#antekpodrozuje

Czeski Krumlow - niesamowite średniowieczne miasteczko (przewodnik)

extra_toc

Krumlov

Czeski Krumlow (Český Krumlov) to przepiękne miasteczko położone nad wijącą się niczym wąż Wełtawą na południe od Pragi. Odwiedzając je można poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się wprost do średniowiecza. Od 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszam Was do lektury przewodnika po atrakcjach Czeskiego Krumlowa.

Czeski Krumlow - co zobaczyć?

Krumlov odwiedziliśmy podczas dwudniowego wyjazdu, podczas którego zobaczyliśmy jeszcze Telcz, Czeskie Budziejowice, Trzeboń i kilka innych miejsc. Spędziliśmy tam pół dnia i myślę, że jest to takie minimum, żeby przespacerować się po całym miasteczku, a nawet zjeść tam obiad. Jeśli planujecie odwiedzać muzea, to z pewnością będziecie potrzebowali cały dzień.

Każdy zagraniczny wyjazd – nawet weekendowa wycieczka do Krumlowa – jest obarczony pewnym ryzykiem. Nieszczęśliwy wypadek, pechowy uraz, gorsze samopoczucie czy uszkodzony bagaż mogą przytrafić się wszędzie, dlatego dobrze być wcześniej przygotowanym na każdą okoliczność. Taką możliwość daje ubezpieczenie turystyczne do Czech, którego dzienny koszt nie przekracza kilku złotych, oferując w zamian ochronę liczoną nawet w setkach tysięcy.

Jeżeli naszą podróż zamierzamy poświęcić spokojnemu miejskiemu zwiedzaniu i podziwianiu zabytków średniowiecznej architektury, wystarczająca będzie już podstawowa wersja polisy, która obejmuje pokrycie kosztów leczenia, assistance i ubezpieczenie NNW w razie wypadku. Dodatkowo możemy ją rozszerzyć o ochronę OC w życiu prywatnym, dzięki której ubezpieczyciel pokryje koszty szkód spowodowanych przez nas osobom trzecim, oraz ubezpieczenie bagażu w razie jego zgubienia, uszkodzenia lub zniszczenia. Tak zabezpieczeni możemy w spokoju cieszyć się wyjazdem.

Źródło wypowiedzi: mubi.pl

Krumlov

Krumlov
Krumlov

Historia miasta sięga połowy XIII wieku, kiedy to pojawiła się pierwsza wzmianka o nim. Budowa zamku rozpoczęła się również w XIII wieku, jej inicjatorem był ród Vitkowiców, a kolejnymi właścicielami ród Rožmberków. Budowę części obecnego Krumlova z rynkiem wzorowano na Czeskich Budziejowicach.

Krumlov

Czeski Krumlow był miejscem akcji słynnego filmu “Iluzjonista” z 2006 roku, w którym zagrali m.in. Edward Norton i Jessica Biel, a o miejscowym zamku w swojej piosence "Malovani Dzbanku" śpiewała Helena Vondráčková:
"Malovaný džbánku z krumlovského zámku
Znáš ten čas, dobře znáš ten čas
Kdy tu chodská skála na hranicý stála
Znáš ten čas, dobře znáš ten čas"

Krumlov

JAK DOJECHAĆ DO CZESKIEGO KRUMLOWA?

Do Krumlova można dojechać na kilka sposobów, a wszystko zależy od której strony będziecie podróżować. Z zachodniej Polski zapewne skierujecie się na Pragę, a potem na południe, gdzie nieopodal Taboru rozpoczyna się autostrada. My z Górnego Śląska pojechaliśmy autostradą A1 przez Brno, a następnie przez Telcz Czeskich Budziejowic i dalej autostradą na południe.

Pamiętajcie, że na czeskie autostrady musicie kupić winietę. Do końca 2020 roku obowiązywały papierowe winiety, ale od 1 stycznia 2021 są elektroniczne winiety, które kupicie przez stronę internetową.

Winiety:
10 dni - 310 koron
30 dni - 440 koron
1 rok - 1500 koron

Parkowanie w Krumlovie jest płatne. Sugeruję zostawić auto na jednym z dostępnych parkingów, których listę oraz cennik możecie sprawdzić na tej stronie.

My zostawiliśmy auto na prywatnym płatnym parkingu, koło miejskiego parkingu nr P2. Koszt to ponad 100 koron. Nie próbujcie wjeżdżać do ścisłego centrum, gdyż może się to skończyć blokadą na kołach.

Krumlov

GDZIE NOCOWAĆ W CZESKIM KRUMLOWIE?

Nie polecę Wam żadnego konkretnego noclegu, gdyż nocowaliśmy w Czeskich Budziejowicach. Niemniej szukałbym czegoś na starym mieście. Może zainteresuje Was poniższa mapka z noclegami.

Booking.com

CZESKI KRUMLOW RESTAURACJE

W Krumlovie znajdziecie ogromną ilość restauracji, w których można zjeść smacznie. Natomiast ja polecę Wam tę, z której sami skorzystaliśmy, czyli Krumlovský mlýn. Restauracja położona jest nad samą Wełtawą przy starym młynie wodnym. Jeśli usiądziecie na zewnątrz to będziecie mieć widok na Most Płaszczowy koło zamku.

Jedzenie w restauracji jest bardzo dobre, a ceny umiarkowane.

Krumlov

Czeski Krumlow najciekawsze atrakcje

Krumlov

ZAMEK W CZESKIM KRUMLOWIE

Zamek w Czeskim Krumlowie jest przepiękny. Należy do największych zamków w Czechach, większe są tylko Hradczany w Pradze.

Krumlov

Krumlov

Do środka wchodzi się przez tzw. Czerwoną Bramę. Następnie przez dziedziniec brukowaną drogą dotrzemy do kolejnej bramy. Przed nią po obu stronach znajduje się wybieg dla niedźwiedzi, które mieszkają tam od XVI wieku. W październiku były dwa, ale jeden z nich sprawiał wrażenie zagubionego.

Krumlov

Krumlov

Krumlov
Krumlov

Dalej przechodzimy przez kolejną bramę na kolejny dziedziniec, pośrodku którego stoi fontanna. Hradek, czyli najstarsza część zamku powstała w XIII wieku, to ta z charakterystyczną okrągłą wieżą. W późniejszych latach 86 metrowa wieża została przebudowana w stylu renesansowym. Rozciąga się z niej jeden z najładniejszych widoków na miasto (wchodzi się na wysokość 54 metrów). Wszystkie informacje, w tym ceny biletów oraz godziny otwarcia znajdziecie na stronie zamku.

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov
Krumlov

Z drugiego dziedzińca przechodzimy do Górnego Zamku (Horní Hrad). Przechodząc przez tę część największe wrażenie robią dwa kolejne, aczkolwiek niewielkie dziedzińce, które wyglądają bardzo podobnie.

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov
Krumlov
Krumlov

W tej części zamku znajduje się obecnie Teatr Zamkowy z 1681 roku, którego wygląd nie zmienił się przez ponad 250 lat.

Krumlov

Po wyjściu z zamku wejdziemy na unikatowy Most Płaszczowy (Plášťový Most) z XVIII wieku, który należy do pierwszych tego typu budowli na świecie. Charakteryzuje się tym, że ma trzy kondygnacje zamknięte oraz jedną otwartą (łącznie cztery).

Krumlov

Krumlov
Krumlov
Krumlov
Krumlov
Krumlov
Krumlov
Po przejściu przez most znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać piękny widok na miasto i zakole Wełtawy.

Krumlov

Krumlov
Krumlov
Krumlov

OGRODY PAŁACOWE

Ogrody Pałacowe powstały w XVII wieku i rozciągają się na długości ponad 700 metrów. Część ogrodu zbudowana jest w stylu angielskim, a część w stylu francuskim. Jednym z bardziej charakterystycznych obiektów jest Belweder (Letohrádek Bellarie) zbudowany na początku XVIII wieku. Ciekawa jest również fontanna.

Krumlov

Krumlov

Krumlov
Krumlov
Krumlov
Krumlov

Czeski Krumlow praktyczny przewodnik

RYNEK (NÁMĚSTÍ SVORNOSTI)

Rynek w Czeskim Krumlowie (Náměstí Svornosti) nie jest bardzo rozległy, ale warto go odwiedzić. Jego szerokość wynosi około 50 metrów, a długość około 55 metrów. Otaczają go przepiękne kamieniczki, z których część ma podcienia. Warto zwrócić uwagę na ratusz z XVI wieku w stylu renesansowym (charakterystyczny biały budynek).

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Na rynku można zobaczyć również charakterystyczną dla Czech kolumnę morową z 1715 roku.

Krumlov

KOŚCIÓŁ ŚW. WITA

Spacerując po Krumlovie z pewnością zwrócicie uwagę na kościół św. Wita. Bardzo dobrze widać go od strony Wełtawy. Zbudowano go w stylu gotyckim w XV wieku. Wstęp do środka jest darmowy.

Krumlov

Krumlov

Krumlov
Krumlov

Krumlov

Krumlov
Krumlov
Krumlov

Nieopodal kościoła przy ulicy Horní znajduje się wejście na ciekawy punkt widokowy, z którego możecie podziwiać zamek. Przy tej samej ulicy dokładnie vis a vis punktu widokowego mieszczą się budynki dawnego Kolegium Jezuickiego z drugiej połowy XVII wieku, w którym obecnie od 1889 roku funkcjonuje hotel.

Krumlov

Krumlov
Krumlov

STARE MIASTO W KRUMLOVIE

Stare miasto w Czeskim Krumlowie wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć je w całości, gdyż ma pełno pięknych, krętych i brukowanych uliczek. Na starym mieście zobaczycie również mnóstwo starych kamienic, z których najbardziej znana to Dom Jakuba Krčina z końca XVI wieku.

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Na stare miasto możecie dostać się przez Bramę Budziejowicką (Budějovická brána) z przełomu XVI i XVII wieku. Jest ona jedyną, która przetrwała, a było ich dziewięć. Jeśli się dobrze przyjrzycie, to zobaczycie umieszczony na niej zegar słoneczny.

Krumlov

Część starego miasta, w której mieści się zamek, Brama Budziejowicka oraz klasztor minorytów nazywa się Latran.

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov
Krumlov

Krumlov

Krumlov

Do części, w której znajduje się rynek prowadzi Lazebnický most, natomiast od południowej strony znajduje się drugi most E. Beneša.

Krumlov

Krumlov

Krumlov

KLASZTOR MINORYTÓW

Klasztor minorytów położony jest blisko parkingu P2 na obrzeżach starego miasta. Na jego terenie znajduje się kościół Bożego Ciała.

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Nieopodal klasztoru przy ulicy Pivovarskiej można podziwiać wieże z XVI wieku, w której obecnie mieści się hotel.

Krumlov

Krumlov

KOŚCIÓŁ ŚW. JOŠTA

Kościół św. Jošta położony jest przy ulicy Latran. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy w tym miejscu wybudowano pierwszą świątynię. Pod koniec XVI wieku została ona jednak zburzona, a w jej miejsce powstał barokowy kościół. W czasie swojej historii był przemianowany m.in. na kościół św. Trójcy, pełnił funkcję szpitala, a obecnie znajdziecie tam Muzeum Marionetek.

Krumlov

Czeski Krumlow informacje praktyczne

PARK MIEJSKI

Jeśli będziecie chcieli chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku to polecam Wam zajrzeć do Parku miejskiego, który znajdziecie w zakolu Wełtawy.

Krumlov

Czeski Krumlow jest dla mnie jednym z najpiękniejszych miast, które widziałem i to nie tylko w Czechach. Mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że zrobił na mnie dużo większe wrażenie niż czeska Praga, ale może też dlatego, że jest ona zdecydowanie bardziej popularna.

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Krumlov

Spacerując brukowanymi uliczkami starego miasta w Krumlovie można dostać oczopląsu, ponieważ ilość pięknych kamienic oraz miejsc powoduje, że człowiek nie wie, w którą stronę iść, czy gdzie obrócić głowę. Mówiąc kolokwialnie chodziłem po Krumlovie zbierając szczękę z ziemi z wrażenia :)

Zastanawiam się, czy w sezonie letnim bywa tam wielu turystów. W pierwszą sobotę października Krumlov nie był zbyt zatłoczony, wszędzie dało się wejść i nie było kolejek do restauracji, ani nie było problemu ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingu.

Następnym czeskim miastem, które odwiedziliśmy podczas tej podróży to Czeskie Budziejowice.

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

Itaka

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk