Kielce dotychczas kojarzyły mi się z piosenkami Liroya z lat dziewięćdziesiątych. Nigdy nie było mi po drodze, żeby odwiedzić to miasto, ale sytuacja na świecie spowodowana pandemią i odwołanymi wakacjami w Gruzji przybliżyła mnie do szukania alternatywy na urlop w Polsce. Województwo Świętokrzyskie było pierwsze na mapie naszej podróży po Polsce, a w tym artykule chciałbym Wam pokazać najciekawsze atrakcje Kielc oraz jego okolicy.
Co zobaczyć w Kielcach?
Kielce są miastem wojewódzkim, więc dotrzecie tam bez problemu komunikacją publiczną np. koleją, natomiast my z powodu ambitnych planów jakie mieliśmy pojechaliśmy tam samochodem.
NOCLEG W KIELCACH
Szukając noclegów staram się wybierać takie, które mają dobrą lokalizację. W Kielcach wynająłem apartament „Komfortowe mieszkanie w samym centrum miasta” przez platformę Airbnb, który mieścił się przy ulicy Wspólnej zaledwie 50 metrów od głównego deptaku na Sienkiewicza.
Do dyspozycji gości są dwa pokoje, sporej wielkości salon z kuchnią i łazienka. Mieszkanie jest świeżo po remoncie i jest w pełni wyposażone.
W maksymalnej wersji może w nim nocować nawet 6 osób. Mimo, że położone jest w ścisłym centrum, to jest tam cisza i spokój.
Jak tylko będziecie w Kielcach to bardzo polecam Wam to miejsce na nocleg.
Booking.comNajciekawsze atrakcje Kielc
DEPTAK I RYNEK W KIELCACH
Deptak oraz rynek w Kielcach to miejsca, które wieczorem (w szczególności w piątek i sobotę) będą pełne ludzi. Pierwsze wzmianki o rynku pochodzą z drugiej połowy XII wieku.
Obecnie znajduje się na nim mnóstwo restauracji, które w sezonie letnim zapełniają go swoimi ogródkami.
Przy rynku mieści się miejski ratusz, w którym obecnie znajduje się urząd miasta.
Wspomniany deptak na Sienkiewicza jest również ciekawym miejscem, ponieważ znajdziecie przy nim wiele restauracji, a często goszczą tam również popularne food-trucki, z których miałem okazję kosztować smacznego langosza. Długość deptaku to blisko 1300 metrów.
POCZĄTEK MIASTA
Punkt o nazwie “Początek Miasta” znajdujący się przy kościele św. Wojciecha przyjmuje się umownie jako kolebkę miasta. W przeszłości podczas badań archeologicznych w tym miejscu znaleziono ślady osady z końca XI wieku.
KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA
Kościół św. Wojciecha powstał w XVIII wieku. Niestety był zamknięty, ale jeśli będziecie obok niego przechodzić to zajrzyjcie do środka. W jego wnętrzach znajdują się trzy obrazy Jana Styki, który jest współautorem Panoramy Racławickiej.
DAWNY PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH
Niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji miasta jest dawny Pałac Biskupów Krakowskich z pierwszej połowy XVII wieku.
Rezydencja została zbudowana w stylu wczesnobarokowym, a obecnie mieści się tam muzeum, w którym są wystawy stałe i czasowe, a ceny biletów normalnych w zależności od wystawy zaczynają się od 12 zł (szczegóły https://mnki.pl/pl/home). W soboty na wystawy stałe można wejść za darmo.
Przy okazji koniecznie zajrzyjcie do Ogrodu Włoskiego położonego za pałacem.
Przewodnik po Kielcach
BAZYLIKA WNIEBOWZIĘCIA NMP
Po drugiej stronie Placu Zamkowego (naprzeciwko dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich) znajduje się bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu pod koniec XII wieku, ale kilkukrotnie w późniejszych latach była niszczona, a następnie odbudowywana. Obecny barokowy styl został nadany w XVIII wieku.
Zaraz obok kościoła na placu stoi sporych rozmiarów dzwonnica, a obok niej pomnik księdza Popiełuszki.
KADZIELNIA
Kadzielnia jest wzgórzem zbudowanym z wapieni położonym na południowy zachód od rynku. Znajdziecie tam 25 jaskiń, a najsłynniejsza to Jaskinia Odkrywców o długości 392 metrów. Jest ona udostępniona do zwiedzania.
Według legend w Kadzielni znajdował się ołtarz do składania ofiar pogańskim bogom. Od XVIII wieku Kadzielnia była miejscem, z którego pozyskiwano wapień.
Obecnie Kadzielnia jest rezerwatem (jednym z kilku w Kielcach).
Na terenie Kadzielni znajduje się również amfiteatr, który pomieści 5500 osób.
SKWER HARCERSKI IM. SZARYCH SZEREGÓW I ALEJA SŁAW
Pomiędzy Kadzielnią i Parkiem Miejskim znajduje się Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, którego ciekawą atrakcją jest Aleja Sław. Obejrzycie tam popiersia m.in. Andiego Warhola, Witolda Gombrowicza, Jimiego Hendrixa oraz wielu innych (łącznie 47).
JASKINIA RAJ
Jaskinia Raj położona jest nieopodal Kielc (około 15 minut jazdy samochodem w stronę Chęcin) i jest przepięknym miejscem. Niestety oficjalnie nie można robić tam zdjęć, więc dostosowałem się do zakazu.
Jaskinia Raj została odkryta w 1963 roku i ma długość 240 metrów. W jej wnętrzu znajduje się wiele ciekawych form naciekowych, których ilość wynosi ponad 47500. W przeszłości (około 50000 lat temu) jaskinia była zamieszkiwana przez neandertalczyków, których ślady zostały tam znalezione. W chwili obecnej bilety do jaskini najlepiej rezerwować przez internet 22zł (cena w sezonie), a do Centrum Neandertalczyka 14zł (cena w sezonie). Pełny cennik znajdziecie na stronie https://jaskiniaraj.pl/.
GÓRA MIEDZIANKA
Kolejnym ciekawym miejscem położonym nieopodal Kielc jest Góra Miedzianka o wysokości 354 metrów n.p.m. W jej zboczach znajdują się pozostałości szybów wydobywczych rud miedzi, której wydobycie rozpoczęto w XV wieku. Obecnie mieści się tam rezerwat.
Na szczyt prowadzi kilka ścieżek, którymi w kilkanaście minut można zdobyć wierzchołek.
CHĘCINY
Ostatnim miejscem, które położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kielc jest miasteczko Chęciny. Możecie tam zwiedzić niesamowity zamek, odszukać stary cmentarz żydowski, czy zobaczyć dawny klasztor Franciszkanów.
Szerzej atrakcje Chęcin opisałem w tym artykule.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wymienione wyżej to nie są wszystkie atrakcje Kielc, ale z uwagi na ograniczony czas nie mieliśmy możliwości zobaczenia wszystkich. Do tych, których nie wymieniłem, a chciałbym Was zaprosić to m.in.:
– Rezerwat Skalny Ślichowice
– Ogród Botaniczny w Kielcach
– Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji
A może macie ochotę zwiedzić Kielce z przewodnikiem? 🙂
Jeśli tak, to chciałbym Wam zarekomendować Jakuba, który oprowadzi Was po Kielcach i okolicy, a spacer z nim będzie niesamowitym przeżyciem. Kuba dysponuje ogromną wiedzą, którą chętnie się z Wami podzieli 🙂
Szczegóły znajdziecie na stronie https://tymrazem.pl/tym-razem-kielce-spacery/
Ps. I wiem co mówię, gdyż sam korzystałem 🙂
W Kielcach spędziliśmy tylko jeden dzień, plan minimum został wykonany, a miejsca, które planowaliśmy zobaczyć udało się odwiedzić. Mam nadzieję, że kiedyś tam wrócimy.
Kolejnym miejscem na trasie był Zamek Krzyżtopór oraz ruiny pałaców w pobliskim Włostowie oraz Międzygórzu.
Wszystkie wpisy z wyjazdu:
Chęciny (świętokrzyskie) – przewodnik po atrakcjach
Kielce, Jaskinia Raj, Góra Miedzianka, Chęciny – przewodnik po atrakcjach
Zamek Krzyżtopór, ruiny Pałacu Karskich we Włostowie, ruiny Zamku w Międzygórzu
Co można zobaczyć w Sandomierzu przez kilka godzin?
Zamość – przewodnik po najciekawszych atrakcjach
Kazimierz Dolny – najciekawsze atrakcje (przewodnik)
Lublin – Stare Miasto (przewodnik)
Ruiny zamku w Krupem
Najciekawsze miejsca na Podlasiu
Podlaskie cerkwie (przewodnik)
Supraśl – krótki przewodnik po mieście
Meczety w Kruszynianach i Bohonikach
Co warto zobaczyć w Tykocinie? (przewodnik)
Białystok – Pałac Branickich, rynek oraz street art
Mazury (Śniardwy, Mrągowo, Mikołajki, Piecki) – przewodnik
Warmia (Lawendowe Pole, Jezioro Wulpińskie oraz inne ciekawe miejsca)
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂