Lato dobiega już końca, a z nim milknie gwar w wakacyjnych kurortach. Nie oznacza to jednak, że sezon na wyjazdy się zakończył. Jesień, a szczególnie jej początek jest doskonałym czasem na krótki lub dłuższy wypad, wciąż można liczyć na dobrą pogodę, a jednocześnie w popularnych miejscach spotkamy mniej ludzi. Ciekawym kierunkiem na taki wyjazd może być północno-zachodnia Polska, w której nie brakuje pięknych miejsc.
1. Dlaczego jesień jest dobrym okresem na wypoczynek?
2. Gdzie wyjechać jesienią na wypoczynek?
3. Gdzie szukać noclegów?
Dlaczego jesień jest dobrym okresem na wypoczynek?
Wakacyjne wyjazdy najczęściej kojarzą się nam z lipcem i sierpniem, warto podkreślić, że lato trwa do 23 września, a nawet po jego zakończeniu w końcówce września oraz październiku bardzo często można liczyć na ładną pogodę. Nie bez powodu mówi się o złotej polskiej jesieni lub babim lecie.
Drugim aspektem, który przemawia za wyborem tej pory roku jest mniejsza ilość ludzi w popularnych miejscach. W wysokim sezonie możemy być pewni tłumów na plaży, w restauracjach, w atrakcjach turystycznych, jak również w obiektach oferujących noclegi. Chyba każdy z nas słyszał o rezerwowaniu miejsc na plaży poprzez rozstawienie parawanu. Jesienią tych zjawisk nie doświadczymy, z pewnością wciąż odpoczniemy na plaży, czy podczas zwiedzania albo spacerów po lesie, a brak zgiełku i tłumów pozwoli nam się odstresować od codziennych obowiązków.
Kolejną ważną kwestią wyboru jesieni na krótszy, czy dłuższy wyjazd są ceny, przede wszystkim ceny noclegów. Nie ma co ukrywać, ale po wysokim sezonie ceny spadają, a większa gama dostępnych miejsc pozwala na znalezienie czegoś wspaniałego dla siebie. Znalezienie ciekawego noclegu to warunek udanego urlopu.
Gdzie wyjechać jesienią na wypoczynek?
Ciekawą propozycją na jesienny wyjazd może być północno-zachodnia Polska, która oferuje wiele pięknych miejsc. Czy mieliście kiedyś okazję odwiedzić Świnoujście, Szczecin, Kamień Pomorski lub Stargard? Mógłbym wymieniać dalej, gdyż pięknych miejsc w tej części kraju jest zdecydowanie więcej, a każde z nich jest inne i oferuje ciekawe atrakcje.
Świnoujście należy do najbardziej znanych polskich miast nad morzem. Położone jest na 44 wyspach i wysepkach. Dodatkowo warto podkreślić, że niedawno otworzono tam tunel pod Świną, co skraca czas przeprawy na wyspę Uznam. Miejscowa plaża ma aż do 120 metrów szerokości oraz 3,5 kilometra długości, dzięki czemu łatwo jest znaleźć kawałek miejsca dla siebie. Najbardziej charakterystycznym elementem i symbolem miasta jest słynna Stawa Młyny, czyli biały wiatrak na kamiennym falochronie. Świnoujście to również gratka dla fanów historii, których z pewnością zainteresuje Fort Anioła inspirowany rzymskim Zamkiem Anioła, czy Fort Zachodni. Oba powstały w XIX wieku. Nietuzinkowym miejscem jest również położone na wschód od miasta Podziemne Miasto Wolin, czyli kompleks poniemieckich schronów z lat trzydziestych XX wieku, które w okresie powojennym były wykorzystywane przez polskie wojsko i były ściśle tajnym miejscem.
Szczecin będący stolicą województwa zachodniopomorskiego to ciekawa propozycja dla tych, którzy lubią zwiedzać miasta albo interesują się historią. Najbardziej znanym miejscem jest Zamek Książąt Pomorskich z XIV wieku, który udostępniony jest turystom do zwiedzania. Warto odwiedzić słynną Łasztownię, szczególnie po zmroku, aby zobaczyć pięknie podświetlone Dźwigozaury, czyli zabytkowe żurawie. Będąc w Szczecinie koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Techniki i Komunikacji, w którym znajduje się symulator tramwaju oraz ciekawe pojazdy.
Jeśli preferujecie naturę, to z pewnością zainteresuje Was Szmaragdowe Jezioro położone w dzielnicy Zdroje i otaczający je park oraz park krajobrazowy Puszcza Bukowa, położony na południowy-wschód od miasta.
Kamień Pomorski jest pięknie położonym miastem, które jest również dobrą bazą wypadową na zwiedzanie regionu. To malowniczo położone miasto nad Zalewem Kamieńskim ma ciekawą historię oraz atrakcje. Jeśli jesteście fanami żeglowania, to z pewnością zainteresuje Was lokalna marina. Miasto w średniowieczu otoczono murami obronnymi o długości ponad 1000 metrów, z czego do dzisiaj przetrwała ponad połowa, a największe wrażenie robi Brama Wolińska i gotycka Wieża Piastowska z XIV wieku. Na rynku stoi piękny ratusz, nieopodal niego zobaczyć można wrak żaglowca z XIX wieku, a prawdziwa perełka kryje się w konkatedrze św. Jana Chrzciciela, która należy do najstarszych obiektów sakralnych w regionie. W jej wnętrzach znajdują się barokowe organy z XVII wieku.
Ciekawym miastem jest położona na południe od Szczecina Chojna, w której zobaczyć można niesamowity Kościół Mariacki z wieżą, której wysokość przekracza 100 metrów. Miasto otoczone jest przez średniowieczne mury obronne, których pierwotna długość wynosiła około 2000 metrów, a do dzisiaj przetrwała znaczna większość oraz dwie bramy miejskie.
Pomiędzy Szczecinem, a Chojną znajduje się słynny Krzywy Las, czyli miejsce z charakterystycznie zakręconymi drzewami.
Zwiedzając region warto zwrócić uwagę na Stargard, który przyciąga turystów swoimi zabytkami. Imponujące są dawne średniowieczne obwarowania, których do dzisiaj przetrwało około 1000 metrów. Uwagę zwracają również baszty, wśród których warto wyróżnić Morze Czerwone, Tkaczy czy Białogłówkę. Przetrwały również trzy bramy miejskie, z których brama Młyńska jest unikatem na skalę światową, gdyż jest jedyną taką w Polsce zbudowaną nad korytem rzeki, a na całym świecie są tylko dwie takie konstrukcje. Miejscowa kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata posiada najwyższe sklepienie w Polsce, a wysokość nawy przekracza 80 metrów. Piękny jest również sąsiadujący ze świątynią ratusz.
Powyżej w kilku zdaniach zaprezentowałem tylko kilka z ciekawych miejsc, ale jest ich znacznie więcej.
Gdzie szukać noclegów?
Szukając noclegu często używa się stwierdzenia, że tylko się w danym miejscu śpi i wybór noclegu nie jest tak istotny. Oczywiście to nie do końca prawda, ponieważ sen jest ważną częścią funkcjonowania i niewyspani z pewnością nie będziemy potrafili się zrelaksować na wyjeździe.
Każdy z nas ma inne preferencje noclegowe, jedni wolą zaciszne kwatery położone na uboczu, inni większe pensjonaty z masą atrakcji. Szukając noclegu warto skorzystać z serwisu, gdzie znajdziemy bogaty i różnorodny wybór miejsc noclegowych. Jednym z takich miejsc jest OLX, z którego czasem sam korzystam. W znalezieniu tego idealnego dla nas noclegu pomoże nam filtr, w którym możemy ograniczać się do ceny, ilości osób, a także typu miejsca, czy udogodnień. Nie ma znaczenia, czy szukacie czegoś na krótki weekendowy wyjazd, czy może dłuższy pobyt albo czegoś do pracy zdalnej.
Korzystanie z serwisu OLX ma wiele zalet, do których można zaliczyć wiele ciekawych ofert, takich jak agroturystyki, czy prywatne dobrze wyposażone domy.
Najważniejszą zaletą jest możliwość bezpośredniego kontaktu z właścicielami obiektu w sposób telefoniczny lub poprzez system wiadomości, co bardzo ułatwia dokonanie rezerwacji. Bezpośredni kontakt buduje relację i pozwala wyrobić sobie pierwsze wrażenie o danym miejscu.
Jesień potrafi być piękna, a podróżując możemy odkrywać piękne i ciekawe miejsca, spróbować lokalnej kuchni. Unikniemy również tłumów oraz zaoszczędzimy trochę środków na tańszych noclegach, czy wstępach. Sam często podróżuję jesienią i polecam to każdemu z Was.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą OLX i ma charakter reklamowy, jednakże sam często korzystam z ich usług i jestem bardzo zadowolony.