W listopadzie 2020 odwiedziłem Byczynę położoną województwie opolskim, ponieważ miasto posiada zachowane w całości mury obronne wokół starego miasta. To zainspirowało mnie od odwiedzania miast o podobnym charakterze. W ten sposób odwiedziłem również Paczków, który zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie, ponieważ jest lepiej zachowany. Mówi się o nim, że jest polskim Carcassonne (a przynajmniej śląskim). Zapraszam Was na krótki przewodnik po Paczkowie.
Paczków miasto otoczone murami
Paczków odwiedziłem podczas jednodniowej wycieczki, a przy okazji zwiedziłem również pobliską Niemczę, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie oraz Kamieniec Ząbkowicki.
Mimo położenia w województwie opolskim to historycznie Paczków położony jest na Dolnym Śląsku. Prawa miejskie uzyskało w 1254 roku. Przez pierwsze 300 lat istnienia aż do 1565 roku miasto kwitło, natomiast potem przyszły trudne czasy w postaci epidemii cholery, która kilkakrotnie przeszła przez miasto. W późniejszym czasie miasto niszczyły pożary, wojska szwedzkie i cesarskie oraz panujący głód. Z 2800 mieszkańców pozostało 100-700 osób w zależności od źródeł. Miasto zaczęło dopiero odżywać w XIX wieku.
Paczków polskie Carcassonne
Jakiś czas temu stare miasto przeszło renowację, więc obecnie prezentuje się znakomicie.
Największą atrakcją Paczkowa są zachowane w całości mury obronne, których długość wynosi 1200 metrów, a wysokość sięga 7 metrów. Do dnia dzisiejszego zachowało się 19 baszt oraz trzy wieże bramne Wrocławska, Ząbkowicka i Kłodzka. Fortyfikacje powstały między XIV i XVI wiekiem.
Rynek ma kształt prostokąta o wymiarach około 160 na 80 metrów. Otoczony jest przez kamieniczki, a na środku znajduje się ratusz oraz inne budynki. Miejski ratusz zbudowano w stylu późnoklasycystycznym w latach dwudziestych XIX wieku, natomiast renesansowa wieża powstała w 1550 roku.
Paczków najciekawsze atrakcje
Spacerując po starym mieście warto odwiedzić gotycki kościół św. Jana Ewangelisty z drugiej połowy XIV wieku, który w późniejszych latach był rozbudowywany.
Kilkadziesiąt metrów od świątyni św. Jana Ewangelisty znajdują ruiny cmentarnego kościoła pod tym samym wezwaniem z początku XVII wieku. Położone są jednak poza granicami murów miejskich.
Będąc w Paczkowie warto również odwiedzić miejscowe Muzeum Gazownictwa przy Pocztowej oraz Dom Kata przy Wojska Polskiego.
Paczków to bardzo ładne miasto i uważam, że będąc w okolicy warto poświęcić chociaż godzinę, aby tam się zatrzymać i zobaczyć stare miasto, które jest bardzo urokliwe. Z pewnością się nie zawiedziecie.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
z kościelnej czy z ratusza?