Niemcza to niewielkie miasteczko położone w województwie dolnośląskim. Charakteryzuje się długim rynkiem oraz murami obronnymi, które otaczają go niemal w całości. Zapraszam Was na krótki przewodnik po Niemczy.
Niemcza najciekawsze atrakcje
Booking.comNiemcza położona jest w powiecie dzierżoniowskim. Odwiedziłem ją przy okazji wizyty w Paczkowie i Dzierżoniowie. Miasteczko uzyskało prawa miejskie około 1282 roku, aczkolwiek pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z przełomu IX i X wieku. Z historycznych wydarzeń warto zwrócić uwagę na rok 990, gdy Mieszko I zdobył Śląsk wraz z Niemczą oraz na rok 1017, gdy miała miejsce obrona Niemczy przed wojskami Henryka II, który wraz z oddziałami Czechów i Wieletów próbował zdobyć gród. W sumie miejscowy gród atakowało 12 tysięcy żołnierzy. Niemcza broniła się przez miesiąc i nie została zdobyta.
Niemcza miasto otoczone murami
Głównym punktem miasta jest rynek, który ma długość około 220 metrów i szerokość około 30 metrów. Przypomina mi trochę czeski Telcz, choć nie ukrywam, że niektórym budynkom przy niemczańskim rynku przydałaby się rewitalizacja. Przy rynku znajduje się kilka starych kamienic, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. Warto zwrócić też uwagę na neoromański ratusz z połowy XIX wieku.
W Niemczy znajduje się zamek gotycko-renesansowy, który nazywany jest Zamkiem Jadwigi. Zbudowano go w XIV wieku, ale w pierwszej połowie XV wieku został zniszczony w wyniku wojen husyckich. Kilkadziesiąt lat później został odbudowany, a około 1585 roku przebudowano go na styl renesansowy. W późniejszych latach zamek był ponownie odbudowywany po pożarze, oraz kilkakrotnie przebudowywany.
Przed budową obecnego obiektu istniał tam wcześniej inny gród powstały w XIII wieku. Przez kilka lat przebywała w nim Jadwiga Śląska, stąd nazywany on jest Zamkiem Jadwigi. Podobno obecnie znajduje się on w rękach prywatnych.
Niemcza co zobaczyć?
Stare miasto w Niemczy, czyli można by powiedzieć część zbudowana na wzgórzu otoczona jest średniowiecznym murem obronnym z XV wieku, z którego do dnia dzisiejszego zachowała się zdecydowana większość. W murach nie było baszt, natomiast były dwie bramy górna i dolna.
Brama dolna znajduje się przy ulicy Piastowskiej, natomiast brama górna pochodząca z XVI wieku została przebudowana przed drugą wojną światową i obecnie przypomina budynek mieszkalny. Znajdziecie ją przy ulicy Chrobrego.
Na rynku warto zwrócić uwagę na kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1865 roku, którego 60 metrowa wieża góruje nad okolicą.
Nieopodal miasteczka w Wojsławicach mieści się arboretum, które koniecznie trzeba odwiedzić. Warto również dodać, że z Niemczy pochodzi słynny piłkarz Krzysztof Piątek, który rozpoczynał swoją karierę w miejscowym klubie.
Główna droga omija tę miejscowość, ale jeśli nie będziecie się nigdzie spieszyć, to koniecznie zatrzymajcie się chociaż na chwilę na zwiedzanie 🙂
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Niestety, powoli się zmienia na plus, ale to wymaga czasu.