Silesianka to ciekawy szlak obejmujący 34 wieże i platformy widokowe położone w Polsce oraz Republice Czeskiej. Po stronie polskiej znajduje się 11 obiektów, a po czeskiej 23. Najciekawsze jest to, że konstrukcje są zupełnie różne, czasem są to typowe wieże widokowe, jak Graniczne Meandry Odry, ale bywają również nietypowe, jak wieża Bolt Tower znajdująca się na szczycie dawnego wielkiego pieca. Zapraszam Was serdecznie do krótkiego przewodnika po wybranych atrakcjach szlaku Silesianka.
1. Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich
2. Wieża widokowa przy ruinach zamku w Tworkowie
3. Wieża widokowa Graniczne Meandry Odry
4. Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim
5. Wieża widokowa z platformą w Pogrzebieniu
6. Platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
7. Wieża widokowa Nowego Ratusza w Ostrawie
8. Wieża Bolt Tower w Ostrawie
9. Wieża widokowa „Hláska” w Opavie
10. Platforma widokowa Bezruča w Hradec nad Moravicí
11. Pozostałe wieże i platformy na terenie Polski
12. Pozostałe wieże i platformy na terenie Czech
Silesianka szlak wież widokowych
Silesianka jest transgranicznym projektem, który powstał kilka lat temu i cieszy się sporą popularnością. Swoim obszarem obejmuje wiele gmin na pograniczu polsko-czeskim, a infrastruktura pozwala na zobaczenie pięknych widoków. Na całym terenie znajdują się liczne ścieżki rowerowe, piesze, a także infrastruktura noclegowa i restauracyjna.
Przy wieżach i platformach widokowych znajdują się tablice informacyjne z mapami, a także pieczątki, które można kolekcjonować podczas zwiedzania. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.
We wrześniu 2023 roku miałem okazję zobaczyć 10 obiektów znajdujących się na szlaku. Poniżej przedstawiam opis wybranych miejsc.
Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich
Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich jest metalową konstrukcją o wysokości ponad 21 metrów, a sam punkt widokowy znajduje się na wysokości 17,5 metra. Obok konstrukcji mieści się tężnia solankowa oraz zabytkowy drewniany kościół z XVII wieku. Czynna jest przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny.
Wieża widokowa przy ruinach zamku w Tworkowie
Punkt widokowy w Tworkowie znajduje się na zamkowej wieży zegarowej. Zamek powstał w XVI wieku, w późniejszych latach był przebudowany. Wysokość wieży wynosi 26 metrów. Czynna jest sezonowo, a wstęp jest bezpłatny.
Wieża widokowa Graniczne Meandry Odry
Wieża widokowa Graniczne Meandry Odry położona jest malowniczo nad Odrą nieopodal Chałupek. Metalowa konstrukcja ma 27 metrów wysokości i można z niej podziwiać wijącą się niczym wąż Odrę. Czynna jest sezonowo, a wstęp jest bezpłatny.
Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim
W Wodzisławiu Śląskim punkt widokowy znajduje się na Baszcie Rycerskiej (zwanej Romantyczną) położonej na wzgórzu nieopodal miasta. Obiekt stylizowany jest na średniowieczną konstrukcję, ale tak naprawdę wieża powstała w XIX wieku. Jej wysokość wynosi około 15 metrów. Czynna jest sezonowo, a wstęp jest bezpłatny.
Wieża widokowa z platformą w Pogrzebieniu
Wieża widokowa w Pogrzebieniu jest metalową konstrukcją w kształcie ostrosłupa. Ma około 20 metrów wysokości, ale taras znajduje się na wysokości 9 metrów. Obok wieży mieści się platforma widokowa. Wstęp jest bezpłatny, a punkt czynny jest sezonowo.
Platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
Platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu dostępna jest przez cały rok, a dostęp do niej jest bezpłatny. Jej wysokość wynosi zaledwie 12 metrów, ale podziwiać można z niej niesamowity labirynt “Zaczarowany Ogród”. W okolicy mieści się mini zoo oraz ścieżka edukacyjna.
Wieża widokowa Nowego Ratusza w Ostrawie
Wieża widokowa Nowego Ratusza w Ostrawie powstała w 1930 roku i na ponad 85 metrów wysokości. Sam punkt widokowy znajduje się na poziomie 73 metrów powyżej ziemi. Na górę wjeżdża się windą, wieża dostępna jest przez cały rok, a wstęp jest płatny 80 koron. Pełny cennik oraz godziny otwarcia znajdziecie na tej stronie.
Wieża Bolt Tower w Ostrawie
Wieża Bolt Tower to jeden z najciekawszych obiektów znajdujących się na szlaku Silesianka. Znajduje się na konstrukcji Wielkiego Pieca w przemysłowym kompleksie Dolní Vítkovice w Ostrawie. Punkt widokowy położony jest na wysokości 75 metrów, co czyni go najwyżej położonym ze wszystkich. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 250 koron, a miejsce dostępne jest przez cały rok. Pełny cennik znajdziecie na stronie.
Wieża widokowa „Hláska” w Opavie
Wieża widokowa „Hláska” znajduje się w Opavie w miejskim ratuszu. Z góry z wysokości około 35 metrów można podziwiać miasto, a sama wieża ratusza ma ponad 60 metrów wysokości. Wstęp jest płatny (bilet dla osoby dorosłej kosztuje 30 koron), a pełny cennik znajduje się na tej stronie.
Platforma widokowa Bezruča w Hradec nad Moravicí
Platforma widokowa Bezruča ma zaledwie 9 metrów wysokości, a sam taras tylko 4 metry, niemniej konstrukcja położona jest na wzgórzu o wysokości 435 metrów n.p.m. Miejsce dostępne jest cały rok, a wstęp w okresie od kwietnia do października jest płatny 50 koron (osoba dorosła). Pełny cennik wstępu do zamku znajduje się na stronie.
Pozostałe wieże i platformy na terenie Polski
– Wieża widokowa we Włodzieninie
– Platforma widokowa w Mszanie
– Wieża widokowa w Starym Ratuszu w Głubczycach
– Wieża widokowa w Baborowie
– Platforma widokowa w Grabówce
Pozostałe wieże i platformy na terenie Czech
– Wieża widokowa „Vikštejn”
– Zamek Štramberk z wieżą Trúba
– Wieża widokowa Veselská
– Wieża widokowa „Velký Javorník”
– Wieża widokowa „Těchanovická Vyhlídka”
– Wieża widokowa „Šibenice” – Stěbořice
– Wieża widokowa „Šance” – Jakubčovice
– Wieża strażnicza Zamku Starý Jičín
– Wieża widokowa „Sosnová”
– Wieża widokowa „Slatina”
– Platforma widokowa Bezruča
– Kopřivnice
– Wieża widokowa „Pohoř-Olšová”
– Pomnik Śląskiego Ruchu Oporu Na Ostrá Hůrka – Háj Ve Slezsku
– Wieża Starego Ratusza – Ostrava
– Wieża widokowa „Kanihůra”
– Wieża Wwdokowa „Hošťálkovice”
– Wieża widokowa „Halaška”
– Wieża widokowa „Bílá Hora”
– Wieża widokowa „Blahutovice”
Lista obiektów na szlaku Silesianka jest bardzo pokaźna, a miejsca są bardzo ciekawe. Gorąco zachęcam Was do odwiedzenia tego szlaku.
Artykuł powstał przy współpracy z Euroregion Silesia – Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry i ma charakter promocyjny.