Jak wspomniałem w poprzednim wpisie pojechaliśmy do Szczecina, który był naszym następnym przystankiem. Wybraliśmy to miasto na kolejny etap zwiedzania, ponieważ nigdy w nim nie byliśmy, dodatkowo jest dobrze skomunikowane z Berlinem oraz blisko z niego nad Bałtyk. Co zobaczyć w Szczecinie? Zapraszam do lektury.
#NOCLEG
Do Szczecina dotarliśmy późnym popołudniem i od razu skierowaliśmy się na miejsce noclegu, który zarezerwowaliśmy przez booking.
Nasz wybór padł na Apartamenty 21 mieszczące się przy Wielkopolskiej.
Za 3 noce zapłaciliśmy 640zł dostając w zamian bardzo dobrej jakości pokój z łazienką.
Apartament mieścił się w ogromnym mieszkaniu w zwykłej kamienicy, która chwilę przed naszym pobytem przeszła gruntowny remont, a właściwie to gdy dotarliśmy na miejsce przechodziła jeszcze drobne prace wykończeniowe (które na szczęście nie był uciążliwe w mieszkaniu tam).
Same Apartamenty 21 to świetne miejsce noclegowe. Może cena nie należy do najniższych, ale bardzo dobra lokalizacja w połączeniu z miłą obsługą oraz fajnym pokojem rekompensowała to.
Booking.comNajpiękniejsze miejsca w Szczecinie.
#NOWY BROWAR
Po zameldowaniu się ruszyliśmy na kolację. Postanowiliśmy odwiedzić restaurację Nowy Browar, która właściwie bardziej jest pubem. W internecie ma bardzo dobre opinie, a co najważniejsze produkuje własne bardzo dobre piwo, które w dodatku jest bardzo tanie. Jedzenie również ma przepyszne, ale niestety ceny idą już w drugą stronę i można powiedzieć, że jest po prostu drogo. Moim wyborem na kolację były grillowane polędwiczki wieprzowe z ziemniakiem Hasselback w sosie whisky.
Dodatkowo zamówiliśmy jeszcze pizzę i spaghetti z łososiem.
Za całość (3 osoby) zapłaciliśmy w granicach 100zł wliczając w to napoje. Jedzenie palce lizać 🙂
#KRZYWY LAS
Rano pojechaliśmy do tzw. Krzywego Lasu, który mieści się w Nowym Czarnowie kawałek za Gryfinem.
Przyznam szczerze, że oczekiwaliśmy ogromnego lasu, a tak naprawdę jest on bardzo mały. Słyszałem kiedyś informację, że krzywość drzew wynika z wiatru, ale raczej nie jest to możliwe, gdyż inne drzewa są normalne. Inna historia mówi o tym, że nieopodal znajdował się zakład meblarski i pracownicy celowo tak profilowali drzewa podczas ich wzrostu, aby później móc to wykorzystać w produkcji mebli.
Najciekawsze atrakcje Szczecina.
#JEZIORO SZMARAGDOWE
Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy było Jezioro Szmaragdowe w dzielnicy Zdroje.
Słynie ono z charakterystycznego zabarwienia wody. Jezioro to tak naprawdę dawna kopalnia kredy i margla. W 1925 roku nastąpiło gwałtowne zalanie kopalni przez wodę.
Z nad jeziora wróciliśmy do miasta i rozpoczęliśmy jego zwiedzanie. Centrum miasta to przeogromna ilość kamienic. Część z nich jest w stanie opłakanym, natomiast niektóre są odnowione. Co jest najciekawsze to przepiękne zdobienia znajdujące się na fasadach.
Kierując się w stronę Bulwaru Piastowskiego przeszliśmy przez Park Andersa, w którym znajduje się pomnik Jana Czekanowskiego (słynnego podróżnika).
(Foto: Mateusz Jakubowski taniezwiedzanie.com)
#BRAMA PORTOWA
Brama Portowa jest jedną z dwóch zachowanych do dzisiejszych czasów bram miejskich (istnieje jeszcze Brama Królewska).
Zbudowano ją w latach dwudziestych XVIII wieku w stylu barokowym. Rok temu przeszła renowację i obecnie wygląda niesamowicie. W ramach ciekawostek wyczytałem, że górna część bramy podczas wojny została zdemontowana i ukryta w Lesie Arkońskim i ponownie odnaleziona w 1957 roku.
Na Starym Mieście można spotkać wiele ciekawych kamienic. Jednym z przykładów jest budynek straży pożarnej z XIX wieku.
#FONTANNA ORŁA BIAŁEGO
Fontanna Orła Białego została uruchomiona w 1732 roku jako pierwszy fragment wodociągu szczecińskiego. Jako ciekawostkę wspomnę, że w trakcie II wojny światowej zasypano ją żwirem i piaskiem, aby uchronić ją od zniszczenia.
Co można zobaczyć w Szczecinie?
#MUZEUM NARODOWE
Na rogu Staromłyńskiej i Placu Żołnierza Polskiego znajduje się Muzeum Narodowe, ale nie wchodziliśmy do środka.
Niemniej na uwagę zasługuje kamienica, która z zewnątrz jest wprost przepiękna.
#BRAMA KRÓLEWSKA
Kontynuując spacer w stronę bulwaru nad Odrą (szliśmy trochę naokoło) minęliśmy drugą z bram zwaną Królewską.
Powstała w tym samym czasie co Portowa. Jej zdobienia również w czasie wojny zdemontowano i ukryto w Lesie Arkońskim, a bramę obsadzono bluszczem.
#DOMKI PROFESORSKIE
Nieopodal Bramy Królewskiej znajdują się tzw. Domki Profesorskie zbudowane w XIV wieku dla członków kapituły kościoła Mariackiego i nauczycieli pierwszej szkoły w Szczecinie.
#DOM KATARZYNY II
Przy Farnej 1 mieści się kamienica, w której w 1729 roku urodziła się caryca Katarzyna II.
#BULWAR PIASTOWSKI
Tak ostatecznie dotarliśmy do Bulwaru Piastowskiego nad Odrą.
Czy warto pojechać do Szczecina?
Po obu stronach rzeki mieści się sporo restauracji, w których można coś zjeść.
My wybraliśmy restaurację grecką, w której jedzenie było bardzo dobre.
Po obiedzie poszliśmy na drugą stronę Odry. Pod mostem Łabudy znajdziemy ciekawe murale.
Kawałek dalej spotkamy Dźwigozaury, czyli trzy zabytkowe żurawie.
Wieczór spędziliśmy na jednym ze stateczków zacumowanych przy nabrzeżu.
#POMPY ULICZNE
Nieodłącznym elementem krajobrazu ulic w Szczecinie są niebiesko-żółte pompy.
W sumie jest ich około 100, ale zabytkowych jest właściwie 28.
Podsumowując pierwszy dzień w Szczecinie chciałbym podziękować Ani i Mateuszowi z portalu taniezwiedzanie.com, którzy pokazali nam miasto oraz jego przepiękne okolice.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂