Ostrawa (Ostrava) jest miastem położonym w Republice Czeskiej blisko polskiej granicy, a także jest stolicą kraju śląsko-morawskiego, czyli odpowiednika naszego województwa. Podróżując autostradą A1 z południa Polski mijamy to miasto, a ja chciałbym tym artykułem przybliżyć jego atrakcje, ponieważ Ostrawa ma czym się pochwalić. Zapraszam do lektury przewodnika po atrakcjach Ostrawy.
Co zobaczyć w Ostrawie?
Noclegi w Ostrawie
Osobiście do Ostrawy mam 45-50 minut jazdy autem, w związku z czym nigdy nie nocowałem tam, ale na poniższej mapie z pewnością znajdziecie ciekawe noclegi, które będą warte rozważenia. Ostrawa jest dużym miastem, więc jeśli planujecie wynajęcie tam pokoju to sugerowałbym, aby znaleźć coś w centrum.
Jak dojechać do Ostrawy?
Podróżując z Polski np. do Ołomuńca lub Brna prawdopodobnie będziecie jechać autostradą A1 na południe, a Ostrawa znajduje się kilka minut jazdy autem od granicy. Odcinek autostrady od granicy do Ostrawy nie wymaga zakupu winietek, chyba że będziecie podróżować od innej strony, a na Waszej trasie znajdą się autostrady i drogi ekspresowe.
Ponadto z Polski do Ostrawy można dojechać pociągiem, a w ciągu dnia jest wiele kursów z Katowic.
Ostrawa najważniejsze informacje
Historia miasta sięga dawnych czasów, gdy przebiegał tamtędy szlak bursztynowy. W VIII wieku pojawiły się tam już pierwsze osady, a w X wieku gród. W drugiej połowie XIII wieku, a dokładnie między 1267 a 1278 rokiem zostały nadane prawa miejskie, a pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1279 roku. Niestety akt lokacyjny nie zachował się do czasów współczesnych. Nieco później Ostrawa została podzielona na dwie części, jedna z nich to Śląska Ostrawa zwana Wendyjską, a druga to Morawska Ostrawa. W okresie średniowiecza ta druga została zasiedlona osadnikami z Niemiec.
W 1763 roku w pobliżu miasta odkryto pokłady węgla kamiennego i od tego czasu nastąpił rozwój miasta.
Po I wojnie światowej planowano połączyć obie Ostrawy i wiele okolicznych gmin w jedną Wielką Ostrawę, ale ostatecznie tak się nie stało i pozostały one niezależne. W trakcie II wojny światowej Niemcy dokonali połączenia, a po zakończeniu działań wojennych w latach pięćdziesiątych XX wieku nieopodal w Porubie powstało osiedle z wielkiej płyty, które potem przyłączono do miasta. Z biegiem czasu budowano kolejne, a Ostrawa zatraciła swój dawny urok. Od dłuższego czasu miasto zmienia się i nastawia na turystykę, czego dowodem są liczne industrialne obiekty udostępnione do zwiedzania.
Najciekawsze atrakcje w Ostrawie
Ostrawa ma wiele ciekawych atrakcji, a te najbardziej znane to miejscowe zoo, a także wieża Bolt na terenie przemysłowego kompleksu Dolní Vítkovice. Warto zwiedzić również inne tereny poprzemysłowe i centrum miasta. Opis wszystkich miejsc znajdziecie poniżej.
Stare miasto w Ostrawie
Stare miasto w Ostrawie jest zadbanym obszarem, którego centralnym punktem jest rynek, czyli Plac Masaryka. Zabudowa starego miasta pochodzi głównie z XIX i początku XX wieku, a większość z kamienic jest pięknie odrestaurowana i warto przespacerować się po tej części miasta. Ciekawy jest niewielki Kuří Rynek otoczony przez piękne kamienice.
Plac Masaryka w Ostrawie
Plac Masaryka w Ostrawie położony jest w centralnej części starego miasta. Rynek nie ma już średniowiecznego klimatu, a kamienice wokół niego są dużo młodsze. Wyjątkiem jest budynek starego ratusza, w którym obecnie znajduje się Muzeum Ostrawskie. Sam budynek powstał przed 1539 rokiem, ale w późniejszych stuleciach ulegał pożarom, uderzeniu pioruna, w wyniku czego był niszczony i odbudowywany. W centralnej części rynku stoi Kolumna Maryjna z 1712 roku.
Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie
Katedra Boskiego Zbawiciela położona jest w centrum miasta na zachód od Placu Masaryka. Budowę tej neorenesansowej świątyni ukończono w 1889 roku. Jej charakterystyczne wieże mają 67 metrów wysokości.
Nowy Ratusz w Ostrawie
Nowy Ratusz położony jest 10 minut spacerem na północ od Placu Masaryka. Zbudowano go w latach 1925-1930 w stylu modernistycznym. Najbardziej charakterystycznym elementem ratusza jest wieża o wysokości 85 metrów, na szczycie której mieści się taras widokowy. Przed budynkiem ratusza znajduje się pomnik Ikara. Wieża widokowa Nowego Ratusza jest częścią szlaku Silesianka, który jest transgranicznym projektem polsko-czeskim obejmującym ponad 30 wież i platform widokowych w Polsce i Republice Czeskiej. Wjazd na wieżę kosztuje 80 koron (ponad 13 złotych).
Kościół św. Wacława w Ostrawie
Kościół św. Wacława położony jest nieopodal Placu Masaryka. Jest najstarszą świątynią w Ostrawie. Powstał w stylu gotyckim w XIII wieku, a w XIV wieku odbudowano go po pożarze. W XIX wieku przebudowano go na styl klasycystyczny.
Kościół Ewangelicki
Kościół Ewangelicki w Ostrawie położony jest w centrum miasta. Zbudowano go w stylu holenderskiego renesansu w 1907 roku.
Zoo w Ostrawie
Zoo w Ostrawie to jedna z najbardziej znanych atrakcji w Ostrawie, do której ściągają tłumy z całej okolicy, w tym również Polski. Możecie być pewni, że podczas pięknych weekendowych dni będzie tam mnóstwo osób. Ogród zoologiczny w Ostrawie jest drugim co do wielkości w kraju i ma powierzchnię 100 hektarów. Znajdują się tam liczne zwierzęta, a do najbardziej ciekawych zaliczyć można pandę rudą. W zoo zobaczyć można również żyrafy, słonie indyjskie, zebry, strusie i wiele innych. Bilet dla osoby dorosłej w okresie letnim kosztuje 180 koron (około 31 zł), a w okresie zimowym 130 koron (około 22 zł). Pełny cennik znajdziecie na stronie obiektu. Przed przyjazdem warto zapoznać się z lokalizacją parkingów wokół zoo. Te najbliżej są płatne w automatach, natomiast położone nieco dalej tylko gotówką. Plusem była możliwość płatności polskimi złotówkami, a koszt parkingu to 20 zł (tego położonego dalej).
Bolt Tower w Ostrawie
Bolt Tower to wieża widokowa będąca jedną z najciekawszych atrakcji w Ostrawie. Znajduje się na konstrukcji Wielkiego Pieca w przemysłowym kompleksie Dolní Vítkovice, a punkt widokowy położony jest na wysokości 75 metrów. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 280 koron (48 zł) i można go kupić przez oficjalną stronę obiektu. Nawet jeśli nie planujecie wchodzić na wieżę to warto odwiedzić kompleks i sobie po nim pospacerować, gdyż robi ogromne wrażenie. Bolt Tower jest częścią szlaku Silesianka.
Zamek w Śląskiej Ostrawie
Zamek w Śląskiej Ostrawie powstał w XIII wieku. W XVI stuleciu przebudowano go na styl renesansowy. Istniejaca do dzisiaj wieża pochodzi właśnie z tego okresu. Pod koniec XIX wieku zamek i okolica zaczęły się zapadać z powodu wydobycia węgla. Podczas II wojny światowej zamek uległ częściowemu zniszczeniu. Niestety w latach sześćdziesiątych zburzono część murów i jedyną ocalałą gotycką basztę. Od 2001 roku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne i kilka lat później udostępniono obiekt do zwiedzania. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 90 koron, a pełny cennik znajdziecie na stronie obiektu.
Kościół św. Józefa
Nieopodal zamku w Śląskiej Ostrawie zobaczyć można kościół św. Józefa z XVIII wieku. Przy samej świątyni nie ma miejsc do parkowania, a parking znajduje się przy cmentarzu kawałek dalej.
Drewniany kościół św. Katarzyny
Drewniany kościół św. Katarzyny położony jest w Hrabovej, dzielnicy Ostrawy. Powstał w pierwszej połowie XVI wieku, jednakże w 2002 roku uległ pożarowi i obecna świątynia jest współczesną rekonstrukcją.
Muzeum Górnictwa Landek Park
W północnej części Ostrawy położone jest wzgórze Landek Park, gdzie znajduje się najstarsza kopalnia w mieście. Zwiedzić można tam Muzeum Górnictwa, będące największym takim obiektem w Czechach. Wstęp do wnętrza kosztuje 280 koron (około 48 zł). Pełny cennik znajdziecie na stronie obiektu.
Muzeum górnictwa w kopalni Michał
Kopalnia Michał funkcjonowała do 1993 roku, gdy zakończono wydobycie węgla. Obecnie znajduje się tam Muzeum Górnictwa. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 150 koron, a pełny cennik znajdziecie na stronie obiektu.
Muzeum Strażaków w Ostrawie
Zwiedzając Ostrawę warto zajrzeć do Muzeum Strażaków położonego niedaleko dworca kolejowego. Wstęp kosztuje 80 koron, a pełny cennik znajduje się na stronie muzeum. Osobiście go nie odwiedziłem, ale podobno jest bardzo ciekawe.
Ostrawa to ciekawe miasto posiadające zabytki zarówno średniowieczne, a także industrialne. Warto ją zwiedzić, a Bolt Tower, czy zoo zasługują na dłuższy pobyt.
Dzięki za inspirację, obserwuję to miasto, ale ciągle nam się nie udaje wybrać.
Gdybyście jechali na południe, to wiecie, że warto się zatrzymać 🙂
No to teraz to już musimy się wybrać. Świetny przewodnik 🙂
Dziękuję 🙂