Ten wpis jest kontynuacją poprzedniego tekstu o warszawskiej Pradze, który powstał rok temu.
Co zobaczyć na warszawskiej Pradze?
W bieżącym roku bardzo często podróżuję do Warszawy i równocześnie często odwiedzam Pragę, ponieważ polubiłem tę dzielnicę, gdyż ma ona niesamowity klimat.
#DOM Z SYRENĄ NA INŻYNIERSKIEJ
Spacer po Pradze rozpocząłem od ulicy Inżynierskiej, przy której mieści się budynek dawnej zajezdni tramwajów “Dom pod Syreną”.
Co zobaczyć na warszawskiej Pradze?
W 1866 pierwszy tramwaj konny wyruszył stąd na ulice miasta i połączył dworce kolejowe Wileński i Wiedeński.
W 1908 przystosowano zajezdnię do tramwajów elektrycznych, a obecny budynek powstał w latach 1921-1922 roku.
W 1925 roku tramwaje zostały przeniesione do nowej zajezdni przy Kawęczyńskiej. Jako ciekawostkę wspomnę, że kilka lat po tramwajach miejsce to przejęły autobusy, a mieściło się ich tam aż 28.
#KAMIENICA TOWARZYSTWA AKCYJNEGO PRZECHOWYWANIA MEBLI A. WRÓBLEWSKIEGO
Dokładnie naprzeciwko “Domu pod Syreną” znajduje się inna zabytkowa kamienica Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania Mebli Adolfa Wróblewskiego. Zespół czterech budynków powstał w latach 1910-1914 i przetrwał wojnę w niezniszczonym stanie. Mieściła się tam firma zajmująca się organizacją przeprowadzek oraz magazynowaniem mebli.
#MURALE MAŁA 4-6
Z Inżynierskiej skierowałem się na Małą, gdzie na kamienicach nr 4 oraz 6 można obejrzeć dwa murale. Ulica powstała w 1877 roku, a jej sceneria pozostała od tego czasu niemal niezmieniona. Kręcono tam m.in. Pianistę Romana Polańskiego. W podwórku między kamienicami 4 i 6 w 2012 powstało ciekawe dzieło geometryczne stworzone przez francuskiego artystę Eltono, który współpracował z miejscowymi dziećmi.
Na ścianie po drugiej stronie podwórka można podziwiać układankę złożoną z kilku niewielkich malowideł wykonanych przez Eltono, Pawła Ryżko, Graphic Surgery, CT i Wooda.
Murale na warszawskiej Pradze
W wielu miejscach można podziwiać drobne nadruki na murach (nie są to murale, tylko naklejone plakaty), które przedstawiają postacie.
#MURAL WARSAW FIGHT KLUB
Mural Warsaw Fight Club znajduje się przy Środkowej 17. Przedstawia dwóch bijących się mężczyzn ubranych w stroje z XIX wieku. Jego autorem jest znany artysta o światowej sławie Conor Harrington.
Atrakcje warszawskiej Pragi
#KOLOROWE PODWÓRKO PRZY 11 LISTOPADA 22
Bardzo ciekawym miejscem, którego nie można przegapić jest kolorowe podwórko z muralami przy 11 listopada 22, które otoczone jest w całości przez kolorowe malowidła.
Przy okazji warto zajrzeć tam do klubokawiarni Chmury, której wystrój jest wręcz niesamowity.
Czy warszawska Praga jest bezpieczna?
#MURAL WARSZAWA WSCHODNIA
Przy Strzeleckiej 26 znajdziemy najpiękniejszy mural warszawskiej Pragi. Jego autorem jest światowej sławy artysta pochodzenia hiszpańskiego Sebas Velasco. Dzieło jest dumą dzielnicy.
Niestety, gdy odwiedziłem to miejsce w maju okazało się, że jest ogrodzone przez parkan. Porozmawiałem chwilę z miejscowymi i okazało się, że większość ludzi wyprowadziła się i pozostały tylko trzy ostatnie rodziny. Miejmy nadzieję, że budynki nie zostaną zniszczone, tylko wyremontowane, a murale znajdujące się na kamienicy pozostaną.
#MURAL PLAC ZABAW
W poprzednim akapicie celowo użyłem słowa “murale”, ponieważ w drugiej części kamienicy przy Stalowej 41 znajduje się kolejne dzieło z 2015 roku “Plac Zabaw”. Jego autorem jest Ernest Zacharevic.
#MURAL PRZY CZYNSZOWEJ
Nieopodal Stalowej przy Czynszowej można odkryć kolejne dzieło.
Obok znajduje się tablica informująca o starym bazarze, który kiedyś się tam znajdował.
#PRASKIE KAPLICZKI
Spacerując po Pradze warto zajrzeć czasem na jakieś podwórko.
W wielu z nich mieszczą się kapliczki. Sfotografowane podwórko znajduje się przy Stalowej. Kapliczki powstały w czasie II wojny światowej i miały ocalić ludzi i domy. Podobno w całej Warszawie jest ich ponad 200.
Inna kapliczka przy Brzeskiej.
#MURAL LOESJE
Przy Stalowej 38 mieści się kolejny mural Loesje.
#MURAL KOLUMNY
Kawałek dalej przy Stalowej 46 jest kolejny mural, którego autorem jest ukraiński artysta Wulfius Dmytro oraz miejscowe dzieci. Mural “Kolumny” powstały w 2012 roku i przedstawia połamane greckie kolumny i czerwone baloniki.
#MURAL ANIA
Mural Ania znajduje się przy Stalowej 50 (naprzeciw muralu Kolumny). Powstał w 2016 roku jako tło reklamy lodów MC Donalds.
#ZAKŁAD MIĘSNY
Przy Wileńskiej 25 znajduje się Zakład Mięsny.
Zachęcam do wejścia do środka. Na zewnętrznych ścianach lokalu można podziwiać grafiki w stylu Banksego.
Wewnątrz znajduje się restauracja, a wystrój jest pozostałością po dawnym zakładzie mięsnym, który mieścił się w tym miejscu.
#WARSZAWSKIE ANIOŁY
Na warszawskiej Pradze można spotkać kilka niewielkich posągów z serii Warszawskie Anioły w ramach projektu “Miasto Aniołów”.
Pierwszy z nich znajduje się nieopodal wejścia do Galerii Wileńskiej.
Drugi posąg składający się z trzech aniołków jest przy Ząbkowskiej (nieopodal skrzyżowania z Targową).
Trzeci mieści się koło Urzędu dzielnicy Praga.
#MURAL DESPERADOS
Na ścianie przy Ząbkowskiej obok aniołków znajduje się mural Desperados. Powstał w 2017 roku.
Na ścianie sąsiedniej kamienicy można podziwiać kilka mniejszych malowideł autorstwa Anny Marciniak oraz Michała Frydrycha. Murale powstały w 2005 roku i przedstawiają kobietę karmiącą gołębie, psy i koty na smyczy oraz parę siedzącą w barze.
#KLATKA PRZY TARGOWEJ 57
Przy Targowej 57 (wejście od Kłopotowskiego) znajduje się najpiękniejsza klatka schodowa w Warszawie.
Rok temu wszedłem do niej na tzw. “krzywy ryj”, ale w tym roku zadzwoniłem pod numer telefonu znajdujący się przy wejściu i po krótkiej rozmowie mogłem wejść do środka i “czuć się jak w domu” 🙂
Od poprzedniego roku klatka przeszła generalny remont, muszę przyznać, że wchodząc poprzednio po schodach miałem wrażenie, że się zaraz zawalą. Po remoncie klatka ma zupełnie inne kolory niż poprzednio (wtedy dominował zielony). W moim odczuciu poprzedni był ładniejszy, ale o gustach się nie dyskutuje. Miejsce robi wrażenie.
#PRASKA KAPELA PODWÓRKOWA
Spacerując po Pradze warto zajrzeć na róg Kłopotowskiego i Floriańskiej, gdyż znajduje się tam pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej.
#CENTRUM ZARZĄDZANIA ŚWIATEM
Centrum Zarządzania Światem to kolejna praska restauracja, którą chciałbym Wam pokazać.
Znajduje się przy Okrzei. Ma ciekawy wystrój i dobre piwo, a ja uwielbiam tam zjeść placki alzackie, które są wyśmienite.
Wewnątrz są drzwi ukryte za półką z książkami.
#BAZAR RÓŻYCKIEGO
W kwartale ulic Targowej, Ząbkowskiej i Brzeskiej znajduje się zabytkowy bazar założony pod koniec XIX wieku, a handluje się tam aż do dnia dzisiejszego.
#MURAL WIELKA GĘŚ
Przy Brzeskiej 14a nieopodal Bazaru Różyckiego znajduje się mural Wielka Gęś, którego autorem jest Diego Miedo oraz praskie dzieci.
#MURAL MORZE DLA BRZESKIEJ
We wpisie z ubiegłego roku wspominałem o muralu Morze dla Brzeskiej, ale niestety jest on zniszczony i zamalowany.
#MURAL TWARZE NA BRZESKIEJ
Na tej samej kamienicy co nieistniejące już Morze dla Brzeskiej (przy Brzeskiej 6) znajduje się mural Twarze na Brzeskiej.
#MURAL MUCHOZOL
Przy Targowej 22 można podziwiać stary mural Muchozol (środek chemiczny), który powstał jeszcze w czasach PRL.
#MURAL DZIURA W CAŁYM
Mural Dziura w Całym znajduje się przy Mickiewicza 1 (nieopodal Targowej) i namalował go artysta o pseudonimie 1010. Dzieło powstało w 2015 roku.
#MURAL LOJALNI PRADZE
Mural Lojalni Pradze jest nowym dziełem. Mieści się przy Targowej 15 i powstało na zlecenie Galerii Wileńskiej.
#MURAL THIS WAY
W 2012 roku na murze Fabryki Wedla powstał mural “This Way”.
Projekt był inspirowany Euro 2012.
Na tym zakończę spacer po Pradze. Co prawda dysponuje ona jeszcze ogromną ilością ciekawych miejsc, ale wspomnę o nich w innych relacjach.
Na dzień dzisiejszy Praga jest stosunkowo bezpieczną dzielnicą, jak chodziłem tam rok temu to miałem pewne obawy, ale obecnie poruszam się tam bez przeszkód.
Każdy z Was może poszukać murali na własną rękę, wystarczy zapuścić się w klimatyczne uliczki i rozglądać się dookoła 🙂
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Super się z Tobą spacerowało po Pradze!!! P.S. Zdjęcia klatek schodowych najlepsze 🙂
Dzięki 😉
Wow! Super wpis! Pokazałeś miasto którego nie znam, a mieszkam prawie od urodzenia! Dzięki!
Cieszę się, że wpis się podobał 🙂
W bramie przy kamienicy Stalowa/Czynszowa jest jeszcze jeden mało znany zabytek… Na drzwiach oryginalne obwieszczenie o wyborach z 1989 roku.
Sprawdze. Dzięki 🙂
Byłem w październiku i widziałem, że „Warszawa Wschodnia” już była zasłonięta 🙁
Dla mnie to niszczenie, ale dla dewelopera liczy sie kasa…..
Aktualnie oba murale, „Warszawa Wschodnia” oraz „Plac zabaw” zostały całkowicie zasłonięte przez nowe budynki 🙁