Rochester jest kolejnym angielskim miastem, które odwiedziłem w ramach projektu “Miasta stojące murem”. Ich ilość nie jest już taka imponująca jak w Canterbury, ale z pewnością zasługują na uwagę, a samo miasto też jest bardzo ciekawe. Zapraszam Was do lektury przewodnika po Rochester.
1. Jak dojechać do Rochester?
2. Mury obronne w Rochester
3. Katedra w Rochester
4. Zamek w Rochester
5. Kościół św. Mikołaja
6. Eastgate House w Rochester
7. High Street
Co zobaczyć w Rochester?
Rochester jest miastem w Anglii, które odwiedziłem na początku grudnia 2022 roku. Moja wizyta związana była z murami miejskimi, gdyż Rochester jest kolejnym angielskim miastem włączonym do projektu „Miasta stojące murem”. Zwiedzanie było walką z czasem, ponieważ od przybycia z Canterbury do zachodu słońca miałem zaledwie półtorej godziny. Oprócz miasta udało mi się zobaczyć wnętrza miejscowej katedry oraz zamku.
Rochester najważniejsze informacje
Rochester położone jest około 45 km na wschód od Londynu. Jednym z bardziej znanych mieszkańców był angielski pisarz Charles Dickens. W przeszłości obszar dzisiejszego Rochester zamieszkiwali Celtowie, którzy na początku I wieku zostali wyparci przez Rzymian. Założyli oni w tym miejscu osadę Durobrivae. W III wieku n.e. Rzymianie zbudowali mury obronne i przebywali tam do V wieku. W XI wieku miasto jak i całą Anglię zajęli Normanowie, którzy zbudowali tam zamek.
Jak dojechać do Rochester?
Najprostszym sposobem na dojazd do Rochester jest bezpośredni pociąg z Londynu. Ze stacji St Pancras International można dotrzeć tam już w 42 minuty.
Booking.comNajciekawsze atrakcje Rochester
Mury obronne w Rochester
Pierwsze mury obronne w Rochester powstały za czasów rzymskich w III wieku. Wcześniej miasto posiadało ziemne fortyfikacje. W XIII I XIV wieku obwarowania zostały odnowione i znacznie rozbudowane. Ich pierwotna długość wynosiła około 1300 metrów, a do dzisiaj przetrwało 670 metrów.
Katedra w Rochester
Miejscowa katedra powstała między XI i XIII wiekiem w stylu normańsko-gotyckim. Jest drugim najstarszym angielskim kościołem chrześcijańskim, gdyż najstarszy znajduje się w Canterbury. Wstęp do świątyni jest bezpłatny, a wnętrza są niesamowite.
Zamek w Rochester
Zwiedzając Rochester nie można pominąć miejscowego zamku, którego budowę rozpoczęto w 1066 roku, a jej inicjatorem był biskup Gundulf z Rochesteru. Fortecę ukończono w 1127 roku. Warto wspomnieć, że początkowa budowla była drewniana.
Konstrukcja zamku powstała w miejscu, w którym przebiegały dawne rzymskie mury obronne i stały się one jej częścią. W 1381 roku warownia została zdobyta przez chłopów. W późniejszym czasie, gdy armia zaczęła używać prochu strzelniczego zamek stracił na znaczeniu. Wstęp do wnętrza jest płatny i kosztuje 7,70 GBP, a dokładny cennik i godziny otwarcia znajdziecie na stronie.
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja w Rochester powstał na początku XV wieku i położony jest nieopodal katedry. Podczas zwiedzania miasta był niestety zamknięty. Wcześniej parafianie korzystali z jednego z ołtarzy w znajdującej się nieopodal katedrze, ale z powodu spodu pomiędzy nimi a biskupem musieli zmienić miejsce.
Eastgate House w Rochester
Ciekawą atrakcją jest Eastgate House z 1590 roku, który można zobaczyć w centrum miasta. Dom był inspiracją dla słynnego pisarza Charlesa Dickensa, który pochodził z Rochester. W ogrodzie stoi niewielka budowla o nazwie The Swiss Chalet, w której mieszkał pisarz. Obiekt można zwiedzać, a wstęp kosztuje nieco ponad 6 GBP.
High Street
High Street, która w południowej części miasta przechodzi w Eastgate to główna aleja w starej części Rochester. Warto się nią przespacerować. Znajduje się tam wiele domów szachulcowych, które robią ogromne wrażenie. Znajdziecie tam również wiele pubów, które warto odwiedzić.
Rochester jest niewielkim miastem, które zwiedziłem bardzo szybko. Niemniej miasto jest warte poświęcenia mu czasu i spaceru, jeśli tylko będziecie w okolicy. Warto zejść z głównej ulicy High Street i pospacerować sobie również po okolicy. Ciekawa jest też niewielka promenada nad rzeką Medway w pobliżu zamku. Podczas zwiedzania miasto było pełne spacerowiczów, ponieważ odbywał się świąteczny jarmark.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂