Modica jest przepięknym miastem na Sycylii słynącym z czekolady. Dodatkowym atutem jest jej piękne położenie w dolinie, a miejscowe zabudowania pną się po zboczach wzgórz tworząc niesamowity widok. Stare miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co czyni Modicę bardzo atrakcyjnym miejscem do zwiedzenia. Zapraszam Was do lektury przewodnika po sycylijskiej Modice.
1. Duomo di San Giorgio (katedra)
2. Duomo di San Pietro Apostolo
3. Chiesa del Carmine
4. Castello dei Conti
5. Basilica Santuario Madonna delle Grazie
6. Czekolada z Modici
Modica (Sycylia) co zobaczyć?
Do Modici przyjechaliśmy prosto z Noto, w którym nocowaliśmy. Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie, a dodatkowo trafiliśmy tam w niedzielę, gdy miały miejsce uroczyste obchody jakiegoś święta i ulicami szła orkiestra grając skoczne melodie, a za nimi tłumy ludzi. Wszystko to było bardzo pozytywne, a orkiestra grała tak fajnie, że aż miło się to oglądało i słuchało.
Modica najważniejsze informacje
Modica została założona między XIV a XI wiekiem p.n.e. W III wieku p.n.e. zajęli ją Rzymianie. W połowie IX wieku miasto dostało się pod władanie Arabów i pozostało pod ich panowaniem do 1091 roku, gdy zostało odbite przez chrześcijan pod wodzą Rogera I.
Z Modicą związana jest masakra dokonana na społeczności żydowskiej 15 sierpnia 1474 roku. Zamordowano wtedy 360 osób.
Trzęsienie ziemi z 1693 roku nie spowodowało w Modice tak ogromnych zniszczeń, jak np. w Noto, ale wiele budynków mimo wszystko bardzo ucierpiało.
Modica najciekawsze atrakcje
Duomo di San Giorgio (katedra)
Katedra di San Giorgio jest prawdopodobnie najciekawszą świątynią w Modice. Położona jest w wyższej części miasta, a prowadzą do niej długie schody (około 300 stopni), z których można podziwiać miasto. Obecny barokowy wygląd katedra zawdzięcza przebudowie w XVIII wieku po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniami ziemi.
W środku świątyni znajduje się wiele starych obrazów oraz rzeźb, z których najstarsze pochodzą z początku XVI wieku.
Duomo di San Pietro Apostolo
Duomo di San Pietro Apostolo jest kolejną świątynią, którą warto odwiedzić podczas zwiedzania Modici. Prowadzi do niego ponad 160 schodów, a sam kościół położony jest w niższej części miasta. Pierwsza świątynia powstała najprawdopodobniej w XIV wieku, ale trzęsienie ziemi z 1693 roku spowodowało spore zniszczenia, po których została ona odbudowana. Warto zwrócić uwagę na frontową fasadę kościoła, która robi ogromne wrażenie. Niestety wnętrza były zamknięte i nie udało nam się wejść.
Chiesa del Carmine
Chiesa del Carmine to piękny kościół z XIV wieku, który jako jeden z nielicznych przetrwał trzęsienie ziemi w XVII wieku. Do tej świątyni udało nam się wejść, a wnętrza są bardzo piękne. Kościelny ołtarz pochodzi z XVI wieku.
Castello dei Conti
Zamek Castello dei Conti jest ciekawym zabytkiem, który warto odwiedzić. Położony jest kilka minut marszu od Duomo di San Giorgio na wzgórzu. Wstęp do wnętrz kosztuje 3 euro, a z zamku można podziwiać panoramę miasta. Dodatkowo zobaczyć można tam groty. Od strony doliny dostrzec można wieżę zegarową Torre dell’Orologio, której zegar od blisko 300 lat mierzy czas. Od strony zamku nie udało nam się do niej dojść, gdyż wszystkie przejścia były zamknięte.
Basilica Santuario Madonna delle Grazie
Basilica Santuario Madonna delle Grazie to kolejna ciekawa świątynia w Modice, która powstała w miejscu, gdzie według legendy przez trzy dni płonęły krzewy, wśród których w stanie nienaruszonym przetrwał obraz ze świętą Madonną. Zbudowano ją w XVII wieku w stylu renesansowym.
Czekolada z Modici
W Modice wytwarzana jest bardzo znana czekolada, której receptura wywodzi się od Azteków i sięga XVI wieku. Do produkcji używa się kakao, cukier trzcinowy oraz przyprawy. Na terenie miasta znajduje się również Muzeum Czekolady.
W Modice urodził się włoski poeta Salvatore Quasimodo, który w 1959 otrzymał literacką nagrodę Nobla.
Modica jest bardzo ciekawy miastem i warto poświęcić mu trochę czasu chociażby na krótki spacer.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂