Sycylia jest przepiękną wyspą bogatą w barokowe miasta, niesamowite plaże, a także starożytne świątynie. Jednym z najbardziej popularnych miejsc tego typu na Sycylii jest tzw. Dolina Świątyń (Valle dei Templi) w Agrigento. Przy okazji będąc w tamtej okolicy nie można pominąć tzw. Schodów Tureckich, które również należą do znanych sycylijskich atrakcji.
1. Dolina Świątyń (Valle dei Templi ) w Agrigento
2. Dolina Świątyń w Agrigento latanie dronem
3. Świątynie w Valle dei Templi Agrigento
4. Świątynia Dioskurów (Świątynia Kastora i Polluksa)
5. Świątynia Zeusa
6. Świątynia Heraklesa
7. Świątynia Concordii (Świątynia Zgody)
8. Świątynia Junony Łacińskiej
9. Świątynia Hefajstosa
10. Schody Tureckie (Scala dei Turchi)
Co zobaczyć w Agrigento?
Podczas planowania wyjazdu na Sycylię oraz przygotowania listy miejsc, które odwiedzimy braliśmy pod uwagę zobaczenie słynnej Doliny Świątyń w Agrigento. Początkowo nasz plan nie uwzględniał tego miejsca, ale ostatecznie jadąc na lotnisko doszliśmy do wniosku, że nie można pominąć tej atrakcji. Niestety Agrigento położone na południu Sycylii było oddalone od każdego z miejsc, w którym przebywaliśmy, zatem kosztem pominięcia zachodniej części wyspy postanowiliśmy poświęcić jeden dzień na podróż z położonego na północy Palermo na południową stronę Sycylii.
Oprócz tego uwzględniliśmy również zobaczenie położonych dwadzieścia minut jazdy autem od Agrigento słynnych Schodów Tureckich, będących jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Sycylii.
Przejazd z Palermo na południe zajął nam około 2h i był wart poświęconego czasu, gdyż Dolina Świątyń, a także Schody Tureckie są niesamowitymi miejscami.
Najważniejsze informacje o Agrigento
Historia Agrigento sięga XIV wieku p.n.e., gdy tereny te były zasiedlone przez Greków, odnaleziono tam bowiem m.in. ceramikę mykeńską. W VI wieku p.n.e. osiedlili się tam Grecy z Koryntu oraz Rodos, a miasto zaczęło się rozwijać. Akragas, gdyż tak się pierwotnie nazywało miasto miało aż 10 kilometrów murów obronnych. W 415 roku p.n.e. mogło liczyć nawet 200 tysięcy mieszkańców. W późniejszym czasie Akragas opanowali i zniszczyli Kartagińczycy, ale miasto zostało odbudowane.
Pod koniec III wieku p.n.e. Akragas zostało przejęte przez Rzymian, którzy zmienili nazwę na Agrigentum i rządzili nim przez ponad pięć stuleci. Kolejnymi najeźdźcami byli Barbarzyńcy, Wandalowie, Goci, a także armia Cesarstwa Bizancjum.
W 828 roku obszar dzisiejszego Agrigento zostało podbite przez Arabów, którzy rządzili nim ponad 250 lat do czasu odbicia go przez wojska Rogera I. Co ciekawe było to jedno z miast na Sycylii, które broniło się najdłużej. Po zajęciu go przez Normanów zmieniono nazwę na Girgenti, która obowiązywała do 1927, gdy po decyzji Mussoliniego przywrócono nazwy obowiązujące w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
Booking.comNajciekawsze atrakcje Agrigento
Dolina Świątyń (Valle dei Templi ) w Agrigento
Dolina Świątyni po włosku Valle dei Templi jest największą i najciekawszą atrakcją, która znajduje się w Agrigento. Ten park archeologiczno-krajobrazowy wpisany jest od 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość zabytków na jego terenie pochodzi z V wieku p.n.e., gdy miasto prężnie się rozwijało.
Zwiedzanie obejmuje teren około 1800 hektarów, na co musicie poświęcić kilka godzin, w zależności od Waszego tempa. Z pewnością w parku jest sporo chodzenia (kilka kilometrów), a będąc tam w cieplejszych porach roku musicie liczyć się z upałem. Podczas zwiedzania pod koniec kwietnia było bardzo gorąco, a czytałem, że latem upał jest niedozniesienia. Jeśli będziecie planować zwiedzanie rozważcie nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, a także większą ilość wody oraz wygodne obuwie.
Podstawowy bilet wstępu pozwalający na zobaczenie Doliny Świątyń kosztuje 13 euro (dla porównania w kwietniu płaciłem 10 euro). Można kupić go w kasie oraz online na tej stronie. Auto najlepiej zostawić na parkingu w miejscu oznaczonym na mapie jako “Parcheggio Porta V Valle dei Templi”. Znajduje się tam kasa biletowa, a parking jest płatny.
Dolina Świątyń w Agrigento latanie dronem
Nad Valle dei Templi w Agrigento obowiązuje zakaz latania dronem, chociaż nie ukrywam, że miejsce bardzo kusi, aby sfotografować je z powietrza. Przed wejściem na teren parku plecaki i wszelkie torby są dokładnie sprawdzane, a drona lepiej zostawić w aucie lub hotelu, gdyż obsługa raczej nie pozwoli nam z nim wejść na teren archeologiczny. Czytałem o przypadkach, że komuś udało się drona wnieść pod warunkiem podpisania dokumentów o nie lataniu w tym miejscu.
Świątynie w Valle dei Templi Agrigento
Na terenie Valle dei Templi zobaczyć można kilka pięknych świątyń z czasów greckich, z których w najlepszym stanie zachowała się Świątynia Concordii. Obiekty powstały w stylu doryckim i zbudowano je z lokalnego tufu wapiennego.
Świątynia Dioskurów (Świątynia Kastora i Polluksa)
Rozpoczynając zwiedzanie od Parcheggio Porta V Valle dei Templi jednym z pierwszych miejsc, które zobaczycie będzie świątynia bliźniaków Kastora i Polluksa, zwana Świątynią Dioskurów (Tempio dei Dioscuri, Tempio I). Pozostałości w postaci 4 kolumn, które można dzisiaj zobaczyć to efekt rekonstrukcji przeprowadzonej 200 lat temu. Znajduje się tam również okrągły ołtarz poświęcony podziemnym bóstwom.
Świątynia Zeusa
Świątynia Zeusa (Tempio di Zeus Olimpio, Tempio di Giove) była największą w całym kompleksie i powstała po 480 roku p.n.e.. Przed nią znajdował się sporej wielkości ołtarz, który najprawdopodobniej służył do składania hekatomby, czyli ofiary ze stu wołów składanej Zeusowi. Świątynia najprawdopodobniej nigdy nie została ukończona, gdyż miasto zostało najechane przez Kartagińczyków.
Świątynia Heraklesa
Świątynia Heraklesa (Tempio di Eracle, Tempio di Ercole) jest najstarszą na terenie parku archeologicznego i zbudowano ją pod koniec VI wieku p.n.e. i posiadała 38 kolumn w stylu doryckim. Do dzisiaj zachowało się kilka z nich, które robią wrażenie.
Świątynia Concordii (Świątynia Zgody)
Świątynia Concordii zwana Świątynią Zgody (Tempio della Concordia) jest najlepiej zachowaną na terenie całego kompleksu w Dolinie Świątyń w Agrigento. Zbudowano ją około 430 roku p.n.e.. W VI wieku została przekształcona w kościół, co prawdopodobnie przyczyniło się do przetrwania w dobrym stanie, w jakim jest dzisiaj. W połowie XVIII wieku obiekt przeszedł remont, a nazwa Świątynia Zgody została nadana właśnie po nim.
Świątynia Junony Łacińskiej
Świątynia Junony Łacińskiej (Tempio di Giunone) położona jest we wschodniej części parku archeologicznego. Powstała około połowy V wieku p.n.e. Należy do lepiej zachowanych obiektów na terenie Valle dei Templi.
Świątynia Hefajstosa
Świątynia Hefajstosa (Tempio di Efesto) położona jest za torami kolejowymi w zachodniej części kompleksu. Zbudowano ją w drugiej połowie V wieku p.n.e., a do dzisiejszych czasów przetrwały tylko dwie kolumny.
Na terenie Valle dei Templi znajdują się również inne ciekawe miejsca, jak nekropolie, pozostałości teatru oraz ogród Kolymbethra. W mojej ocenie park jest miejscem, które koniecznie powinno zobaczyć się na Sycylii.
Schody Tureckie (Scala dei Turchi)
Schody Tureckie (Scala dei Turchi) to piękny biały klif o wysokości około 90 metrów. Mieszczą się kilka kilometrów od Agrigento, gdzie można zobaczyć piękną Dolinę świątyń. Cała formacja wygląda niczym schody opadające do morza. Klif swoją barwę zawdzięcza wapiennej skale, która nazywana jest marglem. Według legendy saraceńscy Piraci mieli cumować w pobliżu statki, po schodach wspinać się na klif, aby atakować pobliskie osady. Mieszkańcy Sycylii nazywali ich Turkami, stąd obecna nazwa miejsca. Auto można zostawić w pobliżu przy ulicy, a wstęp jest bezpłatny.
<
<
Jeśli będziecie w Agrigento, to zobaczyć można tam kilka innych ciekawych zabytków, do który warto zaliczyć katedrę di San Gerlando, czy inne świątynie. My samo miasto odpuściliśmy, ale z perspektywy czasu myślę, że mogliśmy je zwiedzić.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂