Oleśnica - miasto wież i róż (przewodnik po atrakcjach)
Oleśnica to niewielkie, ale ciekawe miasto położone blisko Wrocławia. Można tam zobaczyć m.in. Zamek Książąt Oleśnickich, który jest jedną z największych atrakcji. Miasto odwiedziłem zbierając materiały do cyklu artykułów o murach miejskich, których w Oleśnicy zachowało się całkiem sporo.
Oleśnica najciekawsze atrakcje
Jak wiele miast na Dolnym Śląsku podobnie Oleśnica jest starym miastem. Prawa miejskie uzyskała w 1255 roku, ale historia samej osady jest trochę starsza. Na początku XIV wieku powstało Księstwo Oleśnickie, a Oleśnica została jego stolicą.
W czasie swojej historii miasto mocno ucierpiało podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku oraz w maju 1945 roku, gdy w wyniku pożaru zniszczone zostało około 80% miasta.
Oleśnica miasto wież i róż
Oleśnica nazywana jest miastem wież i róż. Faktycznie coś w tym jest, ponieważ wjeżdżając do miasta widać było z daleka wieżę zamku, ratusza oraz kilku świątyń.
Miasto odwiedziłem, aby zebrać materiał do cyklu artykułów o miastach z zachowanymi murami miejskimi. W Oleśnicy do dnia dzisiejszego zachowało się ich około 90%, tj około 1250 metrów.
Zamek Książąt Oleśnickich
Zamek Książąt Oleśnickich jest największą atrakcją miasta. Gotycki zamek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej w XIII wieku, ponieważ pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1292 roku. W XVI wieku rozpoczęła się przebudowa i jednoczesna rozbudowa zamku nadając mu widoczny do dziś styl renesansowy.
Najstarszą zachowaną częścią warowni jest wieża z XIII wieku, która w późniejszych latach została trochę przebudowana.
Można go zwiedzać. Niestety aktualnie strona zamku nie działa, ale trochę szczegółów nt. jego otwarcia znajdziecie na oficjalnym fanpage https://www.facebook.com/zamek.olesnica/

Bazylika św. Jana Apostoła w Oleśnicy
Bazylika św. Jana Apostoła położona jest obok Zamku Książąt Oleśnickich, a nawet połączona z nim galerią zbudowaną w 1616 roku. Niestety wnętrza były zamknięte. Świątynia nazywana jest również Kościołem Zamkowym. Przypuszcza się, że pierwszy kościół istniał w tym miejscu już w XII wieku, natomiast w XIV wieku istniejący obiekt przebudowano, a w późniejszych stuleciach jeszcze kilkukrotnie go rozbudowywano.
Zwiedzanie Bazyliki organizuje nasza fundacja - Fundacja Kachny. Na trasie zwiedzania z przewodnikiem można zobaczyć lożę książęcą, mauzoleum Wirtembergów i bibliotekę łańcuchową. A wszystko to przy opowieści o historii Oleśnicy od pierwszych osad po współczesność. Zwiedzanie dla grup zorganizowanych ale również dla indywidualnych turystów (od 2 osób).
Tel. 661 511 511 mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



Kościół Zielonoświątkowy w Oleśnicy
Świątynia powstała pod koniec XIV wieku w stylu gotyckim. Co ciekawe początkowo mieściła się tam synagoga, która funkcjonowała do 1535 roku i obecnie budynek należy do najstarszych tego typu w Polsce.
Pod koniec XVII wieku świątynię przebudowano na zbór i od tego czasu jest nim do chwili obecnej. Po pożarze w 1730 roku kościół odbudowano w stylu późnobarokowym.
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Oleśnicy
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Oleśnicy jest ciekawym miejscem. Pierwotnie był to kościół katolicki Najświętszej Maryi Panny i św. Jerzego, który powstał z połączenia dwóch świątyń. Starszy powstał w 1307 roku, a młodszy w 1380 roku, oba w stylu gotyckim. W jeden połączono je w 1505 roku. Jako cerkiew działa od lat sześćdziesiątych XX wieku.

Rynek w Oleśnicy
Rynek w Oleśnicy ma trochę nietypowy kształt, a mianowicie jest trapezem. Jego długość wynosi od około 135 do 150 metrów, a szerokość od około 70 do 80 metrów. W centralnej części znajduje się kilka budynków, a wśród nich XV wieczny ratusz z charakterystyczną wieżą. Pierwotny budynek w późniejszych latach wielokrotnie ulegał zniszczeniom, przez co kolejne odbudowy zmieniały trochę jego wygląd. Obecny klasycystyczny styl zawdzięcza przebudowie w 1826 roku.
Niestety urok rynku psują trochę budynki z czasów PRL.











Spacerując po oleśnickim rynku warto zwrócić uwagę na siedzącą na ławce dziewczynkę imieniem Ola, trzymającą w rękach róże. Monument “Dziewczynka z różą” jest symbolem miasta.
Brama Wrocławska i mury miejskie
W przeszłości miasto posiadało cztery bramy miejskie. Do czasów obecnych przetrwała tylko Brama Wrocławska (dawniej Trzebnicka), pozostałe trzy zostały rozebrane w 1868 roku.
Pierwotne mury miejskie miały od 1500 do 1600 metrów i powstały w XIV wieku. W XVI wieku w okolicy Bramy Wrocławskiej rozpoczęto budowę drugiego pierścienia murów. Do dnia dzisiejszego przetrwało około 90% obwarowań (około 1250 metrów), niemniej mury są znacznie obniżone w porównaniu do oryginalnych. Warto przespacerować się wzdłuż nich.
Oleśnica co zobaczyć?
Poza obszarem starego miasta warto zwrócić uwagę na ciekawy neorenesansowy budynek sądu z 1896 roku.
Jeśli zgłodniejecie, to warto zajrzeć do kawiarni Pasja na rynku, gdzie można zjeść pyszne gofry z łososiem albo z szynką szwarcwaldzką.

Oleśnica zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Wcześniej nie zdawałem sobie w ogóle sprawy, że zachowały się tam mury miejskie w takiej długości. Zdecydowana większość turystów odwiedza pobliski Wrocław, a ja przyznam, że warto dać szansę temu uroczemu miastu :)