Wezuwiusz jest wulkanem górującym nad całym Neapolem. Bardziej znamy go z wybuchu w 79 roku, w wyniku czego Pompeje i Herkulanum zniknęły z powierzchni ziemi. Wezuwiusz jest też miejscem, gdzie spotkamy wielu turystów, gdyż jest to bardzo popularna atrakcja w okolicy. Jak zdobyć się na Wezuwiusz przeczytacie w tym artykule.
Wezuwiusz najważniejsze informacje
Wezuwiusz jest jedynym czynnym wulkanem położonym bezpośrednio na naszym kontynencie. Jego wysokość wynosi 1281 metrów. Średnica krateru ma od 550 do 650 metrów, a jego głębokość wynosi około 230 metrów. Wiek najstarszych skał sięga 200 tysięcy lat. Na szczyt prowadzi szlak i można tam wejść, a obszar wulkanu chroniony jest parkiem narodowym.
Wybuchy Wezuwiusza
W swojej historii Wezuwiusz wybuchał wielokrotnie, a ostatnia aktywność miała miejsce w 1944 roku. Najbardziej znaną erupcją jest natomiast ta z 79 roku, w wyniku której zostały zniszczone rzymskie miasta Pompeje, Herkulanum i Stabie. Pierwsze dwa z nich zostały częściowo odsłonięte i udostępnione do zwiedzania.
Pompeje i Herkulanum
Pompeje i Herkulanum są miastami, które zostały zniszczone podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. O Herkulanum przeczytacie szerzej w osobnym artykule, ale oba z parków archeologicznych są warte zobaczenia. Zachowały się tam domy, ulice i wiele innych obiektów z tego okresu.
Jak zdobyć Wezuwiusz?
Na szczyt najprościej dostać się z Ercolano, korzystając z usług firmy Vesuvio Express, która zawiezie Was na parking pod wulkanem. Możliwe są też transfery z Neapolu, jak również można skorzystać z usług dowolnej innej firmy. Ja osobiście skorzystałem z Vesuvio Express, ponieważ tego samego dnia zwiedzałem Herkulanum, które znajduje się kilka minut spaceru ze stacji Ercolano. Ceny wycieczki zaczynają się od 30 euro i obejmują transfer oraz wstęp do parku narodowego. Jeśli będzie korzystać z usług innej firmy, to upewnijcie się, że cena obejmuje również bilet wstępu, a jeśli sami zdecydujecie się na dojazd na parking poniżej szczytu to będziecie musieli kupić go we własnym zakresie, a jego koszt wynosi około 12 euro. Warto dokonać zakupu przez internet.
Z ostatniego parkingu do krateru dojdziecie w około 20-25 minut, a do samego końca szlaku w maksymalnie 30-40 minut. W pionie należy pokonać około 150 metrów, a ścieżka ma 1600 metrów długości. Widok na krater jest niesamowity. W niektórych miejscach widać unoszący się dym.
Po zakończeniu wycieczki zabierze Was ten sam autobus, a na szczycie będziecie mieć kilka godzin do własnej dyspozycji.
Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą wodę, prowiant, a w cieplejszym sezonie krem do opalania. U góry może być trochę chłodniej. Odradzam trekking w sandałach, najlepiej ubrać wygodne buty.
Na Wezuwiusz możecie wybrać się podczas wycieczki do Neapolu.
Park Narodowy na Wezuwiuszu
Obszar wulkanu podlega pod ochronę jako park narodowy. Utworzono go w 1995 roku dla ochrony roślin i zwierząt. Mimo, że jest to wulkan i jego stoki są słabo zarośnięte to żyje tam ponad 900 gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt, w tym ponad 100 gatunków ptaków. Wstęp do parku narodowego jest płatny.
Wezuwiusz jest miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć, jeśli będziecie w okolicy. Szczególnie, że dzięki wielu usługodawcom jest to łatwe, a do przejścia jest tylko krótki fragment szlaku.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Chętnie bym zdobyła 😀
Może zrobisz Koronę Gór Włoch 😀
Może zrobić koronę gór Włoch 😀
Bardzo cenne wskazówki. Dzięki 👍🙂
Planujesz? 🙂
Przyjemne miejsce na spacer, miło wspominam 🙂
W sumie trasa jest łatwa, jeśli zaczyna się od parkingu 🙂
Zdobyłam! Nawet nasza mała Malwinka dzielnie wędrowała!
Gratulacje 🙂
Mieliśmy nawet przez chwilę w planie, ale pogoda okazała się mało łaskawa. Następnym razem!
A chcecie wjechać czy wejść z dołu?
Mamy w planach kiedyś 😉
A wejdziecie, czy wjedziecie 🙂 ?
Mam nadzieję, że kiedyś tam dotrzemy 🙂
Trzymam kciuki 🙂
Kilka lat temu go zdobyłem, a wkrótce ponownie będę w okolicy 🙂
O proszę, to skorzystaj z przewodnika 😀