Położona w południowej Szwecji Karlskrona to doskonała lokalizacja na jednodniową wycieczkę. Jako miasto marynarki wojennej Karlskrona znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a do największych atrakcji turystycznych w tym miejscu należą rynek, kościół Admiralicji i wyspa Stumholmen. Sprawdź pełną listę atrakcji w Karlskronie i dowiedz się, co warto zobaczyć podczas wycieczki po Skandynawii!
Rynek w Karlskronie
Prawa miejskie zostały przyznane Karlskronie w 1680 roku, a swoją nazwę miasto zawdzięcza królowi Karolowi XI. Karlskrona leży na 33 wyspach archipelagu Blekinge, a jej centrum znajdziemy na wyspie Trossö. To właśnie tutaj mieści się Stortorget, czyli rynek otoczony zabytkowymi budowlami, takimi jak:
- kościół Fryderyka – Fredrikskyrkan został otwarty w 1744 roku, a autorem projektu kościoła był Nicodemus Tessin młodszy. Co ciekawe, wieże zostały ukończone znacznie później, dopiero w 1758 roku. Nazwa świątyni pochodzi od imienia króla Fryderyka I, a wraz z kościołem Trójcy Świętej w Karlskronie i katedrą w Kalmarze obiekt ten należy do najważniejszych szwedzkich zabytków klasycznego baroku rzymskiego;
- kościół Świętej Trójcy – Trefaldighetskyrkan to kolejny kościół w Karlskronie zaprojektowany przez Nicodemusa Tessina młodszego. Pochodzi z 1709 roku, a do połowy XIX wieku należał do niemieckiej parafii. Rozpoznasz go po kopułowym dachu w stylu neoklasycystycznym;
- ratusz – Rådhus jest aktualnie siedzibą sądu rejonowego, a jego budowę rozpoczęto po pożarze Karlskrony w 1790 roku;
- pomnik Karola XI – pomnik przedstawiający założyciela Karlskrony również znajduje się na miejskim rynku. Jego odsłonięcie miało miejsce pod koniec XIX wieku, a autorem dzieła był znany artysta John Börjeson, który wprowadził realizm do szwedzkiej rzeźby. Ciekawostką jest to, że w cokole pod pomnikiem znajduje się kapsuła czasu z artefaktami z 1897 roku.
Dzielnica Björkholmen
Björkholmen to najstarsza dzielnica miasta, która obecnie leży w zachodniej części Trossö, choć w przeszłości była to osobna wyspa. Warto tu zawitać, by zobaczyć kolorowe domki, w których niegdyś mieszkali marynarze, rzemieślnicy i pracownicy stoczni. Dzielnica pochodzi z XVII wieku, a mimo że pożar strawił większość drewnianych budynków w mieście, oryginalna zabudowa Björkholmen przetrwała częściowo do czasów współczesnych.
Kościół Admiralicji
Kościół Admiralicji jest znany w Szwecji pod dwiema nazwami: Amiralitetskyrkan i Ulrica Pia – ta druga odnosi się do królowej Ulryki Eleonory Duńskiej. Jest to największa drewniana świątynia w kraju (mieści 4000 osób), a jej historia sięga 1685 roku. Budowla wyróżnia się intensywną czerwienią ścian – do malowania elewacji użyto tradycyjnego koloru Falu rödfärg. Popularną atrakcją turystyczną jest osiemnastowieczna figura żebraka Rosenboma – jest to nawiązanie do prawdziwego człowieka, który w 1717 roku miał zamarznąć w Karlskronie podczas błagania o jałmużnę. Kościół leży przy ulicy Drottninggatan na wyspie Trossö, około 800 metrów od Stortorget.
Muzeum Blekinge
Karlskrona to ośrodek administracyjny regionu Blekinge, dlatego to właśnie tutaj mieści się lokalne muzeum prezentujące eksponaty związane z historią i rozwojem regionu. Muzeum Blekinge znajduje się przy ulicy Borgmästaregatan 21 na wyspie Trossö i działa od 1899 roku w osiemnastowiecznej rezydencji admirała Wachtmeistera. Warto zanurzyć się w historię regionu, zwłaszcza że wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Muzeum Marynarki Wojennej i Stumholmen
Karlskrona to miasto marynarki wojennej, dlatego podczas wycieczki po Skandynawii warto odwiedzić jedno z najciekawszych muzeów w kraju. Marinmuseum stanowi główną atrakcję wyspy Stumholmen – znajdziemy tu modele osiemnastowiecznych okrętów, wystawy figur w Hali Galionów czy Halę Okrętów Podwodnych, w której udostępniono do zwiedzania okręt HMS Neptun. W Muzeum Marynarki Wojennej można oglądać również okręt Hajen z początku XX wieku, a w sezonie letnim do zwiedzania udostępniane są także okręty-muzea, które znajdują się na zewnątrz obiektu.
Wyspa Stumholmen to jednak nie tylko Marinmuseum – do 1993 roku znajdowało się tu zaplecze logistyczne szwedzkiej marynarki, a dopiero w latach 90. XX wieku wyspa wojskowa została przekształcona w dzielnice mieszkalne. Na Stumholmen wciąż jednak mieszczą się budynki z okresu od XVII do XX wieku, w których znajdowały się między innymi piekarnia, magazyn mundurowy, wartownia, warsztat, zbrojownia, koszary, kuźnia artyleryjska czy szpital. W budynku Båtsmanskasernen z 1847 roku mieści się obecnie galeria sztuki gminy Karlskrona.
Jak dojechać do Karlskrony?
Jeśli chcesz się wybrać na wycieczkę objazdową po południowej Szwecji, najlepszym środkiem transportu będzie prom ze Świnoujścia do Ystad. W taką podróż do Skandynawii możesz wziąć ze sobą samochód, rower i dowolną ilość bagażu. Karlskrona leży około 200 km od Ystad, a po drodze polecamy zatrzymać się w miejscowości Vittskövle, gdzie znajduje się szesnastowieczny zamek renesansowy Vittskövle slott – jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Szwecji. Interesują Cię inne atrakcje w południowej części kraju? Odwiedź bloga prowadzonego przez Skandynawskie Podróże i znajdź ciekawe inspiracje lub zapisz się na wycieczkę do Szwecji!
Artykuł sponsorowany.