Burano jest jedną z najciekawszych wysp położonych w okolicy Wenecji. Znana jest z produkcji koronki oraz kolorowych domów, które prezentują się niesamowicie i robią ogromne wrażenie, szczególnie podczas słonecznej pogody. Jej zwiedzanie można połączyć z zobaczeniem Murano, którą będziecie mijać w drodze na Burano. Zapraszam Was do lektury przewodnika po tej cudownej wyspie.
1. Jak dostać się na Burano?
2. Mazzorbo i kościół św. Katarzyny
3. Kanały na Burano
4. Kolorowe domy na Burano
5. Bepi’s House
6. Muzeum Koronek (Museo del Merletto)
7. Kościół św. Marcina i krzywa wieża
8. Wyspa Torcello
Co zobaczyć na Burano?
Burano oddalone jest od Wenecji o 7 kilometrów i dostanie się tam wymaga czasu, dlatego warto rozpocząć zwiedzanie o możliwie najwcześniejszej porze. Wyspa słynie z kolorowych domów, a według legendy kolory wzięły się stąd, że wypływający na połów rybacy często nadużywali alkoholu i mylili domy, więc ich żony malowały je na różne kolory, żeby łatwo mogli własne domy odróżnić. Główną specjalnością wyspy jest produkcja koronek, a największy jej rozkwit miał miejsce w XVI wieku. Na Burano znajduje się nawet muzeum poświęcone koronkom.
Burano najważniejsze informacje
Jak dostać się na Burano?
Na Burano najprościej dostać się promem nr 12 odpływającym z Fondamenta Nove, które położone jest w północnej części Wenecji, a tam z kolei dopłyniecie vaporetto 4.1 z Piazzale Roma. Pojedynczy bilet kosztuje 9,5 euro (w jedną stronę), więc zastanówcie się, czy nie lepiej wykupić biletu okresowego np. na 2 dni za 35 euro, szczególnie jeśli planujecie jeszcze Murano. Ten bilet dodatkowo będzie Was upoważniał do przejazdów na terenie Mestre i pomiędzy Wenecją i Mestre. W tym celu najlepiej skorzystać z aplikacji AVM Venezia, którą pobierzecie ze sklepów Google i AppStore. Jeśli kupicie bilet papierowy to pamiętajcie, aby go skasować.
Czas podróży w jedną stronę to około godzina, a jeśli planujecie tego samego dnia zwiedzić Murano to proponuję Burano zobaczyć jako pierwsze. Oprócz niej warto jeszcze zobaczyć pobliską wyspę Torcello, na której znajduje się bazylika Santa Maria Assunta di Torcello. Zwiedzanie Burano warto rozpocząć od przystanku Mazzorbo na wyspie o tej samej nazwie, która połączona jest z Burano mostem.
Mazzorbo i kościół św. Katarzyny
Mazzorbo jest niewielką wyspą położoną obok Burano, a obie wyspy połączone są mostkiem. Prom nr 12 zatrzymuje się najpierw tam, więc jeśli przypłyniecie na Burano to warto wysiąść właśnie na tej wyspie, gdyż Mazzorbo jest pusta i nie spotkacie na niej zbyt wielu turystów, a dodatkowo znajduje się tam Kościół św. Katarzyny z XIV wieku, który warto zwiedzić. Spacerując wzdłuż kanałów na Mazzorbo z pewnością zauważycie i docenicie ciszę, jaka tam panuje w przeciwieństwie do gwaru całej wyspy.
Najciekawsze atrakcje Burano
Spacer od kościoła św. Katarzyny na Mazzorbo do Burano zajmie Wam kilkanaście minut, więc jeśli nie spieszycie się ze zwiedzaniem to warto tam zajrzeć.
Kanały na Burano
Burano słynie z kolorowych domów i koronek. Wspomniane zabudowania położone są nad bardzo wąskimi trzema kanałami, które przecinają wyspę. Nie są one zbyt długie i warto poświęcić trochę czasu na spacer wzdłuż nich. Łączna ich długość to około 1300 metrów, a położone nad nimi niewielkie mosty dodają wiele uroku. Najbardziej widowiskowy jest most Tre Ponti położony w miejscu, gdzie łączą się dwa kanały.
Kolorowe domy na Burano
Burano słynie z kolorowych domów, które najlepiej prezentują się podczas słonecznej pogody. Związana jest z nimi legenda, według której mieszkańcy płynący na ryby nadużywali alkoholu i wracając często mylili domy, więc ich kobiety wpadły na pomysł, by pomalować domy w różne barwy, aby było łatwiej do nich trafić. Taka tradycja pozostała do czasów współczesnych.
Bepi’s House
Najbardziej kolorowym domem na Burano jest Bepi’s House, który znajdziecie w centralnej części wyspy. Bepi’s House zwany jest również domem cukierków, a oprócz kolorów zdobią go także figury geometryczne.
Muzeum Koronek (Museo del Merletto)
Museo del Merletto, czyli Muzeum Koronek położone jest przy Piazza Baldassare Galuppi. Wstęp do jego wnętrza kosztuje 5 euro, a pełny cennik i godziny otwarcia znajdziecie na stronie muzeum. Samo muzeum w moim odczuciu jest przeciętne, niemniej to kwestia gustu, a biorąc pod uwagę, że wstęp nie jest bardzo drogi to można rozważyć wizytę, ocenicie sami.
Kościół św. Marcina i krzywa wieża
Jedną z ciekawszych atrakcji położonych przy tym samym placu co Muzeum Koronek jest kościół św. Marcina (Chiesa Parrocchiale di San Martino Vescovo) z XVI wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji jest odchylona od pionu o 2 metry wieża, co widać gołym okiem.
Wyspa Torcello
Jeśli po zobaczeniu Burano pozostanie Wam trochę czasu to warto zobaczyć jeszcze pobliską wyspę Torcello, na którą dostaniecie się linią 12. Znajduje się tam Basilica di Santa Maria Assunta, czyli bazylika Najświętszej Maryi Panny. Kościół powstał w 639 roku, ale w IX i XI wieku został gruntownie przebudowany. Potem w XV i XVII stuleciu miały miejsce kolejne przebudowy.
Burano jest niesamowitą wyspą, która powinna być obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Wenecji. Kolorowe domy, które się tam znajdują są naprawdę piękne i koniecznie trzeba je zobaczyć.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Burano jest cudowne, bardzo nam się podobało 😃
Burano jest przecudne, uwielbiam!
Te kolory są zachwycające!
Piękne są takie kolorowe miasteczka 🥰
Bardzo nam się podobało na Burano 😉
Dopiero ostatnim razem tam dojechałem 🙂
Prawdziwy kolorowy zawrót głowy!
ja rowniez 🙂
Ładnie
to prawda, super miejsce 🙂