Ten wpis jest ostatnią częścią z Berlina, w którym spędziliśmy kilka dni. Czy warto pojechać do Berlina? Jakie są atrakcje Berlina? Koniecznie przeczytajcie.
Rano po śniadaniu opuściliśmy hotel i udaliśmy się w stronę parku Volkspark Friedrichshain, dokąd mieliśmy kilkadziesiąt minut marszu.
Booking.comBerlin atrakcje
#VOLKSPARK FRIEDRICHSHAIN
Volkspark Friedrichshain jest najstarszym parkiem publicznym w Berlinie, a przy okazji drugim co do wielkości. Powstał około połowy XIX wieku.
W trakcie wojny park został znacznie zniszczony, ponieważ na jego terenie znajdowały się wieże przeciwlotnicze (Flakturme).
Na obrzeżach parku znajduje się Fontanna Bajek (Märchenbrunnen), w której są posągi z postaciami z baśni braci Grimm.
Co zobaczyć w Berlinie?
Sam park jest ciekawym miejscem, w sam raz na spacery. Można w nim odpocząć od zgiełku miasta.
Ciekawostką jest Dzwon Pokoju podarowany przez miasta Hiroshima i Nagasaki w 1989 roku.
Z parku skierowaliśmy się w stronę stacji S-Bahn Berlin Greifswalder Straße i pojechaliśmy w stronę Pałacu Charlottenburg (stacja Westend).
Gdzie spać w Berlinie?
#PAŁAC CHARLOTTENBURG
Pałac Charlottenburg (Schloss Charlottenburg) to zespół pałacowo-parkowy.
Czy warto pojechać do Berlina?
Należy do najpiękniejszych obiektów w Berlinie.
Zbudowano go na przełomie XVII i XVIII wieku.
Najciekawsze atrakcje Berlina
Obecnie w środku mieszczą się muzea.
Najciekawsze atrakcje w Berlinie.
Dostępne do zwiedzania są Stary i Nowy Pałac, Pawilon Schinkla, Belweder oraz Mauzoleum Królowej Luizy.
My nie zwiedzaliśmy pałacu.
Wstępy w zależności od miejsca kosztują 3-10E, natomiast bilet do wszystkich obiektów to wydatek 17E.
Na tyłach pałacu znajduje się sporej wielkości przepiękny ogród.
Ciekawe miejsca w Berlinie.
#RATUSZ CHARLOTTENBURG
Ratusz Charlottenburg mieści się kilka minut marszu od Pałacu Charlottenburg. Nie wchodziliśmy do środka, ale z zewnątrz to bardzo ciekawy budynek. Warto wspomnieć, że Charlottenburg było kiedyś oddzielnym miastem pod Berlinem, które przez pewien czas było najbogatszym miastem Prus.
#LIETZENSEE PARK
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia był Lietzensee Park, w którym główną atrakcją jest jezioro.
Berlin Street Art
Po jednej ze stron widoczne są budynki, a na dwóch z nich są murale, który powodują, że zwykła ściana wygląda jak kolejny budynek.
Jest to idealne miejsce, żeby poczekać w nim na autobus, ponieważ park znajduje się kilka minut marszu od dworca autobusowego Berlin ZOB.
Najciekawsze muzea w Berlinie
#BERLIN ZOB
Berlin ZOB jest głównym dworcem autobusowym w Berlinie. Poświęciłem mu osobny akapit, ponieważ znajduje się on kilka kilometrów od centrum miasta. Każdy, kto przyjeżdża autokarem np. Flixbus lub innych przewoźników to na 99% trafi właśnie tutaj.
Samo miejsce nie jest szczególnie atrakcyjne. Zwykły dworzec autobusowy, dodatkowo był w remoncie. Niemniej jest niewielka poczekalnia, są punkty gastronomiczne, toaleta (płatna), przechowalnia bagażu, a dodatkowo wszystkie przystanki są dobrze oznakowane oraz mają wyświetlacze elektroniczne.
Do centrum można w łatwy sposób dotrzeć metrem, którego stacja znajduje się nieopodal.
Oczekując na odjazd autokaru warto rozważyć spędzenie czasu w pobliskim Lietzensee Park, który opisałem przed momentem.
Z Berlina pojechaliśmy Flixbusem do Szczecina, z którego będą kolejne relacje. Przejazd trwał około 2,5h i minął spokojnie. Za bilety zapłaciliśmy około 36zł od osoby.
Wyjazd do Berlina zaplanowany był z dużym wyprzedzeniem, ale sam pomysł był bardzo spontaniczny. Pewnego zimowego dnia kupiłem bilety na Wyspy Zielonego Przylądka, do których potrzebna jest wiza, a taką można uzyskać m.in. w ambasadzie w Berlinie (w Polsce nie ma możliwości), więc stąd szybka decyzja o wyjeździe. Wcześniej nie planowaliśmy pojechać do stolicy Niemiec, gdyż nigdy nie było nam po drodze. Niemniej Berlin był na naszej liście miejsc do zwiedzenia i zakładam, że w późniejszym czasie byśmy to zrobili 🙂
Berlin miasto street artu
Odpowiadając na pytanie, czy nam się tam podobało? Odpowiem krótko, że tak, a nawet bardzo. Berlin to bardzo specyficzne miasto. Znajduje się blisko polskich granic, więc na ulicy spotkamy mnóstwo Polaków. Sam doświadczyłem sytuacji, gdy próbowałem w sklepie moim łamanym niemieckim porozumieć się ze sprzedawczynią, a ona słysząc wcześniej moją rozmowę z żoną po polsku odezwała się do mnie w ojczystym języku 🙂
Berlin jest miastem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Są przepiękne ogromne parki. Dostępne są liczne muzea z ciekawymi ekspozycjami. Architektura miejska z XVIII i XIX wieku również robi wrażenie. Ponadto sam Berlin to jedno wielkie muzeum streetartu, który jest obecny na każdym kroku.
Nie powiem, że Berlin jest świetnym i przepięknym miastem. Miewa swoje gorsze strony. Niestety w wielu miejscach jest tam brudno, czasem śmierdzi, wiele miejsc jest zaniedbanych. Mimo wszystko jest przewaga tych ciekawszych i ładniejszych. Spacerując po mieście za dnia i wieczorami nie odczuwaliśmy jakiegoś niebezpieczeństwa, bądź zagrożenia.
Czy pojadę do Berlina w przyszłości? Nie mówię nie, ponieważ chciałbym zwiedzić kiedyś Wyspę Muzeów, a miasto z całą pewnością mnie nie rozczarowało 🙂
Pozostałe wpisy:
Berlin część 1
Berlin część 2
Tropical Islands
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂