Czeskie Budziejowice (České Budějovice) były naszym kolejnym przystankiem w podróży po Czechach. Miasto znane jest browaru Budweiser oraz z Wojaka Szwejka. Przyznam, że nie zrobiło na nas efektu “wow”, tak jak wcześniej Krumlov, czy Telcz, ale jeśli będziecie w okolicy, to warto poświęcić chociaż te 2-3 godziny na spacer po starym mieście, gdyż mimo wszystko jest to ciekawe miejsce.
Czeskie Budziejowice co zobaczyć?
Liczyliśmy, że po przyjeździe do Czeskich Budziejowic zobaczymy oświetlony rynek, ale niestety tego dnia trwały zawody biegowe, których meta znajdowała się na rynku. Cały plac zastawiony był przez infrastrukturę, samochody ciężarowe itp. Co ciekawe, gdy obudziliśmy się rano na rynku nie było po nich żadnego śladu.
Czeskie Budziejowice są stolicą kraju południowoczeskiego, czyli odpowiednika naszego województwa. Zostały założone w drugiej połowie XIII wieku przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II. W trakcie średniowiecza miasto słynęło z produkcji piwa, co ma odzwierciedlenie również w dzisiejszych czasach. Z miastem związane są dwa browary, czyli Budweiser Budvar i Mieszczański.
Jestem pewny, że słyszeliście kiedyś o wojaku Szwejku? Jeśli nie, to pozwólcie, że Wam go trochę przybliżę. Wojak Szwejk to postać stworzona przez Jaroslava Haška na potrzeby książki “Przygody dobrego wojaka Szwejka”, który to podróżował właśnie do Czeskich Budziejowic. Przy tej okazji polecam Wam tę lekturę 🙂
Jedziesz do Czech? Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu Assistance na wyjazd zagraniczny dla Twojego samochodu.
CZESKIE BUDZIEJOWICE GDZIE NOCOWAĆ?
Nocleg zarezerwowaliśmy przez portal booking.com, a nasz wybór padł na Old Town Bed & Breakfast (ocena 8,9/10), które mieści się na starym mieście przy jednej z uliczek. Ostatecznie okazało się, że obiekt ten połączony jest z Grand Hotel Zvon (ocena 8,5/10), który znajduje się przy rynku i to właśnie tam dostaliśmy nasz pokój.
Mimo, że hotel posiada aż 4 gwiazdki, to pokój był przeciętny. Dywan był brudny, wręcz nieodkurzony, a pościel sprawiała wrażenie używanej. Niemniej samo łóżko było wygodne, a łazienka czysta. Za jedną noc zapłaciliśmy 27 euro (cena za 2 osoby).
Booking.comCZESKIE BUDZIEJOWICE RESTAURACJE
W Czeskich Budziejowicach chciałbym Wam polecić kapitalną miejscówkę na smaczne śniadanie. DéKáčko, czyli piekarnia, w której można kupić gotowe kanapki położona jest w narożniku rynku koło Grand Hotelu Zvon. Kanapki są tam przepyszne i w bardzo niskich cenach.
Czeskie Budziejowice najciekawsze atrakcje
Wszystkie miejsca, które polecę Wam do zobaczenia znajdują się w obrębie starego miasta, więc do zwiedzania wystarczy tylko spacer.
RYNEK W CZESKICH BUDZIEJOWICACH
Rynek w Czeskich Budziejowicach jest bardzo ciekawym miejscem. Plac ma kształt kwadratu o bokach 133 metry, a jego patronem jest wspomniany wcześniej Przemysł Ottokar II.
Pośrodku rynku stoi fontanna Samsona z barokowymi rzeźbami, która jest jednym z miejskich symboli.
Cały rynek otoczony jest ładnymi kamieniczkami z podcieniami, z których najbardziej wyróżnia się ratusz. Powstał on w pierwszej połowie XVIII wieku. Wieczorem jest ciekawie oświetlony.
Foto Jiří Božovský z Pixabay
CZARNA WIEŻA
Czarna Wieża to kolejna z charakterystycznych budowli, którą dostrzeżemy stojąc na miejskim rynku. Znajdziecie ją obok katedry św. Mikołaja. Wieża ma 72 metry wysokości i powstała w latach 1549–1577. Służyła przede wszystkim do obserwacji jako strażnica. Na początku XVII wieku dodano zegar. Obecnie można wejść na jej szczyt i podziwiać widok na stare miasto.
KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA
Obok wcześniej wspomnianej Czarnej Wieży znajduje się katedra św. Mikołaja, która powstała w drugiej połowie XIII wieku. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, m.in w wyniku pożaru.
KOŚCIÓŁ OFIAROWANIA PANNY MARII
Kościół Ofiarowania Panny Marii położony jest na nieopodal rynku na zachód od niego. Jest częścią znajdującego się w tym miejscu dawnego klasztoru dominikanów. Uznaje się go za najcenniejszy obiekt w Czeskich Budziejowicach, a przy okazji jest najstarszym budynkiem w mieście. Jego budowę datuje się na okres powstania miasta, tj. na drugą połowę XIII wieku. Przy kościele stoi dzwonnica zwana Białą Wieżą. Zdecydowanie warto wejść do środka świątyni.
STARE MIASTO W CZESKICH BUDZIEJOWICACH
Oprócz wcześniej wymienionych miejsc warto pospacerować sobie uliczkami starego miasta. Niektóre z nich są bardzo urokliwe. Takim przykładem jest ulica Panská, która jest dosyć wąska, a przy okazji możecie tam zobaczyć wieżę Rabštejnská oraz wąską kamieniczkę na rogu ulic Panská i Mlýnská.
Przy Mlýnskiej warto zwrócić również uwagę na hotel Budweis, który mieści się w starym młynie z XIX wieku.
W pobliżu wspomnianego wcześniej kościoła Ofiarowania Panny Maryi stoi budynek zwany Solnice. Powstał w 1531 roku i służył jako magazyn zboża, zbrojownia i magazyn soli. Obecnie w środku znajduje się restauracja. Jeśli zwrócicie uwagę, to na jego fasadzie zobaczycie trzy czerwone twarze, z którymi związana jest pewna legenda (w sumie są cztery, ostatnia jest po drugiej stronie budynku). Według opowieści są to ścięte głowy złodziei, którzy chcieli okraść stojący obok kościół.
Powyżej wymieniłem wszystkie najciekawsze atrakcje Czeskich Budziejowic. Jak widzicie nie ma ich zbyt wiele.
Czeskie Budziejowice to przede wszystkim miasto przemysłowe, ale mimo wszystko ma piękne stare miasto, które warto zobaczyć. Można też potraktować to miejsce jako bazę wypadową do sąsiednich miast i miasteczek 🙂
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂