Łuk Mużakowa to park krajobrazowy i geopark, które znajdują się w województwie lubuskim. Dla nas to obszar wcześniej nieznany, ponieważ nie odwiedzaliśmy jeszcze tego regionu. Podczas ubiegłorocznej wizyty zwiedziliśmy m.in. Żagań, Żary oraz Zieloną Górę i ścieżkę geoturystyczną “Dawna Kopalnia Babina”. Zapraszam Was do lektury przewodnika o atrakcjach związanych z tym miejscem.
Atrakcje Łuku Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa położony jest częściowo po polskiej i częściowo po niemieckiej stronie. Podczas zwiedzania skupiliśmy się na polskiej części, ponieważ w momencie, gdy odwiedziliśmy to miejsce nie było możliwości przekraczania granicy z Niemcami z powodów pandemicznych, a szkoda, ponieważ właśnie tam znajduje się piękny Zamek Hermanna von Pücklera w Bad Muskau.
Łuk Mużakowa co zobaczyć?
Park krajobrazowy w tym miejscu ma za zadanie ochronę moreny czołowej, która powstała w trakcje zlodowacenia środkowopolskiego i jako jedyna morena na ziemi jest widoczna z kosmosu. Jej długość wynosi około 40 kilometrów, a szerokość waha się od 3 do 5 kilometrów.
Kolorowe jeziora Łuku Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa od 2015 roku wpisany jest na listę Światowych Geoparków Unesco. W XIX wieku utworzono w tym miejscu kopalnie, z uwagi na zalegające w ziemi pokłady węgla brunatnego, iłów i piasków, a całość do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku działała pod nazwą Kopalnia Babina. Pozostałością po dawnej kopalni są liczne kolorowe jeziora, których na całym Łuku Mużakowa istnieje około 350, a polskiej stronie jest ich ponad 100.
Ścieżka geoturystyczna “Dawna Kopalnia Babina”
Po polskiej stronie wzdłuż kolorowych jezior poprowadzona jest ścieżka geoturystyczna, na którą wstęp jest bezpłatny. Ma 5 kilometrów długości (dane z 2021 roku) i mogą się nią poruszać piesi i rowerzyści. W 2022 roku do ścieżki zostały dodane nowe fragmenty, więc jest ona znacznie dłuższa.
Wokół jezior utworzono kilka parkingów oznaczonych numerami 1-3. Parking nr 1 znajduje się na północ od jezior, parking nr 2 położony jest nieopodal wieży widokowej, a parking nr 3 mieści się na zachód od jezior przy Łęknicy. My skorzystaliśmy z parkingu drugiego, ale polecam przyjechać trochę wcześniej, ponieważ turystów przyjeżdża dosyć sporo i może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca.
Najbardziej charakterystycznym jeziorem jest Afryka, która jednocześnie jest największym zbiornikiem. Swoim kształtem przypomina właśnie afrykański kontynent. Woda ma piękny kolor czerwieni, a głębokość dochodzi do 24 metrów.
Nieopodal znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać okolicę. Oprócz wspomnianej czerwonej Afryki znajdziecie tam również Staw Błękitny, Szary, Jezioro Turkusowe, Staw Oliwkowy, Miedziany, Jedynkę, Dwójkę oraz kilka innych. Swoje kolory zawdzięczają minerałom obecnych w tych ziemiach.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Świetne miejsce, nie miałam o nim pojęcia … jakoś nigdy w te tereny nie zaglądałam