Człuchów jest miastem położonym w województwie pomorskim w bliskiej odległości od Chojnic. Miasto znane jest z zamku krzyżackiego, który w okresie świetności był drugim po Malborku pod względem wielkości. Zapraszam Was do przewodnika po atrakcjach Człuchowa.
1. Zamek w Człuchowie
2. Kościół św. Jakuba w Człuchowie
3. Dwór w Człuchowie
4. Rynek w Człuchowie
Człuchów co zobaczyć?
Człuchów odwiedziłem w sierpniu 2023 podczas podróży po północnej Polsce. Do miasta przyciągnęła mnie dawna krzyżacka twierdza, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Swoją drogą miasteczko jest fajnie położone między jeziorami i wiele w nim zieleni.
Człuchów najważniejsze informacje
Miasto położone jest pomiędzy jeziorami Miejskim Małym, Miejskim Dużym i Urzędowym. Historia Człuchowa sięga XII wieku, a prawa miejskie zostały nadane w 1348 roku. Na początku XIV wieku pojawili się tam Krzyżacy, a w połowie XV wieku miasto zostało włączone w granice Polski, a od 1466 roku Człuchów stał się miastem królewskim. W 1627 roku zamek próbowali zdobyć Szwedzi, ale udało się im to dopiero w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego. W okresie zaborów warownia popadła w ruinę.
Najciekawsze atrakcje Człuchowa
Booking.comZamek w Człuchowie
Zamek w Człuchowie jest niesamowitym miejscem, obok którego nie można przejść obojętnie. W zamku rezydowali m.in. Konrad von Wallenrode i Ulrich von Jungingen. Początkowo miasto wchodziło w skład kasztelanii w Szczytnie, ale w 1308 roku sprzedano Człuchów Zakonowi Krzyżackiemu. Warownię zbudowano w latach 1325-1365 w stylu gotyckim. Po przejęciu Człuchowa przez wojsko polskie w 1454 roku, zamek próbowali odbić Krzyżacy, a niecałe 200 lat później Szwedzi, ale udało się to dopiero tym drugim przy kolejnym podejściu podczas potopu szwedzkiego. Niestety po rozbiorach Polski zamek zaczął popadać w ruinę, co było wynikiem rozbiórki twierdzy, aby pozyskać budulec na odbudowę miasta po pożarach. Trwało to do 1811 roku, gdy wstrzymano prace, a z zamku pozostała wieża i mury.
Warownia posiadała trzy przedzamcza, a każda z części mogła stanowić osobne miejsce obrony. Do zamku prowadziło aż 11 bram. Główna część warowni, czyli Zamek Wysoki zbudowany był na planie kwadratu o boku 47,5 metra, a wieża miała ponad 50 metrów wysokości i mury o grubości aż 5 metrów. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł. Pełny cennik znajduje się na stronie muzeum.
W okolicy zamku mieści się Lasek Luizy, czyli spory park z początku XIX wieku, po którym warto się przespacerować. Na terenie parku zobaczyć można maszyny oblężnicze. W pobliżu jest również kładka nad mokradłami nad Jeziorem Łazienkowskim.
Kościół św. Jakuba w Człuchowie
Kościół św. Jakuba powstał w latach 1644-1647 i został ufundowany przez Jakuba Wejhera. W XVIII wieku dobudowano wieżę, a w latach dwudziestych XX wieku zrobiono gruntowna renowację.
Dwór w Człuchowie
Przy ulicy Wojska Polskiego 5 mieści się dwór z I połowy XIX wieku. Obecnie we wnętrzach mieści się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
W sąsiedztwie znajduje się inny dwór z XIX wieku, gdzie jest starostwo oraz muzeum.
Rynek w Człuchowie
Spacerując po mieście warto przejść się na rynek na środku którego mieści się fontanna. Przy odchodzącej z rynku ulicy Królewskiej można zobaczyć kamienice z XIX wieku.
Człuchów jest miastem, gdzie największą atrakcją jest zamek krzyżacki, który przyciąga turystów. Będąc tam warto zwiedzić pobliskie Chojnice, a także Debrzno, w którym zachowały się mury obronne.
Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki 🙂
Akurat ten zamek odwiedziliśmy podczas naszej podróży szlakiem zamków gotyckich na Pomorzu 🙂
Super, że zamek można zwiedź, widzę, że jest w bardzo dobrym stanie.