Pomysł jednodniowego wyjazdu do Olsztyna narodził się w mojej głowie już ponad rok temu, ale jakoś brakowało czasu na jego realizację. Wreszcie w październiku 2019 postanowiłem zrealizować swój pomysł korzystając z faktu, że przebywałem przez jakiś czas w Warszawie. Jeśli chcecie zapoznać się z atrakcjami Olsztyna to koniecznie przeczytajcie ten przewodnik po stolicy Warmii i Mazur.
Co zobaczyć w Olsztynie?
Przyjazd z Warszawy był dla mnie najbardziej optymalny, ponieważ ze Śląska musiałbym jechać w najlepszym wypadku około 5,5h, ale patrząc na rozkład jazdy większość pociągów jedzie około 7h.
#DOJAZD
Do Olsztyna pojechałem pociągiem InterCity z Warszawy, a przejazd w jedną stronę trwał 3h. Bilet kosztował około 40zł w jedną stronę. W ciągu dnia jest kilka kursów do Olsztyna oraz powrotnych, więc każdy może wybrać dla siebie dogodną godzinę.
#RESTAURACJE
Byłem w Olsztynie zbyt krótko, żeby odwiedzić większą ilość lokali. Natomiast miałem okazję odwiedzić bardzo fajną miejscówkę na Starym Mieście o nazwie Drewno i Ogień. Zjecie tam przepyszną pizzę. Lokal pierwsza klasa. Polecam go z czystym sercem.
#KOMUNIKACJA
Wszystkie wymienione poniżej atrakcje można przejść piechotą. Natomiast nad Jezioro Ukiel dotrzecie komunikacją miejską. Z centrum kursują autobusy 107 oraz 113, a ich rozkład sprawdzicie na stronie ZDZiT.
Olsztyn najciekawsze atrakcje
#PARK IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO
Park im. Janusza Kusocińskiego był pierwszym miejscem w Olsztynie, które odwiedziłem. Była to taka mała oaza zieleni, a przy okazji na terenie parku znajduje się kilka niewielkich stawów.
#PARK CENTRALNY
Drugim terenem zielonym, który Wam polecę jest Park Centralny. Znajdziecie go nieopodal Starego Miasta. Miejsce wydało mi się bardzo spokojne, w sam raz na odpoczynek od miejskiego zgiełku.
#PLAC SOLIDARNOŚCI
Plac Solidarności powstał latach 2010-2011 w wyniku renowacji istniejącego wcześniej w tym miejscu parkingu. Całość związana jest z obchodami jubileuszu Sierpnia 80.
#PLANETARIUM
Olsztyńskie planetarium powstało w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jest drugim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce. Wstęp kosztuje 15zł.
Najciekawsze atrakcje w Olsztynie
#HALA URANIA
Hala Urania to hala widowiskowo-sportowa. Powstała pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. W środku można odwiedzić Muzeum Sportu, ale niestety nie udało mi się wejść do środka.
#OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie mieści się w dawnej wieży ciśnień. Wstęp do środka kosztuje 15zł, ale warto. Ja załapałem się na indywidualną wycieczkę z przewodnikiem 🙂
Z góry można podziwiać panoramę Olsztyna.
#STARE MIASTO
Mimo, że Olsztyn nie ma zbyt dużej starówki to jest ona przepiękna. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1353 roku. Warto pospacerować sobie uliczkami starówki.
#BAZYLIKA ŚW. JAKUBA
Zwiedzanie Starego Miasta rozpocząłem od Bazyliki św. Jakuba. Świątynia powstała w II połowie XIV wieku. Wnętrze robi wrażenie i warto wejść do środka.
Olsztyn najciekawsze miejsca
#WYSOKA BRAMA
Wysoka Brama (właściwie Górna Brama) jest jedyną pozostałą z trzech bram, które prowadziły do miasta. Powstała w XIV wieku i znajduje się w północno-wschodniej części starówki.
#STARY RATUSZ
Stary Ratusz powstał w 1500 roku. Obecnie mieści się w nim biblioteka. Budynek z zewnątrz wygląda bardzo ciekawie.
#ULICZKI STAREGO MIASTA
Będąc na Starym Mieście warto pospacerować sobie jego uliczkami. Są one przepięknie odrestaurowane. Na ulicach Starego Miasta kręcono kilka odcinków serialu “Stawka większa niż życie”.
#MOST ŚW. JANA NEPOMUCENA
Most św. Jana Nepomucena jest najstarszym mostem w mieście i mieści się w południowej części Starego Miasta w pobliżu dawnej Dolnej Bramy.
Olsztyn Stare Miasto
#POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA
Mikołaj Kopernik jest chyba najbardziej znaną osobą związaną z Olsztynem. W XVI wieku spędził w Olsztynie aż 4 lata. W miejscowym zamku można podziwiać tablicę astronomiczną, którą najprawdopodobniej własnoręcznie stworzył Kopernik. Pomnik Kopernika znajdziecie tuż przed wejściem do zamku.
#KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA ZBAWICIELA
Kościół ewangelicko-augsburski Chrystusa Zbawiciela stoi zaraz obok pomnika Mikołaja Kopernika. Powstał w drugiej połowie XIX wieku.
#ZAMEK KAPITUŁY WARMIŃSKIEJ
Zamek Kapituły Warmińskiej jest jedną z najciekawszych atrakcji w mieście. Obecnie ma w nim siedzibę Muzeum Warmii i Mazur. Wstęp do środka kosztuje 12zł. Ja zrezygnowałem z wejścia, ale warto wejść na dziedziniec, gdyż jest ładny. Można zajrzeć również do sali, w której znajduje się tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika. Wejście do tego miejsca jest darmowe. Zamek powstał w połowie XIV wieku. Przez kilka lat na zamku mieszkał Mikołaj Kopernik.
(Foto: Szalone Walizki)
Na jednej z zewnętrznych ścian można podziwiać wystający wychodek 🙂
Nieopodal zamku znajduje się Dom Gazety Olsztyńskiej będący oddziałem Muzeum Warmii i Mazur.
Obok zamku mieści się amfiteatr im. Czesława Niemena.
Najciekawsze miejsca w Olsztynie
#PARK ZAMKOWY
Park Zamkowy położony jest zaraz obok Zamku Kapituły Warmińskiej. Jednym z bardziej znanych miejsc w parku jest fontanna Ryba z dzieckiem. Jeśli tylko będziecie w okolicy to zajrzyjcie do niego.
Najpiękniejsze miejsca w Olsztynie
#FONTANNA SYMFONIA PTAKÓW
Fontanna Symfonia Ptaków (zwana Ptaki) powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku. Mieści się nieopodal zamku.
Jeśli podczas zwiedzania miasta pozostanie trochę czasu to można podejść pod Teatr im. Jaracza oraz pod Nowy Ratusz.
#JEZIORO UKIEL
Ostatnim i chyba najpiękniejszym miejscem, w które chciałbym Was zabrać jest Jezioro Ukiel. Trafiłem tam na niesamowity zachód słońca. Samo jezioro jest bardzo charakterystyczne, ponieważ składa się z czterech basenów (jakby czterech osobnych jezior). Jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Koło jeziora jest również plaża miejska.
Olsztyn Warmia i Mazury
Olsztyn jest fajnym miastem, a będąc na Warmii lub Mazurach warto tam zajrzeć. Stare Miasto jest przepiękne, a okoliczna natura wprawia w zachwyt.
Więcej o Olsztynie i okolicy możecie przeczytać u Robimy Podróże.
Ogromne podziękowania dla Szalonych Walizek za oprowadzenie po mieście 🙂
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Takie miasteczka przypominają mi moje rodzinne strony. Lasy i jezioro to miejsca, w których lubię spędzać czas 🙂
W Olsztynie i całym regionie byłem tylko raz w życiu – kiedy latały samoloty Sprint Air z Krakowa do Szyman. Żałuję, że nie mamy regularnych połączeń z regionem, bo pięknie tam, ale trzepać się samochodem czy PKP jakoś mi się nie chce.