Czwarty dzień zwiedzania Malty poświęciliśmy na jej południową i środkową część. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Błękitnej Groty, a skończyliśmy w mieście Mosta. Zapraszam Was do lektury przewodnika po środkowej i południowej Malcie.
Co zobaczyć na Malcie?
Pierwszą atrakcją, którą planowaliśmy zobaczyć była Niebieska Grota, w związku z czym udaliśmy się na południe wyspy.
Booking.com
#BŁĘKITNA GROTA (BLUE GROTTO)
Błękitna Grota (Blue Grotto) to niesamowite miejsce położone jakieś 6km na zachód od miasta Birżebbuġa. Było to pierwsze miejsce, które postanowiliśmy odwiedzić. Niestety tego dnia wiał bardzo silny wiatr i łódki, które zabierają turystów do jaskini nie pływały. Koszt takiej przyjemności to 8E, ale musi być odpowiednia pogoda. Pozostało nam tylko zobaczyć jaskinię z punktu widokowego. Wysokość groty wynosi 90m.
Warto pospacerować sobie po okolicy. Na wybrzeżu mieści się XVII wieczna wieża.
Z daleka widać wyspę Filfla, która należy do archipelagu maltańskiego, ale jest niezamieszkała. Kiedyś służyła brytyjskim żołnierzom jako tarcza strzelnicza.
Malta atrakcje
#GHAR LAPSI
Ghar Lapsi to niewielka zatoka położona jakieś 3km na zachód od Błękitnej Groty. Znajduje się tam centrum nurkowe.
#OGRODY BUSKETT
Ogrody Buskett to jeden z nielicznych zadrzewionych terenów na Malcie. Na obrzeżach ogrodu znajduje się Pałac Verdala, który jest oficjalną rezydencją prezydenta Malty. Lasy, które kiedyś pokrywały wyspę wycięto w XVI i XVII wieku. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.
Przewodnik po Malcie
#KLIFY DINGLI
Z Ogrodów Buskett pojechaliśmy na Klify Dingli, które są najwyższą formacją na Malcie. W najwyższym punkcie Ta’ Dmejrek mają wysokość 253m. Warto pójść na punkt widokowy, z którego można podziwiać klify w pełnej krasie.
#RABAT
Z klifów pojechaliśmy do miasteczka Rabat. Warto tam zajrzeć, ponieważ jest tam kilka ciekawych atrakcji. Pierwsza z nich to katakumby św. Pawła. Wstęp kosztuje 6E.
W samym centrum miasteczka znajduje się kościół św. Pawła, który powstał nad grotą, w której mieszkał właśnie św. Paweł.
Zaraz obok kościoła mieści się mały kościółek pw. św. Katalda.
W Rabacie zjedliśmy tani i smaczny obiad.
Najciekawsze atrakcje Malty
#MDINA
Mdina to miasto, które jest obowiązkowym punktem na mapie Malty. Jego historia sięga IV wieku p.n.e. Obecnie zamieszkuje go zaledwie około 300 osób, a miasto to twierdza. Warto pospacerować sobie jego wąskimi uliczkami. Mdina była stolicą Malty przed Vallettą.
Ciekawą atrakcją jest katedra św. Pawła z przełomu XVII i XVIII wieku.
Drugą świątynią, którą warto zobaczyć jest Kościół Zwiastowania (Kościół Karmelitów) z 1675 roku. Duże wrażenie robią malowania na kopule.
Warto zajrzeć również do kaplicy św. Agaty.
#ZAPOMNIANY SALON SUBARU (MOSTA)
Ostatnim miastem, które odwiedziliśmy tego dnia było Mosta. Jednym z dwóch miejsc, które chcieliśmy zobaczyć był zapomniany salon Subaru, który nie działa od około 30 lat. Należał on kiedyś do firmy Fuji, która była dealerem tej firmy. Firma została zamknięta, ponieważ na Malcie pojawił się inny dealer Subaru. Podobno właściciel pojawia się regularnie w salonie, ale nie jest chętny na sprzedaż samochodów.
Co zwiedzić na Malcie?
#ROTUNDA (MOSTA)
Ostatnim miejscem była Rotunda w Moście, która jest kościołem Wniebowzięcia Matki Bożej. Świątynię zbudowano w XIX wieku. Jest trzecią co do wielkości niepodpartą kopułą w Europie.
Kościół ma bardzo ciekawą historię znaną jako “Cud bomby”. 9 kwietnia 1942 roku podczas nalotu Luftwaffe na świątynię spadła 500kg bomba, ale nie wybuchła. W tym czasie wewnątrz było 300 osób. W kościele można zobaczyć jej replikę. Na poniższym zdjęciu zabrudzony romb po środku to miejsce, przez które wpadła bomba.
Po wizycie w Moście wróciliśmy do hotelu. Pogoda tego dnia była ładna, ale wiał bardzo silny wiatr. Kolejna i jednocześnie ostatnia relacja będzie z północy wyspy, w tym ze stolicy Valletty.
Pozostałe wpisy z wyjazdu:
Malta – informacje praktyczne
Mellieha i Mgarr (przewodnik po północno-zachodniej Malcie)
Marsaxlokk, Birżebbuġa, Marsaskala, Birgu, Kalkara – przewodnik po wschodniej Malcie
Gozo (Malta) – przewodnik po atrakcjach
Valletta, Floriana, St. Julian’s, Attard
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Malta z drona prezentuje się fantastycznie!
Wróciły mi wspomnienia zeszłorocznej Wielkanocy – fajnie spędzało się ją w tych miejscach!
Czy Wielkanoc na Malcie różni się od tej w Polsce?