Helsinki były ostatnim przystankiem w podróży przez stolice krajów nadbałtyckich. Niestety po ciekawym Wilnie, ładnej Rydze i zadziwiającym Tallinie o Helsinkach mogę tylko powiedzieć, że są przeciętne. Ze wszystkich czterech miast były najmniej atrakcyjne i mówiąc wprost trochę się zawiodłem. Jeśli mimo wszystko macie ochotę na zwiedzenie fińskiej stolicy to serdecznie zapraszam Was do lektury przewodnika po Helsinkach.
Co zobaczyć w Helsinkach?
Helsinki są takim miastem, w którym nie znajdziemy zbyt wielu atrakcji. Oczywiście nie chcę na samym początku zniechęcać Was do wizyty w tym mieście, niemniej gdybym jeszcze raz planował wyjazd, to zamiast Helsinek rozważyłbym Petersburg. Helsinki były również najdroższym z odwiedzonych miast.
#DOJAZD
Z Polski do Helsinek dotrzemy z kilku polskich miast. Finnair oferuje bezpośrednie loty z Krakowa i Warszawy, natomiast linią Norwegian polecimy z Krakowa. Ceny bywają różne, ale za Norwegiana w drodze powrotnej zapłaciliśmy około 170zł za osobę, co uważam za bardzo dobrą cenę. Z lotniska Vanta do centrum Helsinek bez problemu można dojechać metrem za 4,6E. Podróż trwa około 40min.
Jak dotrzeć do Helsinek?
My z Tallina do Helsinek popłynęliśmy promem. Podróż zajęła około 2h, a bilety kupiliśmy na przewoźnika Eckero Line. Za bilet dla osoby dorosłej zapłaciliśmy 19E, a dla dziecka 10E. Rejs przez zatokę upłynął szybko i bez problemów.
#NOCLEG
Nocleg zarezerwowaliśmy przez booking.com, a nasz wybór padł na Eurohostel, który w chwili pisania postu miał 8.1/10, więc całkiem nieźle. Obiekt mieści się w dzielnicy Katajanokka nieopodal Soboru Uspieńskiego.
Hostel wewnątrz wygląda jak stary szpital.
Gdzie nocować w Helsinkach?
Za dwie noce w trzyosobowym pokoju zapłaciliśmy 200E. Śniadanie było płatne dodatkowo. W pokoju nie było toalety, ani aneksu kuchennego, niemniej na każdym piętrze były łazienki oraz kuchnia. Wnętrza były czyste i w tej kwestii nie było się do czego doczepić. Śniadanie to wydatek 10,50E, ale słyszałem, że jest kiepskie. Ogólnie hostel polecam, bo jest to dobre miejsce noclegowe w ciekawej lokalizacji.
Booking.com#RESTAURACJE
W Helsinkach skorzystaliśmy z oferty gastronomicznej na Kauppatori, czyli na Placu Targowym. Znajduje się tam mnóstwo straganów ze świeżym jedzeniem, a za 9-10E możemy się najeść. Ja za cenę 10E zjadłem kulki ziemniaczane z rybą i sałatką. Wszystko było bardzo dobre i świeże.
Dodatkowo w Parku Esplanadi w sobotę pojawiło się mnóstwo stoisk z jedzeniem azjatyckim, brazylijskim oraz z wielu innych stron świata, gdzie można było znaleźć coś dla siebie w kwocie zaczynającej się od 6E.
Gdzie dobrze zjeść w Helsinkach?
Dodatkowo koleżanka mieszkająca w Helsinkach podsunęła mi kilka innych restauracji:
– Date + Kale (wegańskie jedzenie)
– Kiila Food&Bar (tanie jedzenie)
– Café Bar No 9 (kuchnia europejska)
– Piece 'n’ Love (dobra pizzeria)
– Levant Restaurant
A więc posileni oraz zameldowaniu w hostelu możecie udać się na zwiedzanie 🙂
Helsinki najciekawsze atrakcje
#BAD BAD BOY
Monument “Bad Bad Boy” mieści się przy centrum handlowym na ulicy Tyynenmerenkatu. Była to pierwsza atrakcja, którą widzieliśmy po opuszczeniu portu. Pomnik przedstawia sikającego faceta. U jednych powoduje uśmiech, a u innych konsternację.
#KAIVOPUISTO
Kaivopuisto to park położony w południowej części miasta nad zatoką. Warto podejść do niego, gdyż jest ładny i jest z niego piękny widok na okolicę. W najwyższej części parku mieści się obserwatorium.
Warto przespacerować się od od parku do centrum wzdłuż zatoki.
#PARK TAHTITITORNINVUOREN PUISTO
Park Tahtititorninvuoren Puisto mieści się na północ od Parku Kaivopuisto. W najwyższej części znajduje się obserwatorium. W południowej części parku jest niewielka sadzawka z monumentem.
#STARA HALA TARGOWA (VANHA KAUPPAHALLI)
Vanha kauppahalli to Stara Hala Targowa znajdująca się nieopodal Kauppatori. W środku znajdują się restauracje oraz punkty handlowe.
#PARK ESPLANADI
Park Esplanadi to kolejne zielone miejsce na mapie miasta. Ciągnie się od Szwedzkiego Teatru aż do fontanny Havis Amanda obok Placu Targowego.
Podczas naszego pobytu miał tam miejsce jakiś festyn i było mnóstwo stoisk z jedzeniem, głównie azjatyckim.
#PLAC SENACKI
Senaatintori to Plac Senacki, który znajduje się kilka minut marszu od Placu Targowego. Jest to najbardziej reprezentacyjne miejsce w fińskiej stolicy. Na środku placu mieści się pomnik cara Aleksandra II.
Przy Placu Senackim znajduje się siedziba premiera oraz Uniwersytet Helsiński.
#KATEDRA
Helsińska Katedra góruje nad Placem Senackim. Zbudowano ją w pierwszej połowie XIX wieku. Należy do najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście.
#SOBÓR USPIEŃSKI
Sobór Uspieński to główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego. Świątynia powstała w drugiej połowie XIX wieku. Budynek jest bardzo charakterystyczny i mieści się w dzielnicy Katajanokka, czyli tej samej co hostel, w którym nocowaliśmy.
#LIGHTBRINGER (VALONTUOJIA)
Lightbringer (Valontuojia) to pomnik poświęcony Zimowej Wojnie 1939/40. Znajdziemy go na Placu Kasarmitori.
Najciekawsze atrakcje w Helsinkach
#STARY KOŚCIÓŁ (VANHA KIRKKO)
Stary Kościół to jedna z najstarszych świątyń w Helsinkach. Powstał w latach dwudziestych XIX wieku. Zbudowano go z drewna i miał być budowlą tymczasową.
Zaraz obok świątyni znajduje się pomnik fińskiego poety Eliasa Lönnrota.
#KAPLICA CISZY (KAMPPI CHAPEL)
Kaplica Ciszy znajduje się przy Placu Narinkka, zaraz obok centrum handlowego. Zbudowana jest z drewna i wyglądem przypomina kadłub statku. Warto wejść do środka. Niestety nie mam zdjęć z wnętrza, gdyż bardzo pilnują, żeby ich nie robić.
#RAUTATIEASEMA (DWORZEC)
Rautatieasema (dworzec kolejowy) otwarto w 1919 roku. Jest najczęściej odwiedzanym budynkiem w Finlandii. Jest również jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Helsinkach.
Najciekawsze miejsca w Helsinkach
#ATENEUM
Ateneum to muzeum sztuki, które mieści się zaraz nieopodal dworca. Wstęp do środka kosztuje 17E.
#FIŃSKI TEATR NARODOWY
Fiński Teatr Narodowy znajduje się naprzeciw Ateneum, po drugiej stronie Placu Kolejowego.
#KIASMA – MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ
Kiasma to Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które znajdziemy pomiędzy dworcem kolejowym i parlamentem. Nie wchodziliśmy do środka, ale wstęp kosztuje 15E.
Nieopodal Kiasmy można obejrzeć gmach fińskiego parlamentu.
#PLAC KANSALAISTORI
Kansalaistori to plac mieszczący się naprzeciwko parlamentu. Mieści się pomiędzy muzeum Kiasma oraz Centrum Muzycznym. Najbardziej charakterystyczny na placu jest monument Laulupuut, który przedstawia szczupaka oplecionego gałęziami olchy oraz dwie wieże zbudowane z fortepianów i drewna opałowego.
#KOŚCIÓŁ TEMPPELIAUKIO
Kościół Temppeliaukio to ciekawa świątynia wykuta w skale. Warto zajrzeć do środka. Zbudowano go w 1969 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Finlandii.
#STADION OLIMPIJSKI
Stadion Olimpijski położony jest w północnej części miasta. Przed wizytą upewnijcie się, że skończył się remont, ponieważ podczas mojej wizyty wszystko było zamknięte. Olimpiada w Helsinkach odbyła się w 1952 roku.
#ZATOKA TOOLONLAHTI
Spacerując w północnej części miasta warto podejść do parku Hesperianpuisto, który położony jest obok zatoki Toolonlahti. Sam park jest niewielki, ale za to malowniczo położony.
#KATAJANOKKA
Katajanokka to dzielnica, w której mieści się Sobór Uspieński oraz Eurohostel, w którym nocowaliśmy. Warto przespacerować się wzdłuż brzegu.
W północnej części jest ciekawa marina oraz port, w którym cumują lodołamacze.
Wieczorem warto podejść w okolice Placu Targowego, gdyż wszystkie okoliczne budynki są pięknie podświetlone.
Helsinki atrakcje
#PAŁAC PREZYDENCKI
Pałac Prezydencki znajduje się zaraz obok Placu Targowego (Kauppatori).
#MUMINKI
Muminki to nieodłączny element Finlandii. W Helsinkach znajdziemy kilka oficjalnych sklepów tzw. Moomin Shop, ale musimy się liczyć z tym, że ceny w nich będą wysokie. Niemniej dla samej atrakcji warto zajrzeć do środka 🙂
Samo miasto jest bezpieczne, a Finowie nie są agresywni. Należy bardziej uważać 6 grudnia, gdy Finlandia obchodzi Dzień Niepodległości, ponieważ Finowie nie przepadają za Rosjanami, a dla nich język polski jest bardzo podobny do rosyjskiego. Lepiej unikać wtedy wszelkich zgromadzeń, a szczególnie tych zorganizowanych przez miejscowych narodowców, którzy mogą uznać nas za obywateli rosyjskich.
Jak wspomniałem na początku artykułu Helsinki okazały się być mało ciekawym miastem. Powyższe atrakcje zdają się to potwierdzać, aczkolwiek jest kilka fajnych miejscówek, które warto odwiedzić chociażby wtedy, jeśli będziecie mieli dłuższą przesiadkę podczas lotów na helsińskim lotnisku.
Poprzednie wpisy z wyjazdu:
Wilno – najciekawsze atrakcje
Ryga – Stare Miasto
Ryga – atrakcje poza Starym Miastem
Tallin – Stare Miasto (przewodnik)
Tallin – atrakcje poza Starym Miastem
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Dla mnie Helsinki były dość mocno rozczarowujace. No może poza jedzeniem, ale generalnie słabo, w porównaniu np z Tallinnem.