Chciałbym Was dzisiaj zabrać do niewielkiego miasteczka jakim są Chęciny położone nieopodal Kielc. Znane są przede wszystkim z przepięknego zamku, natomiast oprócz tego znajdziecie tam kilka innych ciekawych miejsc. Zapraszam Was do lektury przewodnika po Chęcinach w Świętokrzyskiem.
Co zobaczyć w Chęcinach?
Chęciny można odwiedzić podczas wizyty w Kielcach, gdyż położone są około 15-20 minut jazdy od nich.
ZAMEK KRÓLEWSKI W CHĘCINACH
Zamek Królewski w Chęcinach położony jest na wzgórzu o wysokości 360 m n.p.m. górującym nad miastem. Zbudowano go na przełomie XIII i XIV wieku. W czasach Kazimierza Wielkiego zamek został rozbudowany i wzmocniony, dzięki czemu przez ponad 250 lat pozostał niezdobyty.
W XVI wieku zamek stracił swoją pozycję, a w późniejszych latach został zniszczony m.in. przez Szwedów w czasie potopu. W 1707 roku opuścili go ostatni mieszkańcy. W późniejszych latach kamienne elementy zamku były używane do budowy pobliskich dróg oraz domów.
Ciekawostką jest studnia, która ma 100 metrów głębokości, która prawdopodobnie miała połączenie podziemne z pobliskim kościołem.
W okolicach zamku kręcono sceny batalistyczne do filmu Pan Wołodyjowski.
W sezonie wstęp kosztuje 13zł normalny / 10zł ulgowy, a poza sezonem 9zł normalny / 7zł ulgowy. Pod zamkiem mieści się darmowy parking.
Podczas zwiedzania miał miejsce pokaz dawnych tańców, wystrzał z armaty oraz można było postrzelać z łuku 🙂
RYNEK W CHĘCINACH
Rynek w Chęcinach jest bardzo ładny. Można z niego podziwiać zamek. Znajduje się na nim pomnik Władysława Łokietka oraz stara studnia.
NIEMCZÓWKA
Niemczówka to stara kamienica położona niedaleko rynku. Powstała w 1570 roku, a obecnie w jej wnętrzach mieszczą się sale wystawowe oraz informacja turystyczna. Pierwszymi właścicielami byli Walenty Września oraz jego żona Anna z Niemczów. Wstęp kosztuje 7zł, ale jeśli zwiedzamy zamek to możemy kupić bilet łączony, który będzie wtedy droższy o 5zł (bilet normalny) i pozwoli nam na odwiedzenie kamienicy.
DAWNY KLASZTOR FRANCISZKANÓW W CHĘCINACH
Dawny klasztor Franciszkanów mieści się kilka minut spaceru od miejscowego rynku. Ufundował go Kazimierz Wielki w XIV wieku. W XV wieku klasztor uległ spaleniu, co prawda odbudowano go, ale jakiś czas później został ponownie zniszczony. W czasach panowania cara Aleksandra I klasztor pełnił funkcję ciężkiego więzienia.
Nieopodal klasztoru Franciszkanów znajduje się klasztor Sióstr Bernardynek (od 1643 do 1930 roku klasztor Klarysek).
KOŚCIÓŁ ŚW. BARTŁOMIEJA W CHĘCINACH
Kościół św. Bartłomieja położony jest między rynkiem i zamkiem. Najprawdopodobniej powstał w XIV wieku i ufundowany był przez Władysława Łokietka. W późniejszym czasie przejęli go protestanci, a na początku XVII wieku wrócił w ręce katolików.
DAWNA SYNAGOGA W CHĘCINACH
Kilka minut marszu od Rynku można obejrzeć dawną synagogę żydowską, która powstała w drugiej połowie XVII wieku. Wzmianka o pierwszych Żydach w Chęcinach pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Podczas najazdu Szwedów (potop szwedzki) prawie wszyscy Żydzi zostali wymordowani. Podczas II wojny światowej w Chęcinach istniało getto, w którym mieszkało 4000 osób, z którego w 1942 roku Żydzi zostali deportowani do obozu zagłady w Treblince.
CMENTARZ ŻYDOWSKI W CHĘCINACH
Ostatnim miejscem, które chciałbym Wam pokazać w Chęcinach jest kirkut, czyli cmentarz żydowski. Położony jest około 800 metrów na południowy wschód od rynku. Można do niego dojść od strony zamku, ale również od leśnej ścieżki, która odchodzi od ulicy Radkowskiej, z której w kierunku zamku skręca niewielka dróżka pnąca się mocno w górę. Przygotujcie się, że w czasie letnim może być trochę zarośnięta. Część cmentarza położona jest na łące, ale sporo nagrobków można znaleźć w otaczającym ją lesie. Najstarsze mogiły pochodzą z XVII wieku, a jest ich tam około 150.
Jeśli będziecie mieć ochotę na dobry i tani obiad, to koło klasztoru Sióstr Bernardynek mieści się Bistro ze Smakiem, w którym można zjeść świeżo i tanio.
Kto by pomyślał, że w takim małym miasteczku, jakim są Chęciny można znaleźć tyle fajnych atrakcji. Nie ukrywam, że spędziliśmy tam więcej czasu niż pierwotnie planowaliśmy, ale było warto, gdyż miasteczko jest ładne.
Wszystkie wpisy z wyjazdu:
Chęciny (świętokrzyskie) – przewodnik po atrakcjach
Kielce, Jaskinia Raj, Góra Miedzianka, Chęciny – przewodnik po atrakcjach
Zamek Krzyżtopór, ruiny Pałacu Karskich we Włostowie, ruiny Zamku w Międzygórzu
Co można zobaczyć w Sandomierzu przez kilka godzin?
Zamość – przewodnik po najciekawszych atrakcjach
Kazimierz Dolny – najciekawsze atrakcje (przewodnik)
Lublin – Stare Miasto (przewodnik)
Ruiny zamku w Krupem
Najciekawsze miejsca na Podlasiu
Podlaskie cerkwie (przewodnik)
Supraśl – krótki przewodnik po mieście
Meczety w Kruszynianach i Bohonikach
Co warto zobaczyć w Tykocinie? (przewodnik)
Białystok – Pałac Branickich, rynek oraz street art
Mazury (Śniardwy, Mrągowo, Mikołajki, Piecki) – przewodnik
Warmia (Lawendowe Pole, Jezioro Wulpińskie oraz inne ciekawe miejsca)
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂