. Bilety można kupić w automacie na lotnisku. Można również skorzystać z autobusu lotniskowego, który kosztuje 10 euro.
Booking.comDortmund najważniejsze informacje
Dortmund jest dużym miastem, które zamieszkuje około 600 tysięcy mieszkańców. Jego historia sięga IX wieku, gdy miasto było wzmiankowane pierwszy raz. W XII wieku nastąpił duży rozwój miasta, a od 1220 roku było Wolnym Miastem Rzeszy. Niestety wojna trzydziestoletnia, która miała miejsce w pierwszej połowie XVII wieku spowodowała znaczne osłabienie miasta.
W drugiej połowie XIX wieku w Dortmund rozwinęło się górnictwo i hutnictwo. Druga wojna światowa nie oszczędziła go, a ponad 80% miejskiej zabudowy zostało zniszczone w wyniku alianckich nalotów. Widać to spacerując po starym mieście.
Najciekawsze atrakcje w Dortmund
Pozostałości murów obronnych w Dortmund
W okresie średniowiecza Dortmund posiadało mury obronne, z których do czasów współczesnych pozostał tylko krótki fragmencik będący współczesną rekonstrukcją. Pozostała również Orla Baszta (Adlerturm), w której obecnie mieści się muzeum. Zrekonstruowany fragment pochodzi z XIV wieku. Patrząc na potencjalny obwód nieistniejących już obwarowań mogły one mieć ponad 3 kilometry długości.
Ratusz (Altes Stadthaus)
Spacerując po starym mieście nie można pominąć Starego Ratusza (Altes Stadthaus) z XIX wieku. Budynek z zewnątrz robi duże wrażenie.
Kościół Mariacki w Dortmund
W obrębie starego miasta zachowały się cztery gotyckie kościoły, z czego Kościół Mariacki ma nawet elementy romańskie. Znajdziecie go przy ulicy Ostenhellweg w pobliżu kościoła św. Rajnolda. Pierwszy raz wymieniono go w dokumentach w 1267 roku i możliwe jest, że świątynia powstała na fundamentach wcześniejszej. Przypuszczalnie powstała w XII wieku. W późniejszych stuleciach świątynia była przebudowywana.
W 1661 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, które zniszczyło wieżę sąsiedniego kościoła św. Rajnolda, ta waląc się zniszczyła również kościół Mariacki, który potem długo stał w ruinie. W XIX wieku były plany jego rozbiórki, niemniej ostatecznie odstąpiono od tego planu i kościół został odbudowany.
W 1944 roku został zniszczony w wyniku nalotów alianckich, przez co kompletnie zostało zniszczone wnętrze i wyposażenie. W latach pięćdziesiątych XX wieku kościół odbudowano.
Kościół św. Rajnolda w Dortmund
Kościół św. Rajnolda w Dortmund położony jest w pobliżu wspomnianego wcześniej kościoła Mariackiego i jest najstarszy z istniejących na starym mieście. Najstarsze fragmenty w stylu romańskim pochodzą z XIII wieku. Co ciekawe powstał on w miejscu, który jest geograficznym środkiem miasta.
Sam kościół powstał prawdopodobnie dużo wcześniej, ponieważ stojąca w tym miejscu wcześniejsza świątynia uległa spaleniu, a obecna jest odbudowanym obiektem. Przypuszcza się, że do wcześniejszej budowli sprowadzono z Kolonii relikwie św. Rajnolda.
W późniejszych stuleciach kościół był przebudowywany, a wieża w XV wieku miała 112 metrów wysokości. w 1661 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, które doprowadziło do jej zniszczenia, która upadając zniszczyła stojący obok kościół Mariacki. W 1944 roku kościół został zniszczony podczas bombardowania i w latach pięćdziesiątych go odbudowano.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Dortmund
Kościół św. Jana Chrzciciela (Kath. Propsteigemeinde St. Johannes Baptist) położony jest w centralnej części starego miasta. Jego budowę rozpoczęto w 1331 roku, konsekrowano w 1354 roku, a następnie na początku XV wieku rozpoczęto rozbudowę, którą ukończono w latach pięćdziesiątych tego samego stulecia. W trakcie II wojny światowej uległ zniszczeniu, a w latach sześćdziesiątych został oddany do użytku po odbudowie.
Kościół św. Piotra w Dortmund
Kościół św. Piotra (Ev. Stadtkirche Sankt Petri Dortmund) położony jest w zachodniej części starego miasta. Zbudowano go w stylu późnogotyckim w XIV wieku. Charakterystyczna jest wieża kościoła o wysokości 105 metrów, a właściwie jej spiczasty hełm, który w połowie XVIII wieku runął, a latach osiemdziesiątych powrócił na swoje miejsce. Podczas II wojny światowej kościół uległ zniszczeniu.
Zamek Rodenberg
Podczas przejazdu autobusem linii 490 z lotniska z pewnością zatrzymacie się w dzielnicy Aplerbeck, aby przesiąść się na miejską kolejkę. Warto wykorzystać ten moment i przespacerować się do pobliskiego Wasserschloss Haus Bodelschwingh, czyli urokliwego zamku Rodenberg, który położony jest w parku. Sam zamek powstał w XIII wieku, jest zbudowany z muru pruskiego i otoczony fosą. Całość jest niesamowita.
Ogród botaniczny w Dortmund
Ogród botaniczny (Botanischer Garten Rombergpark) położony jest na południe od centrum. Można się dostać tam kolejką miejską U49. Przez mieszkańców nazywany jest Rombergpark. Jest największym tego typu obiektem w Niemczech. Wstęp do niego jest bezpłatny, natomiast do znajdujących się na jego terenie palmiarni już trzeba kupić bilet.
Nieopodal ogrodu botanicznego znajduje się Torhaus Rombergpark, która była częścią dawnego zamku z XVII wieku.
Wieża telewizyjna w Dortmund (Florianturm)
Na terenie Dortmund znajduje się wieża telewizyjna Florianturm o wysokości około 209 metrów. Znajdują się na niej tarasy widokowe, a konstrukcja jest przystosowana do skoków na bungee. Wieża położona jest na terenie parku Westfalenpark, który również warto zobaczyć.
Kamienna Baszta (Steinerner Turm)
Na terenie Dortmund poza starym miastem można obejrzeć Kamienną Basztę (Steinerner Turm) będącą pozostałością dawnych fortyfikacji z XIV wieku. Znajdziecie ją w pobliżu stadionu Signal Iduna Park.
Skrzydlate nosorożce
Spacerując po mieście można spotkać jeden z symboli miasta, czyli kolorowe skrzydlate nosorożce.
Jarmark bożonarodzeniowy w Dortmund
Jeśli planujecie zwiedzić Dortmund w grudniu to warto rozważyć również wizytę na miejscowym jarmarku bożonarodzeniowym, który może poszczycić się największą choinką na świecie. Jeśli jesteście ciekawi to wszystkie szczegóły znajdziecie w tym artykule.
Wspomniane atrakcje udało mi się zobaczyć podczas jednego dnia, ale Dortmund oferuje dużo więcej pięknych miejsc. Bardzo ciekawe są obiekty przemysłowe, które można zobaczyć, czy dzielnica Horde. Niestety jeden dzień to stanowczo za krótko.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Skrzydlate nosorożce wyglądają super!
Wcześniej zdecydowanie kojarzył mi się jedynie z drużyną piłkarska 😉
Widziałem, że są tam loty z Katowic 🙂