“Batumi ech Batumi, herbaciane pola Batumi” śpiewały Filipinki w latach sześćdziesiątych. Obecnie pól herbacianych w okolicy jest bardzo mało, ale Batumi jest znanym gruzińskim kurortem położonym nad Morzem Czarnym. Zapraszam Was do lektury krótkiego przewodnika po atrakcjach Batumi w Gruzji.
1. Gdzie nocować w Batumi?
2. Promenada nadmorska w Batumi
3. Plaża w Batumi
4. Tańczące fontanny w Batumi
5. Ogród japoński w Batumi
6. Pałac Ślubów w Batumi
7. Park Cudów w Batumi
8. Stare Miasto w Batumi
9. Jezioro Nurigeli w Batumi
10. Gdzie zjeść w Batumi?
Co zobaczyć w Batumi?
Przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone. Batumi wywołuje wiele kontrowersji, ponieważ nie wszystkim podoba się jako miasto. Z jednej strony występuje tam stara klasyczna zabudowa, która w sporej części wygląda tragicznie, a z drugiej strony, szczególnie w pasie nadmorskim dominują nowoczesne, wysokie wieżowce, które prześcigają się w kształtach, kolorach i wysokości. Można powiedzieć wprost, że mamy tam zderzenie architektonicznych stylów.
Początkowo w Batumi mieliśmy spędzić kilka dni, ale niestety Wizzair wielokrotnie zmieniał nam loty, w wyniku czego postanowiliśmy nie zmieniać już zarezerwowanych wcześniej noclegów, ponieważ było zbyt blisko podróży. Ostatecznie spędziliśmy tam tylko dwie noce, a do dyspozycji mieliśmy tylko jeden pełny dzień, w trakcie którego zobaczyliśmy najciekawsze miejsca. Dodatkowo byliśmy dosyć mocno zmęczeni po podróży, gdyż do Batumi dotarliśmy w środku nocy, a zanim znaleźliśmy wolne miejsce parkingowe i zameldowaliśmy się w hotelu to była już jakaś 3 nad ranem.
O wynajmie samochodu przeczytacie w artykule Gruzja – informacje praktyczne.
Wszystkie ceny w Lari będę przeliczał używając przelicznika 1 GEL = 1,32 zł, ponieważ taki przelicznik zastosowałem w pierwszym artykule. Obecnie w momencie pisania artykułu kursy walut mogą się różnić, gdyż zawirowania na świecie powodują zawirowania wokół kursów walut, niemniej wy planując wyjazd sprawdźcie sobie aktualny kurs gruzińskiej waluty..
Gdzie nocować w Batumi?
W Batumi dokonaliśmy rezerwacji przez booking, a naszym wyborem był West Apartments, za który zapłaciliśmy 255 GEL (około 337 zł) za 2 noce (2 osoby). Otrzymaliśmy pokój na jednym z ostatnich pięter wysokiego wieżowca (prawdopodobnie 18). Apartament był zgodny z opisem, miejsca w środku wystarczająco, a widoki na Morze Czarne cudowne. Do dyspozycji była sypialnia, aneks kuchenny, łazienka i salon. Pokój położony był nieopodal tańczących fontann. Niestety w okolicy ciężko było zaparkować samochód, ponieważ nie ma zbyt wielu miejsc parkingowych.
Najciekawsze atrakcje Batumi
Batumi oferuje wiele pięknych miejsc, a biorąc pod uwagę ilość czasu nie zdążyliśmy wszystkich odwiedzić. Te, których nie udało nam się zobaczyć wymienię na końcu.
Promenada nadmorska w Batumi
Promenada nadmorska w Batumi ma kilka kilometrów długości i ciągnie się wzdłuż plaży nad Morzem Czarnym. Promenada oddziela tak naprawdę plażę od linii zabudowań, wśród których znajdziecie wysokie hotele i liczne apartamentowce. Przy promenadzie znajduje się wiele kawiarni oraz restauracji, w których z pewnością można napić się kawy, czy zjeść obiad.
Przy promenadzie znajdują się również liczne atrakcje, które opiszę trochę dalej. Przy promenadzie można wynająć rower miejski Batumvelo.
Promenada nadmorska w Batumi jest jednym z najpopularniejszych miejsc w mieście, więc w sezonie trzeba liczyć się z dużą ilością ludzi.
Plaża w Batumi
W Batumi można odpocząć na kamiennej plaży położonej nad Morzem Czarnym. Plaża jest bardzo szeroka, w najszerszych miejscach osiąga ponad 100 metrów, a jej długość przekracza 5 kilometrów. Niech Was jednak ta wielkość nie zmyli, ponieważ w sezonie może być tłoczno. Batumi jest popularnym kurortem i wiele osób przyjeżdża tam właśnie nad morze.
Zapewne zastanawiacie się, jak wygląda leżenie na kamieniach, które w przeciwieństwie do piasku są twarde. Też myślałem o tym przed wyjazdem, ale przyznam, że jest nawet wygodnie. Leżąc na kamienistej plaży w Batumi uciąłem sobie godzinną drzemkę i było całkiem przyjemnie 🙂
Tańczące fontanny w Batumi
Tańczące Fontanny to jedna z bardziej popularnych atrakcji znajdujących się przy promenadzie nadmorskiej. Znajdziecie je przy jeziorze Ardagani, które w dzień wygląda zwyczajnie.
Po zmroku ma tam miejsce prawdziwe przedstawienie, podczas którego gra muzyka, a woda tańczy w jej rytm. Całość dopełnia wizualizacja świetlna na pobliskich budynkach. Wszystko sprawia niesamowite wrażenie.
Ogród japoński w Batumi
Ogród japoński jest kolejną ciekawą atrakcją położoną przy promenadzie nieopodal uniwersytetu. Warto spędzić w nim chwilę czasu, bo jest bardzo ładny.
Pałac Ślubów w Batumi
Nieopodal promenady znajduje się plac, niczym odnoga odchodząca od głównej promenady. Jest on przedłużeniem ulicy Konstantine Gamsakhurdia. We wspomnianym miejscu mieści się kilka ciekawych atrakcji. Najbardziej charakterystyczną jest niewielki Pałac Ślubów, który swoim wyglądem przypomina mi bardzo Centrum Kultury w Baku autorstwa Zahy Hadid.
Zaraz obok można zobaczyć niewielki gaj bambusowy, który zdecydowanie wyróżnia się na tle lokalnej roślinności.
Sam plac jest miejscem, gdzie również znajduje się tańcząca fontanna, ale tej nie mieliśmy okazji obejrzeć po zmroku.
Park Cudów w Batumi
Park Cudów to jedna z najciekawszych części Batumi, która wyróżnia się nowoczesnością. Znajdziecie tam kilka budowli, które mogą wywoływać kontrowersje, albo urzekać wyglądem.
Najbardziej charakterystyczną konstrukcją jest Wieża Alfabet, która opleciona jest gruziński literami niczym spirala DNA. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Wieża ma 130 metrów wysokości i powstała w 2012 roku.
Nieopodal innym charakterystycznym budynkiem jest Batumi Tower, czyli wysoki drapacz chmur z iglicą ze znajdującym się na jednej ze ścian niewielkim kołem diabelskim. Jego wysokość wynosi 245 metrów i pierwotnie miał służyć jako siedziba Uniwersytetu Technologicznego. Ostatecznie jednak znajduje się w nim m.in hotel oraz kasyno.
W Parku Cudów zobaczyć można również słynny, ale też kontrowersyjny ruchomy pomnik Ali i Nino. Uważa się go za jeden z najbardziej romantycznych na świecie, a wszystko z powodu historii, którą opowiada. Historia Ali i Nino mówi o miłości chrześcijanki i muzułmanina, którzy pochodzili z różnych środowisk. Ona była księżniczką, a on zwykłym człowiekiem. Ich postacie umieszczone na pomniku poruszają się względem siebie zbliżając się do pocałunku, a następnie oddalają się od siebie.
Ostatnią z atrakcji w Parku Cudów jest tzw. Wieża Czaczy, z której podobno wypływa ten słynny gruziński alkohol.
Spacerując po tej okolicy z pewnością dostrzeżecie też ogromny diabelski młyn.
Stare Miasto w Batumi
Stare Miasto w Batumi jest bardzo klimatyczne. Aktualnie budynki tam się znajdujące są odnowione, ponieważ kilka lat temu ta część miasta przeszła solidną renowację. Główną częścią Starego Miasta jest Batumi Piazza, która przypomina Wenecję. Niestety nie dotarliśmy do tego placu.
Spacerując po tej okolicy warto też zobaczyć kościół św. Mikołaja oraz meczet. Nas urzekły wąskie uliczki Starego Miasta, które prezentuje się ciekawie.
Jezioro Nurigeli w Batumi
Z miejsc, które zobaczyliśmy warto przespacerować się wokół jeziora Nurigeli, przy którym znajduje się park, zoo oraz delfinarium.
Z miejsc, do których nie dotarliśmy warto wspomnieć o przepięknym Ogrodzie Botanicznym, który znajduje się kilka kilometrów od centrum.
Z kolei będąc w porcie warto skorzystać z kolejki linowej Agro Cable Car, prowadzącej na pobliski szczyt Anuria.
Gdzie zjeść w Batumi?
W Batumi skorzystaliśmy tylko z jednej restauracji Retro Batumi, w której można zjeść pyszne jedzenie. Zjadłem tam niesamowite Chaczapuri adżaruli. Za obiad dla dwóch osób zapłaciliśmy około 70 zł.
PS. W Gruzji serwują bardzo dobrą lemoniadę Natakhtari. Najlepsza była gruszkowa.
Jak widzicie Batumi oferuje wiele ciekawych atrakcji, z których części nie udało nam się zobaczyć. Gdybym miał ponownie je odwiedzić, to poświęciłbym na to minimum dwa, a może nawet trzy dni.
Z Batumi wyruszyliśmy do Mestii, którą opiszę już w osobnym artykule, natomiast o tym, jak zorganizować wyjazd do Gruzji przeczytacie w tym artykule.
Cały region jest ciekawy 🙂
Jak będziecie mieli okazję, to jak najbardziej 🙂