#antekpodrozuje

Kraków zimą na weekend - najpopularniejsze atrakcje

extra_toc

Kraków

Kraków od zawsze był miejscem, które niczym magnes przyciąga tysiące turystów z całego świata. Mimo, że w sezonie bywa tam tłoczno, to miasto otoczone jest przez jakąś magiczną aurę, która powoduje, że również ja czasem tam wpadam, pomimo tego, że byłem tam już wielokrotnie. Taka okazja nadarzyła się całkiem niedawno, więc postanowiłem z niej skorzystać i zobaczyć jak Kraków wygląda zimą. Zapraszam Was do krótkiego przewodnika po najbardziej popularnych miejscach w Krakowie.

Najbardziej popularne miejsca w Krakowie

W ciągu mojego życia w Krakowie byłem dziesiątki razy, w końcu z Gliwic nie mam aż tak daleko. Natomiast bardzo rzadko odwiedzam to miasto zimą. Zazwyczaj moje wyjazdy ograniczały się do jednego dnia.

Na blogu znajdziecie kilka innych wpisów dotyczących Krakowa, zwiedzałem miasto wiosną i latem. W tym artykule postaram się pokazać kilka najbardziej popularnych atrakcji w mieście widzianych zimą. Oznacza to również, że pojawią się propozycje odwiedzenia kilku muzeów w razie większego zimna, czy niepogody, która trafiła się również u mnie.

Kraków

Kraków w zimowy weekend

Kraków

Gdzie nocować w Krakowie?

Kraków ma bardzo bogatą bazę noclegową i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Idealna lokalizacja powinna być dobrze skomunikowana, cicha oraz znajdować się w okolicy ścisłego centrum, z możliwością pozostawienia samochodu oraz z dostępem do zaopatrzenia (sklepy). Brzmi niewiarygodnie, ale jednak jest to możliwe :)

Wyobraźcie sobie, że są takie apartamenty, które spełniają ten warunek, a żeby było ciekawiej to są jeszcze wygodne i przystępne cenowo. Będąc w styczniu w Krakowie miałem okazję nocować w Turkusowym Apartamencie, który położony jest przy Blachnickiego. Okolica jest bardzo spokojna i cicha, a do Kazimierza dojdziecie zaledwie w 7 minut.

Apartament położony jest również 7 minut marszu od Ronda Grzegórzeckiego, z którego komunikacją miejską dotrzecie wszędzie. W 5 minut dojdziecie do Galerii Kazimierz, gdzie znajduje się m.in. market spożywczy. Spacer na rynek to zaledwie 18 minut. Jak sami widzicie, miejsce pod kątem lokalizacji jest idealne. Parkując auto w pobliżu domu bez problemu znalazłem wolne miejsce, ale musicie liczyć się z tym, że apartament położony jest w strefie płatnego parkowania (nawet w soboty).

Kraków
Kraków
Kraków

Sam apartament mimo jednego pokoju jest bardzo przestronny. Do dyspozycji gości jest duży pokój, który pełni rolę sypialni i salonu. Z powodzeniem mogą tam spać 4 osoby, ponieważ dostępne są dwa łóżka (główne oraz sofa). W pokoju znajduje się również telewizor.

Mieszkanie posiada dobrze wyposażoną kuchnię, w której można przygotować posiłek oraz łazienkę. Wszędzie dostępne jest szybkie wifi. Jedyną wadą mieszkania jest położenie na trzecim piętrze bez windy, ale można się przyzwyczaić :)

Kraków
Kraków

Apartament działa na zasadzie self check in/out, co oznacza, że możemy przyjechać i wyjechać w dowolnym momencie, a kluczyk będzie czekał na Was w schowku. Mieszkanie czekało na nas idealnie przygotowane, a jego gospodarze Kasia i Marek to fantastyczni ludzie, zresztą opinie w portalu airbnb i booking mówią same za siebie.

Najpopularniejsze atrakcje Krakowa

Gdyby zapytać dowolną osobę o najpopularniejsze atrakcje Krakowa, to z pewnością większość odpowie Wawel, Rynek, Stare Miasto, Kopiec Kościuszki, czy Kazimierz. W Krakowie jest tyle atrakcji, że można by tam spędzić miesiąc i dalej byłoby co robić.

Kraków

Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie jest sercem miasta. To właśnie tam skupia się całe towarzyskie życie o każdej porze dnia i nocy. Mnóstwo atrakcji, restauracji, kawiarni, czy innych obiektów powoduje, że rynek i Stare Miasto tętnią życiem niemal non stop.

Kraków

Krakowski rynek należy do największych w Europie, a jego wymiary 200 na 200 metrów są wręcz imponujące. W jego centralnej części mieści się charakterystyczny budynek o nazwie Sukiennice. Jego nazwa pochodzi od sprzedawanego kiedyś sukna w tym miejscu. Obecnie można tam kupić liczne pamiątki związane z miastem, biżuterię i wiele innych rzeczy.

W Sukiennicach znajdują się dwa muzea. Pierwsze z nich to Rynek Podziemny, które zwiedzicie podziemia znajdujące się pod krakowskim rynkiem, a drugie to Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku będące oddziałem Muzeum Narodowego.

Na rynku stoi Wieża Ratuszowa, która była częścią krakowskiego ratusza rozebranego w 1820 roku. Sama wieża jest krzywa, a jej odchylenie od pionu wynosi 0,5 metra. Można do niej wejść, aby z górnej części podziwiać okolicę.

Kraków

Kultowym miejscem na krakowskim rynku jest pomnik Adama Mickiewicza, który potocznie nazywany jest Adasiem. Jest on częstym miejscem spotkań mieszkańców i turystów.

Kraków

Charakterystycznym miejscem jest również kościół św. Wojciecha, który jest tak stary jak sam rynek. Powstał na przełomie XI i XII wieku.

Kościoła Mariackiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Położony przy rynku jest chyba najsłynniejszą świątynią w Polsce. W jego wnętrzach znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza, a z jego wieży odgrywany jest Hejnał Mariacki.

Kraków

Kraków

Jak sami widzicie już krakowski rynek zawiera w sobie mnóstwo atrakcji, na zobaczenie których będziecie potrzebować sporo czasu.

Stare Miasto w Krakowie

Za określenie Stare Miasto przyjmuje się obszar leżący w obrębie Plant. Do lat pięćdziesiątych ten obszar funkcjonował jako dzielnica Śródmieście. Od 1978 roku obszar Starego Miasta, Wawel, Stradom oraz Kazimierz wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc, kościołów, czy muzeów, z których ja pokażę Wam te najbardziej znane i najciekawsze.

Kraków

Na Starym Mieście znajduje się wiele fajnych uliczek, którymi warto pospacerować. Do najbardziej znanych należą Szewska, Grodzka, Floriańska oraz Kanonicza.

Kraków

Ulica Floriańska prowadzi z rynku do Bramy Floriańskiej oraz Barbakanu. Obok znajduje się również fragment murów miejskich, które warto zobaczyć. Nieopodal tego miejsca przy Pijarskiej znajduje się Muzeum Książąt Czartoryskich, w którym można obejrzeć jeden z najsłynniejszych w Polsce obrazów “Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Kraków

Kraków

Ulica Szewska łączy rynek z Plantami przy wylocie Karmelickiej. Ulica Grodzka należy do najbardziej popularnych dróg w Krakowie. Łączy rynek z Wawelem, a przy niej znajduje się cała masa ciekawych miejsc, o których warto wspomnieć. Spacerując w stronę zamku po lewej stronie minięcie dwa kościoły św. Andrzeja oraz św. Apostołów Piotra i PawłaTen pierwszy należy do najstarszych krakowskich świątyń, ponieważ powstał w XI wieku, natomiast drugi z nich zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku, a w jego krypcie pochowany jest Piotr Skarga. Naprzeciwko wspomnianych znajduje się Plac św. Marii Magdaleny, którym możemy przejść na ulicę Kanoniczą, będącą najstarszą ulicą w Krakowie.

Kraków

Przy wspomnianej ulicy Kanoniczej stoi wiele barokowych i renesansowych kamienic. Jedna z najstarszych zwana Domem Długosza znajduje się pod nr 5. Wiele budynków pochodzi z XIV i XV wieku. Cała ulica to jedno wielkie muzeum pod gołym niebem.

Kraków

Oprócz wspomnianych wcześniej świątyń przy Grodzkiej warto również wyróżnić Bazylikę Franciszkanów, którą znajdziecie przy Franciszkańskiej. W jej wnętrzach znajdują się witraże Stanisława Wyspiańskiego, a na tylnej ścianie bazyliki znajduje się „Bóg Ojciec”, czyli najsłynniejszy witraż artysty. 

Kraków

Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele ciekawych muzeów, a ja chciałbym Was zachęcić do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego, ale napiszę o nim w dalszej części artykułu. 

Na Starym Mieście znajdziecie o wiele więcej atrakcji, a ja postarałem się opisać te najciekawsze.

Kraków

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Krakowa. Być w Krakowie i nie być na Wawelu to jak pojechać latem nad morze i pójść na plażę.

Wejście na wzgórze wawelskie jest całkowicie bezpłatne. Za darmo można również wejść na zamkowy dziedziniec oraz do katedry. Płatne są wejścia na wystawy stałe, do komnat królewskich, grobów królewskich, czy możliwość zobaczenia Dzwonu Zygmunta. Zapłacicie również za wstęp na Basztę Sandomierską oraz do Smoczej Jamy. Nawet jeśli nie planujecie kupować biletów, to warto przespacerować się na Wawel i zobaczyć darmowe atrakcje.

Kraków

Kraków
Kraków
Kraków
Kraków
Kraków

Krakowski Kazimierz

Nie wyobrażam sobie zwiedzania Krakowa bez wizyty na Kazimierzu. Dzielnica ta różni się od Starego Miasta, ale również tu panuje fajny klimat. Znajdziecie tam pełno restauracji, w których można zjeść dobrze i w przystępnych cenach.

Od powstania w XIV wieku, aż do przełomu XVIII i XIX wieku Kazimierz funkcjonował jako niezależne miasto z rynkiem, który obecnie nazywa się Plac Wolnica oraz stojącym na nim ratuszem, w którym aktualnie mieści się Muzeum Etnograficzne.

Kraków

Kraków
Kraków
Kraków
Kraków

Na terenie Kazimierza do obecnych czasów przetrwało 7 synagog (Stara, Wysoka, Tempel, Kupa, Izaaka, Poppera, Remuh), z których najstarsza jest Synagoga Stara.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Kazimierza powinna być wizyta na Placu Nowym i spróbowanie kultowych zapiekanek, które sprzedają w miejscowym okrąglaku.

Kraków

Z katolickich świątyń warto odwiedzić Bazylikę Bożego Ciała, w której znajdziecie największe organy w Krakowie oraz ciekawą ambonę w kształcie Łodzi.

Kraków

Oprócz wspomnianej bazyliki warto również odwiedzić kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Skałecznej, który należy do najstarszych na Kazimierzu. Przetrwał on dwa trzęsienia ziemni, powódź i wiele pożarów.

Na końcu tej samej ulicy, co wcześniejsza świątynia znajduje się słynna Bazylika na Skałce. To właśnie w tym miejscu podobno król Polski Bolesław Śmiały zamordował krakowskiego biskupa Stanisława.

Kraków

Darmowe muzea w Krakowie (sobota i niedziela)

Ponieważ moja propozycja zwiedzania Krakowa obejmuje weekend to można rozważyć zobaczenie kilku muzeów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wejść do dowolnego, na które macie ochotę, ale warto też wiedzieć, że wiele muzeów w mieście ma bezpłatne wstępy, a niektóre z nich również w soboty i niedziele. Przyda się to Wam szczególnie wtedy, gdy będzie brzydka pogoda.

Pełną i zawsze aktualną listę darmowych muzeów znajdziecie na blogu Kasai.eu.

W soboty za darmo wejdziecie do Muzeum Geologiczne PAN oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

W niedzielę za darmo wejdziecie do Muzeum Archeologiczne (Gmach Główny i podziemia), Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Armii Krajowej.

Podczas zwiedzania Krakowa w styczniu w sobotę była przepiękna pogoda, natomiast w niedzielę padał deszcz. Dlatego też zwiedzanie muzeów odbyło się w niedzielę, a wszystkie z nich okazały się bardzo ciekawe.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne znajduje się na Kazimierzu na Placu Wolnica w budynku Ratusza Kazimierskiego. Wystawa jest niewielka, ale bardzo fajna. W środku na kilku poziomach znajdują się różne eksponaty związane z etnografią Krakowa i regionu. Na dolnym poziomie mieści się miniatura drewnianego kościoła, jak będziecie ją oglądać, to koniecznie zajrzyjcie przez jej małe drzwiczki, w środku kościółka znajduje się pełne wyposażenie. W niedzielę muzeum czynne jest od 10:00-19:00.

Kraków

Kraków
Kraków

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne położone jest na Starym Mieście, a wejście znajduje się przy Poselskiej. W niedzielę czynne jest od 11:00-16:00. Obecnie dostępne są wystawy:
- Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski
- Bogowie starożytnego Egiptu
- Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera
- Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie
Warto je zobaczyć, ponieważ są one bardzo ciekawe.

Kraków
Kraków
Kraków
Kraków
Kraków
Kraków

Muzeum Armii Krajowej

Muzeum położone jest nieopodal dworca kolejowego przy Wita Stwosza. Znajdziecie tam bogatą ekspozycję związaną z Armią Krajową, a ekspozycje robią duże wrażenie. W niedzielę muzeum otwarte jest 10:00-17:00.

Kraków
Kraków
Kraków
Kraków

Gdzie zjeść w Krakowie?

W Krakowie znajduje się sporo restauracji, w których można zjeść dobrze i tanio, albo trochę drożej. Podczas ostatniej wizyty skorzystaliśmy z trzech lokali, które mogę Wam polecić z czystym sumieniem.

Kolanko No 6

Kolanko No 6 znajdziecie na Kazimierzu przy Józefa. Ceny są tam przeciętne, a jedzenie bardzo dobre. Za zupę z dyni, musakę oraz napoje zapłaciliśmy ponad 60 zł. Sugeruję zrobić rezerwację, ponieważ lokal jest oblegany.

Kraków

Gospoda Koko

Gospodę Koko znajdziecie przy Gołębia 8 na Starym Mieście. Lokal jest bardziej budżetowy, a jedzenie jest tam smaczne. Kiedyś już odwiedziliśmy ten lokal. Za dwudaniowy obiad rosół i pierogi oraz rosół i sznycel chłopski zapłaciliśmy nieco ponad 50 zł.

Kraków
Kraków

Krakowski Kumpir

Krakowski Kumpir to legendarna miejscówka, która ma kilka lokali w Krakowie. My korzystaliśmy z tego koło Hali Targowej przy Grzegórzeckiej. Zjecie tam bardzo dobre dania z ziemniaków, których ceny zaczynają się od około 20 zł. Zamawiając rozważcie, czy na pewno chcecie dużą porcję, ponieważ są one ogromne. 

Poniżej na zdjęciu wrzuciłem swoją (dużą), aczkolwiek jest ona trochę zgnieciona z powodu transportu w zamkniętym opakowaniu. 

Kraków

Jak widzicie w Krakowie zimą przez weekend jest co robić, nawet jeśli pada deszcz. Wyjazd może być przyjemny i jednocześnie budżetowy. 

Jeśli będziecie planować wyjazd to koniecznie pamiętajcie, żeby zarezerwować nocleg u Kasi i Marka w Turkusowym Apartamencie.

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 
 
Tuba Gliwic

Śląskie Trendy

 

 

 

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk