#antekpodrozuje

Grodno na weekend - najciekawsze atrakcje (przewodnik po mieście)

extra_toc

Grodno
Grodno to miasto położone na terenie Białorusi kilka kilometrów od polskiej granicy. Jest ciekawą opcją na tzw. city break, czyli szybki weekendowy wypad, gdyż jest dobrze skomunikowane z Warszawą. Dużym plusem jest możliwość bezwizowego wjazdu do Grodna. Miasto choć ma niewielkie centrum to jest ciekawe i warto się do niego wybrać. Jak zorganizować wyjazd do Grodna? Co zobaczyć w Grodnie? Serdecznie zapraszam Was do przeczytania przewodnika po Grodnie

 

Co zobaczyć w Grodnie?

Grodno ma tyle atrakcji, że wszystkie bez większego problemu można obejść w maksymalnie 2 dni, czyli można tam spędzić udany weekend.

#WIZA NA BIAŁORUŚ

Do niedawna do kilku obszarów na Białorusi można było wjechać bezwizowo. Do takich miejsc należało m.in. Grodno i okolice, podobnie Brześć i okolice. Niedawno prezydent Białorusi podpisał dekret, w którym obszar bezwizowy przy granicy z Polską został powiększony. Mapa obszaru znajduje się na tej stronie https://bezviz.by/pl/

Grodno

Grodno

Aby wjechać bezwizowo na teren Białorusi, żeby zobaczyć Grodno lub inne miejsca w strefie bezwizowej należy wypełnić formularz na stronie https://bezviz.by/pl/

Grodno

Dane, które podajemy to imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo i numer paszportu. W kolejnym kroku należy zaznaczyć okres pobytu. Jednorazowo nie może to być dłużej niż 15 dni. Trzeba podać również adres miejsca, gdzie nocujemy np. adres hotelu. W przypadku pobytu dłuższego niż 5 dni należy zarejestrować się w służbie migracyjnej (w przypadku dłuższego pobytu hotel zrobi to za nas).

Grodno

W następnym kroku podajemy telefon oraz mail.

Grodno

Grodno ruch bezwizowy

W ostatniej części formularza musimy wskazać, które z miejsc będzie głównym miejscem wyjazdu.

Grodno

Wjazd do Grodna kosztuje 35zł, do tego obowiązkowe jest ubezpieczenie w kwocie 9zł, a do całości należy dodać jedną z wybranych przez siebie atrakcji. Nie ma obowiązku korzystania z niej, ale kupno biletu jest obowiązkowe. Najtańszy jest bilet do Muzeum Elizy Orzeszkowej (koszt 6zł na stronie), więc całość wyniesie nas 54zł.

Grodno

Ostatnim krokiem jest potwierdzenie wprowadzonych przez Was danych i dokonanie płatności. Wszystkie niezbędne dokumenty otrzymamy mailem. Należy je wydrukować i podpisać.

W ramach opłaty mamy również darmowy przejazd 5km taksówką, ale upewnijcie się co do nazwy korporacji, gdyż nie dotyczy to wszystkich.

#DOJAZD
Z Polski do Grodna można dotrzeć na kilka sposobów. Jednym z nich jest przejazd samochodem, ale wtedy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie auta, czyli tzw. “zieloną kartę”, którą od ręki wyrobicie u swojego ubezpieczyciela. Informacje o tym, jak dojechać autem znajdziecie na stronie https://bezviz.by/pl/

Jak dojechać do Grodna?

Innym ciekawym sposobem na dojazd jest bezpośredni pociąg z Krakowa, który jedzie przez Warszawę. Ja skorzystałem właśnie z kolei i do pociągu wsiadłem w Warszawie. Z dworca centralnego skład odjeżdża rano około 8 i na miejscu jest około 15. Za bilet zapłaciłem niewiele ponad 60zł.

Grodno

Grodno

W drodze powrotnej nie zdziwcie się, jak kilka osób pobiegnie szybko do wagonów i zacznie odkręcać osłony od grzejników oraz inne miejsca, żeby schować swoje fanty. Pociąg jest później dokładnie sprawdzany przez celników na granicy, ale nie zawsze znajdą kontrabandę. Pociąg powrotny wyjeżdża z Grodna około 16:30 i w Warszawie jest około 20:30. Kontrolę paszportową przechodzi się zarówno po polskiej stronie w Kuźnicy Białostockiej oraz po stronie białoruskiej na dworcu w Grodnie. Jeśli podróżujecie do Grodna, to warto pośpieszyć się z wysiadaniem z pociągu, żeby szybciej być przy okienku odprawy paszportowej, gdyż później robi się kolejka. W drodze powrotnej powinniście być na dworcu jakąś godzinę przed odjazdem pociągu, aby zdążyć przejść kontrolę paszportową.

#NOCLEG
Ja swój nocleg zarezerwowałem przez booking i wybrałem “Apartment in the city center on Zamkovaya” znajdujący się w centrum miasta przy ulicy Zamkowej (około 2-3 minuty marszu od Placu Sowieckiego). Za dwie noce zapłaciłem 200zł, a mieszkanie przeznaczone było dla dwóch osób. Do dyspozycji miałem spory apartament, w którym znajdowała się kuchnia i łazienka. Wszystko schludne i czyste.

Grodno

Grodno

Grodno

Gdzie nocować w Grodnie?

Miejsce prowadzone jest przez miłą panią, która mówi po polsku. Obiekt w momencie pisania artykułu miał 9,7/10, więc bardzo wysoko. Polecam to miejsce wszystkim.

Booking.com

#RESTAURACJE
W kwestii restauracji polecę Wam trzy miejscówki.
Pierwsza z nich to Bolszoj Buffet (Большой буфет), znajdziecie ją w Domu Handlowym Nieman przy ulicy Sowieckiej. Jedzenie tam jest na wagę i każdy nakłada sobie ile chce. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić, a ceny zbliżone są do polskich. Restauracja ma spory ruch, więc wszystko jest świeże.

Grodno

Grodno

Grodno

Restauracje w Grodnie

Drugim miejsce, które chciałbym Wam polecić to Bistro Semafor (Бистро Семафор), które mieści się również przy ulicy Sowieckiej. Zjecie tam przepyszne pielmieni. Porcja jest niewielka i kosztuje 6,5BYN.

Grodno

Grodno

Grodno

Trzecią restauracją, którą chciałbym Wam polecić jest Bar Magnolia (Бар Магнолія). Znajdziecie ją przy Placu Sowieckim. Jedzenie jest smaczne i dużo tańsze niż w innych restauracjach.

Grodno

#WAŻNE INFORMACJE
Walutą na Białorusi jest rubel białoruski (BYN), który w chwili pisania artykułu kosztował około 1,9zł (1BYN). Upraszczając można mnożyć ceny przez dwa. Bankomaty dostępne są prawie na każdym kroku.

Grodno jest miastem bardzo bezpiecznym. Można założyć, że będzie tam podobnie lub trochę bezpieczniej niż w Polsce. Spacerowałem po centrum wieczorem i nikt mnie nie zaczepiał.

Grodno

Ceny zbliżone są do tych w Polsce, a sporo produktów w sklepach jest nawet tańszych.

Po angielsku ciężko się będzie porozumieć. Z wieloma osobami porozumiemy się po polsku. W kilku muzeach dziwili się, że nie znam rosyjskiego.

W wielu miejscach dostępne jest publiczne wifi, podobnie jest w restauracjach. Publiczne wifi wymaga podania numeru telefonu, na który przychodzi sms z jednorazowym kodem dostępu.

Grodno najciekawsze atrakcje

Grodno oferuje wiele ciekawych muzeów, które są bardzo tanie i w pierwszej kolejności chciałbym je Wam pokazać.

#MUZEUM HISTORII RELIGII
Muzeum Historii Religii mieściło się najbliżej od apartamentu. Dosłownie 2 minuty marszu. Wstęp do środka kosztuje 3,5BYN (około 7zł). Wystawa jest przeciętna, ale nie żałuję wejścia do środka. Jako ciekawostkę wspomnę, że kiedyś nosiło ono nazwę Muzeum Ateizmu.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

#MUZEUM POŻARNICTWA
Muzeum Pożarnictwa charakteryzuje ciekawa wieża pożarnicza, którą można podziwiać z zewnątrz. Aby zwiedzić muzeum trzeba umówić się wcześniej telefonicznie.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

#STARY ZAMEK
Stary Zamek w Grodnie położony jest na wzgórzu leżącym nad Niemnem. Budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku, a pierwszym mieszkańcem był Stefan Batory. Wstęp można wykupić przy okazji wyrabiania zgodny na bezwizowy wjazd. Zapłacimy wtedy 10zł. Bilet w rublach kosztuje podobnie. 
Podczas mojego pobytu zamek był częściowo w remoncie, natomiast zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, chociaż nie nastawiajcie się na żadną super wystawę. Zamek był miejscem obrad sejmu za czasów Jana III Sobieskiego.

Grodno

GrodnoGrodnoGrodnoGrodnoGrodnoGrodno

Grodno najciekawsze muzea

#NOWY ZAMEK
Nowy Zamek znajduje się zaraz obok Starego Zamku. Wstęp kosztuje 5,5BYN. Zbudowano go w pierwszej połowie XVIII wieku. W 1795 roku na zamku abdykował król Stanisław August Poniatowski.

Grodno

GrodnoGrodnoGrodnoGrodnoGrodno

#MUZEUM HISTORII GRODNA JANUSZA PARULISA
Muzeum Historii Grodna Janusza Parulisa mieści się na wschód od Parku Kołoża i północ od centrum miasta. Według informacji znalezionych w internecie powinniśmy umówić się na zwiedzanie. Ja zaryzykowałem i poszedłem bez umawiania się, gdyż byłem w okolicy. Niestety było zamknięte. Na budynku był podany numer telefonu, ale nikt nie odebrał. 
Pozostało mi jedynie obejrzeć to, co stało na zewnątrz. Wstęp kosztuje podobno 5BYN.

Grodno

Grodno

#MUZEUM WIĘZIENNICTWA
Muzeum Więziennictwa mieści się przy Kirovej. Niestety budynek nie ma żadnego oznaczenia, a drzwi, które w teorii miały prowadzić do środka były zamknięte, a na pukanie nikt nie odpowiadał (tak sugerowali w pobliskim sklepie).

Grodno

#DOM ELIZY ORZESZKOWEJ
Dom Elizy Orzeszkowej znajduje się przy ulicy Orzeszkowej :-)

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Wstęp kosztuje około 5zł. Zwiedzanie obejmuje dwie izby i trwa dosłownie kilka minut.

Grodno

#BATORÓWKA (ГРОДЗЕНСКАЯ КУНСТКАМЕРА)
Batorówka to tzw. Pałac Stefana Batorego, która mieści się przy Placu Sowieckim. Od tyłu budynku po zejściu schodami w dół (jakby do piwnicy) znajduje się nietypowe “muzeum”. W wielkich słojach przechowywane są zdeformowane płody. Eksponatów jest kilkadziesiąt. Wstęp kosztuje 5BYN. Celowo nie publikuję zdjęć, gdyż są one bardzo drastyczne. Oficjalnie nie można robić w środku zdjęć, ale pani, która mnie wpuściła zostawiła mnie i wyszła na zewnątrz. Byłem jedynym zwiedzającym, dodając fakt, jakie tam eksponaty się znajdowały to czułem się trochę nieswojo.

Grodno

Grodno

#ZOO
Zoo w Grodnie położone jest obok dworca kolejowego. Wstęp kosztuje 6,5BYN. W moim odczuciu zoo można sobie odpuścić. Ekspozycja jest słaba, a zwierzęta wyglądają na “otępiałe”. O ile lubię ogrody zoologiczne, to mam wrażenie, że w tym zwierzaki się po prostu męczą.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno najciekawsze atrakcje

W kolejnej części chciałbym przedstawić Wam najciekawsze obiekty sakralne.

#KATEDRA ŚW. FRANCISZKA KSAWEREGO
Katedra św. Franciszka Ksawerego mieści się przy Placu Sowieckim i powstała w latach 1674-1700. Była to jedna z niewielu świątyń, do której udało mi się wejść do środka. Zazwyczaj były zamknięte, albo trwały jakieś uroczystości. Wnętrze jest ciekawe, więc jeśli tylko będziecie mieli okazję to zajrzyjcie do środka.

Grodno

Grodno

Grodno

#KOŚCIÓŁ ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego mieści się również obok Placu Sowieckiego dokładnie naprzeciwko czołgu. Świątynia powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Nie udało mi się wejść do środka, ale jeśli tylko będziecie mieli okazję to zachęcam. W 1894 roku w kościele ślub wzięła Eliza Orzeszkowa, która mieszkała w Grodnie.

Grodno

Grodno

#KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny znajdziecie na wschód od Placu Sowieckiego. Zbudowano bo w pierwszej połowie XVII wieku. Również nie udało się wejść do wnętrza.

Grodno

#CERKIEW NARODZENIA MATKI BOŻEJ
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej znajduje się nieopodal Nowego Zamku. Schowana jest między blokami. Świątynia powstała w pierwszej połowie XVIII wieku.

Grodno

Grodno

Grodno co zobaczyć?

#SYNAGOGA CHÓRALNA
Synagoga Chóralna mieści się nieopodal wieży pożarniczej. Wstęp do środka jest płatny, ale naprawdę niewiele (jakieś 1,5-2BYN). Obecny budynek powstał na początku XX wieku, niemniej środek jest kompletnie pusty.

Grodno

GrodnoGrodnoGrodno

#CERKIEW ŚWIĘTYCH BORYSA I GLEBA
Cerkiew Świętych Borysa i Gleba znajduje się w Parku na Kołoży, który opiszę w dalszej części. Należy do najstarszych świątyń prawosławnych w Europie północnej. Powstała w pierwszej połowie XII wieku. Potocznie mówi się o niej Kołoża.

Grodno

Grodno

Grodno

#KOŚCIÓŁ ŚW. JANA
Kościół św. Jana jest wyznania ewangelicko-augsburskiego. Mieści się kilka minut od dworca kolejowego. Powstał w XIX wieku.

Grodno

Grodno

Grodno

#SOBÓR OPIEKI MATKI BOŻEJ
Sobór Opieki Matki Bożej znajduje się nieopodal domu Elizy Orzeszkowej. Jest jedną z piękniejszych grodzieńskich świątyń, a zbudowano ją na początku XX wieku.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Tym samym wypisałem chyba wszystkie obiekty sakralne znajdujące się w centrum i okolicy. W dalszej części chciałbym pokazać Wam najciekawsze miejsca w Grodnie z pominięciem muzeów i obiektów sakralnych.

Grodno atrakcje

#PLAC SOWIECKI
Plac Sowiecki jest centralnym placem w Grodnie. Samo miejsce nie jest zbyt ciekawe, ale można założyć, że jest on czymś w rodzaju rynku, którego w Grodnie nie ma. Wokół placu są ciekawe zabytki, wśród których mogę wymienić katedra św. Franciszka Ksawerego, czy kościół Znalezienia Krzyża Świętego.

Grodno

W południowej części placu zobaczycie stojący na podeście czołg T-34, który wieczorem podświetlony jest na zielono.

Grodno

Grodno

Grodno

Najbardziej charakterystycznym budynkiem przy placu jest Teatr Dramatyczny, który mieści się nieopodal czołgu. Z daleka wygląda dosyć dziwacznie.

Grodno

GrodnoGrodno

Naprzeciw katedry św. Franciszka Ksawerego po drugiej stronie placu znajduje się gmach dawnego Pałacu Kultury Pracowników Tekstylnych. Podczas mojego wyjazdu był w remoncie, ale udało mi się trochę podejrzeć przez płot. Wyglądem przypomina trochę Biały Dom.

Grodno

Grodno

W północnej części placu znajduje się Kamienica Murawiewa, który był gubernatorem i zasłynął z szykanowania Polaków podczas powstania styczniowego.

Grodno

#ULICA SOWIECKA
Ulica Sowiecka to najbardziej reprezentacyjna ulica miasta. Prowadzi od Placu Sowieckiego na północ. Jest wyłączona z ruchu, znajdziemy tam sklepy, restauracje itp. W jej północnej części mieści się Dom Handlowy Nieman, z którego dachu można podziwiać panoramę miasta.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Warto pospacerować sobie okolicznymi bocznymi ulicami, które w większości są wyremontowane i mają swój urok.

Grodno

GrodnoGrodno

 

Grodno#PLAC LENINA
Plac Lenina znajduje się nieopodal północnego końca ulicy Sowieckiej, a na nim możemy obejrzeć pomnik Włodzimierza Lenina. W obecnych czasach to już rzadkość, chyba, że podróżujemy właśnie po krajach dawnego ZSSR.

Grodno

Grodno

    #PARK NA KOŁOŻY
Park na Kołoży jest jednym z kilku terenów zielonych w Grodnie. Wspomniałem o nim wcześniej przy okazji cerkwi. Uważam go za obowiązkowy punkt na mapie miasta.

Grodno

Grodno

W parku można obejrzeć pomnik z okazji 850-lecia pierwszej wzmianki miasta. Spacerując warto zwrócić również uwagę na ciekawe kamienie położone w północno-wschodniej części parku.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno najpiękniejsze miejsca

Z terenów zielonych warto również odwiedzić Dolinę Szwajcarską, która położona jest obok Placu Lenina.

Grodno

Grodno

Warto również zajrzeć do Parku Zhilibera, gdzie znajdziecie ciekawą ławeczkę, przy której można zrobić sobie zdjęcia.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Zaraz obok parku jest Pomnik żołnierzy i partyzantów sowieckich.

Grodno

#WIEŻE KASIA I BASIA
Wieże ciśnień Kasia i Basia znajdują się przy ulicy Swierdłowej. Każda z nich ma ponad 100 lat.

Grodno

Grodno

#GRÓB ORZESZKOWEJ
Grób Elizy Orzeszkowej mieści się na miejscowym cmentarzu farnym. Łatwo go odnajdziecie, po wejściu na cmentarz skręćcie w prawo. Miejsce spoczynku znajdziecie po prawej stronie alejki.

Grodno

#DOM MASONÓW
Dom Masonów znajduje się nieopodal domu Elizy Orzeszkowej. Zbudowano go w XVIII wieku.

Grodno

Grodno

#NIEMEN
Rzeka Niemen przepływa przez Grodno nieopodal wzgórz zamkowych oraz Kołoży. Warto pospacerować sobie wzdłuż rzeki, gdyż okolica jest malownicza.

Grodno

Grodno

Grodno

Grodno

Najciekawsze miejsca w Grodnie

#MURAL
Na rogu ulic Orzeszkowej i Lenina znajdziecie ciekawy mural.

Grodno

#KOSZE NA ŚMIECI
Grodno jest bardzo czystym miastem, co mnie bardzo zaskoczyło. W całym mieście można spotkać takie ładne kosze na śmieci.

Grodno

Grodno

W Grodnie spędziłem w sumie dwa pełne dni. Miasto jest urokliwe i ciekawe, a przede wszystkim bardzo czyste. Nie należy się nastawiać na jakieś wielkie “wow”, ale w mojej ocenie warto je odwiedzić przynajmniej w weekend, lub jeśli znajdziemy się w okolicy.

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Opony zimowe

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk