Niemcza to niewielkie miasteczko położone w województwie dolnośląskim. Charakteryzuje się długim rynkiem oraz murami obronnymi, które otaczają go niemal w całości. W pobliżu położone jest znane Arboretum Wojsławice, które jest perełką jedyną w swoim rodzaju. Zapraszam Was do krótkiego przewodnika po Niemczy.
Co zobaczyć w Niemczy?
Noclegi w Niemczy
Niemcza jest niewielkim miasteczkiem, ale w jej okolicy znajduje się kilka miejsc, gdzie można znaleźć ciekawy nocleg. Na poniższej mapce z pewnością znajdziecie coś wartego uwagi.
Niemcza najważniejsze informacje
Niemcza położona jest w powiecie dzierżoniowskim. Odwiedziłem ją przy okazji wizyty w Paczkowie i Dzierżoniowie. Miasteczko uzyskało prawa miejskie około 1282 roku, aczkolwiek pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z przełomu IX i X wieku. Z historycznych wydarzeń warto zwrócić uwagę na rok 990, gdy Mieszko I zdobył Śląsk wraz z Niemczą oraz na rok 1017, gdy miała miejsce obrona Niemczy przed wojskami Henryka II, który wraz z oddziałami Czechów i Wieletów próbował zdobyć gród. W sumie miejscowy gród atakowało 12 tysięcy żołnierzy. Niemcza broniła się przez miesiąc i nie została zdobyta.
Najciekawsze atrakcje w Niemczy
Niemcza jest niewielkim miasteczkiem, a do najważniejszych atrakcji z pewnością należy Arboretum Wojsławice. Będąc w mieście warto zobaczyć również rynek, a także mury obronne.
Mury obronne w Niemczy
Stare miasto w Niemczy, czyli część zbudowana na wzgórzu otoczona jest średniowiecznym murem obronnym z XV wieku, z którego do dnia dzisiejszego zachowała się zdecydowana większość. Obwarowania miały kształt zbliżony do owalu i miały do 1 metra szerokości. Najprawdopodobniej w linii murów nie było baszt, natomiast były dwie bramy górna i dolna. Brama dolna znajduje się przy ulicy Piastowskiej, natomiast brama górna pochodząca z XVI wieku została przebudowana przed drugą wojną światową i obecnie przypomina budynek mieszkalny. Znajdziecie ją przy ulicy Chrobrego. W XVI wieku dobudowano fragment drugiej linii niższych murów, który mieścił się w południowej i wschodniej części obwarowań. Nigdzie nie znalazłem oficjalnej długości, ale wliczając w to mury zamku mogły mieć nawet 1000 metrów długości, a do czasów współczesnych przetrwała znaczna większość z nich. Niemczę włączam do projektu „Miasta stojące murem”.
Rynek w Niemczy
Głównym punktem miasta jest rynek, który ma długość około 220 metrów i szerokość około 30 metrów. Przypomina mi trochę czeski Telcz, choć nie ukrywam, że niektórym budynkom przy niemczańskim rynku przydałaby się rewitalizacja. Przy rynku znajduje się kilka starych kamienic, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. Warto zwrócić też uwagę na neoromański ratusz z połowy XIX wieku.
Zamek w Niemczy
W Niemczy znajduje się zamek gotycko-renesansowy, który nazywany jest Zamkiem Jadwigi. Zbudowano go w XIV wieku, ale w pierwszej połowie XV wieku został zniszczony w wyniku wojen husyckich. Kilkadziesiąt lat później został odbudowany, a około 1585 roku przebudowano go na styl renesansowy. W późniejszych latach zamek był ponownie odbudowywany po pożarze, oraz kilkakrotnie przebudowywany.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczy
Na rynku warto zwrócić uwagę na kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1865 roku, którego 60 metrowa wieża góruje nad okolicą. Niestety podczas dwukrotnej wizyty w tym mieście kościół był za każdym razem zamknięty.
Kościół św. Wojciecha
Kościół św. Wojciecha położony jest nieopodal centrum obok cmentarza. Powstał w 1612 roku i pierwotnie nosił wezwanie św. Jerzego. W czasie swojego istnienia świątynia była użytkowana również przez protestantów. Kościół przechodził liczne przebudowy, a obecne wezwanie uzyskał w 1945 roku. Na poniższej fotografii kościół położony jest na północ od jeziora.
Pałac w Piotrkówku
Piotrkówek to dzielnica Niemczy położona nieopodal arboretum. Zobaczyć można tam pałac, którego początki sięgają XVI wieku, natomiast w XVIII stuleciu i po 1850 roku pałac przebudowano. Pałac jest własnością prywatną i otaczają go dawne zabudowania folwarczne.
Pałac w Stasinie
Stasin podobnie jak Piotrkówek jest dzielnicą Niemczy. Znajduje się tam budynek mieszkalny, który powstał w XVII wieku jako pałac. Budynek w późniejszym czasie był wielokrotnie przebudowywany, w wyniku czego zatracił pierwotny wygląd.
Arboretum Wojsławice
Będąc w Niemczy warto odwiedzić Arboretum Wojsławice, które jest niesamowitym miejscem na mapie Dolnego Śląska. Ten utworzony w 1811 roku ogród botaniczny jest miejscem, w którym zobaczycie ponad 6500 gatunków drzew i ponad 7400 gatunków roślin. Na zwiedzenie tego miejsca potrzeba minimum około 2 godziny, ale można tam spędzić nawet cały dzień. Na terenie ogrodu znajdują się liczne wiaty, w których można zrobić sobie piknik. W arboretum można podziwiać liczne gatunki liliowców, rododendronów i bukszpanów. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 30 zł, a ja sugeruję, aby kupić go online. Dzięki temu unikniecie kolejek do kasy. Do arboretum warto przybyć zaraz po otwarciu, ponieważ o 11 parking był już pełny.
Warto wspomnieć, że z Niemczy pochodzi słynny piłkarz Krzysztof Piątek, który rozpoczynał swoją karierę w miejscowym klubie. Główna droga omija tę miejscowość, ale jeśli nie będziecie się nigdzie spieszyć, to koniecznie zatrzymajcie się chociaż na chwilę na zwiedzanie.
Nie byłem, ale wygląda na klimatyczne miasteczko.
Miasteczko fajne, ale te arboretum 🙂
Jak zawsze pięknie się z Tobą odkrywa takie mniej znane miejsca w Polsce 🙂
Chętnie się nimi dziele 🙂
Ile czasu trzeba na zwiedzenie tego miasta? 🙂
zależy czy z Arboretum, czy bez 🙂
Wygląda na urokliwe miejsce na jednodniową niespieszną wycieczkę 🙂
Wliczając arboretum można spędzić tam cały dzien 🙂
Zupełnie nie znam tych okolic 😉
Warto poznać, gdyż są piękne 🙂
Byliśmy kiedyś, ale chętnie zwiedzę znów, pięknie 😃
Myślę, że tam można spędzać dużo czasu 🙂