Cefalu jest malowniczo położonym miastem w północnej Sycylii zaledwie godzinę drogi od Palermo. Najbardziej charakterystycznym miejscem jest La Rocca, czyli płaska góra z pozostałościami zamku wyrastająca ponad miastem. Zapraszam Was serdecznie do lektury przewodnika po atrakcjach Cefalu.
1. Gdzie nocować w Cefalu?
2. Wejście na La Rocca oraz Castello della Rocca
3. Normańska katedra św. Wawrzyńca w Cefalu
4. Klasztor katedry św. Wawrzyńca w Cefalu
5. Mury obronne w Cefalu
6. Lavatoio Medievale (średniowieczna pralnia)
7. Chiesa di san Giorgio e San Leonardo o della Badiola
8. Osteri Magno
9. Palazzo Vescovile
10. Spiaggia Vecchio Molo
11. Spiaggia Lungomare (Plaża miejska)
12. Kalura
13. Muzeum Mandralisca w Cefalu
Co zobaczyć w Cefalu?
Do Cefalu przyjechaliśmy prosto z Noto, zwiedzając po drodze Modicę, Ragusę oraz Caltagironę. Planowaliśmy jeszcze Ennę, ale niestety brakło czasu, a droga była długa. W samym Cefalu spędziliśmy noc, zwiedziliśmy miasto, a także weszliśmy na wspomnianą na początku wpisu górę La Rocca o wysokości około 270 metrów.
Samo miasto jest urokliwe i w moim przekonaniu warto go zwiedzić, a jeśli będziecie np. w Palermo, to wystarczy Wam jednodniowa wycieczka, a z Palermo dojedziecie do Cefalu pociągiem.
Gdzie nocować w Cefalu?
W Cefalu zarezerwowaliśmy obiekt o nazwie Le Giarette. Miejsce to położone jest blisko centrum, a w momencie pisania artykułu miało ocenę 7,9/10. Do naszej dyspozycji były dwie sypialnie, salon z aneksem kuchennym i łazienka. Jedna noc kosztowała nas około 110 euro, co przy 4 osobach wyszło ponad 27 euro na osobę. Do dyspozycji gości był również parking.
Booking.comJeśli będziecie rozważać to miejsce, to mogę z czystym sumieniem Wam je polecić.
Najważniejsze informacje o Cefalu
Historia Cefalu sięga najprawdopodobniej V wieku p.n.e., gdy osiedlili się w tym miejscu Grecy, niemniej w kontekście samego Cefalu wiadomo o tym okresie bardzo mało. W IX wieku tereny te przejęli Arabowie, a w 1063 roku Normanowie dowodzeni przez Rogera I. Od XIII do XIX wieku rządy sprawowała Hiszpania.
Według legendy w dawnych czasach osiedlili się tam Giganci, a w XIII wieku p.n.e. Herkules.
Najciekawsze atrakcje Cefalu
Wejście na La Rocca oraz Castello della Rocca
La Rocca jest górą u podnóża której położone jest miasto. Ma wysokość około 270 metrów, a wejście na nią powinno Wam zająć poniżej godziny.
Podobno w przypadku złych warunków atmosferycznych La Rocca nie jest dostępna dla turystów. Wstęp jest płatny, a bilety w cenie 5 euro można kupić w automacie. Każdy przy wejściu otrzymuje numer i przy zejściu trzeba odmeldować się obsłudze.
Wejście nie wymaga ogromnej kondycji, ale trzeba wziąć pod uwagę, że pokonanie około 300 metrów w pionie podczas upału może być męczące. Trasa momentami jest stroma, odradzam wchodzenie w sandałach trekkingowych, już lepsze będą choćby adidasy.
W trakcie podejścia można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, a są to między innymi kaplica św. Anny w stylu normańskim datowana na VI-VIII wiek. Po drodze znajduje się również kilka punktów widokowych, z których można podziwiać Cefalu jak na dłoni, a takiego widoku nie zobaczycie ze szczytu.
Ciekawym miejscem są również megalityczne pozostałości świątyni Diany sięgające powstaniem IX wieku p.n.e.
Wierzchołek góry La Rocca jest bardzo płaski, a zobaczyć tam można pozostałości Castello della Rocca, czyli zamku z XII wieku. Całość otoczona jest przez mury, które w ostatnich latach były odrestaurowane.
Cefalu odwiedziłem pod koniec kwietnia i w ciągu dnia było bardzo gorąco, więc jeśli będziecie w cieplejszym momencie to koniecznie udajcie się na La Rocca z rana, gdy temperatura jest niższa, weźcie wodę, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy i krem do opalania. Na wejście, zejście i zwiedzanie będziecie potrzebowali 2-3h w zależności od Waszej indywidualnej kondycji oraz zainteresowania zabytkami.
Normańska katedra św. Wawrzyńca w Cefalu
Oprócz La Rocca obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest normańska katedra św. Wawrzyńca, której budowa rozpoczęła się w 1131 roku. Inicjatorem powstania świątyni był sycylijski król Roger II, który cudem uniknął śmierci podczas sztormu i obiecał, że jeśli przeżyje to zbuduję wspomnianą katedrę.
Wstęp do jej wnętrz jest bezpłatny, a katedra wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Klasztor katedry św. Wawrzyńca w Cefalu
Klasztor położony jest zaraz obok katedry. Podobno jego wnętrza są przepiękne. Wstęp jest płatny kilka euro.
Mury obronne w Cefalu
W Cefalu można zobaczyć pozostałości murów obronnych, zobaczycie je w północnej części miasta nad samym morzem w okolicy bramy Porta Giudecca. We wschodniej części zobaczyć można inną z bram Porta Pescara, zwaną Porta Marina. W najbardziej na północ wysuniętej części lądu znajduje się Bastione di Capo Marchiafava, który był częścią miejskich fortyfikacji.
Lavatoio Medievale (średniowieczna pralnia)
Spacerując ulicą Via Vittorio Emanuele nie można pominąć jednej z ciekawszych atrakcji Cefalu, czyli średniowiecznej pralni z XVI wieku. Wstęp jest bezpłatny.
Chiesa di san Giorgio e San Leonardo o della Badiola
Kościół San Giorgio (Chiesa di san Giorgio e San Leonardo o della Badiola) znajdziecie w pobliżu molo. Powstał w XII wieku.
Osteri Magno
Osterio Magno to dawny zamek z XII wieku, który można zobaczyć przy Corso Ruggero. Z zewnątrz przypomina zwykły dom, do którego wnętrza nie można wejść.
Palazzo Vescovile
Pałac Biskupi (Palazzo Vescovile) powstał w XVI wieku. Położony jest nieopodal Piazza del Duomo.
Plaże w Cefalu
Spiaggia Vecchio Molo
Spiaggia Vecchio Molo jest niewielką plażą znajdującą się w pobliżu molo w Cefalu.
Spiaggia Lungomare (Plaża miejska)
Wzdłuż całego miasta ciągnie się piaszczysta plaża Spiaggia Lungomare, zwana również Lido di Cefalu czy Spiaggia Cefalu. Można z niej podziwiać panoramę miasta oraz La Rocca.
Kalura
Kalura jest plażą położoną na wschód od La Rocca. Dojdziecie do niej w około 30 minut idąc od starego miasta. W porównaniu do pozostałych jest kamienista.
Muzeum Mandralisca w Cefalu
Jeśli lubicie muzea, to ciekawą opcją w Cefalu może być Muzeum Mandralisca, w którym znajduje się bogata kolekcja mebli, monet i obrazów. Osobiście nie zwiedziłem, ale czytałem, że jest ciekawe.
Spacerując po Cefalu warto dać się ponieść wąskim uliczkom, gdyż na terenie miasta znajduje się jeszcze kilka pałaców i kościołów, które można odkryć. Nie wejdziemy do nich, ale z można je obejrzeć z zewnątrz.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂